Online számlázás cikkek
Az hitte, nem veszi észre az adóhivatal? Elbukott a vállalkozás
Nullás adattartalommal adta be bevallásait egy Heves vármegyei cég.
Szigorodó szabályok: újra kell tanulniuk a számlázást a vállalkozásoknak
Az online számlaadatszolgáltatás 3.0 verziója számos újdonságot hozott: kiterjesztette az adatszolgáltatási kötelezettséget minden számlára, bevezetett egy mobilalkalmazással is kiállítható számlát. Azt azonban még csak kevesen ismerték fel, hogy az új verzióban sokkal részletesebben kell megindokolni az adómentességet.
Változások a NAV-nál januártól - mire figyeljenek a vállalkozások?
Január 1-jétől a cégeknek és az egyéni vállalkozóknak már a magánszemélyek részére kiállított számlákat is jelenteni kell a NAV-nak, ami újabb lökést adhat az online számlázásra való átállásnak. A július 1-jén érvénybe lépő online adatszolgáltatási kötelezettségre a kkv-k többsége fel volt készülve - mivel 57 százalékuk ezt megelőzően is rendelkezett online számlázó programmal.
Online számlázás: szerdáig még büntetés nélkül lehet regisztrálni
A szeptember 30-ig tartó szankciómentesség bejelentése óta duplájára, több mint félmillióval nőtt az online számla rendszerben regisztráltak száma; azok a vállalkozások, amelyek még nem regisztráltak, kedden és szerdán még szankciómentesen megtehetik.
Két hét és új korszak kezdődik a számlázásban
Az online számla-adatszolgáltatás 2018. július 1-jei bevezetése óta az adózók egy részének már napi rutinnak számít a jelentési kötelezettség teljesítése, ahogy az ezzel járó adminisztratív terhek, illetve fejlesztések is. 2020. július 1-jével teljesen új korszak kezdődik: szinte valamennyi belföldi adózónak meg kell majd birkóznia az adatszolgáltatási kötelezettséggel.
Komoly változás jön - a kkv-k harmada még sincs tisztában vele
A kkv-k és az egyéni vállalkozók körében még mindig a kézi számlatömb a leggyakrabban használt számlázási módszer – derül ki a Számlázz.hu megbízásából az NRC kutatóintézet által készített reprezentatív felmérésből, amely a hazai kkv-k és egyéni vállalkozók számlázási szokásait vizsgálta. A kutatás többek között arra is rávilágít, hogy az online számlázást még nem használók közül a megkérdezettek több mint fele a következő félévben nem tervezi az arra való átállást a júliusi jogszabályváltozás ellenére sem. Arról egyébként a legtöbben tudnak, hogy a számlázással kapcsolatos szabályok változnak július 1-jétől, azonban sokan nem tudják pontosan, hogy mi változik néhány héten belül.
Online számálázóval segíti a kisvállalkozókat az egyik nagybank
A Budapest Bank csoport hazai kkv-k körében végzett felméréséből kiderült, hogy a vállalatvezetők idejének egy jelentős részét adminisztrációs tevékenységek kötik le, és veszik el az erőforrást más alapvető irányítási feladatok elől. A bankcsoport annak érdekében, hogy a cégek számára valós segítséget nyújtson, egy teljesen új területen és új típusú szolgáltatással csökkenti a vállalkozások adminisztrációs terheit. A Budapest Pénzügyi Asszisztens bevezetésével a bankszektorban az elsők között nyújt a kisvállalatok számára online számlázási szolgáltatást.
Sci-finek tűnik? Pedig nem az!
Stygár László, a Számlázz.hu szolgáltatásfejlesztési vezetője szerint most tényleg eljött az idejük a digitális megoldásoknak a céges számlaforgalomban.
Hamarosan minden számlát be kell jelenteni a NAV-nál
Az online számlázás azután vált hangsúlyos témává, hogy a NAV 2018-tól a cégek közötti forgalomban (B2B) keletkezett, legalább 100 ezer forint áfa-tartamú számlákat jelentéskötelessé tette; 2020 közepétől pedig ez a kötelezettség az összes B2B számlát érinteni fogja. Egy friss felmérés annak járt utána, mekkora az online számlázás elterjedtsége.
Sok a félreértés a kata-változások körül
Egyre többen cserélik le klasszikus számlatömbjeiket a 2020-as változások miatt.
Elindult az Erste és a Billingo közös online számlázója
A PowerBill használatával az Erste ügyfelei az első évben ingyenesen férhetnek hozzá a korlátlan számlázást biztosító platformhoz.
Online számlázás: nem korrekció lesz, hanem nagyobb átalakítás
Bár az első idei módosítási etap határideje még nem zárult le, de a NAV már bejelentette, hogy az online-számla-adatszolgáltatás következő állomása a 2.0 verzió lesz. Az előzetes adóhatósági tervekhez képest nem korrekcióra, hanem nagyobb lélegzetű átalakításra kell számítani az online számlajelentések kapcsán.
Megint fejleszteni kell a számlázóprogramokon és ez még nem a vége
A tavaly július elsején életbe lépett online számlázási kötelezettség változása miatt az érintett cégeknek érdemes minél előbb felvenniük a kapcsolatot számlázó programjuk fejlesztőjével, hogy a szükséges verzióváltásról egyeztessenek, hívta fel a figyelmet a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Crowe FST.
Büntetést kaphat, ha rosszul számlázza a göngyöleget
Általános és helyesnek vélt gyakorlat, hogy a göngyöleg mozgását értékesítési és beszerzési oldalon egyaránt a vevői számlán szerepeltetik. A NAV online számlarendszerének bevezetése után azonban ellenőrzést hozhat a nyakára mindenki, aki így jár el – írja az Online számla tudásbázis.
Online számlázás: már bírságol a NAV
Már szankcionálhatja a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az online számlaadat-szolgáltatás elmulasztását, számlánként 500 ezer forint is lehet a bírság.
NAV online regisztráció: máig tart a türelem
A mai nap lejár a türelmi idő a NAV online számlaadatszolgáltatási kötelezettség teljesítésére, 2018. július 31-ig regisztrálnia kell az érintett adózóknak a hatóságnál. A Billzone.eu arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy éles számlázás előtt ellenőrizzék, sikeres volt-e regisztrációjuk.
Áfa riadó! Változások a régiós adózásban
Komoly változások történtek a régiós adózásban az elmúlt időszakban – figyelmeztetett a MAZARS „VAT Alert”, azaz „Áfa Riadó” című kiadványának első száma. A Közép- és Kelet-Európával foglalkozó rövid kiadvány célja, hogy bemutassa a régiós adóváltozásokat, hiszen a nemzetközi kereskedelem egyre nagyobb hangsúlyt kap közvetlen környezetünkben is.
Egy hónapig még türelmes a NAV az online számlákkal
Ha egy vállalkozás számlázó programja július elsejétől még nem képes az új szabályok szerinti számlaadat-szolgáltatásra, a NAV szankciómentességet garantál, ha az adatok még július végéig beérkeznek.
Vasárnaptól kötelező a számlaadat-szolgáltatás
Július 1-jétől valamennyi számlázóprogramnak rendelkeznie kell az adóhivatal által előírt számlaadat-szolgáltatás funkcióval, hiszen ettől a naptól online kötelező adatot szolgáltatni minden 100 ezer forint feletti áfatartalmú számláról a NAV-nak.
A papíralapú számlákat is be kell küldeni a NAV-nak
A kézi számlák sem maradnak ki az adatszolgáltatásból, akkor sem, ha a számlázógép egyébként be van kötve a NAV-hoz – figyelmeztetett Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója, partnere.
Egy hét múlva élesedik az online számlázás
Június 22-ig már több mint kétmillió számla érkezett az online számla tesztfelületére, így évi 50 ezer milliárd forint összegű számlaforgalom válik követhetővé az adóhivatal számára.
7 hiba, ami miatt nem tudsz regisztrálni az Online Számla-rendszerbe
Nem ördöngösség a regisztráció a NAV élesített Online Számla-rendszerében, nem kell megijedni a kötelezettségtől. Felesleges lépésről lépésre útmutatók böngészésével kezdeni a regisztrációt, csak ennél a 7 fontos lépésnél kell figyelni az aknákat – hívja fel a figyelmet a NAVXML.hu – Online Számla Tudásbázis írása.
Az utolsó percekben is módosul az online számlarendszer
Tegnap elindult a regisztráció a NAV online számlaadat-szolgáltatásán, de a teszt-rendszer és az „éles” rendszer párhuzamosan fut majd egymás mellett. Az RSM Hungary Adótanácsadó összeszedte, mire lehet számítani a napokban a NAV online számlarendszerének elindulása után.
Szájbarágó a NAV új csodafegyveréről
Ha fogalmad sincs arról, mi a NAV július 1-től induló új csodafegyvere, de te vagy a céged szoktál számlázni, akkor ezt most olvasd el. A NAVXML.hu - Online Számla Tudásbázis szakértői készítettek egy hasznos Online Számla Kisokost, amiből most egy rövid kivonatot közlünk.
Online számlázás: szakértő nélkül bele se kezdjünk?
Két hónapon belül indul az online számlázás, a programok fejlesztőinek azonban még sok nehézsége lehet a rendszerek beállításával – hívta fel a figyelmet a MAZARS. A NAV ugyan adott segítséget a fejlesztőknek, ennek értelmezése azonban adószakértő nélkül közel lehetetlen. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a programok jelentős része már most is szabálytalanul működik.
Két hónap maradt az új számlázási szabályokig
A július elsejétől életbe lépő új számlázási szabályok minden olyan vállalkozást érintenek, amelyek már valamilyen kész, standard számlázó programot használnak. Ezért az érintett cégeknek a hátralévő időben érdemes felvenniük a kapcsolatot a számlázó programjuk fejlesztőjével, hogy a szükséges verzióváltásról egyeztessenek, hívta fel a figyelmet a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Crowe FST.
Online számlázás: vészesen közeledik a határidő a cégeknek
Már csak kevesebb, mint 3 hónap van hátra a valós idejű online számla adatszolgáltatási kötelezettség hatályba lépéséig, ami a cégek életében az elmúlt évek egyik legfontosabb változása adó-adminisztrációs szempontból.
Online számlázás: már finisben
Már csak alig 4 hónap van hátra a valós idejű adatszolgáltatás bevezetéséig! A Mazars hírlevél sorozatot indított a valós idejű adatszolgáltatással kapcsolatos legfrissebb fejleményekről és a legfontosabb szabályokról. Ennek segítségével mutatjuk be a legfontosabb tudnivalókat.
A külföldieknek nehezebb lesz az online számlázás
Júliusban indul az online számlázás, ám addig még sok problémát kell megoldaniuk a külföldi számlázóprogramot használó vállalkozásoknak – hívja fel a figyelmet a MAZARS. Sokan közülük még felkészülési fázisban sincsenek, ám a NAV külön erre a célra kialakított információs honlappal igyekszik segíteni őket. A hazai megoldásokat használó cégek helyzete egyszerűbb, ám ők sem mindig tudják, hogy mikor kell majd adatot szolgáltatniuk.
Mit kell tudni az online számlázásról?
Idén júliustól kötelezően jelenteni kell a NAV felé a 100 ezer forintnál nagyobb áfaértékű számlák adatait. Mit kell tudnunk erről a rendszerről, hogyan építhetjük ki és mit kockáztatunk a mulasztással? Radnai Károly, az Orientax Adótanácsadó Zrt. partnerének segítségével megmutatjuk a legfontosabb tudnivalókat!
Nem kell, hogy megegye a cég az időnket
Van egy gyakorlatban is működő módszer, ami ráadásul az informatika legnagyobb vívmánya egyben. Használatával úgy gerjeszthetjük a vállalkozásunk növekedését, hogy nem kell hozzá új munkatársakat sem felvennünk –hívta fel a figyelmet Bártfai Balázs marketingtanácsadó.
Gigabírságot kaphat, ha késik az online számlával
Az NGM napokban megjelent rendelettervezete megerősíti, hogy 2018. július 1-től indul a számlák valós idejű bejelentése a NAV felé. Minden olyan belföldi adóalany részére kibocsátott számláról van szó, amelynek áfatartalma meghaladja a 100 ezer forintot. Az RSM szakportál pontosítja, kiket és milyen számlákat érint a tervezett intézkedés.
Azonnal látja számláinkat a NAV
Július elsejétől kötelező lesz meghatározott formátumban adatot szolgáltatni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) felé minden olyan, belföldi adóalanyoknak kiállított számláról, amelynél az áthárított áfa összege eléri vagy meghaladja a 100 ezer forintot. Ezt a számla kiállítása után, azonnal, automatikusan kell megtenni.
A katás vállalkozóknak is online számlát kell kiállítani
A katás egyéni vállalkozókra is vonatkozni fog a 23/2014-es számú számlázási rendelet tervezett változtatása. Ennek értelmében 2018. július 1-jétől, ha az egyéni vállalkozó számlázóprogrammal állítja ki a bizonylatokat, akkor azt csakis olyan programmal teheti, mely a számla kötelező adattartalmát azonnal, de legfeljebb 24 órán belül elektronikus úton továbbítja az adóhatóságnak.
Egy év múlva mindent lát a NAV
Egy évük van a cégeknek számlázóprogramjaik online bekötésére. Jövő év július elsejétől a programoknak képeseknek kell lenniük a százezer forint feletti áfát tartalmazó számlák adatait elektronikus úton elküldeni az adóhatóságnak. Korábbi tervek szerint már idén júliusban kellett volna a vállalkozásoknak számlázóprogramjaikat beköttetniük az adóhivatalhoz.
Érdemes időben felkészülni az online számlabekötésre
A vállalatok döntő többsége a következő félévben kezdheti meg a felkészülést az online számlabekötésre. Érdemes időben lépni, mert aki elmulasztja a 2018. júliusi 1-jei határidőt, akár számlánként kell majd büntetést fizetnie - hívja fel a figyelmet az EY Magyarország.
Egy évvel később indul csak az új NAV csodafegyver
Eltolja egy évvel a számlákról való kötelező online adatszolgáltatás bevezetését az NGM, idén nyártól - az eredeti határidőtől - kezdve tesztelhetik a vállalkozások a rendszert.