Piac&Profit cikkei


Piac&Profit cikkei

A startupok új platformja hamarosan a tőzsdére is mehet

A startupok új platformja hamarosan a tőzsdére is mehet 

Elindult Magyarország első virtuális tőkebefektetési piactere, amely kifejezetten azoknak az innovatív magyar startupoknak és cégeknek nyújt bemutatkozási lehetőséget, amelyek megoldást kínálnak a koronavírus-járvány okozta helyzetre, és segíthetik az ország gazdaságának újraindítását.
Bevezették a tilalmat: fel lehet-e mégis mondani a bérleti szerződéseket?

Bevezették a tilalmat: fel lehet-e mégis mondani a bérleti szerződéseket? 

A legsúlyosabban érintett ágazatok tekintetében a nem lakás céljára szolgáló helyiségekre vonatkozó bérleti szerződéseket 2020. június 30-áig nem lehet felmondással megszüntetni – áll a kormány rendeletében. Mi a helyzet azonban szerződésszegés esetén? Mi történik akkor, ha a felmondási tilalom időszaka alatt jár le a bérleti szerződés határozott időtartama? A Deloitte Legal a különböző lehetőségeket járta körül.
Elérte a magyar feldolgozóipart a koronavírus

Elérte a magyar feldolgozóipart a koronavírus 

Durva csökkenést mutat a máciusi beszerzésimenedzser-index. 
Koronavírus: 525 fertőzött, 4 újabb halott

Koronavírus: 525 fertőzött, 4 újabb halott 

Az elhunytak száma ezzel 20 főre nőtt, 40-en már meggyógyultak.
Adóintézkedések: hogyan néz ki mindez a gyakorlatban?

Adóintézkedések: hogyan néz ki mindez a gyakorlatban? 

Mivel többféle értelmezés és kommunikáció is napvilágot látott a munkáltatói és munkavállalói közterhek könnyítését célzó jogalkotás tekintetében, a KCG Partners szakértői utána jártak a helyes értelmezésnek, amelyet a lenti jogszabályok megalkotása óta a NAV és a pénzügyminisztérium közleményeivel is megerősített.  Kérdés tehát, hogy milyen értelmezései lehetnek a vonatkozó adóintézkedéseknek és ezekre milyen munkajogi válaszok adhatóak.
Koronavírus: már rosszabb a helyzet New Yorkban, mint a kínai gócpontban

Koronavírus: már rosszabb a helyzet New Yorkban, mint a kínai gócpontban 

Egy éjszaka alatt 14 százalékkal ugrott a fertőzöttek száma – jelentette be az állam kormányzója.
Mely vállalkozások aggódhatnak most a legjobban?

Mely vállalkozások aggódhatnak most a legjobban? 

A Via Credit által vizsgált mikrovállalkozások negyedének, közel 40 ezernek kevesebb, mint egy millió forint van a számláján. A 458 ezres létszám közel 35 százaléknak, azaz 156 ezer alkalmazottnak van veszélyben a munkahelye a cégé alacsony tartalékjai miatt.
Pár hetük maradt az adózóknak - több változás is jön júliustól

Pár hetük maradt az adózóknak - több változás is jön júliustól 

Alig három hónap múlva, azaz július 1-től lépnek életbe az online számlaadat-szolgáltatásban bevezetett változások, amely szerint minden vállalkozásnak minden olyan számla esetében, amelyet belföldi adóalany részére, belföldön állított ki - valós időben adatot kell szolgáltatni az adóhatóság felé. Amennyiben az adatszolgáltatás elmarad, számlánként akár 500 ezer forint bírságot is kiszabhat a hatóság. 
Közel 500 fertőzött van Magyarországon

Közel 500 fertőzött van Magyarországon 

Hárman meggyógyultak az elmúlt 24 óra alatt, egy beteg viszont elhunyt.
Koronavírus: derékba tört magánfogászati ellátás

Koronavírus: derékba tört magánfogászati ellátás 

A kormány március 17-ével gyakorlatilag leállította a teljes hazai magánfogorvosi ellátást. Érthető okokból a turizmus mellett, a magánfogorvosok bevételei és is egyik napról a másikra nullázódnak le, derékba törve ezzel egy több éve tartó konjunktúrát – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból.

Fájó pontunk a szabadság! Az idegenforgalom átrendeződése 

Nem túlzás, ha azt mondjuk a válság első üzleti áldozata az idegenforgalom! Az ágazat összes területe zuhanórepülésbe indult az elmúlt hetekben, és még a legjobb szakemberek is csak óvatosan mernek nyilatkozni a jövőbeni károk nagyságáról. A válság egyfajta tisztítótűz, melyben lesznek olyan cégek, akik elvéreznek, lesznek olyanok, akik túlélik, és lesznek olyanok, akik felemelkednek. Ami biztos, hogy a fogyasztók hatékony elérése most kiemelt jelentőségű.

Kell most bérleti díjat fizetni? Kihívás előtt a boltosok 

A koronavírus járvány terjedésének megállítása érdekében hozott rendelkezések komoly kihívás elé állítják a nem napi fogyasztási cikkeket értékesítő üzleteket - például a ruhaboltokat. Bár 15 óráig nyitva tarthatnak, a kijárási korlátozás értelmében lényegében tiltott a látogatásuk. Felmerül tehát a kérdés, hogy ilyen helyzetben is kötelesek-e bérleti díjat fizetni? 

1 millió forint fölé kúszott az új lakások négyzetméterára Budapesten 

A koronavírus hatásai már érződnek, de egyelőre még nem drámaiak, derült ki az Otthon Centrum legfrissebb elemzéséből: a piacon majdnem ugyanannyi új lakást kínálnak eladásra, mint egy évvel ezelőtt, amikor még híre sem volt a járványnak, de ez változni fog. Budapesten 2020 első negyedévben az egy évvel ezelőttihez képest majdnem negyven százalékkal kevesebb új projekt indult, míg a megyeszékhelyeken huszonegy százalékos a visszaesés.

Itt van, hogyan érvényesíthetik a cégek a járulékfizetési kedvezményeket 

A kormány által bejelentett adó és járulékfizetési kedvezmények érvényesítéséhez a főtevékenységgel kapcsolatos árbevételi kritériumokat is teljesíteni kell a vállalkozásoknak – hívja fel a figyelmet az EY.

Vis maior a koronavírus alatt: lehet rá hivatkozni? 

A globális koronavírus-járvány miatt bevezetett beutazási tilalmak, határlezárások, nyitvatartási korlátozások és karanténok jelentős hatással bírhatnak a szerződéses kötelezettségek teljesítésére. Jogi szakértők az elmúlt időszakban a legtöbbet a vis maior kifejezéssel találkoztak ügyfeleik, partnereik részéről. Sok a félreértés ezzel kapcsolatban, a magyar jogrendben nem meghatározott kategória jelentését végső soron a bíróság hivatott meghatározni.

Alattomos csalók – most ezzel verik át a cégeket 

A koronavírus-járvány világszerte hatással van a vállalatok életére, és különösen nagy nyomást helyez a nemzetközi kereskedelmet folytató üzletágakra. Ezt természetesen a kiberbűnözök is tudják, és, ahogy a Kaspersky kutatói felfedezték, az elmúlt hetekben már aktívan használták is a témát a rosszindulatú programok – például hátsó kapuk és kémprogramok – terjesztéséhez.

Egészségügyi beruházásokkal növekedhetne a kkv-k lízingfinanszírozása 

A kisvállalkozások körében tavaly a mezőgazdasági beruházások biztosították a lízingpiac növekedését – derül ki a CIB Csoport adataiból. A koronavírust övező gazdasági környezetben idén az egészségügyi beruházások jelenthetik a növekedés területét.

Koronavírus: 447 fertőzött, meghalt 2 idős beteg 

Újabb magyar állampolgároknál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 447-re nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma és elhunyt újabb két 90 év feletti alapbetegségekkel küzdő beteg. Az elhunytak száma ezzel 15 főre nőtt.

Kijárási korlátozás: mire kell figyelnie a munkavállalóknak? 

A kormány kijárási korlátozást vezet be Magyarország egész területére március 28. és április 12. között.

Gyógyír lehet a válságra a mesterséges intelligencia 

A koronavírus járvány rendkívül nehéz helyzetbe hozta a hazai cégek többségét, egy csapásra az eddig elodázott digitális megoldások váltak a túlélés kulcsává. Habár az elsődleges kihívást az üzleti tevékenységek akadálytalan fenntartása jelenti, ehhez elengedhetetlen a kollégák távmunkájának megszervezése és támogatása, valamint a feléjük és a külvilág felé irányuló aktív és átlátható kommunikáció.

Hogy lehet most a cégek működtetéséhez létfontosságú döntéseket hozni? 

A koronavírus-járvány és az azzal járó korlátozások új kihívások elé állították a gazdaság szereplőit: miként tudják meghozni azokat a döntéseket, amelyek a vállalkozások működtetéséhez létfontosságúak? Elég csak a jelenleg is aktuális beszámoló-elfogadásra, az aláírásra jogosultak kinevezésére vagy az alapító okirat módosítására gondolni, amelyekhez taggyűlés tartása, a képviseletre jogosultak aláírása, illetve ügyvédi képviselet szükséges. Milyen lehetőségek állnak rendelkezésre, ha a személyes találkozás nem megoldható vagy a postai szolgáltatások nem elérhetőek? A Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértői összegyűjtötték a megoldásokat. 

Veszélyhelyzetben együttműködhetnek a versenytársak? 

A rendkívüli helyzetre való tekintettel indokolt lehet a versenytársak együttműködése a szűkösen rendelkezésre álló termékek és a tisztességes forgalmazás biztosítása érdekében - áll az Európai Versenyhatóságok Hálózata (European Competition Network, ECN) által március 25-én kiadott közös nyilatkozatban. Ebben azonban azt is rögzítik, hogy a versenyjogi szabályok alkalmazására a koronavírus miatti válság idején is kiemelt figyelmet kell fordítani.

Így reagáltak az online használtcikk-kereskedések a ma reggeli kijárási korlátozásra 

Sokan a bezártság hatására szembesülnek azzal, hogy a vásárlás nemcsak szükséglet, hanem élvezet is, amiről most jó időre lemondhatunk. Vagy mégsem? A Jófogás és a Vatera is azt mondja, sem a hirdetők sem a vásárlók számában nincs drasztikus visszaesés. A magyarázat pedig szerintük a bizalom és a kapcsolatmentes kézbesítés lehetősége. A FoxPost pedig már nyár végére újabb csomagautomatákat ígér.

Alapjaiban forgatta fel a toborzási piacot a koronavírus 

A vállalatok fele teljesen beszüntette toborzási tevékenységét, ugyanakkor egyes piaci szegmensekben a korábbi igények növekedésére is találni példát – áll a Trenkwalder munkaerőpiaci áttekintésében. A munkaerő-közvetítő és -kölcsönző társaság várakozásai szerint a most tapasztalható válság mély, de viszonylag rövid (három-hat hónapos) lefutású lesz.

4 kulcslépés a vállalatok túléléséért 

Váratlanul érte a döntéshozókat a kialakult társadalmi és gazdasági helyzet, ami így számos hazai vállalkozásnak okoz működési zavarokat.

300-ra nőtt a fertőzöttek száma az országban 

Háromszázra nőtt az azonosítottan koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon, de ismét több a gyógyult is - írta a koronavirus.gov.hu.

Kijárási korlátozás jön Magyarországon 

Szombattól két hétre.

Milyen ideiglenes állami támogatásokat kaphatnak most a cégek? 

Ideiglenesen elérhető állami támogatási lehetőségekre vonatkozó keretszabályozást tett közzé az Európai Bizottság a koronavírus-járvány által okozott gazdasági változásokra reagálva. Az új szabályozás lehetővé teszi, hogy a tagállamok támogatást nyújtsanak a COVID-19 járvány miatt nehézségekkel küzdő KKV-k és nagyvállalatok számára. A Deloitte szakértői foglalták össze a vissza nem térítendő támogatás, adóintézkedések, garanciatámogatás és kamattámogatás részleteit.

Hogyan lehet most reklámozni? A GVH már vizsgálódik 

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) fokozott figyelemmel vizsgálja a vírusokkal és baktériumokkal szemben védelmet kínáló termékek reklámját. Így többek között azt, hogy a hirdetések ne keltsék megalapozatlanul azt a látszatot, hogy egy adott termék valamiféle megelőző- vagy gyógyhatással rendelkezik. Ebben az esetben ugyanis a felelős reklámozó, illetve a hirdetést közzé tevő milliós bírságra számíthat.

Durván megugorhat a csődök száma 

Egy friss elemzés szerint akár mínusz fél-egy százalékra is eshet a globális GDP az idén. A járvány elsősorban a kínai és a fejlődő ázsiai gazdaságokat sújtja.

A végrehajtások szünetelnek, de mi a helyzet az adó megfizetésével? 

A kormány kibővítette a veszélyhelyzeti intézkedések körét, és előírta, hogy az adóhatóság előtt folyamatban levő végrehajtási eljárások a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napig szünetelnek. A vállalkozások azonban nem mentesülnek az adó önkéntes megfizetése alól.  

Hány rendezvényszervező vállalkozás várja a járvány végét? 

A turizmus mellett a rendezvényszervezők váltak a koronavírus egyik első áldozataivá, hiszen már a betegség első megjelenésekor elkezdődött a különböző rendezvények, konferenciák tömeges lemondása és törlése. Ma még csak találgatni lehet, hogy a 3600 társas és egyéni vállalkozásból mennyi fogja megélni a 2021-es évet – állapítja meg az Open céginformációs szolgáltató.

35 új koronavírusos beteget találtak az országban 

Immár 261 emberről állapították meg idehaza, hogy fertőzött.

Már a világjárvány előtt is sorra dőltek be az építőipari cégek 

Az építőipar sem néz könnyű időszak elé 2020-ban, a csökkenő teljesítményhez magas cégfluktuáció társul, a koronavírus terjedése pedig tovább ronthat a helyzeten.

Kiakadtak a szakszervezetek: újabb rabszolgatörvényre készülnek a gyáriparosok? 

Döbbenten olvasták a szakszervezeteknél a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének többpontos javaslatát, amelyet az MGYOSZ  vészhelyzetre hivatkozva a gazdasági válság kezelésére nyújtott be a kormánynak. A Magyar Szakszervezeti Szövetség a Szakszervezetek Együttműködési Fórumával azonnali egyeztetést követel.

Mit tehet egy vállalat, ha beteszi a lábát a honvédelem? 

Múlt héten aktivizálta magát a koronavírus-járvánnyal összefüggésben létrehozott, létfontosságú magyar vállalatok biztonságáért felelős akciócsoport. A feladatai közé tartozik azon energetikai, távközlési, közlekedési, technológiai és az egészségügyi szektorban működő cégek azonosítása, amelyek működése a rendkívüli járványhelyzetben kiemelten fontos Magyarországon. Eddig 140 céget azonosítottak, de ha a helyzet indokolja, bővülhet az érintettek köre. Az őket érintő, jelenleg ismert korlátozások közé tartozik a jelentéstételi és koordinációs feladatok megtartása, amelynek betartását a Magyar Honvédség kijelölt egységei ellenőrzik. A Lakatos, Köves és Társai Ügyvédi Iroda szerint mindez számos kérdést vet fel a cégvezetőknek.

Így találhatak egymásra a munkanélkülivé vált emberek és a cégek 

A „B” terv nevű mozgalom azoknak a munka nélkül maradt, de dolgozni akaró embereknek szeretne segíteni, akik a kialakult járványügyi helyzet hatására veszítették el napi megélhetésüket.

Túlmunka, csoportos leépítések: átírnák a munkaügyi szabályokat a munkaadók 

A gazdasági válság kezelésére többpontos javaslattal állt elő a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ).

Koronavírus: példátlan pofont kapott a kínai gazdaság 

Egyelőre nem sok jót ígér a kínai gazdaság év eleji állapota, a Kínai Bézs Könyv készítői szerint nagyon messze jár az ázsiai ország attól, hogy teljesen talpra álljon.

Nemzeti Válságkezelő Holding felállítását javasolja a BKIK 

Nagy Elek, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) elnöke egy 100 százalékban állami tulajdonban lévő Nemzeti Válságkezelő Holding Zrt. létrehozását javasolta a Kormánynak a kamara szakértőkből álló munkacsoportja által készített anyaga alapján. A koronavírus-járvány negatív pénzügyi és gazdasági hatásait ellensúlyozó, 6 pontból álló pénzügyi intézkedéscsomagot a kis- és középvállalkozók közvetlen visszajelzései alapján állították össze.

Koronavírus: 39 új beteg, meghalt egy brit állampolgár 

226-ra nőtt a koronavírus-fertőzöttek, 10-re az áldozatok száma.

Milyen adózási könnyítések segítik most a vállalkozásokat világszerte? 

A jelenlegi társadalmi és gazdasági helyzet miatt kialakult korlátozások nyomán világszerte rengeteg vállalkozás kerül rendkívül nehéz pénzügyi helyzetbe. A nemzeti kormányok az adózás terén is a vállalatok segítségére siettek. 

Meddig tudnak életben maradni a magyar vállalkozások? 

Több mint 30 ezer magyarországi, 10 főnél nagyobb vállalkozás adatait vizsgálta meg egy friss elemzés, amely arra volt kíváncsi, hogy a koronavírus okozta helyzetben kinek mekkora tartaléka van, hány hónapig tudja életben tartani vállalkozását, illetve mennyire válságállók a cégek a munkavállalók szempontjából.

Hónapokra leáll a Ryanair 

A légitársaság mai bejelentése alapján március 24. után lényegében leáll a teljes flotta, a várhatóan júniusig.

Orbán Viktortól kérnek segítséget a buszosok – tízezrek munkája van veszélyben 

Nyílt levelet írt a Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete a miniszterelnöknek.

Egyre több cég kényszerülhet faktoringra 

Az ugyanis a CIB Bank előrejelzése szerint nagyban hozzájárulnak a vállalkozások kiszámítható pénzügyi működéséhez.

Az olimpiát is elhalaszthatják - frissítve 

A japán miniszterelnök a Nemzetközi Olimpiai Bizottság fejével tárgyalt telefonon.

Koronavírus: a magyarok kétharmada kötelező karanténba küldené az időseket 

A koronavírus-járványról a megkérdezettek 100 százaléka hallott, és háromnegyedük szerint hazánkban is tömegessé fog válni a koronavírussal fertőzöttek száma, azonban mindössze a megkérdezettek harmada tartja valószínűnek, hogy elkapja a vírust, és majd’ kétharmad azt gondolja, hogy valószínűleg nem kapja el. A megkérdezettek 16 százaléka nagyon, 45 százaléka pedig kicsit fél attól, hogy elkapja a koronavírust és beteg lesz – 39 százalék nem fél ettől.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo