Foglalkoztatás cikkek

Hány magyarnak nem volt munkája az év végén?
Nőtt a foglalkoztatottak száma, a munkanélkülieké pedig csökkent tavaly novemberben.

Vége a nyugdíjas állásoknak - forradalmi változás előtt a munkahelyek
Egy kutatás szerint sokkal lazábban fogunk kötődni a munkaadókhoz, aminek hatására megszűnhet az úgynevezett nyugdíjas állás fogalma is.

Ez lenne a megoldás a munkaerőhiányra az építőiparban?
Ma még sokan hitetlenkedve kapják fel a fejüket, ha meghallják, hogy valaki nőként, például burkolóként dolgozik, pedig a női burkolók semmiben nem maradnak el férfi kollégáiktól, sőt, például precizitásban akár túl is tesznek rajtuk. Egyre több nő dolgozik az építőiparban és a jövőben jelentősen nőni fog a számuk – állítja Markovich Béla a Mapei Kft. ügyvezetője.

Munkaerőhiány a turizmusban és vendéglátásban: új módszer segíthet a cégeknek
A különböző területeken felszabaduló munkaerő és a turizmus-vendéglátás területén meglévő munkaerőhiány „összepárosítását” célozta meg egy 2018-ban elindított program, aminek eredményeit a Covid-sújtotta piacon is lehet hasznosítani.

Hazajönnek a külföldön dolgozók magyarok?
A KSH adatai szerint egy év alatt 17 ezer fővel csökkent a munkanélküliek száma.

Hogyan juthatnak több lehetőséghez a hazai munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek?
Az Európai Unió Munkavédelmi Ügynöksége (EU-OSHA) Nemzeti Fókuszpontjának közelmúltban megrendezett online konferenciáján, többek között arra keresték a választ, hogy mit kell tenniük és mit tehetnek a munkáltatók és a munkavállalók a mozgásszervi megbetegedések megelőzése, az egészséges munkahelyek kialakítása, valamint a valamilyen okból speciális figyelmet kívánó, úgynevezett sérülékeny dolgozók hatékonyabb munkaerőpiaci részvétele érdekében.

Leépítések, megszorítások: drámaian hatott a járvány a magyar munkavállalókra
A magyar foglalkoztatottak egyharmadát közvetlenül is érintette munkahelyi leépítés, illetve egyéb megszorítás a járvány első három hulláma során.

Új pályázat indult - dolgozónként közel 2 millió forint kiadást átvállal a kormány
A novembertől elérhető új bértámogatás a szakképzettséggel rendelkező, 30 év alatti álláskeresők foglalkoztatására ösztönöz.

190 ezer magyarnak nem volt állása a harmadik negyedévben
Szeptemberben a munkanélküliek száma 195 ezer, a munkanélküliségi ráta az előző havival azonos, 4,0 százalékos volt.

Nehéz helyzetbe kerülhetnek a magyarországi vállalatok – honnan lesz új munkaerő?
A következő egy évben a nagyvállalatok több mint 10 százaléka számol a munkatársak létszámának növelésével, sőt, majdnem kétharmaduk 10 százaléknál nagyobb létszámbővítésben gondolkodik, derült ki egy friss felmérésből. A megfelelő alkalmazottak felkutatása azonban kihívást jelenthet az egyre feszesebbé váló munkaerőpiacon.
Csalódást okozott az amerikai adat
Elemzők által vártnál jóval kisebb mértékben nőtt a foglalkoztatottak száma szeptemberben az Egyesült Államokban.
Ezért veszélyes irodában dolgozni
Földünkön évente egy decibellel nő a háttérzaj mértéke. Napjainkban az unió lakosságának 45 százaléka, a magyar lakosságnak pedig 30 százaléka, azaz mintegy 3 millió ember él és dolgozik az egészséget is károsító 55 decibeles határértéknél nagyobb zajszint mellett. A nyitott – open office – irodákban a zajszennyezés mértéke eléri, sőt meg is haladja az egészségügyi határértéket.
Kik nem jelentik be a dolgozóikat? Itt van az új NAV-szégyenlista
Az adóhatóság ismételten frissítette a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató adózók listáját.
Kitart a feketemunka az építőiparban
Egyelőre nem bizonyult elrettentő hatásúnak a kormány fekete foglalkoztatás elleni új szabályozása, részben azért sem, mert a jogsértésen kapott munkáltatók többsége az ellenőröktől hallott róla először.
Négynapos munkahét, hatórás munkanap – mi kellene a változáshoz?
Évekkel ezelőtt bejárta a világot a hír, hogy Svédországban átálltak a hatórás hétköznapokra, két órával csökkentve így az előírt napi munkavégzést. A szkeptikus hangok ellenére a svédek pozitívan számoltak be a változás eredményeiről. Azóta több kutatás is készült a jelenség felmérésére, amikkel párhuzamosan egyre több ország rövidíti a munkaidőt. Mi a helyzet itthon, hogy állunk a munkaórákkal?
Hány magyarnak volt munkája a nyár elején?
Júniusban a foglalkoztatottak átlagos havi létszáma az előző havihoz képest 85 ezerrel, a tavaly júniusihoz mérve 98 ezerrel nőtt, és elérte a 4 millió 692 ezret - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Érdemes most állást keresni, vagy jobb, ha őszre tartogatjuk a váltást?
Valamiért még ma is tévesen gondolják azt a vállalatok és a HR-esek, hogy a nyár uborkaszezonnak számít a munakerőpiacon és teljesen fölösleges ilyenkor álláshirdetéseket küldözgetni. Ez azonban nagyon távol áll az igazságtól, hiszen a 2020-as nyárhoz képest, nagyra duzzadt a betöltetlen állások száma Magyarországon a KSH első negyedéves felmérése szerint. Építőipar, vendéglátás, kereskedelem, feldolgozóipar - 4 szegmens a sok közül, ahol a munkaadók tárt karokkal fogadnák a képzett és főleg elkötelezett, potenciális munkakeresőket. Érdemes-e most keresgélni, vagy jobb, ha őszre tartogatjuk a váltást?
Így áll a kormány munkahelyteremtő programja
Mostanáig több mint 10 ezer 25 év alatti regisztrált álláskereső elhelyezkedéséhez igényeltek segítséget a Vállalkozások munkaerő támogatása programban – közölte Bodó Sándor. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára elmondta, eddig összesen 19 ezer munkavállaló felvételéhez kértek mintegy 10 milliárd forint támogatást a cégek.
Milyen szabály vonatkozik most a távmunkára?
Az otthon dolgozókra vonatkozó szabályok átfogó, törvényi szintű rendezése még várat magára, és egyelőre átmeneti rendeletekkel igazítják a meglévő szabályokat a megnövekedett home office igényhez - elemezte a kormány nemrég megjelent újabb rendeletét a távmunka ideiglenes, tavaly év végén bevezetett rendszerének meghosszabbításáról a Niveus Consulting Group tanácsadó cég.
Foglalkoztatás és álláskeresés: több juttatás is adómentes lett
Június 10. óta adómentesek a hátrányos helyzetben lévő munkavállalóknak és a munkanélkülieknek kifizetett egyes juttatások.
Új időszámítás kezdődött a munkaidő-tervezésben
Várhatóan több gyártó és termelői szektorban nem alkalmazzák idén az eddigi években jól működő gyakorlatot, a központilag egyben kiadott több hetes nyári szabadság a nyári leállás időtartamára, amikor a nagyobb karbantartási munkákat is elvégezték. A termelés most minden felett áll, a gépeknek maximális kapacitás-kihasználtsággal kell működniük. Ezzel együtt a munkavállalók nagy része nyáron szeretne pihenni, kiváltképp a 07-08. hónapokban – derül ki a versenyszférában dolgozók közel 10 százalékát képviselő 200 ezer kölcsönzött munkavállaló kétharmadát foglalkoztató Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetsége (MMOSZ) legfrissebb kutatásából.
Jelentős tartalékot jelenthetnek a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű dolgozók
Kis odafigyeléssel és nyitottsággal szinte bármelyik vállalatnál lenne mód megváltozott munkaképességű kollégák foglalkoztatására. Bár már most is vannak jó példák, azonban még mindig nagyon sok a fejlődési és bővülési lehetőség ezen a téren. Az ország vezető HR szolgáltatójaként a Prohuman úgy látja, hogy sok területen a munkaerőhiánnyal küzdő vállalatok számára is megoldást jelenthet mindez, miközben előnyös az egyénnek, számos értéket hoz a kollegiális közösségnek és társadalmi hatása sem elhanyagolható.
Nincs rugalmas munkavégzés? Könnyen felmondhatnak a dolgozók
Az alkalmazottak 54 százaléka megfontolná, hogy állást váltson, ha nem nyújtanak számára rugalmas munkavégzést a veszélyhelyzet elmúltával - közölte az EY.
Vége a korlátozásoknak – újra munkaerőhiány van
Az elmúlt időszakban a világjárvány átalakította a munkaerőpiacot, nyár elejére azonban visszarendeződött a pandémia előtti évhez hasonló állapotra: ismét munkaerőhiány mutatkozik, csakúgy, mint 2019-ben. A Profession.hu saját adatbázisa alapján készített friss felméréséből jól látszik, hogy bár az egy hirdetésre jelentkezők száma egyelőre a világjárvány előtti állapotokhoz képest valamelyest növekedett, közben folyamatos a visszarendeződés. Az elmúlt másfél évet az álláskeresők kiugróan nagy száma jellemezte, egy-egy meghirdetett pozícióra a megszokottnál jelentősen többen jelentkeztek, azonban ez a hullám lecsengeni látszik.
Új világrend épül a munkaerőpiacon
A pandémia felgyorsította a munkaerő-piaci folyamatokat, hatékonyabb és rugalmasabb lett a munkaszervezés. Nyárra ismételten kialakult a korábbi évekből már ismert munkaerőhiány, ami miatt az egyre bővülő hiányszakmák esetében hosszabb toborzási idővel és nagyobb költséggel kell számolni a munkaadóknak. A korábbiaknál komolyabb és felelősségteljesebb feladatok várnak az atipikus keretek között foglalkoztatottakra, mert már nemcsak a multinacionális nagyvállalatok, hanem a KKV szektorba tartozó cégek is közülük választanak jelölteket a betöltetlen pozíciókra tette közé az összesen 420 ezer atipikus keretek között foglalkoztatott dolgozók kétharmadát képviselő tagszervezeteik legfrissebb adatai alapján a DiákÉSZ, a KÖZÉSZ és az MMOSZ.
Hirtelen nagyon sok magyart vettek fel a sógoroknál
Májusban az Ausztriában dolgozó magyarok száma már erősen megközelítette a válság előtti csúcsokat és a tavaly nyári szinttől csak pár száz fővel maradt el.
Hogyan kell a diákmunka után adózni? A NAV válaszol
A nyári munkát vállaló diákok a közteherviselés szempontjából felnőttnek számítanak. Bejelentésükre, adózásukra – a diákszövetkezeten keresztül vállalt munka kivételével – ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más munkavállalóknál.
Hány ember vesztette el az állását az előző hónapban? Kijöttek a friss adatok
A munkanélküliség 4,4 százalékos volt áprilisban.
Javulnak a foglalkoztatási adatok
Csökkent a munkanélküliségi ráta márciusban a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 37 tagállamában, de így is 1,2 százalékponttal haladja meg a koronavírus-járvány robbanásszerű elterjedését megelőző utolsó hónapban, tavaly februárban mért szintet.
Frissültek a NAV-listák: itt vannak a dolgozóikat feketén foglalkoztatók
Márciustól újabb felsorolást tesz közzé az adóhatóság.
Hány embernek nem volt munkája márciusban? Megjelentek a friss adatok
A munkanélküliségi ráta 4 százalékon állt.
Változások a munkaerőkölcsönzésnél - kikoptak a tisztességtelen cégek
Az Európai Unió rendelkezésének megfelelően április 1-jei hatállyal módosult a magyar ÁFA-törvény. Ennek értelmében megváltoztak a munkaerőkölcsönzési szolgáltatások ÁFA kezelési szabályai is és megszűnik az úgynevezett fordított áfa alkalmazásának kötelezettsége a legtöbb esetben. Mindez azt jelenti, hogy mostantól az eladó, a számla kiállítója – vagyis a munkaerőkölcsönző vállalat – fizeti meg az ÁFÁ-t. Eddig ennek terhe a munkaerőt kölcsönzött konstrukcióban foglalkoztató vállalatra, vagyis a vevőre hárult. Korábban a szektorban tapasztalt jelentős visszaélések és törvénytelenségek visszaszorításának érdekében vezették be ezt a speciális ÁFA szabályozást.
Így válik feleslegessé a munkánk - nagy változás előtt a foglalkoztatás
A 19 ország 32 500 munkavállalójának részvételével készült globális PwC-felmérés szerint ötből két munkavállaló úgy véli, hogy munkája öt éven belül feleslegessé válik. A távmunkában dolgozók közül csak minden tizedik ember szeretne teljes munkaidőben visszatérni a hagyományos munkakörnyezetébe. Világszerte a munkavállalók 44 százaléka vállalná, hogy a munkaadójuk a technológia segítségével ellenőrizze munkateljesítményüket, beleértve az érzékelőket és a testen hordható eszközöket is.
Újranyitottak a boltok - nem akármi robbantotta fel a diákmunkát
A nagyon várt, ám váratlan hirtelenséggel érkező kormányzati enyhítés mellett a legnagyobb hazai kuponos kedvezményt nyújtó vásárlási akciósorozat robbantotta fel a diákmunka iránti keresletet.
Közel félmillió fiatalt érint - mennyivel járhatnak jobban az SZJA-mentességgel?
A könnyítés 2022-től lép életbe, a mentességével kapcsolatban nagyságrendileg 280 ezer fiatalról lehetett olvasni. A GKI kiszámolta, mekkora összeget is jelent mindez a gyakorlatban.
Eltörölték a kereseti korlátot - így hatott a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására
Az év elején eltörölték a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban részesülőknek a minimálbér 150 százalékát kitevő kereseti korlátját, ami máris érezteti hatását a munkaerőpiacon. A Trenkwalder munkaerőpiaci szolgáltató cég adatbázisába 2021 első negyedévében két és félszer annyi álláskereső megváltozott munkaképességű személy regisztrált, mint tavaly ilyenkor, és a sikeres elhelyezések száma is csaknem a duplájára emelkedett.
Hány ember veszítette el az állását a járvány miatt? Kijöttek a friss adatok
2021 februárjában a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 4 millió 550 ezer fő volt, ami – jórészt a koronavírus okozta járvány gazdasági következményeként – 104 ezer fővel kevesebb az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor 14 ezerrel több, mint az előző hónapban - közölte a KSH.
Nincs több feketemunka: új eszközzel támad a NAV
A március elsejétől hatályos törvénymódosítás felszámolhatja a jogkövető vállalkozások versenyhátrányát, csökkentheti a munkavállalók kiszolgáltatottságát - hívta fel a figyelmet az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleményében Bodó Sándor, foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár.
Ők azok, akik feketén foglalkoztatják dolgozóikat
Frissült a NAV szégyenlistája.
Lecsapnak a szabálytalankodó cégekre: mire utazik idén a munkaügyi hatóság?
A munkaügyi hatóság kiemelt célja, hogy a rendelkezésre álló erőforrásaival minél hatékonyabban mozdítsa előre a gazdaság további fehérítését a munkaerőpiac területén – mondta Bodó Sándor. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára hozzátette, ennek érdekében 2021-ben három alkalommal is országos akcióellenőrzést vagy célvizsgálatot tartanak a jogkövető foglalkoztatás ellenőrzése terén, illetve az építőipari, a személy- és vagyonvédelmi, és a takarítási tevékenységet végző munkáltatóknál.
Mi volt a cégek válasza a járvány második hullámára?
A foglalkoztatás változásait vizsgálta a koronavírus második hulláma hatására a GKI.
AmCham: így lehetne növelni a magyar vállalkozások versenyképességét
Hetven javaslatban összegezte az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham Hungary), hogy a következő években miként lehetne növelni az ország és a magyar cégek versenyképességét.
Rossz adatok jöttek Amerikából
Jelentősen, a vártnál sokkal nagyobb mértékben emelkedett az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban a múlt héten, mivel a koronavírus-járvány tombolása miatt újabb vállalkozások kényszerültek leállásra és így munkavállalóik elbocsátására.
Sztárszakmák 2021-ben: ezekkel lehet majd nagyokat kaszálni
Óvatos becslések szerint is mintegy 22 ezer informatikus hiányzott a magyar munkaerőpiacról 2019-ben, és ezt a szektort még a koronavírus-járvány sem tudta visszavetni.
A járvány első hónapjai: mennyire fájt a magyar munkerőpiacnak?
Milyen következményekkel jár a koronavírus megjelenése a foglalkoztatásban? Mennyivel dolgoztak kevesebbet a magyarok? Mit okozott a home office? Többe között ezekre a kérdésekre is választ ad a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) minap közzétett elemzése, amely az év első felében lezajló munkaerőpiaci folyamatokat vizsgálta.
Az atipikus a tipikus? Munkajogi trendek a koronavírus tükrében
Amióta a koronavírus járvány Európát is elérte, az általa generált veszélyhelyzet eddig ritkán tapasztalt fókuszba helyezte a munkajogot, köztük az atipikus foglalkoztatási formákat, a munkaviszony megszüntetésének módjait, a „kötelező” szabadság alkalmazhatóságát, vagy a munkavállalók egészségügyi adatainak kezelését. A KCG Partners szakértői az alábbiakban mindezeket összegezték.
Furcsa számokat hozott az októberi munkaerőpiac: szűkülés kezdődött
Miközben csökkent a munkanélküliek száma szeptemberhez képest, addig a foglalkoztatottak is kevesebben lettek. Ez pedig csak egy dolgot jelenthet.
Mekkora a valódi munkanélküliség Magyarországon?
A gazdasági visszaesés számtalan állástalant hagyott maga után, és most következik még csak a második hullám. A kkv-szektor valamekkora felszívóerővel bír, de a szakértők attól tartanak, hogy a nem megfelelő képzettségük miatt sokan állás-, a vállalkozások pedig képzett munkaerő nélkül maradnak. A közmunkával újra támad a kapun belüli munkanélküliség?