A belföldi számlázó programot használó Társaságok sok esetben már felkészülten várják az adatszolgáltatás júliusi indulását, vagy legalábbis ígéretet kaptak a fejlesztőiktől a szükséges módosítások elvégzésére. Ugyanakkor a külföldi számlázó programot használó vállalkozások sok esetben még a felkészülési fázisnál sem tartanak. Külföldön készített számlázó programok esetén sokszor előfordul, hogy a külföldi fejlesztők nem értik meg az előírásokat, vagy éppenséggel a fejlesztési elvárásokat - hívta fel a figyelmet a Mazars hírlevél-sorozatának első része.
Most a külföldi programozóknak nyújt segítséget a NAV legújabb honlapja, amelyen már angol nyelven ismegtalálható a rendszer leírása, a jogszabályok részletezése, és – nem utolsó sorban – azon technikai információk (Online Számla Rendszer Interfész Specifikáció, OSA sémák, példa XML-ek, stb.), amelyek a programozók nyelvén magyarázzák el a szükséges fejlesztési lépéseket. Ezek a technikai dokumentációk a ”Technikai információk” menüpont alatt találhatóak. Továbbá a dokumentációk mellett technikai kérdések és válaszok is megtalálhatóak, amelyek szintén segítenek egyes technikai jellegű kérdéseket megválaszolni.
Az angol nyelven is elérhető honlapot a következő linken érhetik el:
https://onlineszamla-test.nav.gov.hu/home
Bár a honlap még csak teszt-üzemmódban működik, nagyon hasznos segítség a külföldi szoftverfejlesztők számára .
Fontos tudni azt is, hogy kinek, és milyen ügyletekről kell adatot szolgáltatnia valós idejű adatszolgáltatás keretében. Az adatszolgáltatási kötelezettség a belföldön nyilvántartásba vett adóalanyokra terjed ki. Ez azt jelenti, hogy a Magyarországon csupán áfa regisztrációval rendelkező adóalanyoknak is kötelező adatot szolgáltatniuk, annak ellenére, hogy ezek az adóalanyok jellemzően külföldről, külföldi számlázó programokkal bocsátanak ki számlákat.
- a kibocsátott számla 100 000 forintot elérő vagy ezt meghaladó összegű általános forgalmi adót tartalmaz?
- a számla befogadója belföldön nyilvántartásba vett adóalany?
Következésképpen a rendszer alapvetően a B2B ügyleteket célozza, azaz nem adóalany magánszemély felé kiállított számlák esetében nem beszélhetünk adatszolgáltatási kötelezettségről. Ezen felül az adómentes, a fordított adózás alá eső ügyletek vagy az eva alany felé kiállított számlákra sem vonatkozik – kötelező jelleggel – az adatszolgáltatás. A jogalkotó azonban nem zárta ki az opcionális adatszolgáltatást ezekben az esetben, ideértve az értékhatári alatti számlákat is. Ez tehát azt jelenti, hogy elfogadható lehet a számlázó program olyan fejlesztése, mely pl. a belföldi fordított áfás ügyletekről is küldi az automatikus online adatszolgáltatást a NAV szerverei felé.
Úgy tűnik azonban, nem lehet adatot szolgáltatni még opcionálisan sem, amikor 100 000 forintot meghaladó adótartamú számlát egy olyan adóalany felé állítunk ki, aki csupán külföldi adószámmal rendelkezik, mert az ilyen jellegű információkat az adóhatóság rendszere jelenleg nem tudja értelmezni.