Jelentős változást hozott a március a bérleti díjak alakulásában a KSH-ingatlan.com lakbérindex szerint. Az év harmadik hónapjában ugyanis Budapesten 0,7 százalékkal emelkedtek az albérletárak a februári szinthez viszonyítva. Ez ugyan 180 fokos fordulatot jelent, hiszen februárban csökkenés történt az előző hónaphoz képest, de az éves szintű bérletidíj-emelkedés lassult. Ezzel párhuzamosan az országos albérletpiacon havi összevetésben 0,1 százalékos volt a drágulás, ami lényegében stagnálást jelent.
Csökken az albérletdrágulás üteme
„Éves szinten országosan 7,6, Budapesten 6,7 százalékkal emelkedtek az átlagos lakbérek. Ez jelentős lassulást jelent a 2025 januárjában látott évi 9-10 százalékos albérlet-áremelkedéshez képest.” – mondta Balogh László, az ingatlan.com gazdasági szakértője. Beszélt arról is, hogy a Budapesten márciusban bekövetkezett havi szintű drágulás főként pesti belső kerületeknek (V., VI., VII., VIII., IX.) és a budai hegyvidéki városrészeknek (I., II. XII.) köszönhető, amelyekben 1 százalékot meghaladó növekedés történt.
Zárul az albérlet-árolló, ez áll a drágulás lassulása mögött
„A tulajdonosok által kiadó lakóingatlanok bérleti díjának középértéke április elején 250 ezer forint volt hasonlóan, mint egy évvel ezelőtt. Összességében az látszik, hogy Budapesten a kiadó lakóingatlanok háromnegyede 200 ezer forintnál drágább, de 350 ezer forintnál olcsóbb. A bérlők vásárlóereje üvegplafon alá szorítja a lakbéreket, miközben a kínálat bővülése miatt fokozódik a verseny a lakásukat kiadók között, ami nagy mértékben lassítja az albérletek drágulását” – közölte a szakember. Jelenleg országosan több mint 17700 kiadó lakóingatlanból válogathatnak a bérlők, ám a kínálat az előző hónapokban látott befektetői aktivitás miatt még tovább emelkedhet.