10 százalékos csökkenés egy új munkahelyet jelentene

Az adó- és járulékterhek, valamint az adminisztráció együttes 10 százalékos csökkentése vállalkozásonként egy új munkahely finanszírozását tenné lehetővé a legalább tíz főt foglalkoztató kisvállalkozóknál - Zara László, az Adótanácsadók Országos Egyesületének elnökének véleménye szerint.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Zara László
Kép:PParchív

Az elnök a lehetséges tennivalók között említette az elvárt béremelés megszüntetését (a vele kapcsolatos tényekről és tévhitekről itt olvashat) és a 27 százalékos szociális hozzájárulási adó mérséklését. Fontosnak nevezte, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum növekedési üteme ne haladja meg a bruttó hazai termékét (GDP). Az adóék - az összes bérköltségből a közteher aránya - Magyarországon közel 50 százalék, a környező országokban viszont legalább 10 százalékponttal kisebb - mondta Siklós Márta, az egyesület elnökhelyettese. Kiemelte, hogy a családi adókedvezmény nélkül 100 forint nettó bért ugyanekkora közteher sújt. Kifejtette, a magas bérteher megkerülésének legújabb technikája az, hogy a megemelt minimálbérrel foglalkoztatott személyt rész-munkaidőben jelentik be, de valójában teljes munkaidőben dolgozik, s a bére másik részét feketén kapja.

Az adminisztrációs teher az EU átlagának több mint a duplája Magyarországon, a második helyen Görögország áll - fejtette ki Vadász Iván alelnök. Az egyesület saját számításai szerint a kötelező bevallások rubrika-száma - a kért adatok mennyisége - 2005-től napjainkig megduplázódott. Végül Zara László arról számolt be, hogy a vállalkozók adminisztrációs terheinek csökkentését előíró, múlt év végi kormányhatározat végrehajtása elakadt. A cél 500 milliárd forintos csökkentés volt. A teljes adminisztrációs költség a GDP 10,5 százalékát adja, de a kisvállalkozások - fajlagosan - tizennyolcszor többet költenek erre, mint a nagy cégek - tette hozzá az Adótanácsadók Országos Egyesületének elnöke.

Csökkentést ígértek, mégis nő a papírmunka

Az áprilisban bemutatott Széll Kálmán Terv 2.0 három fejezete is említi az Egyszerű Állam Programot: az első részben a Kiemelt célkitűzések a kormányzati program második felére című fejezetben, a második részben a Makrogazdasági kitekintésben, és az Üzleti környezet javítása alpontban. A már a Széll Kálmán Terv első változatában megjelenő tíz beavatkozási területen összesen 114 intézkedést tartalmazó program célja, hogy az elmúlt években a vállalkozásokat terhelő drámaian magas bürokratikus és adminisztrációs kötelezettségek - a GDP 10,5 százalékára tehetők szemben az európai 3,8 százalékos átlaggal, mutat rá mindkét SZKT - csökkenjenek.

A családi adókedvezmény nélkül 100 forint nettó bért ugyanekkora közteher sújt

Az Egyszerű Állam Program - ahogyan azt már 2011 decemberében Cséfalvay Zoltán államtitkár sajtótájékoztatón bejelentette és most ismét szerepel - mintegy 500 milliárd forinttal kívánja csökkenteni a vállalkozások ilyen terheit, amely egy átlagos cég számára évente 500 ezer forint tehercsökkentést jelent. Többek között az adózáshoz kapcsolódó adminisztráció csökkentése, a hatósági működés egyszerűsítése, a beruházások engedélyezésének gyorsabbá és kiszámíthatóbbá tétele és a foglalkoztatás adminisztrációs terheinek mérséklése szerepel a programban (itt olvashat erről részletesebben). Ezen túlmenően cél az adatszolgáltatási párhuzamosságok felszámolása, a hivatalok és eljárásaik elburjánzásának megállítása, a bizalmatlanságra és büntetésre ösztönző intézményi mechanizmusok felszámolása.

A súlyosbodó terhek mellett folyamatos problémát okoznak a vállalkozásoknak a késedelmes fizetések is, amelyek közül az állami megrendelések sem jelentenek kivételt. Balog Ádám adóügyekért felelős államtitkár március elején azt nyilatkozta, a kormány már dolgozik a kis- és középvállalkozói szektorhoz kapcsolódó adóztatás egyszerűsítésén, a cél, hogy segítséget nyújtsanak a kis cégeknek és levegyék a túlzott adminisztrációs terhet a vállukról. "Folyamatosan dolgozunk a 2013-as költségvetésen, adópolitikában a kkv-szektor adózásának egyszerűsítésével foglalkozunk nagy erőkkel..." - nyilatkozta az államtitkár. A jövő évi költségvetést pénteken nyújtják be a Parlamentnek.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo