Szabályok cikkek
Nagyot lehet bukni egy külföldi nyaraláson
Nyaraláskor felmerül a kérdés, hogy mi lehet az útipoggyászban, mennyi készpénzt, cigarettát, alkoholt, gyógyszert vagy akár gyümölcsöt lehet kivinni és behozni, milyen engedélyeket kell beszerezni, ha például a házikedvenc sem marad otthon? Ahhoz, hogy a külföldi nyaralás tényleg felhőtlen legyen, fontos tudni ezeket a szabályokat, így sok kellemetlenségtől, felesleges adminisztrációtól vagy pluszköltségtől óvhatja meg magát az utazó.
Boltokat ellenőrzött a fogyasztóvédelem - mivel volt a legtöbb probléma?
1500 üzletben razziáztak.
Kezdődik az albérleti roham: mire figyeljünk lakás bérlésnél?
Szeptemberben indul az új tanév. Az egyetemek, főiskolák közelében ilyenkor minden évben diákok sokasága keres albérletet, bérlakást. A megfelelő lakás keresése során nem elég csak az ingatlan fizikai állapotára, elhelyezkedésére figyelni.
Nem szállított időben a webáruház, vagy hibás a kapott termék? Még külföldről is visszaszerezhetjük a pénzünket!
Az internetes kereskedelem gyors és kényelmes, ugyanakkor kockázatokkal is jár. Ahogy egyre többen vásárolnak a világhálón, úgy jelentősen megnőtt a panaszok száma is. A webáruházakra ugyanakkor a fogyasztók védelme érdekében a hagyományos boltoktól részben eltérő szabályok vonatkoznak.
Nyaralót lakáshitelből? Lehet, de pár dologra figyelni kell
Egy nyaraló finanszírozása és fenntartása több ponton eltér a lakóingatlanokétól. Az OTP Bank összegyűjtötte, mit érdemes szem előtt tartani a nyaraló besorolású ingatlan vásárlása során.
Mit értünk ajánlat és ajánlati kötöttség alatt?
A szerződéskötési folyamatnak szinte minden szerződés esetén fontos eleme a szerződési ajánlat. E nyilatkozatok megtétele jogi kötelezettségekkel jár, és végül a felek közötti szerződéskötéshez vezethet.
Az életben maradás függhet a jó kommunikációtól
Az üzletben nincs barátság - tartja a régi mondás. Azonban nem a számok, hanem a hús-vér emberek kötnek üzletet, és az odafigyelés, a megfelelő kommunikáció, a felek közötti kapcsolattartás nem elhanyagolható az üzletben sem.
5 tévhit a szabadsággal kapcsolatban
Itt a nyaralási főszezon, mindenki igyekszik minél távolabb lenni a munkahelyétől. Milyen szabályok vonatkoznak a szabadság kiadására és mik a leggyakoribb tévhitek. Ezeket gyűjtötte össze Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd.
Legyen szerencsénk! Nyereményjáték szabályosan
A cégek marketingjében egyre többször és többet találkozunk nyereményjátékokkal, ajándéksorsolásokkal. Hogyan lehet ezt szabályosan lebonyolítani? Ebben segít Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd.
Erre érdemes odafigyelni, ha diákmunkát vállal
Mit várnak el a munkaadók a diákmunkásoktól 2019-ben? Mire kell figyelnie a diákoknak a nyári munka elvállalásánál? Hol van a legnagyobb kereslet és hol fizetnek a legjobban? A Prohuman Diákmunka összeszedte a válaszokat.
Üzletrész öröklése esetén ki kerülhet be a cégbe?
Mi történik az üzletrésszel, ha a tulajdonos elhunyt? Ki lesz az örökös? A két részes cikkben ezt magyarázza el Dr. Kocsis Ildikó, Dr. Szabó Gergely ügyvéd.
Mire figyeljünk külföldi befektetéseink adózásánál
Ha valaki külföldön kezeli pénzügyi befektetéseit, de Magyarországon él életvitelszerűen, akkor a magyar adóhatóságnak benyújtott adóbevallásában az e befektetései révén elért jövedelmét is be kell vallania.
Miért pont másfél millió a határ?
Miért ne fizetne ki a vállalkozás másfél millió forintnál nagyobb összegű számlát készpénzben – teszi fel a kérdést a Stallum Könyvvizsgáló és Tanácsadó a NAV szabályzatát elemezve.
Hogyan juthatok hozzá az szja bevallási tervezethez, ha nincs ügyfélkapum?
Hogyan juthatok hozzá az szja bevallási tervezethez, ha nincs ügyfélkapum? A jogszabály szerint postán is kérhetem a dokumentumot. A részletekről az Írisz Office Reggeli egyperceséből tudhatunk meg többet.
Mit kell tudni a családi adókedvezményről?
Mikortól és meddig lehet igénybe venni a családi adókedvezményt? Milyen esetben nem jár a kedvezmény? Az Írisz Office válasza a legújabb Reggeli egypercesben olvasható.
Hatékonyabb lehetek, ha a kutyám is velem dolgozik?
Mi kell ahhoz, hogy egy munkahely kutyabarát lehessen? Ebben segít a Kutyabarát.hu, az ország első kutyabarát szolgáltatásait népszerűsítő közösségi platform.
Vége a NAV türelmének, félmilliós bírság is jöhet
A NAV megkezdte az online számlázásra vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettség ellenőrzését – hívta fel a figyelmet a MAZARS. Első körben azok a cégek számíthatnak ellenőrzésre, amelyek 1 millió forint feletti áfa eltéréssel rendelkeznek.
Ezekről ne feledkezzünk meg az év végén
Az éves zárásokhoz közeledve a TB-kifizetőhelyeknek és minden kisebb társaságnak is fel kell készülnie az az éves cafeteriaelszámolásra, a szabadságok kiadására, illetve a decemberi munkanap-átrendezésekre.
SZÉP kártya: új év, új adózás
Hogy változik a SZÉP kártyák adózása jövőre? A 2019-es adóévtől nem csak az adózása változik a SZÉP kártyának, hanem új szabályok is vonatkoznak majd rá - olvasható Reggeli egyperces összefoglalónkban.
Hogyan változik az osztalék adózása 2019-től?
Hogyan változik az osztalék adózása 2019-től? Mi és mennyivel terheli meg a bruttó osztalékjövedelmet? Az Írisz Office megválaszolja a kérdéseket.
Minden kapcsolt vállalkozásnál kell nyilvántartás?
Szétbonthatók-e az ügylettípusok és elkerülhető-e a nyilvántartás kapcsolt vállalkozások esetén? Megtudjuk a Reggeli egyperces válaszból.
Eltűnt személyek: Tom Hanks nálunk is holttá lett volna nyilvánítva?
Mit jelent a holtnak nyilvánítás, milyen szabályai vannak, visszafordítható-e a folyamat. Ezekre a – szerencsére nem mindennapi – kérdésekre ad választ Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd.
November 1-től megint új poggyász-szabályzat a Wizz Airnél
November 1-től mindenki ingyenesen felvihet magával egy kézipoggyászt a fedélzetre, nem csak azok, akik elsőbbségi szolgáltatást vásároltak. Az új szabályzat célja – a légitársaság szerint –, hogy megkönnyítse a beszállást az utasok számára, és csökkentse a poggyásszal kapcsolatos késéseket a Wizz Air járatain.
7 fontos szabály, hogyan lehet érvényes a végrendelet?
November 1-én eltávozott szeretteinkre emlékezünk. Ennek kapcsán vetődik fel a kérdés: hogyan lehet szabályos az utolsó akarat, vagyis a végrendelet?
Rosszul járhat, ha nem ellenőrzi üzleti partnerét
Egy vállalkozás szabályos és biztonságos működéséhez tájékozódni kell a leendő üzleti partnerek megbízhatóságáról. Adóellenőrzéskor akár komoly hátrány is érheti azokat, akik nem járnak el kellő körültekintéssel üzletfelük, beszállítóik kiválasztásakor. A NAV adatbázisokkal, lekérdezhető nyilvántartásokkal segít a tájékozódásban.
Eddig is a kétgyerekesek voltak a CSOK nyertesei
Mostantól a kétgyermekes családokra is kiterjed a CSOK 10 millió forintos kedvező kamatú hitele. Egy elemzés szerint eddig is a kétgyerekesek voltak a CSOK nyertesei.
Igaz-e a 183 napos szabály? Tények és tévhitek az adózásban
Az egyik leggyakoribb tévhit, hogy nem kell Magyarországon személyi jövedelemadót fizetni, ha a külföldi társaság által belföldön foglalkoztatott munkavállaló 183 napnál nem tölt többet az országban. A helyzet azonban korántsem ilyen egyszerű.
Erre érdemes figyelni, ha online rendel karácsonyra
A karácsony előtti hetekben kiemelkedő a csomagforgalom, illetve a nemzetközi bejövő küldemények száma. A Magyar Posta arra figyelmeztet, hogy az online vásárláskor figyelembe kell venni a webáruház által jelzett szállítási időt és a vámszabályokat.
Reggeli egyperces: Mit kell tudni a bankszámlanyitásról?
Mit kell tudni a bankszámlanyitásról, ha új cégem van? A Reggeli egypercesben választ kapunk, milyen társasági formánál mi a szabály.
Hogyan kerülhető el a céges ingatlan elárverezése?
Az adótartozás miatt lefoglalt céges ingatlan becsértékének megállapítása után kerülhet sor annak értékesítésére. Meg kell várni az árverezést, vagy létezik más megoldás? Milyen intézkedésekkel szemben lehet végrehajtási kifogással élni, és mire kell ügyelni az eljárás során?
Elbújhatok-e fekete fólia mögé az autóban? Ezek a szabályok
Az autóüveg fóliázás körül a mai napig számos tévhit kering. Lehet-e vagy sem, ha igen, akkor milyen szabályoknak kell megfelelnie. Alapvetően a válasz igen, le lehet fóliáztatni az autóüvegeket, a következő előírások figyelembevételével. Ezeket gyűjtötte össze a das.hu jogi szakportál.
Büntetést kaphat, ha rosszul számlázza a göngyöleget
Általános és helyesnek vélt gyakorlat, hogy a göngyöleg mozgását értékesítési és beszerzési oldalon egyaránt a vevői számlán szerepeltetik. A NAV online számlarendszerének bevezetése után azonban ellenőrzést hozhat a nyakára mindenki, aki így jár el – írja az Online számla tudásbázis.
Erre kell figyelnie a diákmunkásnak
Több ezer diák dolgozik nyáron és keres pénzt nyaralásra, fesztiválbelépőre. Bár ma már számos olyan diákszövetkezet van, amely segíti a diákokat, fontos, hogy a munkavállalás során a fiatalok is tisztában legyenek a szabályokkal, így elkerülhetik a kellemetlen meglepetéseket.
5 tipp, amivel elkerülheti a lakásvásárlás csapdáit
A jó vételnek számító ingatlanokért nagy a harc, de nem árt vigyázni: gyakran a legkecsegtetőbb ajánlatok tartogatják a legtöbb buktatót. Az OTP Bank összeállított öt javaslatot, amivel a lakásvásárlók elkerülhetnek néhány csapdát.
Nem ördögtől való, csak jól kell csinálni
Amilyen modernnek láttuk néhány évvel ezelőtt az egyterű irodákat, annyira ódzkodik tőle mára a többség. Pedig a nyitott térnek megvannak az előnyei is, csak érdemes betartani néhány szabályt. Ezeket írta meg a Budapest LAB.
Elege lett a NAV-nak, félmilliós bírság is jöhet
Elege lett a NAV-nak, úgy tűnik, elkezdi számon kérni a már csaknem 20 éve létező törvényt - hívta fel a figyelmet a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Crowe FST. A multik leányvállalatai félmilliós bírságra is számíthatnak, ha nem tartják be a hazai előírásokat.
Beruházás és régészet - melyik kinek az érdeke?
A nagyberuházásokkal kapcsolatos régészeti előírások 2015-ben változtak meg jelentősen annak érdekében, hogy a régészeti feladatellátás hatékonyabb és gyorsabb legyen nagyberuházások esetén.
A kiküldötteknek is annyi jár, mint a helyieknek
A nyugati fizetést kell, hogy kapják azok a kelet-európai munkavállalók, akik ideiglenesen Nyugat-Európában dolgoznak, döntött az Európai Parlament. Az új szabály szerint a helyiekkel egyenlő bérek és munkakörülmények járnak nekik.
Nem fizettem be a parkolást - viheti a végrehajtó az autómat?
A végrehajtó viheti a gépkocsit is. Az ugyanis nem tartozik a mindennapi életvitelhez nélkülözhetetlen ingóságok közé. Mégis vannak olyan esetek, amikor maradhat, bár olykor csak átmenetileg. Ezeket gyűjtötte össze a das.hu jogi szakportál.
A diákokkal sem tehet meg bármit a munkáltató
A diákok munkavállalásának körülményeit is a Munka törvénykönyve szabályozza, így a 16. életévüket betöltött tanulók foglalkoztatásánál is fontos az írásban rögzített munkaszerződés, amelynek tartalmaznia kell az alapbért, a munkakört, a munkavégzés helyét, a napi munkaidőt, illetve a munkaviszony időtartamát - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Bécs megelégelte a széthagyott bicajokat
Bécs megelégelte, hogy szanaszét hevernek a kölcsönkerékpárok a városban és szigorú szabályozásra szánta el magát. A kölcsönzőcégeknek megadott határidőn belül el kell szállítaniuk a meghibásodott, vagy rossz helyen leállított kerékpárokat, különben akár 700 euró bírság is kiszabható rájuk.
Megszívatják a külföldi vállalkozót Svájcban
Svájc tudatosan nehezíti EU-országok vállalatainak dolgát, amelyek szolgáltatások elvégzésére küldenek oda munkaerőt, panaszolta a német sajtó. A svájci hatóságok szerint nem kisebb a bürokrácia más országokban sem – de a jövendő új uniós szabályozás tovább csökkenti majd a versenyt ezen a területen.
Csökkenhet a bírság, ha a cég kész az egyezkedésre
A jövőben jóval magasabb bírságokkal számolhatnak a vállalkozások a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által indított versenyfelügyeleti eljárások esetén. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor a GVH számos olyan lehetőséget kínál a vállalkozásoknak, amelyekkel hatékonyan csökkenthető a bírság.
Panasz vagy kritika? Az egyik épít, a másik rombol
Vezetői tréningeken tanítják, hogyan is kell diplomatikusan visszajelzést adni a munkatársunknak, legyen az dicséret vagy bírálat. Többről van azonban itt szó, mint retorikai finomságokról. Olyan képességekről, amely fontos szerepet játszik egy jó hangulatú és produktív munkahelyi környezet kialakulásában és amelyen a vezetői karrier is múlhat.
Versenyképesebb lehet a vámkezelés az új törvénnyel
Az idén életbe lépett új nemzeti vámtörvény szerint vámigazgatási ügyekben kizárólag a vámjogszabályokat lehet alkalmazni, közigazgatási vagy az adóigazgatási háttérszabályt már nem. 2018-tól vámigazgatási ügyben – amennyiben az ügyfél nem kíván személyesen eljárni – vámügyeit és az azokhoz kapcsolódó jogorvoslati eljárást kizárólag vámjogi képviselője útján intézheti. A részleteket megtudhatjuk Falcsik Istvántól, az RSM Blogjából.
Pénzmosás: sokba kerülhet, ha nem intézkedik időben
2017 őszétől sokat hallottunk a pénzmosás megelőzése érdekében tett intézkedésekről, de sem maga a probléma, sem a korlátozását célzó erőfeszítések nem új keletűek vagy ismeretlenek az érintetteknek. A 2017. június 26-tól hatályos új Pénzmosási törvény miatt ismét reflektorfénybe került a téma, amely gyakorlatilag nem más, mint egy EU-s irányelv magyar jogrendbe történő átültetése.
Apróságokon úszhat el a cafeteria
A munkavállalók és a munkáltatók körében is népszerű juttatási forma az adómentesen nyújtható lakáscélú támogatás, azonban nem árt tudni, hogy ezzel a cafeterialehetőséggel kapcsolatban is számos szabályt kell betartani, amelyek elmulasztása komoly anyagi következményekkel járhat.
Vigyázat! Nem minden webes ajándék áfa- vagy vámmentes
Karácsonyi ajándékot rendelne az EU más tagállamaiból vagy akár EU-n kívüli országokból? Az RSM blog összegezi, mire figyeljen a rendelés leadása során, milyen értékhatárokkal kell számolnia és milyen esetben kell vámot fizetnie.