Az FPKOSZ 1250 fő megkérdezésével végzett, nem reprezentatív felmérése érdekes jelenségre világít rá: a megkérdezettek között a 18-30 éves korosztály tagjai kevésbé érzik köznyelven szólva „adósrabszolgaságnak” a hitelfelvételt (55 százalékuk nem tartja annak), míg korosztálytól függetlenül az összes válaszadó mindössze 41 százaléka tartozik ide.
Ebből fakadóan a fiatalabbak 38 százaléka alapos megfontolás és utánajárás után a piaci, azaz nem támogatott hitelek felvételétől sem zárkózik el, míg 20 százalékuk inkább a támogatott hitelek felé hajlik.
Körükben ráadásul a bankokba vetett bizalom is magasabb: 60 százalékuk nem ért egyet azzal az állítással, hogy a pénzintézetek bármikor módosíthatják az akár végig fix hitelek feltételeit (szemben a 49 százalékos teljes sokasággal).
„Úgy gondoljuk, hogy a jelenlegi piaci termékeknél és szabályozottságnál szó sem lehet >>adósrabszolgaságról<<. Sőt aki hitelt vesz fel, hosszú távon profitálhat egyebek mellett az inflációs hatásokból, hiszen reálértéken könnyebb lesz visszafizetnie tartozását. A KSH és az MNB adataiból egyértelműen kiolvasható, hogy egy 2009-ben felvett, fix kamatozású, átlagos méretű hitel törlesztőrészlete akkor a nettó átlagkereset 40 százalékát is elérte, és ennek a hitelnek a törlesztőrészlete 2024 év végéig jelentősen, a nettó átlagkereset 12 százaléka alá mérséklődött – mondta Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője.