Piac&Profit cikkei
Piac&Profit cikkei

Már látszik a fény az alagút végén, de a koronavírus így is komoly nehézségeket okoz
A globális gazdasági leállás jelentős mértékben meg fogja tépázni az idei vállalati nyereségeket – erről tanúskodik a Fidelity International legfrissebb elemzői hangulatfelmérése.

Egy helyben áll az autó: mi lesz a gumiabroncsokkal?
Mintegy 2,2 millió autót, azaz a személygépkocsik 60-70 százalékát nem, vagy alig használják tulajdonosaik a koronavírus-járvány miatti korlátozások idején.

Van egy piac, amelyet a járvány alatt is magyar startup terméke ural
A karantén időszakában is jól teljesít az ultrahangos kullancsriasztókat gyártó magyar startup, ugyanis a kullancsszezon a járvány alatt sem állt le. Az idén már 52 országban forgalmazó hazai ProtectONE márka fennállása óta közel egymillió vegyszermentes bolha és kullancsriasztó terméket értékesített partnerein keresztül.

Van, ahol már igényelhető az új nhp hajrá
Mától igényelhető az NHP Hajrá kedvezményes hitelkonstrukció a Takarékbanknál, a kis- és közepes vállalkozások összesen 1500 milliárd forint kölcsönt vehetnek fel beruházásra vagy működésre, nagyon kedvező kamattal. A pénzintézet a jelenlegi piaci súlyát meghaladó mértékben tervezi növelni vállalati hitelezését a következő hónapokban, a meglevő termékek mellett aktívan kínálja a piacon most megjelent és megjelenő valamennyi finanszírozási terméket. A Takarékbanknál már az elmúlt napokban megugrott az érdeklődés a kamattámogatott és intézményi kezeséggel fedezett standard termékek iránt

Komoly változások a cégek életében - mire figyeljünk?
A veszélyhelyzet miatt újabb munka- és cégjogi változások léptek életbe – az április 10-én megjelent kormányrendelet alapján új szabályok alkalmazandók a munkaidőkeretre, illetőleg a jogi személyek működésére. Bár a március 18-án életbe lépett munkaidő-beosztást ért változásokat az áprilisi rendeletben kibővítették, azonban az újabb lehetőségek mellett vannak olyan szabályok, amiktől nem lehet eltérni. Összességében a cégjogi változásokat érintő rendelet pedig bizonyos tekintetben egyszerűbb eljárási szabályokat tartalmaz a jogi személyekre vonatkozóan annak érdekében, hogy biztosítva legyen a vállalat folyamatos, veszélyhelyzet alatti működése. Mindezek részleteire hívja fel a figyelmet a MAZARS és az együttműködő Borsy Ügyvédi Iroda összefoglalója, melynek segítségével tisztább képet kaphatunk a lehetőségekről és azok kereteiről.

Koronavírus: tovább nőtt a fertőzöttek száma
Meghalt 10 újabb idős krónikus beteg, és 68-cal, 1984-re emelkedett az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon - közölte a koronavirus.gov.hu hétfő reggel.

Ha nem lép a kormány, 10 százalékos munkanélküliség is jöhet Magyarországon
A következő három hónapban várhatóan bővülnek a kényszer-szabadságolások és elbocsátások – derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. felméréséből. Az öt főnél nagyobb cégeknél az elmúlt hónap legalább 50-60 ezer fős elbocsátása után újabb 90-100 ezer ember veszítheti el állását. A munkanélküliségi ráta gyors és széleskörű kormányzati segítség nélkül elérheti a 10 százalékot.

Otthonról dolgozik a világ – most támadnak csak igazán a hackerek?
A közösségi távolságtartás terjedésének fényében a Kaspersky szakértői az online találkozókhoz használt alkalmazások fenyegetési környezetét vizsgálták. Arról kívántak megbizonyosodni, hogy a felhasználók biztonságban élvezhetik-e a kommunikációnak ezt a formáját.

Ki és mennyi kiskereskedelmi különadót fizet majd?
Megjelent a kiskereskedelmi adóról szóló Kormányrendelet, amely a két hete beharangozott különadó részletszabályait tartalmazza, május 1-jei hatályba lépéssel. A kormányzati tervek szerint a multinacionális kereskedelmi láncok ezen a jogcímen évente 36 milliárd forintot fognak fizetni, és ezt az összeget a koronavírus járvány elleni védekezéshez létrehozott alapban használják majd fel. A rendeletből kiderül, hogy valóban csak a multinacionális láncok fognak-e fizetni, és kit milyen mértékben terhel az adó.

Az Amazon is beszáll a magyar járványügyi védekezésbe?
A hét elején megjelent két kormányrendelettel ismét különadókat vezetnek be Magyarországon. Ezek közül a kiskereskedelmi különadó érdekessége, hogy az a Magyarországra értékesítő online kereskedőket, így az Amazont is megadóztatja - vagy legalábbis megpróbálja. Márpedig ez, az Amazon magyarországi forgalmától függően, egy vaskos bevételi forrást jelenthetne az államnak.
Merre tartanak a magyar lakásárak?
Élénken foglalkoztatja a hazai ingatlanpiaci szereplőket, hogy vajon a magyarországi trend miként illeszkedik a nemzetközi folyamatokba: azoktól elszakadva irreális magasságokba emelkedett vagy éppenséggel meg sem közelíti a nemzetközi százalékokat?
Kutatás-fejlesztést végző munkavállalók: így kaphat egy cég 3 havi bértámogatást
Mi minősül kutatás-fejlesztésnek? Milyen követelményeknek kell megfelelni? Mekkora összegről szól a támogatás?
Nem olvassa le a mérőórákat az ELMŰ-ÉMÁSZ
A járvány miatt nem tudja elvégezni a helyszíni leolvasást az ELMŰ-ÉMÁSZ, ezért a fogyasztóktól kérik, küldjék be az adatokat annak érdekében, hogy valós elszámolást készíthessenek az éves fogyasztásról.
Mit hozhatnak a rozsdaövezetekben épülő lakások a fővárosi ingatlanpiacra?
Visszatér a tavaly kifutott kedvezményes lakásáfa: a rozsdaövezetekben épülő ingatlanokra lesz érvényes. Hosszabb távon és megfelelő lakásszám esetén a rozsdaövezetekben megépülő lakások kiegyensúlyozottabbá tehetik a budapesti ingatlanpiacot, mert a növekvő kínálat a versenyhelyzetet fokozhatja az új lakások piacán.
Koronavírus: újabb betegek és halottak
Meghalt 14 beteg, 111-gyel, 1763-ra emelkedett az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon - közölte a koronavirus.gov.hu.
Már a válság utáni időszakra készülnek a vállalkozások
A vállalatok többsége arra számít, hogy az egészségügyi vészhelyzet okozta válságból jövőre indul meg a gazdasági fellendülés – derül ki az EY globális kutatásából. A cégek ezért sem mondanak le felvásárlási terveikről, aminek jelentős szerepe lehet majd a krízis utáni felépülésben.
Sok cégnek fog fájni a kiskereskedelmi különadó
Május 1-jén lép hatályba a Járványügyi Alap feltöltését szolgáló kiskereskedelmi különadó, amelynek bevezetéséről a kormány a koronavírus-járvány elleni küzdelem finanszírozása érdekében döntött. Fontos különbség, hogy a mostani különadó a 2015-ben bevezetett élelmiszerlánc-felügyeleti díjjal ellentétben, de hasonlóan a 2010-es bolti kiskereskedelmi és távközlési különadóhoz, nem csak a napi fogyasztási cikket értékesítő üzleteket érinti, hanem lényegében minden kiskereskedőt, akinek az adókötelezettség alá eső éves nettó árbevétele meghaladja a félmilliárd forintot. A Taylor Wessing Budapest ügyvédi iroda szakértői összefoglalták, hogyan érinti a különadó a kiskereskedelmi láncokat.
Mennyibe kerül a munkáltatónak, ha fizetés nélküli szabadságra küldi a dolgozókat?
250 forint ez az összeg átlagosan. A rendkívüli intézkedések érintik a SZÉP-kártyákat, egyes adónemeket, és bizonyos határidőket is.
A legnagyobb hiba, amit most egy cég elkövethet
A pánikszerű válságkezelés gyakori tünete az azonnali létszámleépítés. Különösen problémás ez a most, hiszen a megfelelő szakemberek felkutatása és megtartása a cégvezetők egyik legnagyobb kihívása.
Saját gyártású hypót és pénzt is adományoz a Borsodchem
10 ezer liter hypo, 10 ezer darab szájmaszk és 20 millió forint értékű adomány ment ki a vegyipari társaságtól.
Döntéshozatal járvány alatt: mit tehetnek a vállalatok?
A járványhelyzet a vállalatok döntéshozatali folyamatait, ügyvezetését is felforgatja. A múlt heti kormányrendelet különleges társasági jogi szabályai megkönnyítik az akadályoztatva levő cégtulajdonosok és a cégek irányító testületei részére a döntéshozatalt annak érdekében, hogy a megfelelő és törvényes működés biztosítva legyen - ez a hamarosan következő mérlegelfogadási időszak miatt különösen aktuális. Ugyanakkor az új szabályok új teendőket is hárítanak a cégekre – hívja fel a figyelmet dr. Orosz Dániel és dr. Fehérváry Ákos, a Baker McKenzie szakértői.
Boltbezárások, visszaeső forgalom - mi lesz a kiskereskedelemmel?
A koronavírus miatti gazdasági visszaesés boltbezárásokat, a legmagasabb és a legalacsonyabb vásárlóerejű települések között tovább mélyülő szakadékot eredményezhet. A kiskereskedelmi forgalom visszaese sincs kizárva, ha több munkanélküli lesz, mint amivel most számolnak.
Újabb koronavírusos betegeket regisztráltak
73 új megbetegedést regisztráltak Magyarországon csütörtökre, az elhunytak száma 8-cal nőtt.
Komoly változások előtt - ezért nőhet az ingatlankínálat
A fejlett társadalmak, mint tudjuk, elöregedő társadalmak. Ebből azonban nem csak az következik, hogy az egészségügy szerepe növekszik meg, hanem az is, hogy az ingatlanpiacon rendkívül mélyreható változások lesznek, jelentősen nőhet az ingatlankínálat. A kereslet-kínálati viszonyok jelentős változására kell tehát felkészülni a következő években, függetlenül a rövid távú kihívásoktól. Az Otthontérkép Csoport friss globális és hazai lakáspiaci elemzése.
Új kommunikációs vezető a MOL-nál
Bakos Piroska április 15-től tölti be a vállalatcsoport magyarországi kommunikációs vezetői posztját.
24 hónapos munkaidőkeret: hogyan lehetne mindenkinek jobb?
A jelenlegi munkaerőpiaci helyzetben mind a bértámogatásról, mind a 24 hónapos munkaidőkeretről szóló rendeletek alapvető segítséget jelenthetnek a munkáltatóknak, hogy a jelenlegi nehéz körülmények ellenére képesek legyenek alkalmazásban tartani munkavállalóikat. A hosszabb munkaidőkeretet szabályozó, pénteken napvilágot látott rendelet hatékonysága ugyanakkor növelhető lenne néhány módosítással, emellett szükséges lenne a munkavállalók érdekeit védő garanciális szabályok bevezetése a BDO Legal Jókay Ügyvédi Iroda szerint.
Kkv-program: Életben maradni és újraindítani a céget
A koronavírus világszerte és hazánkban is megálljt parancsolt a gazdaságnak. Szektorok, ágazatok, tevékenységek kényszerültek azonnali leállásra. A döbbenet és bénultság után a kkv-k azonnali cégmentő intézkedésekbe fogtak. A Piac & Profit – BKIK Cégmentő című élő videókonferenciáján, április 29-én az összes, azonnal és a közeljövőben igénybe vehető külső segítséget részletesen megismerhetik a döntéshozók.
Koronavírus: tovább nőtt a betegek száma
12-en meghaltak, 67-en megfertőződtek. 1579 főre nőtt a hazánkban beazonosított koronavírusosak száma.
Kutatás-fejlesztési támogatás: kiszámolták, mennyi támogatást lehet szerezni
Egy friss elemzés szerint a kutatás-fejlesztést végző vállalkozások által igényelt támogatás többnyire 5-50 millió forint között lesz, és várhatóan 100 milliárd forint forrást fog igényelni a kormány részéről. A Gazdaságvédelmi Akcióterv kutatás-fejlesztési támogatása szerdától érhető el.
Most indítanál webshopot? Ezt a 6 dolgot tudnod kell
Tavaly 16 százalékkal nőtt a hazai online kiskereskedelem, és 3,3 millió magyar vásárolt online. A koronavírus-járvány hatására ezek a számok még tovább nőhetnek, amire a hazai cégvilágnak is reagálnia kell. Egy webshop elindítása és sikeres fenntartása ugyan összetettebb feladat, mint azt elsőre gondolnánk, hiszen több szakmát kell alapszinten elsajátítani hozzá, de a most befektetett idő, energia és költség jövőbeli megtérülést és a túlélést jelentheti a vállalkozásoknak. A K&H ezért a Shoprenterrel közösen összeállított egy webáruház indítási kisokost, így segítve a cégeknek, hogy mi az a 6 terület, amit mindenképpen érdemes átgondolni, mielőtt belevágnánk egy saját webshop létrehozásába.
Palkovics László bejelentette: holnap indul a k+f cégek pályáztatása a támogatásokra
A vállalkozások 2020. április 15-étől pályázhatnak a kutatás-fejlesztési bértámogatásra, április 16-ától pedig az általános munkahelyvédelmi bértámogatásra - mondta el Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a gazdasági élet képviselőivel tartott videokonferencián.
Újabb támogatást kapnak a gazdák - ellenőrzés jön minden magyarországi idősotthonban
„Húsvéti szünet” után ma ismételten megtartották az operatív törzs szokásos napi sajtótájékoztatóját – összeszedtük a legfontosabb információkat a keddi alkalomról. A vendégszereplő ezúttal Nagy István agrárminiszter volt.
Megtorpant a lakásdrágulás, lejtőn az építkezési kedv
Régen látott, több évig tartó tempós emelkedésnek vetett véget a múlt év a lakáspiacon, ráadásul az idén a koronavírus-járvány hanyatlást vetít előre.
Koronavírus: 112 főre nőtt az elhunytak száma
54-en betegedtek meg, 13-an meghaltak, ketten meggyógyultak az elmúlt huszonnégy órában. A hatósági házi karanténban lévők száma 978-cal, 14 355-re csökkent, a mintavételeké pedig 1006-tal, 35 825-re nőtt.
Hogy alakult a magánpraxisok piaca?
2016-ban a budapestiek 60 százaléka vett igénybe magánorvosi ellátást, szemben a 2014-es 49 százalékos aránnyal – mondta Vereckei Péter, a Pfizer magyarországi ügyvezető igazgatója, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke egy tavalyi konferencián.
Színházak a nemzeti centrifugában
Nem minden előzmény nélküli hazánkban a színházak feletti állami kontroll kiterjesztésének a vágya, a művészi szabadság megnyirbálására való törekvés a költségvetésen vagy a vezetők kinevezésén keresztül. A rendszerváltás után többször voltak kísérletek.
Ez vár ránk a jövő héten - adatok a békeidőkből
Kevés makrogazdasági adat várható a jövő héten, a februári ipari termelés második becslése és az építőipar februári teljesítményének statisztikája jelenik meg.
Új kihívások: mindent tudni akarnak a betegek
A digitális kor kihívások elé állítja a magyar egészségügyet – mutatja be friss elemzésében Lantos Csaba.
Szárnyra kapott a netes vásárlások piaca a járvány hatására
Bár március közepén kevesebben rendeltek online, a hónap végére szárnyalni kezdett a netes rendelések piaca és egyre szívesebben végzik a magyarok webshopon keresztül a napi bevásárlást.
Digitalizáció és a hazai bankok - komoly lemaradásban
Aligha van ma trendibb kifejezés Magyarországon a digitalizációnál. Jelzi ezt az is, hogy rövid időn belül a Magyar Nemzeti Bank és a Magyar Bankszövetség is előrukkolt a maga javaslatcsomagjával.
Finanszírozási kórkép - mennyit költenek a magyarok egészségügyre?
Magyarországon a teljes egészségügyi kiadás a GDP 6,6 százalékára rúgott 2018-ban az OECD-statisztika szerint. Ez huszonkét éve nem látott mélypont. Az OECD-adatokból az is kiderült, hogy az egészségügyi kiadásokon belül a közvetlen lakossági kifizetések aránya megközelíti a 30 százalékot.
A kormány támogatásával is nehéz lesz a munkavállalók megtartása a cégeknek
Nagy várakozás előzte meg a csökkentett munkaidős foglalkoztatásnak támogatásáról szóló, pénteken megjelent kormányrendeletet, de a részletekből az tűnik ki, hogy a munkavállalók megtartása a támogatás igénybevétele után is jelentős erőforrást igényel a vállalkozásoktól.
Akár látatlanban is elfogadna egy új álláslehetőséget a magyar munkavállalók több mint fele
Egy napokban készült felmérés szerint a magyar munkavállalók elenyésző része, csupán 6 százaléka ragaszkodna ahhoz, hogy személyesen is találkozzon leendő felettesével vagy kollégáival, mielőtt elfogad egy új állásajánlatot. Közel 60 százalékuk viszont határozottan állítja, hogy megelégedne azzal, ha csak telefonos és videós állásinterjúra lenne lehetősége, úgy is tudna döntést hozni.
Megvan, hogyan egészíti ki a béreket a kormány
Egyebek mellett megjelentek a keretei a korábban bejelentett bérkiegészítéseknek is: így tesz hozzá az állam a kutató-fejlesztő tevékenységet végzők valamint a járvány miatt csökkentett munkaidőbe kényszerülő munkavállalók béréhez egy darabkát - írja a Privátbankár.hu.
Hogyan lesz nyugdíja a katás vállalkozóknak?
Szinte még a csapból is az folyik, hogy milyen negatív változások érik a jövőben a katás vállalkozókat. Habár egyelőre kevés a konkrétum - a tervezetet csak az év második felében kezdik el részletesen kidolgozni -, mégis gyülekeznek a sötét fellegek a katások feje fölött. Ráadásul sokan nem tudják, de a későbbi állami nyugdíj szempontjából a katások már most is komoly hendikeppel indulnak. Épp ezért talán minden eddiginél aktuálisabb a kérdés: megéri-e katásnak maradni? És ha igen, hogyan lesz nyugdíjuk?
Milyen eszközei vannak a munkáltatónak, hogy elkerülhető legyen a leépítés?
Sok vállalat esetében, ahol a távmunka releváns alternatíva, közel egy hónapja elszigetelten dolgoznak a munkavállalók. Mi történik azokkal, ahol ez nem lehetséges? Milyen lépésekre kényszerülhetnek a cégek a jelenlegi bizonytalan helyzetben? Milyen eszközök vannak a kezükben, hogy el tudják kerülni a leépítést, és meg tudják tartani a munkaerőpiacon kiépített jó hírnevüket? Ezekre a kérdésekre fogalmaztak meg javaslatokat a PwC Magyarország HR tanácsadási szakértői.
Brutális lökést kaphat az online vásárlás
Az online vásárlások forgalma egy évtizedes távlatban közel 20-szorosára nőtt, és a koronavírus-járvány ennek még nagyobb lökést adhat. Bár az online térben elérhető banki szolgáltatások alapos információbiztonsági háttérrel működnek, a digitalizáció – így az online bankolás és fizetés - térnyerése nyomán egyre több kiberbűnöző is felbukkan az interneten, ezért a felhasználók oldalán is fokozott óvatosságra van szükség. A pénzintézet ezért indította el a K&H e-dukáció információbiztonsági programjának második részét, amely az egyre népszerűbb online, digitális bankoláshoz, fizetéshez nyújt hasznos, gyakorlati segítséget.
Így kaphatnak a gazdálkodók milliókat járványvédelmére
Akár a beruházási költség felét, de legfeljebb 30 millió forint támogatást igényelhetnek a Vidékfejlesztési Program terhére azok a gazdálkodók, akik baromfi- vagy sertéstelepeik járványvédelmét erősítenék. A különböző járványos állatbetegségek megjelenésének kockázata számos technológia bevezetésével csökkenthető, a támogatás alapvető célja ezen megoldások beszerzésének, kiépítésének elősegítése.