Csökkenést ígértek, de növekedésnek tűnik

Az idei adó- és szabályozás változások az adminisztráció jelentős növekedését hozzák magukkal annak ellenére, hogy mind az EU, mind a kormány törekvése elvileg éppen annak egyszerűsítése.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

 


Kép:Piac&Profit/FényesGábor

A vállalkozások adminisztrációs terheinek a 25 százalékos csökkentését ígérte az Európai Unió a 2007-ben indított uniós cselekvési program részeként 2012-ig. „Globalizált világunkban elengedhetetlen az áttekinthető, egyszerű szabályozási környezet kialakítása" - írta a bizottság egy frissebb jelentésében. A magyar kormány pedig a Széll Kálmán Terv bürokráciacsökkentő programjában oldalakon keresztül sorolja a teendőket. A helyzetértékelés őszinte: „a magyarországi vállalatokat drámaian magas bürokrácia sújtja. Magyarországon az adminisztrációs terhek a GDP 10,5 százalékára, mintegy 3000 milliárd forintra rúgnak, szemben az uniós átlag 1000 milliárd forinttal, amely a GDP 3,8 százaléka ... Ahhoz, hogy hazánk az európai átlagot elérje, mintegy 2000 milliárd forinttal kell csökkenteni a bürokratikus terheket. A Széll Kálmán Terv ezt a csökkentést tűzte ki célul 2014-re, a ciklus végére."

Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára 2011 februárjában háromlépcsős programot jelentett be, a második csökkentési hullám indulását november közepén Giró-Szász András kormányszóvivő adta hírül, december elején pedig az államtitkár sajtótájékoztatót tartott a témáról, bejelentve: megkezdődött a kormány által a közelmúltban elfogadott Egyszerű Állam Program végrehajtása. Beszámolt arról, hogy 114 lépést határoztak meg a következő évekre, ezek hatására egy átlagos vállalkozás adminisztrációs terhe évi 3 millió forintról 500 ezer forinttal csökken. A 114 intézkedés döntő többsége 2012-ben megvalósul, a program végrehajtásáról megjelent kormányhatározatban a határidők felelősökkel megjelölve szerepelnek. A tervek szerint a program végeredménye egyszerűbb társaságiadó-bevallás és adatszolgáltatás lesz, létrejön egy e-vállalkozás nevű internetes felület, amelyen minden ügyüket intézhetik majd a cégek.

Érdekképviseletek az Egyszerű Állam Programról
Az Egyszerű Állam Program kidolgozásában részt vevő érdekképviseletek a végrehajtás megkezdését bejelentő tájékoztatón az NGM közleménye szerint elismeréssel szóltak az elfogadott programról. Antalffy Gábor, a Kisosz ügyvezető elnöke kiemelte: a vállalkozások jövedelemtermelő képessége folyamatosan csökken, de a működési feltételek megváltoztatásával lehet a cégek helyzetén segíteni. Vadász György, a Magyar Iparszövetség (OKISZ) ügyvezető társelnöke hangsúlyozta: a programot megvalósíthatónak tartják, de felhívta a figyelmet arra, hogy új jogszabályok alkotásakor ne keletkezzenek további vállalkozói terhek. Dávid Péter, az AmCham ügyvezető igazgatója elmondta: az amerikai kamara többoldalas javaslatot adott a programhoz, amelyek többsége beépült az elfogadott dokumentumba. Szendrey Szilvia, a Joint Venture Szövetség ügyvezető igazgatója a vállalkozói teher csökkentésében fontosnak nevezte az állami szervek együttműködését és azt, hogy ne legyenek ellenérdekeltek a program végrehajtásában. Kovács Patrik, a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége elnöke szerint a fiatalok vállalkozói kedvének növeléséhez hozzájárulhat az adminisztrációs akadályok csökkenése. Mikola Gergely, a Brit Kereskedelmi Kamara elnöke kifejtette: kamarájuk támogatja a versenyképességet növelő programot, mivel az adminisztráció csökkenésével felszabaduló forrásokat a növekedésre lehet fordítani.

A K&H Bank tavaly nyár végén készített felmérést, eszerint a megkérdezett cégvezetők az első intézkedéscsomag hatásaiból semmit nem tapasztaltak, és csupán a mikrovállalkozások 21 százaléka, a kisvállalkozások 17, a középvállalatoknak pedig a 8 százaléka várt pozitív hatást az addig megismert intézkedésektől. A második bejelentés idején, október-novemberben készített közös felmérést az adminisztrációs munkát végzők körében a Könyvelőiroda-vezetők Klubja és a Penta Unió Zrt.: eszerint egyre több teher hárul rájuk a jogszabály-változások nagy száma miatt. Eközben az ellenőrzésre még komolyabb figyelmet fordít az állam: minden második könyvelőre jut egy munkatárs a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV). A feltett kérdésekre 1043 regisztrált mérlegképes könyvelő válaszolt. Többségük (61 százalék) szerint növekedtek a vállalkozások adminisztrációs terhei, 36 százalékuk szerint nem változtak, s csupán 3 százalékuk válaszolt úgy, hogy csökkentek a cégek papírmunkái.

S mi a helyzet 2012 januárjában? Az idei új adótörvények sem az adminisztrációs terhek csökkenését hozták, sőt például a kötelező bérkompenzáció jelentősen bonyolítja a munkáltatókra háruló papírmunkát. (Az elvárt béremelésről itt olvashat bővebben.)
- Évtizedes ígéret az adóadminisztrációs terhek mérséklése, változás azonban máig nem történt - állítja Kalocsai Zsolt, az RSM DTM Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója. Kifogásolja a kisadók - ilyen például a csipszadó - számának növelését, de szerinte is legfontosabb a bérkompenzáció rendszere, amely a munkáltatóra és várhatóan a munkavállalóra is plusz adminisztrációs kötelezettségeket ró.

Az új adótörvények sem az adminisztrációs terhek csökkenését hozták

A tényleges egykulcsos adórendszer irányába tett lépések között eltörölték ugyan az adójóváírás rendszerét, ami - eltekintve a negatív társadalompolitikai hatásoktól - valóban az egyszerűsítés irányába hat. Azonban a bérkompenzációra és a korábbi adójóváírás rendszerére gondolva ezek várhatóan nem csupán a 2012. évet érintő sajátosságok, hanem 2013-ban is tovább élnek, ha csak az „egytöbbkulcsos" rendszer meg nem bukik a költségvetés bevételi kényszere okán. Dr. Réczei Géza, a PwC igazgatója szerint az adózás rendjét érintő idei változások célja valóban a bürokrácia csökkentése. Az adómorál erősítésére tett lépések közül az adóregisztrációs eljárás és a fokozott adóhatósági felügyelet intézményének bevezetését tartja a legjelentősebb lépésnek. Ennek kapcsán az adóregisztrációs eljárásnál el nem marasztalt adózók közül kockázatosnak ítéltek szoros adóhatósági felügyeletére kerül sor, hogy adókötelezettségeiket maradéktalanul teljesítsék. A változtatás adóügyekben bővíti az elektronikus ügyintézés lehetőségét. Csökkennek az adózók terhei is a túlfizetés visszaigénylésével kapcsolatosan - összegezte a lényeges változásokat.

A vállalkozásoknak 2013-tól teljes áfa-analitikájukat be kell nyújtaniuk az adóhatóság részére az esedékes áfa-bevallásukhoz csatolva. Az összes értékesítésről és beszerzésről benyújtott részletes információszolgáltatás kétségtelenül növelheti a jövőben az adóhatósági ellenőrzés hatékonyságát és az adócsalások felderítésének a számát, de ez sem az adózási adminisztráció egyszerűsítésének irányába hat - mondja az RSM DTM vezetője.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo