Egy asztalhoz ültetnék Karácsony Gergelyt és Varga Mihályt

Levélben hívta egyeztetésre a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke Varga Mihály pénzügyminisztert, miniszterelnök-helyettest és Karácsony Gergely főpolgármestert a járványhelyzet miatt súlyos válságban lévő budapesti vállalkozások mielőbbi, hatékony megsegítése érdekében.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A BKIK által a múlt héten szervezett turisztikai kerekasztalt követően a kamara javaslatot tett a válságkezeléshez szükséges terhek igazságos megosztásának kiszámítási módszerére. Úgy látják: a budapesti vállalkozások érdeke a kormány és a főváros közötti vita mielőbbi konstruktív lezárása, és a célzott válságkezelő intézkedések gyors beindítása.

Jó az irány, de nem elég

A BKIK szervezésében a múlt héten öt meghatározó vendéglátóipari és turisztikai szövetséggel tartott kerekasztal egyeztetésen a résztvevők megállapították, hogy a főváros által múlt szerdán elfogadott intézkedések jó irányba tett lépések, de sem azok mértéke, sem feltétel rendszere a helyzet súlyosságához viszonyítva nem elegendő.

Miről döntöttek?
A Fővárosi Közgyűlés szerdán jóváhagyta, hogy a fővárosi önkormányzat tulajdonában álló ingatlanok bérleti díjából adandó kedvezményt az árbevétel-csökkenés arányában határozzák meg. Ennek feltétele, hogy a bérlőnél augusztus végéhez képest érdemi elbocsátások ne legyenek. A kedvezmény maximális mértéke 90 százalék. A fővárosi területeken a vendéglátóteraszok után fizetendő közterület-használati hozzájárulásból 2021. március 31-ig 90 százalékos kedvezményt adnak. A taxik drosztdíjaiból 70 százalék kedvezményt nyújtanak, úgy, hogy a csökkentést a jövő évi díjból vonják le.
A főváros és a kormány között a témában kialakult pártpolitikai jellegű vita helyett pedig minden fél teherviselő képességének megfelelő gyors és összehangolt intézkedéseket sürgetnek.

Ahogy azt korábbi cikkükben is írtuk, egyebek mellett azt szeretnék elérni, hogy vezessenek be fogyasztást ösztönző utalványokat. Vannak olyan vállalkozások, akik a budapesti fogyasztók és az esetleg kedvezményekkel Budapestre vonzható vidéki és határon túli magyar turisták fogyasztására át tudják alakítani az üzleti modelljüket (jellemzően az olcsóbb vendéglők és szálláshely szolgáltatók), amihez a BKIK által javasolt célzott budapesti fogyasztást támogató utalványok jó eszközül szolgálhatnak. A vidékiek támogatott budapesti utazásai a jelenleg jellemzően megrendelés nélkül álló különjárati tevékenységet végző autóbuszos személyszállító vállalkozások egy részének is túlélést biztosító megrendeléseket adhat. További részletek. >>>

Segítség a vendéglátóiparnak
A Magyar Vendéglátók Ipartestülete is segítséget sürgetett a bajba került szektornak. Részletek. >>>
A válságkezelés finanszírozása

A BKIK szakértői a budapesti válságkezelés finanszírozását objektíven mérhető és minden fél által elfogadható matematikai számításokra alapoznák. Az egyik legjobban mérhető objektív összehasonlítási alap az egy főre jutó költségvetési keret, így a BKIK ezt javasolja közös számítási módszernek.

A kormány húszezer milliárdból gazdálkodik évente, míg a főváros és kerületei ezer milliárdból. A BKIK számításai szerint a kormánynak 1 lakosra vetítve 3,6-szor annyi forrása van, mint a fővárosi és kerületi önkormányzatoknak összesen. Ez azt jelenti, hogy minden fővárosi gazdasági válságkezelésre fordított kormányzati 100 forint mellé a fővárosnak és a kerületeknek összesen további 28 forintot kellene tennie, hogy arányos legyen a teherviselés, azaz 78-22% arányban osztoznának a terheken.

A kormányzat eddig országosan közel ezer milliárd forint nagyságrendben költött a válságkezelésre, amiből lakosságarányosan kb. 180 milliárd forint jutott a budapesti vállalkozások megsegítésére (számítások szerint gazdaság arányosan ennél jóval magasabb kormányzati kiadás vetíthető Budapestre, kb. 300-350 milliárd forint). Az előzőekben levezett 3,6-os arányszám alapján nagyjából 50 milliárd forintos fővárosi és kerületi válságkezelési kiadás járna teherviselőképesség arányosan. A BKIK számításai szerint március óta a fővárosban a bérleti-, közterülethasználati- és parkolásidíj kedvezményeket is magában foglaló válságkezelő kiadások messze nem érik el a 10 milliárd forintot, tehát még legalább 40 milliárd forinttal kellene a főváros segítse a vállalkozásokat.

Nagy Elek, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke elmondta:

„A BKIK célja, hogy segítse a válságkezelés finanszírozási vitájának az objektív teherviselő képesség alapján történő lezárását. A koronavírus-járvány hatására turizmushoz köthető budapesti vállalkozások tömegesen kerültek tartósan kereslethiányos helyzetbe, ami rövidesen több tízezer munkavállaló elbocsátásához és üzletbezárásokhoz vezethet. Az azonnali válságkezelés és a gyors, összehangolt intézkedés tehát elkerülhetetlen.”
A BKIK elnöke Varga Mihály pénzügyminiszternek és Karácsony Gergely főpolgármesternek küldött levelében részletesen levezeti a javasolt teherviselési arányt megalapozó számítást, továbbá mihamarabbi háromoldalú egyeztetést összehívását kezdeményezi a kormány, a főváros és a budapesti gazdasági kamara részvételével, ahol szándékai szerint az objektív teherviselési számítási módszer közös elfogadása után megnyílhat az út a budapesti vállalkozások közösen finanszírozott, összehangolt megmentéséhez.
Többször is javasolt a BKIK
A kamara a budapesti cégek és vállalkozók megsegítése érdekében több ötlettel is előállt. Egyik korábbi levelükben Palkovics László minisztertől és a főpolgármestertől kértek segítséget a taxisoknak, míg egy másik, szintén Karácsony Gergelynek megküldött üzenetben javaslatokat tettek válságkezelő intézkedésekre.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo