A központi költségvetés július végi bevételei mintegy 610 milliárd forinttal meghaladták az előző év azonos időszakának eredményét. A magasabb bevétel hátterében egyrészt a főbb adóbevételek előző évet meghaladó befizetései állnak. Ezen túl a 2013. július elsejével bevezetett elektronikus útdíjból származó többletbevételeknek, másrészt a központi költségvetési szervek és szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok idei magasabb összegű bevételeinek köszönhetők – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Az év első hét hónapjában az általános forgalmi adóból 1627,8 milliárd forint bevétele keletkezett a költségvetésnek, ami az egy évvel korábbi bevételt 101,6 milliárd forinttal haladta meg. A befizetések 9,0%-kal, míg a kiutalások 12,1%-kal magasabban alakultak az előző évinél. A belföldi befizetések növekedése jellemzően a kereskedelmi és a gépjármű-javítási szektorhoz köthető, azonban a feldolgozóipar befizetései is dinamikusan emelkedtek. Ez nem utolsósorban az online kassza rendszernek és az egyre aktívabban ellenőrző adóhatóságnak köszönhető. Itt olvashatja adószakértőnk tanácsait, Ön hogyan kerülheti el a büntetést online kassza ügyben!
A kiutalások növekedésének hátterében elsősorban az elmúlt év végén megélénkült export- és ipari konjunktúra áll, melynek következtében a magasabb befizetéseket magasabb kiutalások kísérték.
A társasági adóból a központi költségvetésben az év első hét hónapjában 159,4 milliárd forint bevétel keletkezett, ami az előző év azonos időszaka értékének 137,2 százaléka. A magasabb összeg hátterében a 2014. évi előlegkötelezettségek bázisévinél nagyobb szintje, valamint a március havi egyszeri hitelintézeti hozzájárulás befizetése áll.
A cégautóadóból július végéig 22,3 milliárd forint bevétel teljesült, mely a 2013. év azonos időszakának értékénél 1,3 milliárd forinttal alacsonyabb. A csökkenés hátterében a cégautó-állomány átrendeződése áll.
A környezetterhelési díj mérlegsoron – a jóváírások és terhelések egyenlegeként – az I-VII. havi adatok alapján 2,8 milliárd forint bevétel keletkezett, amely az előző év azonos időszakának az értékétől 0,8 milliárd forinttal maradt el.
A játékadóból az év első hét hónapjában 19,6 milliárd forint bevétele származott a központi költségvetésnek, amely 2,1 milliárd forinttal magasabb a 2013. év azonos időszakának befizetésénél.
Az egyéb befizetések mérlegsoron július végéig 13,9 milliárd forint volt a bevétel, ami az egy évvel korábbi, 11,0 milliárd forint összegű bevételt 2,9 milliárd forinttal meghaladja. Ezen a mérlegsoron a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által beszedett bírság- és pótlékbevételek szerepelnek.
Az egyéb központosított bevételekből az első hét hónapban összesen 190,1 milliárd forint bevétel teljesült, amely több mint 90 milliárd forinttal magasabb az előző évhez képest. E bevételek között jelennek meg az elektronikus útdíjból származó bevételek, a hulladéklerakási járulékok, a korkedvezmény-biztosítási járulékból származó bevételek (mely 2013-ig a Nyugdíjbiztosítási Alapnál jelentkezett), valamint a rehabilitációs hozzájárulásból, a környezetvédelmi termékdíjakból és a különféle bírságokból származó bevételek is. A többlet elsősorban a tavaly július elsejével bevezetett elektronikus útdíjjal magyarázható. (Így tudja visszaigényelni a környezetvédelmi termékdíjat!)
A kisvállalati adó (kiva) jogcímen az év első hét hónapjában 8,1 milliárd forint bevétel realizálódott, ami az előző év azonos időszakát 2,5 milliárd forinttal haladta meg. Az eltérés fő oka, hogy a 2013 januárjától hatályos új adónem után első alkalommal tavaly februárban keletkezett fizetési kötelezettség, másrészt a 2014. évi adóelőlegek szintje a bázisévinél magasabb lett. (A vállalkozások a jelek szerint kivárnak az új adónemekkel.)
A jövedéki adóból származó bevétel az év első hét hónapjában 502,2 milliárd forintot tett ki, ami az egy évvel korábbi bevételnél 11,0 milliárd forinttal, 2,2%-kal magasabb. Az üzemanyagok esetében 281,0 milliárd forint jövedékiadó-bevétel keletkezett, amely 23,1 milliárd forinttal magasabb a bázisidőszaki bevételnél. A befizetések emelkedését a gázolaj-, valamint a benzinforgalom bázisévhez mért növekedése magyarázza. Ennek hátterében nagyrészt a bázishoz képest kedvezőbb időjárás és fuvarozási teljesítmények állhatnak. A dohánygyártmányok jövedéki adója (169,2 milliárd forint) 17,5 milliárd forinttal volt alacsonyabb a tavalyi év bevételénél. Az alacsonyabb adóbevétel a fogyasztás csökkenése, illetve a piaci szerkezet átrendeződése (cigarettáról a fogyasztási dohányra való forgalomátterelődés) miatti adóalap-csökkenés indokolja. A szeszesitaloknál és egyéb termékeknél 52,0 milliárd forint összegű teljesítés történt, amely 5,5 milliárd forinttal több a bázisidőszaki összegnél. A magasabb adóbevétel az alkoholforgalom emelkedésének köszönhető.
A távközlési adóból július végéig 32,6 milliárd forint bevétele származott a költségvetésnek, ami az egy évvel korábbi bevételt 7,6 milliárd forinttal haladta meg. A növekedés hátterében az adóváltozás hatása áll.