Csökkenő terhek

Az Európai Unió szeretne jobban megfelelni a kisvállalkozásoknak, így döntés született arról, hogy amikor csak lehetséges, a mikrovállalkozások mentesüljenek az uniós jogszabályok alkalmazása alól. Ezzel a bizottság olyan egyedi szabályozás bevezetésére törekszik, amelynek köszönhetően a minimálisra csökkenne a vállalkozások szabályozásból adódó terhe.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Kép:sxc

– A mostani válsághelyzetben minden energiánkkal a növekedést és a munkahelyteremtést szolgáló lehető legjobb feltételek megteremtésén fáradozunk. A legkisebb vállalkozások központi szerepet játszanak a gazdasági fellendülésben, ugyanakkor ezek a cégek a legsebezhetőbbek. Számukra a szabályozásnak való megfelelés akár tízszer annyiba kerülhet, mint a nagyobb vállalkozásoknak. A szabályozásból adódó terhek minimálisra csökkentésével reméljük, hogy a növekedési potenciáljuk teljes egészében az európai gazdaság javára fordítódik – hangsúlyozta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke az új uniós megközelítést bemutató sajtótájékoztatón.

A szabályozási terhek csökkentése érdekében a bizottság 2012 januárjától fokozza az erőfeszítéseit, hogy feltárja a meglévő és új uniós szabályozás olyan területeit, ahol a mikrovállalkozások tekintetében mentességek vagy enyhébb előírások alkalmazhatók. A program részeként megerősíti a mikrovállalkozásokkal és más kkv-kkel a meglévő uniós szabályozás felülvizsgálatáról és az új uniós szabályok kidolgozásáról folytatott konzultációval kapcsolatos eljárásokat, valamint éves eredménytáblázatokat állít fel a vállalkozások által tapasztalt tényleges előnyök értékelése, illetve a szükségleteik és érdekeik folyamatos szem előtt tartása céljából.

Az egységes piaci intézkedéscsomag és a felülvizsgált európai kisvállalkozói intézkedéscsomag – különös tekintettel az abban foglalt „Gondolkozz először kicsiben” elvre – mutatja az európai kkv-k támogatása és fejlesztése iránti elkötelezettséget. A most elindított kezdeményezések a legújabbak, amelyek az intelligens szabályozási ütemtervvel összhangban az európai vállalkozásokkal kapcsolatos szabályozás javítására irányulnak. A jogszabályok egyszerűsítését célzó gördülő program jegyében már mintegy 200 olyan jogszabály elfogadására került sor, amely jelentős haszonnal jár a vállalkozások számára. Az igazgatási terhek csökkentéséről szóló cselekvési tervben a Bizottság javaslatokat terjesztett elő a vállalkozások terheinek mintegy 39 milliárd euróval történő csökkentésére például.

Drága a vállalkozósdi Magyarországon
Uniós összehasonlításban a magyar cégek működését jelentősen drágítják az adminisztratív költségek, amelyek a hazai GDP mintegy 10,5 százalékát teszik ki. Ez az uniós átlag háromszorosa. Az egy munkavállalóra jutó adminisztrációs költségek a kkv szektorban a legmagasabbak, így az Orbán-kormány programjában is hangsúlyos elemként szerepelt a kkv-k adminisztratív terheinek csökkentése a versenyképesség növelése érdekében.
2011. februárjában Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára egy három lépcsős programot jelentett be, amely következtében 2011 első felében 105,2 milliárd forint, 2011 második felére 400 milliárd forint, 2012-2013-ra pedig tovább tízmilliárdok maradnak a vállalkozások kasszájában. A második csökkentési hullám indulását november közepén jelentette be Giró-Szász András kormányszóvivő. A tervek szerint a program végeredménye egyszerűbb társasági adóbevallás és adatszolgáltatás lesz, létrejön egy e-vállalkozás internetes felület, amelyen minden ügyüket intézhetik majd a cégek. A program 2014-re érhet be, a kabinet szerint ennek hatására a GDP 1,3-1,4 százalékkal nő, a költségvetés 100 milliárd forint többletbevételhez jut és 100 ezer új munkahely jön létre.
A cégvezetők többsége azonban meglehetősen szkeptikus, az első intézkedéscsomag hatásaiból semmit nem tapasztalt, mutat rá a K&H Bank nyár végén készített felmérése. A 700 kis és közepes vállalat cégvezetőinek megkérdezésével készült felmérés szerint cégvezetők tájékozottak a kormányzati szándékot illetően, de csupán a mikrovállalkozások 21 százaléka, a kisvállalkozások 17 százaléka, a középvállalatoknak pedig csupán 8 százaléka várt pozitív hatást az addig megismert intézkedésektől.
A jövő évi adótörvények sem az adminisztrációs terhek csökkenését hozzák és a bérkompenzáció is jelentősen bonyolítani fogja a munkáltatókra háruló papírmunkát.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo