Kkv adó cikkek
A kiva választásával akár adómentesség is elérhető a kkv-knak
Izer Norbert: fókuszban a kkv-k és a családtámogatások.
A budapesti kamara után, az Informatikai Vállalkozások Szövetsége is a tüntetők mellé állt
Nem tevőlegesen tüntet az informatikusok szövetsége, de gyakorlatilag elutasítják a kormány tervét. Az informatikai szakemberek tömeges elvándorlásának megakadályozása érdekében az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) új adónemet javasol a KATA átalakítása kapcsán. A szervezet szerint az ország versenyképessége szempontjából kulcsfontosságú szektorokban, így a digitális ágazatokban egyre többen dolgoznak a hagyományos alkalmazotti viszonytól eltérő foglalkoztatási formában. Számukra meg kell teremteni az egyszerű és kompetitív adózás lehetőséget.
Adóügyi könnyítés több ezer kisvállalkozásnak
Továbbra is használatban maradhatnak azok a pénztárgépek, amelyek nem rendelkeznek érvényes forgalmazási engedéllyel – jelentette be Varga Mihály. A pénzügyminiszter kiemelte: az intézkedés több ezer kisvállalkozásnak jelent újabb anyagi és adminisztrációs könnyítést, amely különösen fontos az orosz-ukrán háború negatív gazdasági hatásainak idején.
Típushibák könyvelésnél
Van egy jó ötletünk, amelynek megvalósításához elengedhetetlen a cégalalpítás. Csakhogy semmi tapasztalatunk nincs a cégek működését illetően, azzal sem vagyunk tisztában, mitől lesz rendben a könyvelésünk. Pedig újdonsült vállalkozásunk nagy árat fizethet tájékozatlanságunkért és tapasztalatlanságunkért.
Adózási szempontból sem mindegy, ki számít kkv-nak
Nem csak elméleti kérdés, hogy egy vállalkozás a kis- és középvállalatok kategóriájába tartozik-e. Több területen – adózás, támogatások, pályázatok, statisztikai adatszolgáltatás – fontos szerephez jut a „kkv-ság”. Szakértőnk néhány példán keresztül bemutatja, hogy a kkv-definíció hogyan jelenik meg a magyar adótörvényekben.
Kinek segít a pénzforgalmi áfa?
Komoly likviditási előnyt jelenthet a kkv-knak a pénzforgalmi áfa. Így csak akkor kell majd megfizetni az adót, ha a vevő valóban kifizette a számlát. Lássuk a feltételeket és, hogy mire kell figyelni a UCMS Group Hungary szakértői szerint!
Nem kéne szembenézni a valósággal?
Jól teszik a kis- és középvállalkozások, ha továbbra is a saját erejükre és képességeikre alapoznak, nem pedig a gazdasági környezet barátságosabbá válására. A Nemzetgazdasági Minisztérium pénteken beterjesztett jelentése ugyanis új megoldásokat nem ígér gazdasági bajaink orvoslására. A dokumentum szerint fejlődésünk alapja és kerete az Új Széchenyi Terv, amely vonzó és megvalósítható jövőképet ad a következő évtizedre, s ennek középpontjába két egyszerű célt helyez: régiónkban nálunk legyen a legjobb élni, és vállalkozást működtetni. Mindezt pedig a foglalkoztatás bővítésével és a növekedés gyorsításával érjük el. Ezt már hallottuk, az eredményt pedig ismerjük.
Az új adók, az útdíj és a költségvetés hozhat komoly konfliktusokat
A politikai és jogalkotási értelemben hosszúra nyúlt második negyedév számos váratlan fordulatot tartalmazott és főként a gazdaság helyzete miatt a kormány munkatervétől eltérően több jogszabály is elkészült az elmúlt három hónapban.
Akár jó is lehet Orbán terve, de honnan lesz rá pénz?
A munkaadók szerint kedvező hatása lehet a tegnap bejelentett, a kisvállalkozások támogatását célzó intézkedéscsomagnak, és hozzájárulhat a feketemunka visszaszorításához. Ugyanakkor a szakszervezetek szerint a munkahelyteremtéshez ez még nem elég, kevés, ha a gazdaság stagnál. Az elemzők a finanszírozási oldal bizonytalanságát hangsúlyozzák, sőt, a szuperbruttó kivezetésének elhalasztását is szükségesnek vélik a tervek finanszírozási oldalának biztosításához.
Új módon adóznak majd a kisvállalkozások
Háromszázmilliárd forint értékű, a munka világát érintő, tehercsökkentő csomagban állapodott meg a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a Fidesz-KDNP-frakció. A kisadózók esetében egy tételes adó váltja ki az eddigi terheket, és hasonló lépés várható a 25 dolgozónál kevesebbet alkalmazó kisvállalkozóknál is.
10 százalékos csökkenés egy új munkahelyet jelentene
Az adó- és járulékterhek, valamint az adminisztráció együttes 10 százalékos csökkentése vállalkozásonként egy új munkahely finanszírozását tenné lehetővé a legalább tíz főt foglalkoztató kisvállalkozóknál - Zara László, az Adótanácsadók Országos Egyesületének elnökének véleménye szerint.
Egyel kevesebb a teher a cégeken
Az Országgyűlés kormánypárti javaslatra fél évvel a bevezetése után máris megszüntette a katasztrófavédelmi hozzájárulást, mivel az indoklás szerint a gyakorlatban nem teljesítette a jogalkotó szándékát.
A magyar kormány is érzi: csak egy járható út maradt
A magyar kormány is érzi, hogy az évek óta tartó visszaesés után az egyetlen járható út, a saját erőforrásokat is igénybe vevő munkahelyteremtő programok megvalósítása. A Policy Agenda heti elemzésében a most induló nemzeti konzultáció kérdőíve kapcsán vizsgálja meg, hogy várhatóan milyen tervvel áll elő a kormány ezen a területen.
Adó: még nyár előtt jöhet a változás
Arra kérte Orbán Viktor miniszterelnök szerdán a Fidesz-KDNP-frakciószövetséget, hogy még a parlament nyári szünete előtt fogadják el a jövő évi költségvetés sarokszámait és az adótörvényeket. A kormányfő ezt újságíróknak mondta Budapesten, a Fidesz-KDNP frakcióüléséről távozóban. Szólt arról is, támogatja, hogy megmaradjon a végkielégítéseket sújtó 98 százalékos különadó, a tervezett tranzakciós illetékről pedig azt mondta, azt a pénzintézetek fizetik majd.
Harcban állnak Kaposvár cégei az önkormányzattal
A Kaposvár vállalkozóiból spontán módon szerveződött Kaposvári Cégszövetség csütörtökön benyújtotta a város vezetésének a kompromisszumos javaslatát a drasztikusan megemelt helyi építmény- és telekadó módosításáról, kezdeményezve egy rendkívüli közgyűlés összehívását az ügyben.
Mikor csökkennek az adóterhek?
Balog Ádám adóügyekért felelős államtitkár szerint jövőre csökkentik a kkv-k terheit, ami azért is fontos lenne, mert a tapasztalatok szerint azok idénre is tovább növekedtek. Egyszerűsítésről is szó van, de ez sem látszik egyelőre.
Csökkenést ígértek, de növekedésnek tűnik
Az idei adó- és szabályozás változások az adminisztráció jelentős növekedését hozzák magukkal annak ellenére, hogy mind az EU, mind a kormány törekvése elvileg éppen annak egyszerűsítése.
Milyen gondjai vannak a magyar cégeknek?
Nem elég a szörnyű gazdasági környezet, amely folyamatosan szűkíti a piacot a cégek előtt, a vállalatoknak a belső problémáikkal is szembe kell nézniük. Mindemellett a várakozásaik is mélypontra zuhantak.
Romló versenyképesség, csökkenő bizalom
A hazai kkv-k várakozásait jelző K&H kkv bizalmi index, 18 pontos csökkenést követően -44 pontra süllyedt, ami a válság kezdete óta mért legalacsonyabb érték. Ezzel a hazai vállalkozások bizalma - a tavalyi rövid megtorpanást leszámítva - gyakorlatilag 2010 második negyedéve óta folyamatosan csökken.
Adó 2012: mi változott céges szempontból?
A parlament által 2011 utolsó napjaiban elfogadott törvények a személyi jövedelemadó és az általános forgalmi adó tekintetében jelentősen módosították a korábbi szabályozást, a Deloitte Zrt. a vállalkozásokat érintő legjelentősebb változásokra hívja fel a figyelmet.
2,9 milliárdot fizettek a kaposvári cégek
A kaposvári vállalkozások 2011-ben a város bevételeinek 11,6 százalékát kitevő 2,9 milliárd forint adót fizettek be, ebből egymilliárd forintot a húsz legnagyobb adózó cég, amelyek vezetőit Szita Károly (Fidesz-KDNP) polgármester - az idén 16. alkalommal - a Városházán köszöntötte az új év alkalmából.
Súlyosabb szankciókra számíthatunk
Jövőre tovább nő a különféle adók és más fizetési kötelezettségek száma, amely jelenleg is meghaladja a negyvenet. Erőteljesebb adóhatósági fellépésre számíthatnak a vállalatok, valamint szigorodnak a jogkövetkezmények: emelkedik a szankciók mértéke, nő a cégtulajdonosok, ügyvezetők felelőssége, akiknél a büntetőjogi felelősségre vonás sem kizárt.
Kigazdálkodhatatlan az adó
A gépjárművet tulajdonló vállalkozások számára új terhet jelent a baleseti adó, amelyet a népegészségügyi termékadóról szóló törvény tartalmaz, emellett emelkedik a cégautóadó mértéke is.
Nőnek a cégek terhei
Emelkednek az adók és járulékok, bonyolultabbá válik az adminisztráció, szigorodnak a büntetések, szaporodnak az ellenőrzések. A jövő évi adójogszabályok nem kedveznek sem a kisebb, sem a nagyobb cégeknek, nehezebbé teszik a munkavállalók életét, sőt bizonyos értelemben ellehetetlenítik.
Többet fogunk adózni jövőre
Az állam célja egyértelműen a magasabb bevétel, a lakosságra nehezedő terhek enyhítését pedig az amúgy is nehéz helyzetben lévő munkáltatóktól várja. Félő, hogy a végeredmény kevesebb vállalkozó, több munkanélküli és üresedő kincstár lesz.
Közeleg az eva határidő!
Mától letölthetőek a NAV honlapjáról, vagy igényelhetőek papíron az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) körbe be- és kijelentkezéshez szükséges adatlapok. Az e szerinti adózást december 1-20 között választhatják az újonnan bejelentkező adózók. Bár jelentős változások lesznek, az adónem 2012-ben még biztosan létezik majd.
Csökkenő terhek
Az Európai Unió szeretne jobban megfelelni a kisvállalkozásoknak, így döntés született arról, hogy amikor csak lehetséges, a mikrovállalkozások mentesüljenek az uniós jogszabályok alkalmazása alól. Ezzel a bizottság olyan egyedi szabályozás bevezetésére törekszik, amelynek köszönhetően a minimálisra csökkenne a vállalkozások szabályozásból adódó terhe.
Így változik az életünk jövőre!
Az Országgyűlés hétfőn elfogadta a jövő évi adószabályokat. A változtatások értelmében a jelenlegi 30-ról 37 százalékra emelkedik az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) kulcsa, a munkaadó által fizetendő tb-járulék pedig 27 százalékos, szociális hozzájárulási adóvá változik.
Marad az eva!
A Fidesz-KDNP-frakció megyőzte Orbán Viktort arról, hogy maradjon az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) 2012-ben. Az összeghatár emelkedik, és az adómérték is nő 35 vagy 40 százalékra.
Hétfőn sok minden eldől
Hétfői ülésén foglal állást a Fidesz parlamenti frakciója az adótörvényekhez benyújtott összes módosító javaslatról, így azokról is, amelyek az egyszerűsített vállalkozói adót, az evát érintik - közölte a kormánypárti képviselőcsoport sajtóosztálya pénteken.
Mégis megmaradhat az egyik vállalkozói adó
Meg kell tartani az egyszerűsített vállalkozói adót, az evát - erről Lázár János szerdán, az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában beszélt, hozzátéve azonban, hogy az eva sorsáról a képviselőcsoportnak és a kormánynak kell majd megállapodnia.
Viszlát eva?
Megszűntetné az egyszerűsített vállalkozói adót (eva) Koszorús László fideszes parlamenti képviselő, az adótörvényekhez szerdán benyújtott módosító javaslata. A javaslat 2012. január 1-től hatályon kívül helyezi az egyszerűsített vállalkozó adóról szóló 2002-ben elfogadott törvényt.
Emiatt is nehezebb lesz jövőre
Ha az idei adóbevallásnál már a jövőre tervezett veszteségelhatárolási szabályt alkalmazták volna a társaságok, akkor elestek volna attól a lehetőségtől, hogy 543 milliárd forinttal csökkentsék az adóalapjukat, az adózás előtti eredményüket. A tavalyi összeg ugyanakkor rekordnak számít: másfélszer több, mint a 2010-ben leadott, a 2009-es bevallásokban szereplő 367,9 milliárd forint. A veszteségelhatárolás szigorodása jellemző tendencia a régióban.