Nem indult túlságosan jól az idei év a babaváró hitel szempontjából: a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint januárban és februárban mindössze 33,5 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket a bankok, amely 16 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi volumentől. Ennél gyengébb évkezdetet csak egyszer, 2023-ban hozott a babaváró, ám annak jól körülhatárolható okai voltak: az egyik, hogy az egekbe szökő forintkamatok miatt a teljes lakossági hitelkereslet visszaesett, a másik pedig az, hogy a támogatott konstrukció kivezetésétől tartva sokan előrehozták 2022. végére a szerződéskötést, így a következő év elejére érthetően megcsappant az érdeklődés.
Mindenesetre most úgy tűnik, hogy az elmúlt két évre jellemző, havi 20 milliárd forint környékére beállt kihelyezés is kezd veszélybe kerülni a babavárónál.
Fogy az ügyfélkör, és új konkurens is megjelent a piacon
A babaváró ráadásul úgy mutatja a kifulladás jeleit, hogy a lakossági hitelpiac továbbra is száguld: az első két hónap a lakáshitelek új szerződéseinek összegénél közel 47 százalékos, a személyi kölcsönökénél pedig közel 46 százalékos emelkedést hozott 2024. azonos időszakéhoz képest.
Fotó: Depositphotos
Persze abban, hogy a babaváró hitel iránt csökken az érdeklődés, nincs nagy meglepetés, hiszen ez a folyamat már a bevezetés utáni második év, 2021. óta megfigyelhető: miközben a csúcsévben, 2020-ban még 50 milliárd forint felett járt a havi kihelyezések átlagos összege, ez a múlt évre 22 milliárd forint alá olvadt. Ennek jelentős részben az az oka, hogy a babaváró potenciális ügyfélköre fokozatosan vékonyodott az elmúlt években: a támogatott konstrukció csak házasságban élő, gyermekvállalásra készülő fiataloknak szól – utóbbi most azt jelenti, hogy a házaspár nő tagjának az igényléskor 35 év alattinak kell lennie. Tehát hiába nagyon vonzók a feltételek, az idő előrehaladtával fokozatosan szűkül a potenciális ügyfélkör.