Ideje lenne kompenzálni az elmúlt évek reálbércsökkentését

A Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) vállalható kompromisszumnak tartja a hosszú egyeztetések után megszületett megállapodást az idei bérajánlásról, de felhívja a figyelmet: az átlagkereset alatt keresőknél a 3,1 százalékos béremelés nem ellentételezi az elmúlt években elszenvedett reálbércsökkenést.

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) kedden született megállapodás az országos bérajánlásról. Az emelésről konkrét szám nincs a dokumentumban, a felek azt emelték ki: az ágazati és helyi bértárgyalásokon arra kell törekedni, hogy 2013-ban éves szinten minden kereseti kategóriában biztosítsák a nettó keresetek reálértékének megőrzését.

Több év reálkeresete alapján kellene megállapodásra jutni

A MOSZ az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében arra hívja fel a figyelmet, hogy a megállapodásban irányadónak tekintett 2013. évi infláció ellentételezése a havi bruttó 202 ezer forint alatti kereseti kategóriákban 3,1 százalékos béremelést igényel. Ez az emelés azonban nem ellentételezi az átlagkereset alatt dolgozóknál az elmúlt években elszenvedett reálbércsökkenést.

A Munkástanácsok ezért azt javasolja tisztségviselőinek, hogy a helyi bértárgyalásokon több év viszonylatában vizsgálják a munkatársak reálbérének alakulását, és ennek figyelembevételével igyekezzenek elfogadható bérmegállapodásra jutni.

Az adóváltozások hatását is célszerű figyelembe venni

Az elmúlt évek jövedelemadó-változásai eltérően érintették az egyes kereseti kategóriák nettó bérének nagyságát, az átlagkereset alatti körben gyakran okoztak nettó bércsökkenést. Erre tekintettel azt javasolják, hogy a bérigények megfogalmazásánál mindig vegyék figyelembe az elmúlt évek és az idei év adóváltozásainak a nettó bérekre gyakorolt hatását.

Jobban keresünk, de nem érezzük
A bruttó keresetek 2,9, a nettó átlagkeresetek 4,2 százalékkal nőttek a 2013 január–márciusi időszakban. A fékező inflációt figyelembe véve, ha mérsékelten is, de emelkedtek a reálkeresetek, a Policy Agenda friss felmérése szerint azonban ebből nem sokat érez a lakosság.
Kiemeli a szakszervezet azt is, hogy az új munka törvénykönyve bevezetésével a folyamatos műszakban, a több műszakban és a munkaidőkeretben dolgozók bruttó és nettó keresete változatlan, sőt növekvő alapbér mellett is csökkenhet. A béremelési igények megfogalmazásánál erre különösen indokolt figyelmet fordítani.

Azokon a munkahelyeken, ahol nem volt bértárgyalás, illetve ahol a munkáltató utólag adott tájékoztatást arról, hogy bérrendezést hajtott végre, a MOSZ azt javasolja, kezdeményezzék a valós konzultáción alapuló bértárgyalás lefolytatását, és tájékoztassák tagságukat a szakszervezet béremelési igényéről.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo