Többet keresünk, többet is költhetünk

Az elemzők szerint, mivel alacsony infláció mellett folyamatosan emelkednek a reálbérek, nő a háztartások elkölthető jövedelme, így a lakossági fogyasztás is érdemben bővülhet. A munkaerőpiacon viszont feszültség alakulhat ki, ha újra beindul a közfoglalkoztatás.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: PP Archív

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissen közzétett adatai szerint márciusban 151 ezer közfoglalkoztatott volt, 58 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban. A bruttó átlagkeresetek pedig 3,0 százalékkal nőttek a közfoglalkoztatottak nélkül számítva az első negyedévben a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, költségvetési intézményeknél és a nonprofit szervezeteknél.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a reálbérek és a foglalkoztatás folytatódó növekedése mellett a devizahitelek elszámolása is emelheti a háztartások elkölthető jövedelmét. Így idén a lakossági fogyasztás kissé 3 százalék feletti növekedése várható, az elmúlt években elhalasztott fogyasztás miatt azonban nem kizárt ennél nagyobb növekedés sem - közölte.(Igaz, egyelőre nem jött meg a költekező kedvünk.)

Az elemző 4 százalék körüli átlagos bérnövekedésre és stagnálás közeli inflációra számít, aminek hatására 4 százalékkal nőhetnek a reálbérek, a növekedési üteme az év vége felé viszont az infláció élénkülése miatt lassulhat. Az előző évi magas bázishoz képest csökkent a közfoglalkoztatottak száma márciusban. Emellett pedig a versenyszférában folyamatosan nő a munkaerő-kereslet - vélekedett.

Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője szerint az, hogy 58 ezerrel csökkent a közfoglalkoztatottak száma az előző év azonos időszakához képest, csak átmeneti, lehet azért, mert még nem írták ki a pályázatokat. Úgy vélte, az alapvető munkaerő-piaci tendenciák ugyanakkor továbbra is kedvezőek, 3 százalék fölött bővül a versenyszféra munkakereslete, és a háztartások vásárlóereje fokozatosan emelkedik az alacsony infláció és a 3 százalék körüli bruttó bérnövekedés miatt. Az elemző rámutatott, hogy amennyiben tovább feszül a munkaerőpiac és még több embert felszív a közfoglalkoztatási program, akkor az átlagkeresetek még gyorsabban emelkedhetnek, mivel a vállalatok versenybe szállnak majd a munkaerőért.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője kifejtette: mivel a márciusi infláció mínusz 0,6 százalékos volt, a reálbérek márciusban 5,5 százalékkal emelkedtek. A reálbérek emelkedése hozzájárul a háztartások fogyasztásának bővüléséhez, ami által a kiskereskedelmi forgalom is élénkül, ugyanakkor a tartósan magas kereslet az infláció emelkedését eredményezheti az év hátralévő részében.

Ugorhat is, botolhat is a pannon puma
Az idén a bruttó hazai termék (GDP) 2,5-3,3 százalék körüli növekedésére számítanak a makrogazdasági elemzők. Kockázatot jelenthet a német gazdaság gyengélkedése és azt sem tudni a mezőgazdaság hogyan teljesít majd.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo