Számlázóprogramok online bekötése cikkek
Egy hónap haladék a számlázórendszerek frissítésére
Mivel számos ügyfél jelezte, hogy problémái vannak az átállási folyamattal, az Adóhatóság nyár elejére tolta a számlázórendszer új verziójának kötelező használatát. Ezt követően már pár százezer forintos tételeknél is komoly szankciókat kockáztat az a vállalkozás, amelynél a nem frissített szoftver miatt problémássá válik az adatszolgáltatás, hívta fel a figyelmet a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Crowe FST.
Három megoldás is van, ha elkéstünk az online számla fejlesztéssel
Július 1-jével hivatalosan is elindult az ún. valós idejű adatszolgáltatás (online számlázás) éles üzembe állítása. Sajnos a vállalkozások egy része még nem készült el a szükséges informatikai háttérrel. Jó hír azonban, hogy a NAV kivárja a júliust és vannak alternatív megoldások a cégek számára.
Online számla: és mi van akkor, ha lehal a net?
Mi teendő, ha határértéket meghaladó számla kibocsátásakor nincs internetkapcsolat, mert informatikai hiba történt a számlakibocsátó rendszerében, pincében vagy világvégi helyen készül a számla, vagy szolgáltatáskiesés van a területen? Azaz kibocsátható-e az a számla, amelynek adatait még nem küldtük be a NAV rendszerébe? A NAVXML.hu - Online Számla Tudásbázis segítségével adunk választ erre a kérdésre.
Alanyi áfamentes vagyok: érinthet az online számla adatszolgáltatás?
Gyakori tévhit, hogy az alanyi áfamentes adózókat nem érinti az online számla adatszolgáltatás. Pedig vannak kivételes esetek! Az áfatörvény tárgyi eszközök értékesítése és ingatlan értékesítése kapcsán ismer ilyen esetet - hívták fel a figyelmet a NAVXML.hu - Online Számla Tudásbázis szakértői.
Szájbarágó a NAV új csodafegyveréről
Ha fogalmad sincs arról, mi a NAV július 1-től induló új csodafegyvere, de te vagy a céged szoktál számlázni, akkor ezt most olvasd el. A NAVXML.hu - Online Számla Tudásbázis szakértői készítettek egy hasznos Online Számla Kisokost, amiből most egy rövid kivonatot közlünk.
Számlázóprogramok bekötése: az a rejtélyes 18 karakter
A valós idejű adatszolgáltatáshoz kapcsolódó adóhatósági specifikáció meghatározza, hogy az adatszolgáltatási kötelezettséget teljesítő társaságnak milyen formában kell megadnia számlázóprogramjának adatait. A NAV feltételei szerint a számlázószoftver azonosítójának 18 elemű karaktersorozatból kell állnia. Vigyázat, a valós idejű számlaadatküldés továbbra sem váltja ki a számlázóprogram bejelentési kötelezettségét!
Online számlázás: szakértő nélkül bele se kezdjünk?
Két hónapon belül indul az online számlázás, a programok fejlesztőinek azonban még sok nehézsége lehet a rendszerek beállításával – hívta fel a figyelmet a MAZARS. A NAV ugyan adott segítséget a fejlesztőknek, ennek értelmezése azonban adószakértő nélkül közel lehetetlen. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a programok jelentős része már most is szabálytalanul működik.
Két hónap maradt az új számlázási szabályokig
A július elsejétől életbe lépő új számlázási szabályok minden olyan vállalkozást érintenek, amelyek már valamilyen kész, standard számlázó programot használnak. Ezért az érintett cégeknek a hátralévő időben érdemes felvenniük a kapcsolatot a számlázó programjuk fejlesztőjével, hogy a szükséges verzióváltásról egyeztessenek, hívta fel a figyelmet a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Crowe FST.
Online számlázás: vészesen közeledik a határidő a cégeknek
Már csak kevesebb, mint 3 hónap van hátra a valós idejű online számla adatszolgáltatási kötelezettség hatályba lépéséig, ami a cégek életében az elmúlt évek egyik legfontosabb változása adó-adminisztrációs szempontból.
Online számlázás: már finisben
Már csak alig 4 hónap van hátra a valós idejű adatszolgáltatás bevezetéséig! A Mazars hírlevél sorozatot indított a valós idejű adatszolgáltatással kapcsolatos legfrissebb fejleményekről és a legfontosabb szabályokról. Ennek segítségével mutatjuk be a legfontosabb tudnivalókat.
A külföldieknek nehezebb lesz az online számlázás
Júliusban indul az online számlázás, ám addig még sok problémát kell megoldaniuk a külföldi számlázóprogramot használó vállalkozásoknak – hívja fel a figyelmet a MAZARS. Sokan közülük még felkészülési fázisban sincsenek, ám a NAV külön erre a célra kialakított információs honlappal igyekszik segíteni őket. A hazai megoldásokat használó cégek helyzete egyszerűbb, ám ők sem mindig tudják, hogy mikor kell majd adatot szolgáltatniuk.
Mit kell tudni az online számlázásról?
Idén júliustól kötelezően jelenteni kell a NAV felé a 100 ezer forintnál nagyobb áfaértékű számlák adatait. Mit kell tudnunk erről a rendszerről, hogyan építhetjük ki és mit kockáztatunk a mulasztással? Radnai Károly, az Orientax Adótanácsadó Zrt. partnerének segítségével megmutatjuk a legfontosabb tudnivalókat!
Számlaadatok: mit fog látni a NAV?
Jelen állapot szerint 2018. július 1-től minden olyan belföldön nyilvántartásba vett adóalany részére kibocsátott számláról, amelynek áfatartalma meghaladja a 100 ezer forintot, adatszolgáltatást kell teljesíteni az adóhatóság felé. Mindezt valós, vagy közel valós időben. De mit is lát majd pontosan a NAV?
Jövőre vége a számlás trükközéseknek
Az online számlázás jövő nyári bevezetése megteremti annak lehetőségét, hogy az adóhivatal részlegesen kitöltse a vállalkozások áfabevallását is – mondta Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára.
Egy év haladék a valós idejű számlajelentésre
Egy év haladékot kaptak a vállalkozások és a szoftverfejlesztők a 100 ezer forintot meghaladó áfatartalommal rendelkező gépi számlák adattartalmának kötelező jelentésére – hívják fel a figyelmet a MAZARS szakértői. Az új szabályozás, amely 2018. július 1-jén lép hatályba, radikálisan növeli a kötelezően jelentendő tranzakciók számát. A MAZARS szakértői szerint a NAV látókörének jelentős kiszélesítése ugyanakkor nem jelent többletterhet a vállalkozásoknak, hiszen az online adatszolgáltatást a számlázóprogramok automatikusan teljesítik majd.
Később se kéne a NAV-nak belelátni a számlázóprogramokba az adótanácsadók szerint
Nem csak most, de 2018 után sem tartja indokoltnak a NAV felé történő valós idejű (online) számlázás bevezetését az Adótanácsadók Egyesülete. Véleményük szerint inkább a készpénz használatot kéne csökkenteni a gazdaság fehérítése érdekében.
Hiába az egy év plusz, el kell kezdeni a felkészülést
Váratlanul kitolták egy évvel a számlákról való kötelező online adatszolgáltatás bevezetésének határidejét, a szakértők szerint viszont így is el kell kezdeni a cégeknek a felkészülést. Valójában szükség is van a plusz időre a bonyolult rendszerek miatt, ráadásul a jogszabály változtatás sem történt még meg.
Egy évvel később indul csak az új NAV csodafegyver
Eltolja egy évvel a számlákról való kötelező online adatszolgáltatás bevezetését az NGM, idén nyártól - az eredeti határidőtől - kezdve tesztelhetik a vállalkozások a rendszert.
Besülhet a kormány legújabb fegyvere
Korábban is hangoztattak fenntartásokat a szakemberek a kormány adócsalás elleni küzdelmének harmadik tervezett pillérjével szemben. A tervek szerint júliusban induló NAV-hoz bekötött számlázás a szakértők szerint nem fog menni.
Azt sem tudjuk, miről kell adatot adni három hónap múlva
Új kötelezettségként idén július 1-jétől a számlázóprogramoknak is adatot kell szolgáltatniuk a NAV-nak. Egyelőre azonban sem az adatszolgáltatás módja, sem annak előírt pontos tartalma, sem az adatszolgáltatás elvárt gyakorisága nem ismert, noha a szereplőknek immár kevesebb mint negyedévük van a felkészülésre. A BDO Magyarország szerint a bevezetési határidő kitolására, vagy legalább deklarált türelmi időre lehet szükség.
Adminisztrációba fullad 2017?
Az évkezdés minden vállalkozás számára az új kötelezettségek áttekintését is jelenti. Az adóváltozásokkal lehet, hogy bizonyos szempontból könnyebb lesz a cégek élete, de papírmunkában nem lesz hiány.