Tíz éve Szlovákia lehetőségein felül élt. A Mikulás Dzurinda vezette kormánynak intézkedéseket kellett foganatosítania, hogy a gazdaság ne menjen csődbe. Most a Bajnai Gordon vezette magyar kormány kényszerült hasonló intézkedésekre, ami nagyon megköti a kezét a válsággal való küzdelemben. Ahelyett, hogy az embereknek segítene a válság túlélésében, adóemelésre, néhány szociális támogatás megszüntetésére és a közalkalmazottak bérének csökkentésére kényszerül, nehogy összeomoljon a költségvetés.
Szlovákiát ugyan közvetlenül nem fenyegeti csőd, de több gazdasági szakértő attól tart, hogy a kormány magyar útra tért. "A jövőbeni szükségletektől független, csak népszerű lépésekre alapozott politika és a népszerűtlen intézkedések elutasítása Magyarországot a csőd szélére sodorta. Az ilyen politika ma Szlovákiában valóság" - jelentette ki Peter Goliás gazdasági elemző.
Mindenkit támogatni
Évekkel ezelőtt Magyarországon bevezették a 13. havi nyugdíjat, s keresték a kiadások olyan formáit, amelyek nem növelték volna a költségvetési hiányt. Fico kormánya is megszüntette az egészségügyi illetékeket, meghagyta a bőkezű nyugdíjakat, amelyekhez még karácsonyi ajándékot is adott. Bár nincs költségvetési fedezete, a vasúttársaságoknak 235 millió eurós kölcsönt adott a válság túlélésére. Az állami erdőgazdaság 100 millió eurót kap. "A kormány a közpénzek elköltésénél csal. Támogatást nyújt a cégeknek, amelyet kölcsönnek nevez. Még a gyenge elemző is tudja, hogy a vasúttársaságok a pénzt nem fogják visszaadni" - jelentette ki Vladimír Tvaroska, volt pénzügyminisztériumi államtitkár.
Magyarországon, amelyet csak a Nemzetközi Valutaalap 25 milliárdos hitele mentett meg, ma nem arról vitatkoznak, melyik cégnek nyújt segítséget az állam, hanem megszüntetik a 13. nyugdíjakat, befagyasztják a közalkalmazotti fizetéseket, emelik a forgalmi adót és a nyugdíjkorhatárt. "Olyan rossz a helyzet, hogy már a baloldali kormány is ezt teszi" - szögezi le az újság.
A kormány eladósodása a vállalatok pozícióját is aláásta, s nehezen jutnak hitelekhez, elbocsátásokhoz folyamodnak. Ha Szlovákiában folytatódik a mai populista politika, rövid időn belül hasonló problémákkal találja magát szembe. "Messziről sem vagyunk még olyan rossz helyzetben, mint Magyarország, de erre az útra tértünk" - véli Eva Sárazová, a Postovná Banka elemzője.