Közeledik a valós idejű számlaadat-szolgáltatási kötelezettség bevezetésének kezdő dátuma, a változtatás célja a gazdaság további fehérítése és az adócsalások visszaszorítása.
A 2018. július 1-jétől érvénybe lépő szabályok értelmében a belföldi adóalanyok kötelesek lesznek meghatározott formátumban adatot szolgáltatni egy webes felületen keresztül a NAV számára az általuk, más belföldi adóalanyok felé kiállított számlákról, amennyiben az áthárított áfa összege eléri vagy meghaladja a 100 ezer forintot. Az adózók ugyanakkor dönthetnek úgy, hogy az összes kiállított számlájuk adatait jelentik – mondta el Tancsa Zoltán, a Deloitte Magyarország adó- és jogi osztályának igazgatója.
„A legfrissebb hírek szerint
az adatokat a számlakiállítás után automatikusan kell továbbítani, ami egyben azt is jelenti, hogy az adatszolgáltatásra rendelkezésre álló – jelenleg még a jogszabálytervezetben szereplő – 24 órás határidőt eltörlik.Az adatszolgáltatási kötelezettség a tervek szerint kiterjed a számlatömbön kibocsátott számlákra is. Bár a júliusi határidő még messzinek
Az új követelmény a kimenő, értékesítési számlák tekintetében ki fogja váltani az áfabevallás részét képező, belföldi összesítő jelentés elkészítésére vonatkozó kötelezettséget, mindazonáltal a bejövő számlákra továbbra is el kell készíteni a jelentést. Azonban az online adatszolgáltatás bevezetése nem érinti azt a követelményt, hogy a számlázóprogramoknak rendelkezniük kell adatexport funkcióval, tehát az adatexportot továbbra is biztosítani kell.
Továbbá, a NAV portálján elérhető lesz egy olyan funkció, amely lehetőséget ad arra, hogy a számla befogadója lekérdezhesse azon számlák adatait, amelyekről a számla kibocsátója adatszolgáltatást teljesített.„Bár a szabályozás még nem végleges, illetve a fejlesztéshez elengedhetetlen technikai információk sem állnak még teljes körűen rendelkezésre, tekintettel arra, hogy a követelménynek való megfelelés komoly informatikai fejlesztéseket igényel, mindenképpen javasolt már most elkezdeni a felkészülést.
A NAV által működtetett KOBAK tesztrendszeren keresztül elérhető ugyanis a rendelettervezetben szereplő séma, amelyben az adatokat be kell nyújtani. A NAV online rendszere, ahova az adatokat fel kell tölteni, előreláthatóan januárban lesz elérhető, míg a jogszabály véglegesítése a tavasz folyamán várható” – hangsúlyozta Tancsa Zoltán.