Mire kell figyelni az építési hiteleknél?

Egymástól több ponton is eltér a bankok gyakorlata a magánszemélyek által felvett építési hiteleknél – figyelmeztet a Duna House szakértője. A cég azt jósolja, hogy a jövőben várhatóan növekszik a felvett hitelek nagysága, ezért még alaposabban kell felkészülni a törlesztési menetrend megtervezésére. 

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A finanszírozási lehetőségek bővülése várható a lakáspiacon és ez a magánszemélyek által kezdett építkezésekre is igaz. A bankok azonban több ponton is igen eltérő gyakorlatot folytatnak, ezekre időben fel lehet és kell is készülni – fogalmazott a Duna House Pénzügyek.

(Fotó: depositphotos.com)

 

A legnagyobb hazai ingatlanközvetítő egyebek mellett kiemelte: az építési hitelkonstrukcióknál számtalan olyan tényező van, amely akár a hitel költségeinél is fontosabb szempont lehet az ügyfelek választásánál. Ilyen például, hogy az egyes bankok különböző befejezési határidőt adnak az építkezésre. Van, ahol szigorúan 1,5 év alatt kell befejeznünk az építkezést és megszerezni a használatbavételi engedélyt, míg akad olyan pénzintézet, aki erre kétszer ennyi időt ad és 3 évig finanszírozható az építés folyamata.

A szigorítási előírásokat mindenhol egységesen kezelik, azaz hiába lesz készen idén a házunk, amennyiben most szeretnénk hitelt felvenni rá, már a 2021-től érvényes energetikai előírásoknak kell a terveknek megfelelnie, hiszen a bank csak így biztosíthatja magát, hogy egy esetleges elhúzódó építkezés után jövőre is befejezhető legyen az épület, ami a pénzintézetnek a biztosítékot jelenti a hitelügyletben.
Építkezéseknél különösen fontos a pontos pénzügyi tervezés, hiszen az önerő, a piaci hitel és kormányzati támogatások hármasából eltérő feltételekkel és aránnyal lehet finanszírozni a telekvásárlás és az építkezés folyamatát. Van olyan bank, amely minimum 20 százalékos készültségi fok után ad csak hitelt, de van, amelyik már az építkezés elejét is szívesen megtámogatja. A kormányzati támogatásoknál egyértelmű a szabály, miszerint ezekből a támogatásokból csak a hátralévő munkálatokat lehet finanszírozni, valamint 0 százalékos készültségi fokról támogatásból nem lehet építkezést elkezdeni.

Idén júliusig már 53 milliárd forint hitelt vettek fel a magyar állampolgárok ingatlan építésére vagy bővítésére a jegybank adatai alapján. A dráguló építési költségek miatt magasabb hitelösszegekkel kalkulál jövőre a pénzügyi közvetítő.

„Az építési és bővítési hitelek a teljes lakáscélú hitelpiac 10 százalékát teszik ki, amelynek arányában jövőre sem várunk változást, azonban az egyéni hitelösszegek emelkedhetnek, hiszen várhatóan a szigorúbb szabályozás miatt megnövekedett építési pluszköltségeket a tulajdonosok egy része már csak hitelből tudja majd finanszírozni.” –  nyilatkozta Fülöp Krisztián, a Duna House Pénzügyek vezetője.
2021. január 1-je után már csak olyan új ingatlan kaphat használatbavételi engedélyt, amely legalább „közel nulla energiaigényű", azaz energiahatékonysága eléri a költséghatékonyság szintjét, valamint legalább 25 százalékban a helyszínen vagy a közelben előállított megújuló energiaforrást használ, vagyis legalább BB energetikai osztályú besorolást kap. A szigorítások az építési hitelezés folyamatát is érintik, a bankok már most is szigorúbban bírálják el a hiteleket, amelyek így kellemetlen meglepetéseket is okozhatnak a hitelfelvevőknek.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo