Kívánt valamit Újévre? Gondolja át még egyszer

A vártnál nehezebb év következhet a magyar gazdaságban – legalábbis ez derül ki a decemberben közzétett gazdasági előrejelzésekből és statisztikákból. Az uniós forrásokból finanszírozott beruházások kifulladása és a munkaerő elvándorlása miatt ugyanis lassulhat a növekedés, lemaradunk régiós versenytársainktól. A cégek azonban optimisták, a munkavállalók is azok lehetnek, tovább növekednek ugyanis a fizetések.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Amíg 2014-ben kiugróan jól teljesített a magyar gazdaság, tavaly már visszaesett a növekedés üteme. Ugyan a végleges tisztított éves adatok csak hetek múlva látnak napvilágot, a becslések szerint három százalék alá esett a magyar gazdaság bővülése tavaly. A 2,7 (GKI) és 2,9 százalék (Takarékbank, Századvég) közé jósolt növekedési ütemet elsősorban a mezőgazdaság rossz teljesítménye húzta le a szerencsétlen időjárás (elmaradt tél, aszályos nagyon meleg nyár) miatt ugyanis az agrárium teljesítménye 30 százalékkal csökkent a 2014-es viszonyítva. A mentőövet tavaly a járműgyártás jelentette: a nagy gyárak, mint az Audi, a Mercedes gyártásának felfutása tartotta a levegő felett az ipari termelést.

Ugyanakkor a fogyasztás is lassabban indult be a vártnál: csak a nyáron kezdtek el látványosabban emelkedni a fogyasztási adatok. Az év első felének emelkedését nagyrészt az online kasszák tisztító hatásának tudják be a szakemberek: azaz eddig is vásároltunk ennyit, csak a kereskedők ennyivel kevesebbet vallottak be. Az elmaradt fogyasztásban többek között a kormányzat bizalomromboló intézkedései is nagy szerepet játszottak: a vasárnapi boltzár káros hatásait még mindig nehéz megbecsülni, de az biztos, hogy a kiskereskedelemben keresztülvert káros intézkedések visszavetették az év első felének adatait. A tavalyi reálbérnövekedés azonban az év végére meghozta a gyümölcsét: a karácsonyi szezon a vártnál is jobban sikerülhetett. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára szerint a korábban becsültnél nagyobb lehet a boltok forgalma decemberben, akár a 950 milliárd forintos forgalmat is meghaladhatja. Vámos György az M1-nek korábban úgy nyilatkozott, a bevétel nagyjából 5-6 százalékkal több lehet, mint egy évvel korábban.

Persze az előrejelzések sem mindig jönnek be!

Bealkonyul a luxutermékeknek? Meghökkentő előrejelzés az idei évre
Ezek az előrejelzések tíz olyan figyelmen kívül hagyott tényezőt vagy eseményt boncolgatnak, melyek 2016-ban jelentős hatással lehetnek a pénzügyi világra. Csak ez nem valószínű.
Óvatosan optimisták a cégek

Még az optimista becslések szerint is a régiós átlag alá esik a magyar gazdaság növekedése. Idén az uniós forrásfelhasználás visszaesik, emiatt a lakossági fogyasztás további élénkülése ellenére is 2,4-2,2 százalékra lassulhat a gazdasági növekedés üteme. Az alacsony növekedési ráta talán még egy újabb jegybanki ösztönző rendszert is életre hívhat, a kivezetett NHP helyébe lépő NTP ugyanis a szakemberek szerint legfeljebb a stagnálás szintjén tartja majd a beruházásokhoz nélkülözhetetlen vállalati hiteleket. Marad viszont a kedvező kamatkörnyezet: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nemcsak a következő 1-2 negyedév során, de 2016 egészében változatlan, 1,35 százalékos szinten tartja irányadó kamatát a CIB Bank, az Erste és a GKI elemzői szerint.

Drasztikusan csökken a lakásáfa
A lakásépítés áfája átmenet nélkül csökken jövőre 27 százalékról 5 százalékra, a kabinet a lakáspiac élénkülését és az otthonteremtés esélyének javulását várja. A kérdés, hogy a vásárlók vagy az építtetők lesznek a döntés haszonélvezői.
A vállalatok óvatosan optimisták: bár az üzleti várakozások pozitívak, pénzügyi eredményeikkel kapcsolatban már nem ilyen derűlátók. Jelenleg a vállalatok 41%-a látja úgy, hogy a következő 12 hónapban növekedni fognak bevételei, miközben a cégek közel fele (52%) számít stagnálásra. Az árbevétel-növekedés a hazai és az exportpiacokon egyaránt jellemző, ez utóbbi esetében azonban valamelyest nagyobb mértékben. A belföldi értékesítésből a vállalatok harmada számít árbevétel-növekedésre, ami átlagosan 2,5%-os növekedést jelent, míg a külpiacokon a cégek 36%-a tervez a jelenleginél nagyobb bevétellel, amit átlagosan 2,8%-kal nagyobb profitot jelent.

És hogy állunk a fizetésekkel?

Várhatóan jövőre is bővül a foglalkoztatottak létszáma, a munkanélküliségi ráta pedig (közfoglalkoztatottak nélkül) 6,3-6,6 százalék közé mehet. Ennél alacsonyabb már nemigen lesz, mivel a magyar munkaerőpiacról már idén is látványosan kifogyott a munkára fogható réteg. Ezért bár a cégek jelentős része tervezi munkaerő felvételét, (14 százalék, szemben a leépítésekkel számoló 5 százalékkal) a toborzás mind nehezebbé válik a Hays felmérése szerint. Ezzel szemben az Ernst&Youngnak válaszoló cégvezetők közül a 70 százalék tervezi vállalkozása bővítését, ami jelentősen meghaladja a felmérés globális eredményeit (33 százalék).

A konjunktúraindexek is hasonló szándékról tanúskodnak: A foglakoztatási szándék az iparban nem változott, az építőiparban és a kereskedelemben kissé visszafogottabb lett, a szolgáltató szférában javult. Az egyre akutabbá váló munkaerőhiány viszont a bérek emelkedését fogja magával hozni. Az elemzői konszenzus a reálbérek emelkedését 2,4 százalékra teszi, (2,2-2,7 százalékos szélső értékekkel. Mindez azt jelenti, hogy bár Magyarországon a válság éveihez képest tényleg beindult a munkavállalók vásárlóerejének növekedése, de mivel ez szinte teljesen összhangban van a fejlett gazdaságok dinamikájával, ezért a „nyugathoz” történő felzárkózás még nem kezdődött el.

Már gond a munkaerőhiány 10-ből 6 vállalkozásnak
A bérek kapcsán alapvető nézetkülönbség van a szakértők és a politikai pártok között is. Az egyik irányzat azt mondja, hogy a bérek emelkedése a cégek számára olyan költségnövekedést jelent, amely súlyos versenyhátrányba hozza őket. A másik felfogás szerint a bérekre nem szabad egyszerű költségelemként tekinteni, mivel a dolgozók nem gépek, amelyek jobb és hatékonyabb technológiára cserélhetőek. Azaz, ha a dolgozó nem motivált, akkor elmegy, és korlátosan pótolható. Ezenkívül a keresetek növekedése akár fogyasztásnövekedést is eredményezhet, mivel nagyobb jövedelemből/fizetésből többet lehet vásárolni, ez pedig új munkahelyeket eredményezhet. A Policy Agenda szerint a számok azt mutatják, hogy bár érthető az a felfogás, ha drágulnak a bérek, akkor nő a vállalkozások költsége, de egyre inkább olyan lesz a helyzet, hogy nincs elegendő munkaerő Magyarországon. Az pedig a legdrágább költség egy vállalkozás életében, ha nem tud teljesíteni, mert nincs elegendő személyi kapacitása. 10-ből 6 vállalkozásnak már gond a munkaerőhiány.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo