Foglalkoztatás cikkek
Hirtelen nagyon sok magyart vettek fel a sógoroknál
Májusban az Ausztriában dolgozó magyarok száma már erősen megközelítette a válság előtti csúcsokat és a tavaly nyári szinttől csak pár száz fővel maradt el.
Hogyan kell a diákmunka után adózni? A NAV válaszol
A nyári munkát vállaló diákok a közteherviselés szempontjából felnőttnek számítanak. Bejelentésükre, adózásukra – a diákszövetkezeten keresztül vállalt munka kivételével – ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más munkavállalóknál.
Hány ember vesztette el az állását az előző hónapban? Kijöttek a friss adatok
A munkanélküliség 4,4 százalékos volt áprilisban.
Javulnak a foglalkoztatási adatok
Csökkent a munkanélküliségi ráta márciusban a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 37 tagállamában, de így is 1,2 százalékponttal haladja meg a koronavírus-járvány robbanásszerű elterjedését megelőző utolsó hónapban, tavaly februárban mért szintet.
Frissültek a NAV-listák: itt vannak a dolgozóikat feketén foglalkoztatók
Márciustól újabb felsorolást tesz közzé az adóhatóság.
Hány embernek nem volt munkája márciusban? Megjelentek a friss adatok
A munkanélküliségi ráta 4 százalékon állt.
Változások a munkaerőkölcsönzésnél - kikoptak a tisztességtelen cégek
Az Európai Unió rendelkezésének megfelelően április 1-jei hatállyal módosult a magyar ÁFA-törvény. Ennek értelmében megváltoztak a munkaerőkölcsönzési szolgáltatások ÁFA kezelési szabályai is és megszűnik az úgynevezett fordított áfa alkalmazásának kötelezettsége a legtöbb esetben. Mindez azt jelenti, hogy mostantól az eladó, a számla kiállítója – vagyis a munkaerőkölcsönző vállalat – fizeti meg az ÁFÁ-t. Eddig ennek terhe a munkaerőt kölcsönzött konstrukcióban foglalkoztató vállalatra, vagyis a vevőre hárult. Korábban a szektorban tapasztalt jelentős visszaélések és törvénytelenségek visszaszorításának érdekében vezették be ezt a speciális ÁFA szabályozást.
Így válik feleslegessé a munkánk - nagy változás előtt a foglalkoztatás
A 19 ország 32 500 munkavállalójának részvételével készült globális PwC-felmérés szerint ötből két munkavállaló úgy véli, hogy munkája öt éven belül feleslegessé válik. A távmunkában dolgozók közül csak minden tizedik ember szeretne teljes munkaidőben visszatérni a hagyományos munkakörnyezetébe. Világszerte a munkavállalók 44 százaléka vállalná, hogy a munkaadójuk a technológia segítségével ellenőrizze munkateljesítményüket, beleértve az érzékelőket és a testen hordható eszközöket is.
Újranyitottak a boltok - nem akármi robbantotta fel a diákmunkát
A nagyon várt, ám váratlan hirtelenséggel érkező kormányzati enyhítés mellett a legnagyobb hazai kuponos kedvezményt nyújtó vásárlási akciósorozat robbantotta fel a diákmunka iránti keresletet.
Közel félmillió fiatalt érint - mennyivel járhatnak jobban az SZJA-mentességgel?
A könnyítés 2022-től lép életbe, a mentességével kapcsolatban nagyságrendileg 280 ezer fiatalról lehetett olvasni. A GKI kiszámolta, mekkora összeget is jelent mindez a gyakorlatban.
Eltörölték a kereseti korlátot - így hatott a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására
Az év elején eltörölték a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban részesülőknek a minimálbér 150 százalékát kitevő kereseti korlátját, ami máris érezteti hatását a munkaerőpiacon. A Trenkwalder munkaerőpiaci szolgáltató cég adatbázisába 2021 első negyedévében két és félszer annyi álláskereső megváltozott munkaképességű személy regisztrált, mint tavaly ilyenkor, és a sikeres elhelyezések száma is csaknem a duplájára emelkedett.
Hány ember veszítette el az állását a járvány miatt? Kijöttek a friss adatok
2021 februárjában a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 4 millió 550 ezer fő volt, ami – jórészt a koronavírus okozta járvány gazdasági következményeként – 104 ezer fővel kevesebb az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor 14 ezerrel több, mint az előző hónapban - közölte a KSH.
Nincs több feketemunka: új eszközzel támad a NAV
A március elsejétől hatályos törvénymódosítás felszámolhatja a jogkövető vállalkozások versenyhátrányát, csökkentheti a munkavállalók kiszolgáltatottságát - hívta fel a figyelmet az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleményében Bodó Sándor, foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár.
Ők azok, akik feketén foglalkoztatják dolgozóikat
Frissült a NAV szégyenlistája.
Lecsapnak a szabálytalankodó cégekre: mire utazik idén a munkaügyi hatóság?
A munkaügyi hatóság kiemelt célja, hogy a rendelkezésre álló erőforrásaival minél hatékonyabban mozdítsa előre a gazdaság további fehérítését a munkaerőpiac területén – mondta Bodó Sándor. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára hozzátette, ennek érdekében 2021-ben három alkalommal is országos akcióellenőrzést vagy célvizsgálatot tartanak a jogkövető foglalkoztatás ellenőrzése terén, illetve az építőipari, a személy- és vagyonvédelmi, és a takarítási tevékenységet végző munkáltatóknál.
Mi volt a cégek válasza a járvány második hullámára?
A foglalkoztatás változásait vizsgálta a koronavírus második hulláma hatására a GKI.
AmCham: így lehetne növelni a magyar vállalkozások versenyképességét
Hetven javaslatban összegezte az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham Hungary), hogy a következő években miként lehetne növelni az ország és a magyar cégek versenyképességét.
Rossz adatok jöttek Amerikából
Jelentősen, a vártnál sokkal nagyobb mértékben emelkedett az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban a múlt héten, mivel a koronavírus-járvány tombolása miatt újabb vállalkozások kényszerültek leállásra és így munkavállalóik elbocsátására.
Sztárszakmák 2021-ben: ezekkel lehet majd nagyokat kaszálni
Óvatos becslések szerint is mintegy 22 ezer informatikus hiányzott a magyar munkaerőpiacról 2019-ben, és ezt a szektort még a koronavírus-járvány sem tudta visszavetni.
A járvány első hónapjai: mennyire fájt a magyar munkerőpiacnak?
Milyen következményekkel jár a koronavírus megjelenése a foglalkoztatásban? Mennyivel dolgoztak kevesebbet a magyarok? Mit okozott a home office? Többe között ezekre a kérdésekre is választ ad a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) minap közzétett elemzése, amely az év első felében lezajló munkaerőpiaci folyamatokat vizsgálta.
Az atipikus a tipikus? Munkajogi trendek a koronavírus tükrében
Amióta a koronavírus járvány Európát is elérte, az általa generált veszélyhelyzet eddig ritkán tapasztalt fókuszba helyezte a munkajogot, köztük az atipikus foglalkoztatási formákat, a munkaviszony megszüntetésének módjait, a „kötelező” szabadság alkalmazhatóságát, vagy a munkavállalók egészségügyi adatainak kezelését. A KCG Partners szakértői az alábbiakban mindezeket összegezték.
Furcsa számokat hozott az októberi munkaerőpiac: szűkülés kezdődött
Miközben csökkent a munkanélküliek száma szeptemberhez képest, addig a foglalkoztatottak is kevesebben lettek. Ez pedig csak egy dolgot jelenthet.
Mekkora a valódi munkanélküliség Magyarországon?
A gazdasági visszaesés számtalan állástalant hagyott maga után, és most következik még csak a második hullám. A kkv-szektor valamekkora felszívóerővel bír, de a szakértők attól tartanak, hogy a nem megfelelő képzettségük miatt sokan állás-, a vállalkozások pedig képzett munkaerő nélkül maradnak. A közmunkával újra támad a kapun belüli munkanélküliség?
Mit okozott a koronavírus a magyar munkarőpiacon? Itt vannak a friss számok
35 ezerrel dolgoztak kevesebben mint egy évvel ezelőtt a harmadik negyedévben.
Populista szemfényvesztés lenne? Ennyi munkahely megvédésénél tart a kormány
Augusztus végéig jelentkezhettek a cégek három munkahelyvédelmi programra, bár igény lett volna rá, nem hosszabbították meg a pályázatokat. Az elmúlt egy hónapban alig 11 ezer dolgozó állását sikerült megmenteni – legalábbis ez olvasható ki a számokból.
Hogy alakulhatott a foglalkoztatottság a második hullám küszöbén?
Júliushoz képest augusztusban nem változott a foglalkoztatottság a GKI Gazdaságkutató Zrt. reprezentatív lakossági felmérése szerint.
Mit tett a járvány a magyar munkaerőpiaccal? Kijöttek a friss adatok
79 ezerrel dolgoztak kevesebben, mint egy évvel ezelőtt.
Júliusban újra érezhetően többen jártak már be dolgozni
Júliusban 1,5 százalékkal nőhetett júniushoz képest a foglalkoztatottság - közölte a GKI.
Elégedett a kormány a gazdaságvédelmi akciótervvel
A gazdaságvédelmi akcióterv rövid távon eredményes volt, hiszen kilenc hete folyamatosan csökken a regisztrált álláskeresők száma, a foglalkoztatottak száma pedig júniusban elérte a januári értéket - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstartégiáért és szabályozásért felelős államtitkára.
Hány ember veszítette el a munkáját a jávány miatt? Kjöttek a friss adatok
A második negyedévben 103 ezerrel dolgoztak kevesebben, mint egy évvel ezelőtt.
Hányan veszítették el az állásukat a járvány alatt? Hamarosan kiderül
Munkaerőpiaci, kereseti és több más statisztikai adat is megjelenik a következő héten, közöttük a lakásépítések, építési engedélyek első félévi statisztikája.
Vírus után: kiderült, hogyan dolgoznak a magyarok
A GKI Zrt. egy 1000 fős, reprezentatív lakossági kutatást folytatott annak érdekében, hogy megtudjuk, az alkalmazottak milyen módon dolgoznak a koronavírus járványt követő hatósági szigorítások részleges feloldása után.
Erre senki nem számított: komoly fordulat Amerikában
A pénteken közzétett adatok szerint májusban csökkent az Egyesült Államokban a munkanélküliek száma. A most közölt adat alapján a munkanélküliségi ráta is javult.
Nehéz helyzetben a munkáltatók - hogyan érdemes igényelni a bértámogatást?
Tört hónapra is igényelhető az átdolgozott csökkentett munkaidős foglalkoztatási támogatás, bár a jogszabály külön nem tér ki erre. Jelentősen egyszerűsödött a támogatás igénybevételének adminisztrációja, ennek ellenére még mindig körülményesnek tűnik az alkalmazása, összetett kalkuláció nélkül pedig nem is tud dönteni a munkáltató arról, hogy érdemes-e elindítani az igénylési folyamatot - áll a MAZARS legfrissebb összefoglalójában.
Gyenge lábakon álló cégek - hol a legnagyobb a munkanélküliség?
Márciusban a legtöbben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében veszítették el az állásukat.
Kijöttek a friss adatok: 56 ezer munkanélküli már márcisban
A január-márciusi időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 173 ezer, a munkanélküliségi ráta 3,7 százalék volt, 0,2 százalékponttal magasabb, mint egy évvel korábban.
Nehezen megy a távmunka a magyar cégeknek
A magyar vállalkozások többsége gyorsan döntött a távmunka kiterjesztése és az ehhez szükséges eszközpark beszerzése mellett, de a céges hatékonyság továbbra sem állt vissza a koronavírus előtti szintre - derült ki egy friss kutatásából. Óriásit növekedett a kereslet a távmunkát támogató szoftverek, eszközök és azok bevezetése iránt, ugyanakkor ezek használatára a munkavállalók és a vezetők sem voltak megfelelően felkészítve.
Több magyar dolgozott Ausztriában - de ennek most vége szakadhat
Emelkedni tudott februárban az Ausztriában foglalkoztatott magyarok létszáma, ha már nem is túl sokkal. A románok vagy a horvátok száma azonban jobban nőtt. Ám a sokk valószínűleg márciusban következik, mert a téli síszezon hamarabb véget ért a vártnál.
Ettől lehetne versenyképesebb a magyar gazdaság
A vállalatok és az ország gazdasági szempontból életképes jövője szorosan összefügg a szakképzett és motivált dolgozók megfelelő szűrésével és alkalmazásával. Viszont a legfrissebb kutatások alapján ma Magyarországon több, mint 40 százalék feletti a közepes- és nagyvállalatok fluktuációja, vagyis ötévente a teljes munkaerő bázis lecserélődik. A jelenség hátterére magyarázatot adhat, hogy a jelenleg felvett munkaerő 80 százalékát nem megfelelően választják ki.
El se hinné, mivel töltenek a magyarok naponta 15 percet
Álláskereséssel. A Profession.hu friss felmérésének adataiból kiderül hogyan keresünk állást 2020-ban? Mennyi időt töltünk kereséssel, jellemzően mely napokon és milyen napszakban válogatunk a munkalehetőségek között? Mikor jelentkezünk rájuk, és vajon milyen eszközről tesszük ezt?
Milyen előnyökkel jár megváltozott munkaképességű foglalkoztatása?
A megváltozott munkaképességű munkavállaló foglalkoztatása több szempontból is előny lehet a vállalkozás számára - hívja fel a figyelmet legújabb egypercesében az Írisz Office könyvelő- és adótanácsadó iroda.
A jövő zöld állásai – így formálja át a foglalkoztatást a fenntartható fejlődés
A gazdaság és társadalmunk új korszakba érkezett, amelyben a fenntarthatóságnak mindennél fontosabb szerep jut, ami a foglalkoztatás szintjén is változásokat indukál. A következő évtizedben mintegy 18 millió zöld állás jöhet létre, köztük olyan izgalmas foglalkozások, mint a vízlábnyom menedzser, a mesterséges hús tudós vagy a termékútvonal nyomonkövető menedzser.
Mennyibe kerül egy magyar dolgozó?
A munkaerővel kapcsolatos adózási információk minden újonnan alakuló, bővítést tervező vagy külföldön beruházni vágyó vállalkozás számára kulcsfontosságúak.
Az ország kétharmada dolgozik – tovább nőtt a foglalkoztatottság
Jelentett a Központi Statisztikai Hivatal, megérkezett a 2019-es év utolsó munkanélküliségi és foglalkoztatottsági adata.
Orbán Viktor kevesli a 800 ezer új munkahelyet
A csehek megelőznek minket, de nincs meg az egymillió új munkahely sem. A Kormányinfót ma a miniszterelnök tartja.
Egyre kevesebb magyar megy dolgozni Ausztriába, pedig nagy szükség lehet rájuk
Az utóbbi egy évben nagyon lassult a magyar munkavállalók számának növekedése Ausztriában. Még mennek, de jól láthatóan egyre kevesebben. Sokkal több román és ázsiai, német vendégmunkás és menekült helyezkedett el. Pedig egy-két évtized alatt százezres nagyságrendben üresedhetnek meg állások a szomszédunkban.
Mennyibe kerül a magyar munkaerő?
Hamarosan a standokon a megújult Piac & Profit következő száma.
Sok cég működik alkalmazott nélkül
A hazai, működő társas vállalkozások közel 60 százaléka alkalmazott nélkül, vagy egy alkalmazottal működik - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból.