Piac&Profit cikkei
Piac&Profit cikkei

Koronavírus: mit tehet és mit nem a munkáltató?
A koronavírus nemzetközi elterjedése miatt a cégeknek fel kell készülnie arra, hogy a megbetegedések és az esetleges hatósági intézkedések érdemben befolyásolják a vállalatok működését. Felmerül azonban a kérdés, hogy amennyiben a munkahelyen megjelenik a járvány, úgy a munkáltató milyen intézkedések megtételére jogosult, illetve köteles, és mit tehet a munkavállaló?

Új vezető a L’Oréal magyar leányvállalata élén
Brigitte Strellert nevezték ki a L’Oréal Csehország, Magyarország és Szlovákia új Ügyvezető Igazgatójának. Tomáš Hruška-t váltja pozíciójában, akit a kozmetikai vállalat skandináv régiójának élére neveztek ki.

Jócskán elszállt az alapélelmiszerek ára
Egy év alatt az alma drágult a legjobban.

„Hazafinak tartjuk magunkat”
Vajon a koronavírus vagy a laza monetáris politikák érintik a startupokat is vagy az őket tőkével ellátó kockázati tőketársaságokat? A kérdést Oszkó Péternek tettük fel a februári Piac & Profit magazinban.

Elhalasztják a Műegyetemi Állásbörzét a koronavírus miatt
Az új időpontról a szervezők a későbbiekben adnak majd tájékoztatást.

Jelentősen nő a cégek árbevétele az ügyfélkiszolgálás javításával
Az ügyfélkiszolgálás színvonalát folyamatosan javító vállalatok átlagosan 20-30 százalékkal növelhetik árbevételüket, mivel az elégedett vásárló 2,5-szer többet költ a tapasztalatok szerint, mint az elégedetlen – közölte kutatásának eredményét az ügyfél-elégedettség mérésével foglalkozó ClientFirst Consulting Kft.

5+1 csapda a logisztikai beruházásoknál
Sok milliárd forint befektetés úszik el évente Magyarországon a nem megfelelően tervezett logisztikai rendszerek miatt. Nagyon lassú a változás, de egyre több cég látja be, hogy megéri időt és pénzt fordítani a raktáruk optimális működéséhez szükséges alapos logisztikai tervezésre.

Az már kevés, ha egy cég felad egy álláshirdetést
Lassuló ütemben növekedett a magyarországi cégek munkaerő-kereslete az elmúlt három évben, miután a tartós munkaerőhiány és a magas fluktuáció folyamataik digitalizációjára, automatizálására, valamint álláshely-racionalizációra kényszerítette őket. A keresleti piac ellenére az álláskeresés a korábbiakhoz képest hosszabb időt vesz igénybe. Ennek magyarázata, hogy a munkavállalók a nagyobb kínálatban megfontoltabb döntést hozhatnak, a vállalatok igénye pedig megnőtt a speciális készségekkel rendelkező jelöltek iránt – állapította meg a Profession.hu és a Boston Consulting Group (BCG) legfrissebb munkaerőpiaci felmérése.

Koronavírus: mit kell tenni a munkáltatónak a járvány idején?
Korlátozhatja-e és nyilvántarthatja-e a munkáltató a munkavállalók utazásait? Előírhatja-e egyoldalúan a cég az otthoni munkavégzést? Megtagadhatja-e a munkavállaló a munkát vagy a céges utazásokat? Mely esetekben lehet és kell mentesíteni a munkavállalókat a munka alól? A legfontosabb tudnivalókat dr Fehérváry Ákos, a Baker McKenzie munkajogi csoportot vezető nemzetközi partnere és dr Óváry-Papp Nóra, a csoport vezető ügyvédje gyűjtötte össze.

Nincsenek felkészülve a magyar cégek a tömeges távmunkára
A koronavírus terjedése a cégek mindennapos működésére is nagy hatást gyakorol. Az üzletmenet hatékony fenntartása érdekében egyre több vállalkozás dönt az otthoni munkavégzés széleskörű bevezetése mellett, ennek biztonsági kockázataira azonban csak a magyar cégek töredéke van felkészülve. A távoli dolgozók olyan nem várt hatékonysági és adatbiztonsági problémákat, azaz végső soron károkat okozhatnak a munkáltatóknak, amelyek elkerülésére többlépcsős intézkedések bevezetése javasolt.
Ilyen ingatlanárak mellett hogyan lesz a gyereknek saját lakása?
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint korábban soha nem feltételezett magasságokba kerültek a lakásárak: ma egy használt lakás „átlag” ára 16 millió, egy új lakásé több mint 27 millió forint. Ennek ellenére sem kell lemondanunk arról, hogy gyermekeinket önálló lakáshoz juttassuk. A Fundamenta Gyerek Lakásszámlájával mindez elérhető, ha két fontos tényezőt számításba veszünk: a rendszerességet, és azt, hogy időben megkezdjük a takarékoskodást.
1 millió dolláros lehetőség magyar startupoknak
A Start it @K&H nagyvállalati inkubátorprogramja első és egyedüli hazai szereplőként lépett be a Global Accelerator Network (GAN) közösségébe. A világszerte több mint 100 inkubátort és akcelerátort tömörítő nemzetközi szervezet a globális kapcsolatrendszer mellett 1 millió dollár értékű digitális szolgáltatáscsomagot nyújt a Start it @K&H-ban fejlődő innovatív csapatoknak.
Betört a koronavírus az autópiacra?
Februárban jelentősen, a naptárhatást is figyelembe véve mintegy 5 százalékkal kevesebb személyautót helyeztek forgalomba Magyarországon mind az új, mind az importált használt autók szegmensében 2019 februárjához képest. A jelenség első jele lehet a koronavíruspánik autópiaci begyűrűzésének.
Újra magára talált a járműipar
Januárban 2,4 százalékkal nőtt az ipari termelés volumene az egy évvel korábbihoz képest. A munkanaphatástól megtisztított adatok szerint 2,7 százalékkal emelkedett a termelés - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Örülhetnek a nagyvállalat dolgozói – komoly ajándékot kaptak a cégtől
A Vodafone 16 hetes fizetett szabadságot biztosít a szülői szabadságot igénybe vevő fél partnere számára is.
Koronavírus Magyarországon – elrendelhetik a határzárat?
Világszerte növekszik az új típusú koronavírusos megbetegedések száma és már Magyarországon is regisztrálták az első eseteket, így jogosan merül fel a kérdés, hogy vajon hazánkban is sor kerülhet-e iskolák és más intézmények lezárására, valamint a karantén, határzár és hasonló intézkedések bevezetésére. A Taylor Wessing Budapest ügyvédi iroda szakértői azt foglalták össze, hogy a járvány fennállásának megállapítása esetén milyen járványügyi intézkedések elrendelésére számíthatunk.
Vállalkozói program indul nőknek
A Hiventures StartupHER programja a női vállalkozók felkarolását és támogatását tűzte ki célul.
Nemzetközi környezetvédelmi díjat nyert a Sziget
A fesztivál idén már a második, zöld tevékenységét méltató nemzetközi elismerését zsebelhette be.
130 frissdiplomás helyezkedhet el a Molnál
Elindult a jelentkezési időszak a Mol-csoport Growww elnevezésű, díjnyertes tehetséggondozó programjára.
Kutatás-fejlesztésre ad pénzt az EU – így pályázhatnak a kkv-k
20-50 millió forint közötti összegekre adhatnak majd be támogatási igényeket a cégek júliustól.
A koronavírus miatt lettek olcsóbbak az élelmiszerek?
Mérséklődtek az élelmiszerárak a globális piacokon négy hónap drágulást követően, miután bezuhant a növényi olajok ára részben a koronavírus (COVID-19) járvány keltette keresletvisszaesés körüli félelmek miatt.
Megszabadulnak a magyarok a készpénztől – imádják ezt a megoldást
A K&H befizetős automatáiba tavaly 533 milliárd forintot fizettek be, ami 39 százalékos emelkedést jelent éves szinten – közölte a bank.
Vasútfejlesztés: felpöröghet az agglomeráció ingatlanpiaca
Új megállókat, sűrűbben közlekedő vonatokat, és az agglomerációból ingázók mellett a fővárosban közlekedők kényelmét is szolgáló fejlesztést ígér a Budapesti Fejlesztési Központ nemrég bemutatott elképzelése, a Déli Körvasút projekt. Az OTP Ingatlanpont szakértői megvizsgálták, hogy a beruházás milyen változásokat indíthat el az agglomeráció ingatlanpiacán.
Erste-vezér: Nincs ingyenbankolás, de a mostaninál lehetne olcsóbban
Jelasity Radován az Erste Bank elnök-vezérigazgatója szerint ahogy nincs ingyenebéd, nincs ingyenbankolás se. Az étterem, amelyik a beszerzési árai alatt adja a menüt, becsődöl, vagy romlott húst fog feltálalni a vendégnek. Az ügyfelek kényelmét szolgáló új banki termékeknek és a stabil bankrendszernek is van ára. De a mostaninál akár jóval kevesebbe is kerülhetnének a banki szolgáltatások.
Fordulóponthoz érkeztek a világ vállalatai - mennyire félnek a válságtól?
A gazdasági ciklusok jellemzően több évig tartanak, nem teljes évtizedekig. De ez most más. Nem csak a tekintetben, hogy ez már az eddigi leghosszabb – elérte a 10 évet, és még tart –, de a Fidelity legfrissebb elemzői felmérése szerint annak ellenére is folytatódni fog, hogy csökkent a menedzser bizalom. Habár a feldolgozóipar recesszióban sínylődik, a szolgáltatások terén megfigyelhető szokásos ciklusvégi egyensúlytalanságra utaló kevés jel mellett nevezhető ez egyáltalán ciklusnak?
Fehérvári reptérfejlesztés: nemzetközi légikikötő, vagy csupán kisrepülőgépek fogadására alkalmas hely lesz?
Úgy tűnik, hogy részben meghallgatásra talált a székesfehérvári önkormányzat igénye, és kormányzati segítséggel megkezdődik a város repterének régóta tervezett fejlesztése. A kérdés, hogy kisrepülőgépek fogadására alkalmas légikikötőt, vagy egy nemzetközi kereskedelmi repülőteret alakítanak-e ki.
Gyáriparosok: van fontosabb is az iparűzési adó csökkentésénél
Az MGYOSZ elnöke szerint nem kellene megállni 11,5 százaléknál.
Készülhetnek a cégek: többször és hatékonyabban ellenőriz a NAV
Jelentős változáson megy keresztül a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), ami hosszútávon akár azt is eredményezheti, hogy a szervezet néhány éven belül valós időben, folyamatosan tud ellenőrizni minden hazai adózót. A technológiai fejlesztések révén felhalmozódó adatokat tudatosan használja a szervezet, így egyre kevesebb az ellenőrzés, és egyre biztosabban szűrik ki a csalókat a revizorok. A változásoknak köszönhetően hatékonyabbak az ellenőrzések és gyakoribbak a jogkövető vizsgálatok, amire a hazai cégeknek is fel kell készülniük.
Mi befolyásolja jelentősen egy ingatlan árát?
Jelentősen befolyásolja az ingatlanok árát az elrendezés, a berendezés variálhatósága, a benapozottság, valamint az épületen belüli elhelyezkedés. A Takarék Index elemzőinek vizsgálata szerint ezek a szempontok hatottak a fejlesztések trendjére az elmúlt években a fővárosi lakásépítéseknél: csökkent az adott szobaszám melletti lakásméret, a magasabban található lakásokat drágábban lehetett eladni, az erkély vagy terasz pedig szinte már elengedhetetlen része egy új ingatlannak.
50 hazai cég válhat multivá - 15 milliárdot osztanak ki
A Magyar multi program keretében nyerhetnek vissza nem térítendő támogatást.
Kevés a nő az informatikában - hogy lehetne segíteni a helyzeten?
Magyarországon a technológiai szektorban csupán 10% körüli a női munkavállalók aránya. Miért áll fenn ez a helyzet, és hogyan változhat a jövőben?
Koronavírus: ezeket a jogi kérdéseket jó, ha tudod
A koronavírus már a legtöbb környező országban megjelent, és elkerülhetetlennek látszik, hogy Magyarországon is felüsse fejét. A fertőzött országok versenyt futva az idővel próbálnak különböző megoldásokat találni a részben ismeretlen kór megállítása érdekében.
Új ügyvezető a magyarországi McDonald’s élén
Március 1-től Égi Zsolt a magyarországi McDonald’s új ügyvezető igazgatója.
Egyre bátrabban mernek vállalkozni a nők
Bár még mindig a férfiak vannak többségben a hazai cégtulajdonosok és cégvezetők körében, de a tisztán hölgyekből álló vállalkozások aránya folyamatosan növekszik.
Így száll szembe a koronavírussal a MÁV
Szájmaszkot, gumikesztyűt és kézfertőtlenítőt kapnak a nemzetközi vonatokon dolgozó jegyvizsgálók és az utaskísérő személyzet.
Sok magyar rosszul használja a bankkártyáját
A magyarok 12,1 százaléka nem, vagy csak részben használná ki az ingyenes készpénzfelvételt, legalábbis ez derült ki a 13 bank lakossági számláit összehasonlító Bankmonitor bankszámla kalkulátor felhasználóinak viselkedéséből. Pedig kis változtatással egy átlagos igénylő akár 23 ezer forintot is megspórolhatna évente.
Újabb adó, ami alól nem lehet kibújni - mégsem rengeti meg a vállalkozásokat
Legnagyobb sebességre kapcsolt az unió az adóelkerülés elleni harcban. Ettől az évtől kezdve nem lehet kibújni a tőkekivonás után fizetendő adó alól. Ha egy magyar vállalkozás külföldre helyezi ki üzletvezetésének helyét vagy eszközeit, úgynevezett „exit tax” terheli – foglalja össze a Niveus Consulting Group.
Megvan, miket érint a minimálbér változása
A teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított minimálbér összege 2020. január 1-jén – 8 százalékos növekedéssel – 161 ezer forintra emelkedett, míg a garantált bérminimum havi összege 216 ezer forintra nőtt.
Változás az építési engedélyeknél - megszűnt a zsarolási helyzet
A március 1-jével hatályba lépett új építési eljárási rend megszünteti az építők és megrendelőik kiszolgáltatott helyzetét.
Koronavírus: a pelenkákat, bébiételeket is veszik, mint a cukrot
A fertőtlenítők, lázmérők iránt is jóval nagyobb a kereslet.
Jó hír a cégeknek: átalakul a képzési támogatás
Rugalmasabbá válik a támogatás igénylésének és felhasználásának folyamata, új lehetőségként pedig már munkahely-fenntartásra is igényelhető a támogatás.
Mennyibe kerül egy korszerű fűtésű ingatlan?
Továbbra is a fa tüzelésű ingatlanok átlagos négyzetméterára a legalacsonyabb a piacon, míg a legmodernebb, megújuló energiát felhasználó fűtéssel szereltek akár hatszor többe is kerülhetnek. Hosszú távon mégis jó befektetés a korszerű fűtésrendszer beépítése, mert jelentősen emeli az ingatlan értékét. Az Otthon Centrum legfrissebb adatokat feldolgozó elemzése szerint a legnépszerűbb továbbra is a hagyományos gáz cirkó fűtésű építmény, ami árban a fatüzelésű és a megújuló energiát felhasználó ingatlanok között helyezkedik el.
Egy stadionra is simán futná a lottóötösből
A lottóötös 5,25 milliárd forintos rekordnyereményével igen tekintélyes ingatlanvagyonra tehet szert a szerencsés nyertes, egyes települések komplett eladó lakóingatlan kínálatát tudná felvásárolni, de bőven beleférnek a legdrágább magyarországi ingatlanok is - írja az ingatlan.com.
Megszünteti egyik járatát a Wizz Air
A diszkont légitársaság a kereslet változásával indokolja a lépést.
Azonnali fizetési rendszer: a nem várt költséggel is számolni kell
Most már tényleg nincs visszaút: március 2-án elindul az azonnali fizetési rendszer (AFR), amivel új időszámítás kezdődik a hazai bankrendszer számára. A Bank360.hu pénzügyi szakportál annak járt utána, hogy mivel készülnek a pénzintézetek a hétfői indulásra.
Kudarcba fulladt tervek a koronavírus miatt - mikor hivatkozhatnak rendkívüli helyzetre a cégek?
Már most látható, hogy a koronavírusnak nem csupán egészségügyi és gazdasági, hanem komoly jogi következményei is lesznek.
Vándorolnak a magyarok: mi a legnépszerűbb célpont?
A hivatalos lehatárolás alapján a fővárosi agglomeráció 80 településéből kettőt leszámítva mindegyik lakóhelyre többen költöztek, mint amennyien onnan távoztak, vagyis szinte valamennyinek pozitív a vándorlási mérlege – derült ki az Otthon Centrum legfrissebb összesítéséből.
Ritka pocsékul állnak a magyarok, ha a nyugdíjas évekre való felkészülésről van szó
Tíz vizsgált európai ország felnőtt lakossága közel felének egyáltalán nincs önálló nyugdíjmegtakarítása. Magyarországon az átlagnál még rosszabb is a helyzet.