Reálbér cikkek


Szlovákiában durván elindult az életszínvonal-emelkedés

Szlovákiában durván elindult az életszínvonal-emelkedés 

Jobb gazdaságpolitikai eredményeket mutat északi szomszédunk.
A munkavállalók fele elégedetlen a fizetésével, ezért új foglalkoztatót keres

A munkavállalók fele elégedetlen a fizetésével, ezért új foglalkoztatót keres 

A versenyszféra munkavállalóinak közel kétharmada munkahelyet váltana.
A foglalkoztatottság magas szintje segíti a reálbéremelkedést

A foglalkoztatottság magas szintje segíti a reálbéremelkedést 

4,2 százalékos munkanélküliségi ráta és 3,7 százalékos reálbérnövekedés a hazai munkaerőpiacon.
Idén nagyot romlott a magyarok életszínvonala - mi lesz jövőre?

Idén nagyot romlott a magyarok életszínvonala - mi lesz jövőre?  

A dolgozók 75-80 százalékának esett vissza a reálbére az elmúlt egy év során.
Így alakultak a fizetések Csehországban

Így alakultak a fizetések Csehországban  

Az egy évvel korábbihoz képest 7,1 százalékkal 42 658 koronára (682 528 forint) emelkedett a statisztikai átlagbér a harmadik negyedévben.
Nemcsak Magyarországon csökken az életszínvonal

Nemcsak Magyarországon csökken az életszínvonal 

Nőtt a bruttó kereset, csökkent a reálbér Csehországban.
Közel 20 százalékkal esett vissza a reálkereset

Közel 20 százalékkal esett vissza a reálkereset  

Februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 531 200, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 366 400 forint.
Az idén 10 százalék körüli reálbércsökkenés lesz

Az idén 10 százalék körüli reálbércsökkenés lesz 

Cseh jegybank: 9,4 százalékkal csökkennek az idén a reálbérek.
Magyar sajátosság az egyoldalú fejlődés

Magyar sajátosság az egyoldalú fejlődés 

A válság óta csak a járműipar volt képes kiemelkedő bővülésre a magyar iparban, de a további növekedés minden területen korlátokba ütközhet. Az emelkedő béreket gépesítéssel, a munkaerő mobilitásának javításával kellene ellensúlyozni– így összegezhető Bod Péter Ákos közgazdász professzor előadása, amelyet az Erste Bank budapesti járműipari fórumán tartott.

Az adatokból is látszik a túlzott függőség 

A Policy Agenda által számított Gazdasági Fejlődés Index (GFI) az előző év végi lassú csökkenés után enyhén javuló tendenciát mutat, 2017.I. negyedévében 0,99 az értéke. Az index által jelzett tendencia a vállalkozások gazdálkodásában pozitív elmozdulást, a pénzügyi folyamatoknál javuló míg a háztartásoknál változatlan helyzetet jelez a következő időszakra. A múlt év gazdasági adatai ismételten mutatják, hogy a magyar gazdaság túlzott mértékben függ az uniós forrásoktól.

Jelentősen nőhetnek a bérek a hiányszakmákban 

A bérmegállapodás, a minimálbér és a szakmunkás garantált bérminimum 15, illetve 25 százalékos növekedése, valamint az egyre fokozottabb szakemberhiány miatt az átlagkeresetek 10 százalékos emelkedését sem zárják ki ebben az évben az MTI-nek nyilatkozó elemzők, akik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataira reagáltak.

Kívánt valamit Újévre? Gondolja át még egyszer 

A vártnál nehezebb év következhet a magyar gazdaságban – legalábbis ez derül ki a decemberben közzétett gazdasági előrejelzésekből és statisztikákból. Az uniós forrásokból finanszírozott beruházások kifulladása és a munkaerő elvándorlása miatt ugyanis lassulhat a növekedés, lemaradunk régiós versenytársainktól. A cégek azonban optimisták, a munkavállalók is azok lehetnek, tovább növekednek ugyanis a fizetések.

Többet keresünk, többet is költhetünk 

Az elemzők szerint, mivel alacsony infláció mellett folyamatosan emelkednek a reálbérek, nő a háztartások elkölthető jövedelme, így a lakossági fogyasztás is érdemben bővülhet. A munkaerőpiacon viszont feszültség alakulhat ki, ha újra beindul a közfoglalkoztatás.

Nőttek a reálbérek a csökkenő inflációval 

A nemzetgazdaságban – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél – a bruttó átlagkeresetek 3,4, a nettó átlagkeresetek 4,9%-kal haladták meg az egy évvel korábbit – közölte a KSH. A bruttó átlagkereset 230 700 forint volt 2013-ban.

Ideje lenne kompenzálni az elmúlt évek reálbércsökkentését 

A Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) vállalható kompromisszumnak tartja a hosszú egyeztetések után megszületett megállapodást az idei bérajánlásról, de felhívja a figyelmet: az átlagkereset alatt keresőknél a 3,1 százalékos béremelés nem ellentételezi az elmúlt években elszenvedett reálbércsökkenést.

Jobban keresünk, de nem érezzük 

A bruttó keresetek 2,9, a nettó átlagkeresetek 4,2 százalékkal nőttek a 2013 január-márciusi időszakban. A fékező inflációt figyelembe véve, ha mérsékelten is, de emelkedtek a reálkeresetek, a Policy Agenda friss felmérése szerint azonban ebből nem sokat érez a lakosság.

Bérajánlás mérték nélkül 

Az ágazati és helyi bértárgyalásokon arra kell törekedni, hogy 2013-ban éves szinten minden kereseti kategóriában biztosítsák a nettó keresetek reálértékének megőrzését – tartalmazza a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) keddi ülésén megszületett országos bérajánlás. A megállapodásban ugyanakkor az emelésről konkrét szám nem szerepel.

Óvatosan emelték a béreket a cégek 

Lassult februárban a bérnövekedés a versenyszférában, a költségvetési szférában ugyanakkor a januárinál nagyobb mértékben emelkedtek a keresetek a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.

Kicsit többet kerestünk, de kevesebben jutottak munkához 

Az idén januárban a bruttó átlagkeresetek nemzetgazdasági szinten 2,5 százalékkal, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek 3,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint. A közölt adatok némiképp elmaradnak a várakozásoktól.

Mit nekünk a tények, a sikerpropaganda a lényeg 

Három napon belül kétszer is felhívta a figyelmem a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a jövedelemalakulásban felfedezhető pozitív tendenciákra. Nagyon is vevő lennék a sikertörténetek közvetítésére. Ezen a területen azonban ilyet nem látok.

Még kevesebbre elég a fizetésünk 

A bruttó átlagkeresetek 4,6, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek 2,0 százalékkal haladták meg az előző évit tavaly decemberben. A tavalyi, átlagosan 5,7 százalékos inflációt figyelembe véve, a reálbérek 3,7 százalékkal olvadtak.

"A bér legalább ne veszítsen az értékéből" 

A fizetések reálértékének megőrzése az 5,2 százalékos MSZOSZ-bérajánlás minimális célja - hangsúlyozta győri sajtótájékoztatóján Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke szerdán.

Tovább csökkent a reálbér 

A tavalyi év első 11 hónapjában a bruttó keresetek 4,6, a nettó bérek 2 százalékkal nőttek. Novemberben 5,6 (bruttó), illetve 3,2 (nettó) százalék volt a változás a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint, amely a novemberi 5,2 százalékos inflációt figyelembe véve 2 százalékos reálbércsökkenést jelent.

Nem ússzuk meg az újabb megszorításokat 

Stagnáló gazdaság, csökkenő reálbér, magas munkanélküliség jellemzi majd jövőre a magyar gazdaságot a Policy Agenda decemberi prognózisa szerint. Álláspontjuk alapján a növekedés beindításához a gazdaságpolitika teljes átértékelésére lehet szükség, ami mellett sürgős feladat az átlátható költségvetési gazdálkodás folytatása. Hasonlóan pesszimista előrejelzéseket tettek közzé a gazdaságkutatók is.

Meredeken estek a reálbérek szeptemberben 

Az esztendő első kilenc hónapjában a bruttó átlagkeresetek 4,5, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek 1,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint. Az első kilenc hónapban 219 690 forint volt a bruttó átlagkereset.

Kevesek kiváltsága lesz a reálbér értékének megőrzése 

Úgy tűnik, hogy kevesek kiváltsága lesz a reálbérük értékének megőrzése a “Fizetésemelés 2013” országos kutatás adatai alapján.

Még rosszabbul élünk: zuhant a reálkereset 

Augusztusban tovább nyílt a rés az árak és keresetek növekedési üteme között: a nyár utolsó hónapjának 6 százalékos inflációs adatával szemben a nettó keresetek 1,1 százalékkal híztak csupán, egy átlagos keresetű magyar állampolgár reálkeresete tehát 4,9 százalékkal csökkent a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
A fogadók nem feltétlenül az Excel-tábla, a tudás vagy a program, hanem szimpátia alapján döntenek – Klasszis Podcast

A fogadók nem feltétlenül az Excel-tábla, a tudás vagy a program, hanem szimpátia alapján döntenek – Klasszis Podcast 

Érzelmek is befolyásolják a fogadásokat. Erről is beszélgettünk Tulik Ágnessel, a Vegas.hu marketingigazgatójával.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Miért kell végrendelkezni?

Miért kell végrendelkezni?  

Az ember csak élete utolsó percében készíthet mérleget, tarthat bűnbánatot, tehet őszinte vallomást, láthatja olyannak magát, amilyen valójában volt.

Adózás

Januártól megszűnik a légitársaságok különadója

Januártól megszűnik a légitársaságok különadója 

PM: a kormány megduplázza a családi adókedvezményt, segíti az otthonteremtést, csökkenti az adminisztrációt, kivezet adókat.

Jogi kisokos

Meglepő terület, ahol a magyar vállalatok elmaradnak az EU-s átlagtól

Meglepő terület, ahol a magyar vállalatok elmaradnak az EU-s átlagtól  

A magyar cégek alig 4 százalékának van iparjogvédelmi oltalma, ami az EU-s átlagnak kevesebb mint fele.

Gazdaság

Nagy kérdés, mi lesz a horvát turizmussal

Nagy kérdés, mi lesz a horvát turizmussal  

A Horvátországba látogató külföldi turisták számának növekedési üteme 2024-ben csökkent.

Infokom

Figyelmeztetnek: egyre több vállalat válik kibertámadások célpontjává

Figyelmeztetnek: egyre több vállalat válik kibertámadások célpontjává 

Az elmúlt évek technológiai fejlődése nemcsak a vállalatok együttműködési lehetőségeit bővítette és a munkavégzést tette rugalmasabbá.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo