A cikk eredetileg laptársunk, az Mfor.hu oldalán jelent meg.
Aki a tájékoztatón a járványhelyzettel kapcsolatban azt emelte ki, hogy a fertőzésszám alakulása stagnál.
Emlékeztettük arra, hogy Orbán Viktor mimiszterelnök a második hullám kapcsán a kórházi kezelések és az elhalálozások számának alakulására kell leginkább koncentrálni, ezekhez kell igazítani a védekezést. Csakhogy - mint lapunk is rámutatott - pont a miniszterelnök által említett esetszámoknál tapasztalni, hogy több hónapos rekordok dőlnek meg. A kérdés tehát az, mekkora esetszámoknál lenne szükség a tavsszihoz hasonló korlátozó intézkedések visszahozatalára.
A miniszter erre azt mondta, hogy az elmúlt napokban javulást látnak e téren, ami egybeesik más országok tapasztalataival:
Gulyás Gergely válaszából az derült ki, hogy erre egyhamar nem fog sor kerülni. A miniszter rögzítette, hogy természetesen a jegybank minden javaslatát megvizsgálják, és van köztük olyan - mint a családok támogatása vagy a lakáspiac fellendítése - melyekkel teljes mértékben egyet tudnak érteni. Jelezte, hogy Novák Katalin családügyi tárca nélküli miniszter egy nagy családtámogatási csomagon dolgozik. Ugyanakkor nyilvánvalóvá tette, hogy
Különösen érdekes pontja a jegybanki csomagnak a gázára csökkentése. Az MNB arra hívja fel a figyelmet, hogy erre a világpiaci árak lehetőséget adnak - jeleztük a miniszternek, aki először kifejtette, hogy ez a kormány a rezsicsökkentés kormánya, majd kérdésünkre, hogy 2022-ig csökkentik-e a gázárakat, kitérő választ adott. Kaptunk viszont egyértelmű válaszokat is. Így például kiderült, hogy
Azt is megtudtuk, hogy
Mit jelentene Magyarország szempontjából a demokrata jelölt, Joe Biden győzelme az amerikai elnökválasztáson? - folytattuk a kérdések sorát. A miniszter - aki egy korábbi, témába vágó kérdésre azt mondta, hogy Biden győzelme rosszat jelentene Magyarországnak - a lehetséges gazdasági hatásokról, változásokról azt mondta, hogy semmit nem jelentene a demokrata siker. Az amerikai mellett az orosz politikai vezetéssel is szoros kapcsolatot ápol a magyar kormány. Ennek jegyében minden évben sor került az Orbán-Putyin csúcstalálkozóra, de idén erre még nem került sor. Megkérdeztük, az év végéig létrejöhet-e a találkozó (amit ezúttal Moszkvában tartanának). Gulyás Gergely szerint
a felfutás után beáll a betegszám, és bíznak benne, hogy a meghozott intézkedésekkel szinten lehet tartani az esetszámokat.
Egészségügyi intézkedésekre tehát nem készül a kormány, de mi a helyzet a gazdaságiakkal? Több vállalkozói érdekképviselet mellett most már a Magyar Nemzeti Bank is azt javasolja 50 pontos javaslatcsomagjában, hogy a kormány indítsa újra a bértámogatást, adjon újabb adókedvezményeket. A jegybank szerint ezekre szükség van a gazdaság talpra állítása érdekében.
például a 3 gyerekes anyák szja-mentességére - ami szintén szerepel az MNB csomagjában - a költségvetés jelenlegi helyzetében nehéz lenne forrást találni.
Ami a vállalkozások működését segítő intézkedéseket illeti, csak annyit közölt, hogy heti rendszerességgel vizsgálják a helyzetet, de nem foglalt állást arról, hogy sürgősen szükség van-e ezekre az intézkedésekre, vagy sem.
januártól nem csökken 10 százalék alá a személyi jövedelemadó (jelenleg 15 százalékos) mértéke.
Domokos László, az ÁSZ elnöke sürgette ezt egy minapi interjúban (teszi ezt minden évben), de Gulyás Gergely szerint ennek esélye 0, azaz nulla.
a kormány immár hivatalosan is 5 százalék körüli recessziót vár idén.
Eddig kitartottak a 3 százalékos visszaesés mellett, de az elmúlt hetekben a Pénzügyminisztérium már rosszabb növekedési kilátásokról kommunikált. Most már a kormány is magáévá tette ezt a gondolatot.
eddig a koronavírus-járvány miatt nem találkozott az orosz elnök és a magyar miniszterelnök, és nem is szerepel a napirenden ez a téma.
Márpedig egy ilyen szintű találkozó előkészítése hónapokar vehet igénybe, így kijelenthető, hogy idén nagy eséllyel elmarad az esemény.