Gazdaság cikkek
Kezd felpörögni az EU
A korábban vártnál jobban alakul az Európai Unió gazdasági növekedése, és idén átlagosan megközelíti az 1,8 százalékot - jelentette be az Európai Bizottság hétfőn.
Apró lépésekkel növekszik a magyar gazdaság
Az idén a magyar gazdaság növekedése az export dinamikus emelkedése és a belföldi kereslet legfeljebb év végén remélhető javulása következtében 1 százalék körül lesz a GKI Gazdaságkutató Zrt. és az Erste Bank előrejelzése szerint.
"Veszélyes játékot játszik a Fidesz"
A magyar gazdaság nincs vészhelyzetben, Kósa Lajos nyilatkozata a gazdaság rossz állapotáról "kicsit veszélyes játék" - idézte Nigel Rendell, a londoni RBC Capital szakértőjét az amerikai Bloomberg Businessweek. A szakértők bizonytalanok a BUX-al kapcsolatban, akár nagy kitörés, vagy nagy zuhanás is lehet.
Bűnbánó közgazdászok
A baklövés, hogy nem látták előre a válság eljövetelét és hatását, arra készteti a közgazdaság-tudomány jeles képviselőit, hogy felülvizsgálják korábbi álláspontjaikat.
Magyarország: kilábalás majd ősszel
A magyar gazdaság 2010-ben stagnálás körüli állapotban lesz, kilábalás, szerény növekedés a második félévben várható - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzésében.
Mit ér a katolikus gazdaságetika?
A Sapientia Szerzetesi és Hittudományi Főiskola "Keresztény társadalmi elvek a gazdaságban" címmel szakirányú közgazdasági továbbképzést indít 4 szemeszteres, levelező oktatás keretében. A képzés a Budapesti Corvinus Egyetem Közgazdaságtudományi karával és római Pápai Szent Tamás Egyetemmel (Angelicum) együttműködésben valósul meg.
Lassan az erős forint lesz a probléma
Egyöntetűen negyed százalékpontos kamatcsökkentést vár a magyar jegybank hétfői monetáris tanácsi ülésétől a londoni elemzői közösség. Jórészt abban is konszenzus alakult ki a Cityben, hogy az MNB a hétfői csökkentés után sem áll le a pénzügypolitikai enyhítéssel; ennek a prognózisnak az alapja - az utóbbi időszak piaci folyamatai mellett - az a széleskörű elemzői meggyőződés, hogy a következő kormány fenntartja a költségvetési szigort.
Matolcsy és Szekeres: Munkahelyeket mindenekelőtt!
Az áprilisi országgyűlési választások előtt nem konkrét területekről és tervezett konkrét intézkedésekről - vagyis részpolitikákról -, hanem országstratégiáról és jövőképről kérdeztük a pártok képviselőit.
A növekedés még odébb van
Az idén véget ér a recesszió Magyarországon, a külső egyensúlyban ismét aktívum keletkezik, és kormányzati akarat esetén elérhető az országgyűlés által elfogadott költségvetési hiány, de a gazdaság éves átlagban még stagnálni fog - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzésében.
Év végén már növekszünk
A GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint idén összességében 6,5%-os visszaesés, jövőre stagnálás körüli állapot várható. Az infláció az adóemelések ellenére csak kevéssé gyorsul, a külső egyensúly látványosan javul, a belső pedig megfelel a nemzetközi követelményeknek.
Van jó hír is: a magyar gazdaság elérte a mélypontot
Az MFB-INDIKÁTOR jelenlegi értéke 100-as skálán 38,2. Ez azt mutatja, hogy a magyar gazdaság jelenlegi helyzetét és a jövőbeni tendenciákat is még kedvezőtlennek ítélik a válaszadók, szerintük még nem látszik a mostani recesszió vége, de a tervezett beruházások azt mutatják, a gazdaság már elérte a mélypontot.
Lassan, de izmosodik a magyar gazdaság
A júniusi stagnálás után enyhén bővült júliusban a magyar gazdaság a Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó szerint - közölte az Ecostat.
Étkezési utalvány: nem tudni, mit hoz a jövő
Az Étkezési Utalvány Forgalmazói Egyesülés (EUFE) részsikerként könyveli el, hogy az országgyűlés a kormány által tervezett, közel 100 százalékos adóteher helyett 25 százalékos adókulcsot szavazott meg a meleg étkezési utalványokra, azonban továbbra sem ért egyet a rendszer ilyen mértékű megadóztatásával.
Czirják: "akkor elhitték, hogy kikecmergünk"
Összehasonlíthatatlanul jobb pozícióban van most az ország, mint 1990-ben, amikor az export és a devizatartalék a töredéke volt a mainak, a devizában fennálló államadósság körülbelül ugyanannyi, mint most, két év alatt tizennyolc százalékkal csökkent a GDP, és elvesztettük a keleti piacainkat. A közérzetünk mégis más. Nem mindegy ugyanis, hogy a kommunikáció a letargiát erősíti, vagy azt szuggerálja: van megoldás. A helyzet persze rossz, de távolról sem drámai, a világ lett drámaibb körülöttünk - mondja Czirják Sándor, aki szerint a globalizált világban globális szabályrendszerre van szükség.
2012-ben bővülhet újra a magyar gazdaság
A gazdaság 6 százalékos visszaesése esetén is tarható a 3 százalékos eredményszemléletű hiánycél a kormány tervezett intézkedéseinek köszönhetően, az ESA hiány a GDP idei 2,9 százalékáról jövőre 2,8, az azt követő évben 2,3, 2012-ben 1,8, a következő két évben 1,3, illetve 0,8 százalékára csökken - áll a válságkezelő kormány kedden közzétett cselekvési tervében.
Magyar példával rémisztgetik a szlovákokat
Magyar útra tévedt a Robert Fico vezette szlovák kormány - állítják a gazdasági elemzők, akiket a Sme című szlovák véleményformáló napilap szólaltatott meg keddi kiadásában. Magyarország visszaesése azzal kezdődött, hogy a kormány olyasmit ígért az embereknek, amire nem volt fedezete, így azt kölcsönökből fizette. Valami hasonlót látnak a gazdasági elemzők ma Robert Fico kormányának tevékenységében - írja az újság.
Romlott a helyzet, de nem akkorát, mint tavaly...
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított februári értéke 39,7 pont, ami azt jelenti, hogy tovább folytatódik a feldolgozóipar októberben kezdődött összehúzódása, bár ennek üteme valamelyest lassult. A február havi index 1,2 százalékponttal magasabb a januári értéknél (38,5), de így is alaposan alatta marad az ilyenkor megszokott szintnek. Korábban csak 1997-ben és 2005-ben volt 50,0 pont alatt februárban az index (rendre: 49,1; 45,8). Legalább öt egymást követő hónapban mindössze egyszer zsugorodott a feldolgozóipar, 1998. augusztus-december (5 hónap) hónapokban, és ez a rekord márciusban szinte biztosan meg fog dőlni.
"Nem lesz katasztrófa"
A "nagyon ronda" kelet-európai recesszió most már elkerülhetetlen, a térségi katasztrófa azonban nem, írta a The Economist, amely szerint Nyugat-Európának sem érdeke a keleti szomszédság anarchiába süllyedése.
Mi kell Magyarország talpon maradásához?
A Reformszövetség kidolgozta a 2009-2013 közötti időszak gazdaságpolitikai programjaiba beépíthető reformjavaslatát, amely jelentősen eltér a válság kezelésére eddig ismertté vált elképzelésektől. A szombaton nyilvánosságra hozott anyag szerint a jelenlegi adórendszerünk jelentős részben felelős a hazai foglalkoztatási viszonyok számos problémájáért. A szerzők úgy vélik, hogy rövidtávon a rendszer logikájával ellentétes és a költségvetést súlyosan terhelő kifizetéseket kell rendezni: például a 13. havi nyugdíjakat, illetve a foglalkoztatásra ellenösztönző hatásokat kifejtő opciókat csökkenteni. Mindebből 2013-ig összesen szerintük mintegy 335 milliárd forintnyi kiadás megtakarítására van lehetőség.
Mentőövet dob a kormány a gazdaságnak?
Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter szerint be kell gyújtani a gazdaság motorjait, ehhez pedig csökkenteni kell a gazdaság terheit, a legfontosabb az élő munka terheinek mérséklése még az első fél évben, de mindez csak a büdzsé egyensúlyának megőrzésével lehetséges.
A válság a sikeresek szemével
Bátrabb kormányzati fellépést, így a munka terheinek a csökkentését és nem növelését várják a magyar sikervállalatok - derült ki egy keddi háttérbeszélgetésen. A legtöbben visszaesést várnak az idei évtől, ám vannak, akik szerint a válság akár az erőgyűjtésre is kiváló alkalom. A megoldást az innováció jelentheti, ám a hazai cégek továbbra is keveset költenek erre.
Fizetéscsökkentésben lát perspektívát a kormány
Inkább a bérek csökkentésére, mintsem elbocsátásokra van szükség - véli Szanyi Tibor, az MSZP gazdasági kabinetfőnöke, aki szerint az adócsökkentés a jelenlegi helyzetben ostobaság lenne. A parlamenti pártok gazdasági kabinetvezetőinek néhány kérdésben eltérő a véleménye, ám többször is ugyanarról beszéltek, amikor a teendőket sorolták.
Kínát csak a növekedés érdekli
Ven Csia-Pao kínai miniszterelnök szerint országának fő feladata a stabil gazdasági növekedés biztosítása mellett az inflációt kordában tartani.
Sárközy: "én ezt úgy hívom, hogy szabályozási düh"
Miután a papír türelmes, a jogalkotás mindig előreszalad: húzójellegű, programszerű, ám mindennek megvalósulása a jogalkalmazásban már jóval nehezebb, az emberek fejében pedig a legnehezebb - mondja Sárközy Tamás jogászprofesszor. A magyar piacgazdaság működési kereteit megteremtő, most húszéves társasági törvény "atyja" úgy véli, a mai gondok jó része szükségképpen együtt jár a rendszerváltozással, de a szerinte teljesen fölösleges politikai izgatottság a legkevésbé a gazdasági jog területét hatja át.
Orbán: "hiszek a nyugati világban"
Át kell alakulnia a nyugati világnak, ha el akarja kerülni a további válságokat, így a politikának ismét a közjót kell szolgálnia a versenyképesség helyett - közölte Orbán Viktor egy szerdai előadásában. Szerinte a kormány kiégett, így nem csoda, hogy mienk a legsérülékenyebb gazdaság.