Romlott a helyzet, de nem akkorát, mint tavaly...

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított februári értéke 39,7 pont, ami azt jelenti, hogy tovább folytatódik a feldolgozóipar októberben kezdődött összehúzódása, bár ennek üteme valamelyest lassult. A február havi index 1,2 százalékponttal magasabb a januári értéknél (38,5), de így is alaposan alatta marad az ilyenkor megszokott szintnek. Korábban csak 1997-ben és 2005-ben volt 50,0 pont alatt februárban az index (rendre: 49,1; 45,8). Legalább öt egymást követő hónapban mindössze egyszer zsugorodott a feldolgozóipar, 1998. augusztus-december (5 hónap) hónapokban, és ez a rekord márciusban szinte biztosan meg fog dőlni.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Februárban egy részindextől eltekintve valamennyi mutató negatív tartományban tartózkodott. A januári zuhanás után enyhén, 0,3 százalékponttal tovább csökkent az új megrendelések indexe (32,9). A beszerzési mennyiség indexe (33,5) is kis mértékben (2,3 százalékponttal) csökkent januárhoz képest, és ezzel új negatív rekordot állított fel múlt év novemberét (35,6) is alulmúlva. A termelési mennyiség index (36,6) folyó havi értéke 1,9 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz viszonyítva, így ezen a téren sincs jele a javulásnak, a szűkülés üteme nem mérséklődött a korábbi hónapokhoz képest. Július óta folyamatosan egyre kisebb ütemű növekedést jelzett a beszerzési árak indexe (43,5), januárhoz képest 6,2 százalékponttal nőtt az index, de ezzel együtt is harmadik hónapja mutatja a beszerzési árak csökkenését.


forrás: Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság

A hónap egyetlen pozitív tartományban levő részindexe ismét a szállítási átfutási idő indexe (52,8), melynek értéke 1,9 százalékponttal magasabb a januárinál. Februárban megint tovább csökkent mindkét készletfajta (vásárolt és késztermék) mennyisége, bár a csökkenés üteme enyhén mérséklődött. A vásárolt készletek szintje (40,7) a múlt havi esés után a februári 4,3 százalékpontos emelkedéssel visszatornázta magát az október-decemberi értékekre. A késztermékkészletek indexe (48,7) valamelyest kisebb csökkenésre utal, az index értéke 0,9 százalékponttal magasabb a januárinál és nagyon enyhe mértékű csökkenést jelez. A külpiaci mutatók is egy irányba mutatnak: mind az import, mind az export mennyisége magasabb, mint januárban, de továbbra is szűkülést figyelhetünk meg. Az importindex alig, 0,9 százalékponttal változott múlt hónaphoz képest, a csökkenés üteme így november óta szinte azonos (40,1). Az exportindex értéke (42,9) 3,7 százalékponttal  emelkedett januárhoz képest, visszatérve a decemberi szintre. A foglalkoztatási index (43,5) 2008 májusa óta elbocsátásokat jelez a feldolgozóiparban, és a múlt havihoz képest 5,6 százalékponttal nőtt az értéke.


forrás: Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság

Ennél 1999 februárjában már mértek rosszabbat (43,0), és 2004-2005-ben sem volt sokkal jobb a helyzet (rendre: 45,1; 44,1).

Módszertan
A felmérés módszertanát az Egyesült Államok Ellátási Lánc Menedzsment Intézete (Institute for Supply Management) dolgozta ki. A beszerzési vezetők körében végzett felmérés a tapasztalatok szerint jó alapja a gazdasági konjunktúra vagy recesszió jelzésének, mivel a vállalatok először beszerzési döntéseikkel reagálnak a piaci környezet változásaira. Az Üzleti Jelentések 100 feldolgozóipari vállalat beszerzésért felelős vezetői körében havi rendszerességgel végzett kérdőíves információgyűjtésen alapul. A havi rendszerességgel végzett megkérdezéseket az MLBKT megbízásából az EU VIP Consulting Kft. végzi.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo