Emiatt is nehezebb lesz jövőre

Ha az idei adóbevallásnál már a jövőre tervezett veszteségelhatárolási szabályt alkalmazták volna a társaságok, akkor elestek volna attól a lehetőségtől, hogy 543 milliárd forinttal csökkentsék az adóalapjukat, az adózás előtti eredményüket. A tavalyi összeg ugyanakkor rekordnak számít: másfélszer több, mint a 2010-ben leadott, a 2009-es bevallásokban szereplő 367,9 milliárd forint. A veszteségelhatárolás szigorodása jellemző tendencia a régióban.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A társasági adózás fontos eleme, hogy a cégek valamilyen módon kezelni tudják veszteségeiket. Induló vállalkozásoknál természetes, hogy néhány évig a kezdeti beruházások nem térülnek meg. A gazdaság stagnálása – esetleg egy recesszió – is sokakat sodorhat átmenetileg nehéz helyzetbe, és egy-egy piac is alakulhat kedvezőtlenül, ami az adott évben negatív eredményhez vezet. A veszteség elhatárolása lélegzetvételnyi időhöz juttathatja a cégeket, ami – különösen a legkisebbek esetében – akár a túlélés záloga is lehet. A hazai gazdaság pedig továbbra is stagnál, amit jelez az is, hogy idén valószínűleg tovább csökkennek a társasági adóbevételek, mivel jóval kisebb adóelőleget fizetnek be már év közben is a cégek. (Az adóváltozások a vállalkozásokra és a lakosságra gyakorolt hatásairól itt olvashat bővebben.


Kevésbé lehet a korábbi veszteségeket csökkenteni
Fotó: sxc

A veszteségelhatárolás lényege, hogy a negatív adóalappal záruló üzleti év veszteségét a következő évek nyereségével szemben el lehet számolni, a veszteségre jutó adót így vissza lehet nyerni. Magyarországon mostanig nem korlátozták az elhatárolható veszteség mértékét, 2012-től azonban a tervek szerint a pozitív adóalap felét lehet csupán a korábbi veszteségekkel csökkenteni. Így amennyiben az idén veszteséges cég jövőre pozitív adóalappal zár, a korábban elhatárolt veszteségekkel sem fogja nullázni az adófizetési kötelezettségét, hívja fel a társaságok figyelmét Hegedüs Sándor, az RSM DTM Zrt. adópartnere.

A jegybank az inflációs jelentésében úgy számol, hogy a veszteségelhatárolás szűkítése 22 milliárd forinttal növelheti a költségvetés bevételeit 2012-ben. Az RSM DTM Zrt. adópartnere szerint a tervezett hazai jogszabályváltozás mértéke és módja összhangban van az európai és főként a régiós társasági adószabályokkal. Szinte mindenhol szigorodott a szabályozás az elmúlt években. (Nőnek a járulékok és illetékek jövőre.)

Kivétel az Egyesült Királyság és Németország 

Az európai társasági adókulcsok széles skálán mozognak. Míg Magyarországon jövőre már 500 millió forintig 10 százalék, a felett 19, Németországban 15 + 0,825 (szolidaritási adó), Romániában 16, Lengyelországban, Csehországban és Szlovákiában 19 százalékot, Ausztriában 25 százalékot, az Egyesült Királyságban pedig 28 százalékot fizetnek a társaságok. A veszteség elhatárolásának és későbbi felhasználásának feltételei szintén országonként változnak. Az európai országok túlnyomó részében az elhatárolt veszteség csak a későbbi évek nyereségének terhére használható fel, kivéve az Egyesült Királyságban és Németországban, ahol a megelőző év nyereségével szemben is elszámolható a keletkezett veszteség, írja az RSM DTM partnere.

A keletkezett veszteség felhasználására öt évig van lehetőség Lengyelországban, ahol az egy évben keletkező veszteség legfeljebb 50 százaléka írható le egyszerre, de egy évben több év vesztesége is érvényesíthető. Csehországban is öt év a határidő, Romániában és Szlovákiában hét, míg Oroszországban tíz év. Az osztrák, a német, és a brit szabályok szerint viszont időkorlát nélkül felhasználható az elhatárolt veszteség, de Ausztriában a veszteséges cégek minimumadó fizetésére kötelezettek – egy kft 1750 eurót, míg egy részvénytársaság 3500 eurót köteles fizetni –, míg az elhatárolt veszteség a nyereséges évben 75 százalékkal csökkentheti le az adóalapot, 25 százalék után adózni kell. (November 1-jén lép életbe az új jövedéki adókról szóló törvény.)

Németországban az előző évre terhelendő mínusz esetében 511.500 euró értékig érvényesíthető a veszteség, a következő nyereséges évek rovására a leírás egymillió euróig korlátozás nélkül érvényesíthető, e felett csak az adóalap 60 százalékáig írható le veszteség.

Az egyes államokban hatályos szabályozások részben korlátozzák egy megvásárolt, vagy átalakuló cég veszteségének konszolidálását is. – A hazai szabályozás is ebbe az irányba módosul, érthető módon kihúzva a talajt az ilyen célú cégfelvásárlások alól – mutat rá Hegedüs Sándor. Romániában az átalakuló cég elhatárolt vesztesége, Lengyelországban a megvásárolt és az átalakuló cég elhatárolt vesztesége, Németországban pedig az 50 százalék mértéket meghaladóan megvásárolt cég vesztesége nem továbbvihető.
 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo