Piac&Profit cikkei


Piac&Profit cikkei

Koronavírus: átveszik az irányítást a legfontosabb cégek felett

Koronavírus: átveszik az irányítást a legfontosabb cégek felett 

Megkezdte működését a létfontosságú vállalatokért felelős akciócsoport.
Nem egyszerű most online bevásárolni

Nem egyszerű most online bevásárolni 

A megnőtt kereslet miatt a termékek darabszámának maximalizálásával, a kiszállítási határidő hetekkel történő megnövekedésével is számolni kell annak, aki bevásárlását most az interneten keresztül akarná lebonyolítani. A Spar arra kéri a vásárlókat, ne halmozzanak fel feleslegesen sok élelmiszert, az Auchannál már most bizonytalan ideig nem tudnak új rendelést felvenni.
Koronavírus: hogyan lehet intézni a banki ügyeket?

Koronavírus: hogyan lehet intézni a banki ügyeket? 

Mit tehetünk, ha banki ügyeket intéznénk, de a lehető legkevesebb emberrel és fertőzésveszélyes eszközzel akarunk érintkezni? A Bank360.hu összegyűjtötte a lehetőségeinket.
Koronavírus: a németek május végére várják a krízis végét

Koronavírus: a németek május végére várják a krízis végét 

A német gazdasági miniszter arra számít, hogy a következő két hónap mindenképpen a koronavírusról fog szólni.
Átmenetlileg könnyítenének a kkv-k adózási terhein

Átmenetlileg könnyítenének a kkv-k adózási terhein 

A mostani helyzet miatt egyes adózási, bevallási, adatszolgáltatási jogszabályok átmeneti könnyítését javasolja a kkv-knak az Adótanácsadók Egyesülete.
50 fertőzött koronavírusos van Magyarországon

50 fertőzött koronavírusos van Magyarországon 

Egyértelműen gyorsulni kezdett a vírus terjedése.
Milyen vállalati tevékenységek lesznek a nyertesei a következő hétéves ciklus uniós költségvetésének?

Milyen vállalati tevékenységek lesznek a nyertesei a következő hétéves ciklus uniós költségvetésének? 

Bár még csak a stratégiai irányokról vitatkoznak az EU tagországainak vezetői, az Európai Bizottság tavalyi előterjesztéséből egyértelműen kirajzolódik, hogy milyen vállalati tevékenységek lesznek a nyertesei a következő hétéves ciklus uniós költségvetésének. Aki digitalizáció vagy környezetvédelem területén fejleszt, az jó eséllyel számíthat uniós pénzekre. Kutasi Gábor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Gazdaság és versenyképesség Kutatóintézet docense a Piac & Profit  „Irány az Európai Unió piaca!” című konferencián elhangzott előadásában fontos információkat osztott meg arról, merre igazodjanak a hazai vállalatok, ha uniós pénzekre számítva szeretnének fejleszteni.

Meghosszabbított nevezés! - Employer Branding Award 2019 

A kialakult koronavírus járványra és az alapvetően megváltozott helyzetre való tekintettel meghosszabbítják az Employer Branding Award 2019 nevezési határidejét, így a pályaműveket 2020. április 13-ig várják.
Koronavírus: mi lesz az Airbnb-s lakások sorsa?

Koronavírus: mi lesz az Airbnb-s lakások sorsa? 

A lakáspiacon is érzékelhető szinte azonnali változást hozott a koronavírus-járvány és a veszélyhelyzet elrendelése, de az élet nem állt meg. A trendeket nézve a kereslet csökkenést mutat, de a kínálatban nincs érdemleges visszaesés, sőt. Már most valószínűsíthető, hogy az idegenforgalom visszaesése miatt a befektetési céllal vásárolt lakásokat hosszú távú bérbeadással tudják hasznosítani a tulajdonosok.
A posta is szigorít a koronavírus miatt

A posta is szigorít a koronavírus miatt 

Új várakozási rendet vezetnek be koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében, e szerint a gyógyszertárakhoz hasonlóan egyszerre csak annyi ügyfél tartózkodhat az ügyféltérben, ahány kiszolgáló pult működik.

Magyarország is lezárja határait 

Orbán Viktor miniszterelnök reggel az Operatív Törzssel egyeztetett, majd utána a parlamentben tartott beszédében ismertette a legújabb intézkedéseket.

Hová forduljak és mire figyeljek? A legfontosabb tudnivalók a koronavírus-járványról 

Ebben a cikkünkben a legfontosabb tudnivalókat igyekeztünk összegyűjteni a fertőzés megelőzésről, magáról a betegségről, valamint a veszélyhelyzetből fakadó munkaügyi, oktatási, tömegközlekedési előírásokról, változásokról. Elmondjuk, mi a helyes eljárás a karanténban, milyen rendkívüli szabályokat kell betartani. Innen megtudhatja, mikor milyen ellátásokra jogosult a rendkívüli helyzetben. Az összefoglaló írásnak állandó helye lesz nyitóoldalunkon, és folyamatosan frissítjük.

Maradj otthon: fontos lenne a koronavírus elleni védekezéshez 

Miért terjednek a koronavírushoz hasonló járványok exponenciálisan, és mit lehetne tenni, hogy ne így legyen? - teszi fel a kérdést címében a Washington Post cikke.

Nehezen indul az év, már ami a lakáspiacot illeti 

Az év eleje tradiconálisan nem a legintenzívebb időszak a budapesti ingatlanpiacon, idén ezt még a koronavírusról érkező hírek és az általuk kiváltott negatív gazdasági hatás is tetézte.

Megduplázódott a karanténban lévők száma Magyarországon 

Hirtelen nagyot ugrott az elkülönített személyek száma hazánkban. Már átléptük a 150 főt.

Ki is rúghatják azt a szülőt, aki az iskolabezárás miatt otthon marad 

Hivatalosan is megjelent a tantermen kívüli oktatást szabályozó rendelet, amely egyebek mellett azt is tartalmazza, hogy a területileg illetékes tankerületi központ, szakképző intézmény esetében a területileg illetékes szakképzési centrum munkanapokon megszervezi a gyermekek, tanulók napközbeni kiscsoportos felügyeletét. A határozattal kapcsolatban sok kérdés merült fel.

Bezáró bölcsődék és óvodák, felálló akciócsoportok – megérkeztek a koronavírus rendeletek 

Elérhető a kormányzat által az elmúlt napokban meghozott rendelkezéseket tartalmazó Magyar Közlöny, több fontos információt is tartalmaz.

Jön a gazdaságmentő terv a koronavírus miatt – igaz, Ausztriában 

Villámgyorsan lépett az osztrák kormány, már ami a koronavírus gazdasági hatásait illeti, Sebastian Kurz kormánya komoly tőkeinjekciót ad.

Hogyan írjunk alá szerződéseket világjárvány idején? 

A globális járvány ideje alatt könnyen előfordulhat, hogy az üzleti partnerek nem képesek vagy nem hajlandóak személyesen találkozni, hogy aláírjanak egy szerződést. Mit tehetünk, hogy ne álljon le az üzletkötés?

Zárva az iskola - mit tehet a munkavállaló? 

A köznevelési intézmények zárva tartásával sok munkavállaló fog a munkáltatójához fordulni, hogy biztosítson neki lehetőséget gyermeke felügyeletére. A munkavállalók - a rendeltetésszerű joggyakorlás alapelve figyelembevételével - ezt akkor kérhetik, ha gyermeküket az intézményi bezárás érinti, a saját háztartásukban nevelt gyermek 18 éven aluli, és a kérelmező munkavállalón kívül a saját háztartásban nincsen olyan más cselekvőképes személy, aki a gyermek felügyeletét ellátja. 

Hétfőtől bezárja a kormány az iskolákat 

Hamarosan rendelet formájában is megjelennek azok a bejelentések, amelyeket Orbán Viktor miniszterelnök tett a Facebook oldalán - egyebek mellett Izraelből nem lehet majd beutazni, míg az iskolákban március 16-ától jön a tantermen kívüli oktatás.

Hogyan lehet reklámozni a koronavírus idején? 

A fogyasztóknak, a hirdetőknek és a hirdetést közzétevőnek is ajánlásokat fogalmazott meg a Gazdasági Versenyhivatal.

Felesleges megrohamozni az élelmiszerboltokat! 

A mások mellett a Tesco-t, a Spart és az Aldit is a tagjai között tudó OKSZ megismételte a pár héttel ezelőtti közlését, miszerint az ugyan előfordulhat, hogy a lerabolt polcokat késedelemmel tudják csak visszatölteni az áruházakban, de élelmiszerben nem lesz hiány, és felesleges bespájzolni.

A veszélyhelyzet miatt át kell írni a munkaügyi jogszabályokat 

A koronavírus terjedésével egyre több olyan korlátozó intézkedésre lehet számítani, amelyek alapvetően érintik a munkavállalók keresőképességét. A küszöbön álló munkahely- és iskolabezárások, valamint a home office foglalkoztatás általánossá válása több helyen is igényli a jogszabályok kiegészítő és átmeneti módosítását – mutat rá a BDO Legal Jókay Ügyvédi Iroda.

Mit tehet a vállalat koronavírus miatti szerződésszegés esetén? 

A koronavírus-járvány magyar kereskedelemre gyakorolt hatása már most is számottevő. A vállalkozásokkal kapcsolatos egyik legfontosabb kérdés az, hogy a koronavírus megfelelő alapul szolgálhat-e a szerződés teljesítésének elmulasztására, és milyen kártérítési következményekkel jár ez.

Hétvégén sem lesz kamionstop 

A kihirdetett veszélyhelyzet miatt a nehéz tehergépkocsik hétvégi korlátozás nélkül közlekedhetnek a hazai utakon.

Itt van minden, miként változtak idén az szja és tb szabályok Közép-Európában 

Növekvő adókedvezményekkel, szélesedő adómentességi körrel „kedveskednek” az adózóknak 2020-tól a közép-európai országok egy részében. Lengyelországban, Szlovákiában és Horvátországban is jelentős, ilyen irányú változások tapasztalhatók. Csehországban és Romániában jelentős új szabályokat nem vezetett be a jogalkotó, a módosuló törvények kizárólag a fizetendő kötelezettségek mértékét érintették. Más államokban csak finomhangolás történt az adószabályok vonatkozásában. A Deloitte közép-európai irodáinak közreműködésével összegyűjtötte a személyi jövedelemadó és a társadalombiztosítás területén 2020-tól hatályba lépett főbb módosításokat.

Biztosra vehető, hogy nagyon fog fájni a magyar turizmusnak a járvány 

A Magyar Turisztikai Ügynökség meglehetősen komor közleményt adott ki, amelyben azt közölték, hogy Magyarország turizmusát derékba törte a koronavírus - írja laptársunk, a Privátbankár.hu. 

Ételrendelés koronavírus alatt: már a futárral sem kell találkoznod 

A koronavírus miatt "érintésmentes” étel házhozszállítást vezet be a Wolt.

Koronavírus: durva csalásokra figyelmeztetnek 

Egészségügyi intézmények és a WHO nevében is próbálják lehúzni a gyanútlanokat.

Koronavírus: az adózási szankciók felfüggesztését kérik a kormánytól 

Az Adótanácsadók Egyesülete a könyvelési, adóbevallási, beszámolási határidők mulasztása miatti szankciók felfüggesztését kérte.

Óriási a szakadék vidék és Budapest között, ha megtakarításról van szó 

Európai viszonylatban is feltűnőek a vagyoni különbségek a magyar települések között, továbbra is jelentős Budapest gazdasági túlsúlya – derült ki egy nemzetközi kutatásából. A magyar fővárosban a rendszeresen megtakarítók aránya nem tér el jelentősen az EU-s átlagtól, a vidéki városokban és a falvakban viszont az emberek jóval nagyobb részének okoz gondot a megtakarítás.

Teljesen új kihívások előtt áll az agrárszektor 

Új, nehezen modellezhető kockázati tényezők jelentek meg a globális agrárszektorban, mint például a klímatudatosság felerősödése, a fogyasztói szokások gyors változása, vagy az amerikai-kínai kereskedelmi háború. Magyarországon, ahol a hazai GDP 3,4 százalékát adja a mezőgazdaság, az Európából és Kínából begyűrűző hatásokon túl a munkaerőhiány, az erősödő inflációs nyomás és árfolyamhatás, a generációváltással járó problémakör, az egyre gyakrabban megjelenő állatbetegségek, illetve a 2021-től kezdődő új uniós támogatási ciklus a legfajsúlyosabb kérdések. Emiatt az agrárszektor szereplőinek a pusztán növekedés helyett az eredményjavításra és hatékonyságnövelésre is érdemes fókuszálniuk. Globálisan a jövedelmezőség csökkenését, Magyarországon viszont – az elmúlt évek emelkedése után – a még mindig világátlag alatti jövedelmezőség stagnálását várja 2020-ban az Euler Hermes.

Komplex okok állnak a beporzók tömeges pusztulása mögött 

A Beporzók napján, március 10-én, egy szakmai konferenciával vette kezdetét a „LÉPNÉL? Tegyünk együtt a beporzókért” kampány. A több alkalomból álló eseménysorozat célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a beporzók egyedszámának rohamos csökkenésére, és annak az emberiségre gyakorolt súlyos hatásaira. Az Outdoor Mission Kft. és az Ökológiai Művelődés Alapítvány kezdeményezésére 37 szervezet csatlakozott a kampányhoz, amelynek célja az ismeretterjesztés, a tudatosítás, az érzékenyítés, valamint az, hogy minél szélesebb társadalmi réteget buzdítson összefogásra és cselekvésre. A beporzók pusztulása ugyanis össztársadalmi probléma, amely mindenki életére negatív hatást gyakorol.

Ezeket a lépéseket teheti meg a kormány veszélyhelyzet idején 

Az egész ország területére kihirdette a veszélyhezetet a kormány. Ezt szerdán délután jelentette be Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Generációváltás: a cégek többsége még a kérdéssel sem foglalkozik 

A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében, hamarosan új lehetőség nyílik a hazai mikro-, kis- és középvállalkozásoknak többek között a generációváltást támogató rendszerek kiépítésére. Az időzítés nem véletlen, egy friss, a kkv szektort vizsgáló kutatás szerint is a vállalatok előtt álló egyik legnagyobb kihívás a következő vezetőgeneráció megtalálása és felkészítése az irányítói feladatokra. Ennek ellenére a vállalatvezetők 85 százaléka még nem is foglalkozik a kérdéssel, pedig a vállalkozás jövője múlhat a helyes döntésen.

Itt van minden tudnivaló, hogyan rendelkezhet adója 1+1 százalékáról 

A legtöbben gyermekek fejlődésére és gyógyítására vagy állatmenhelyeknek ajánlják fel adójuk 1 százalékát. Az szja 1+1 százalékáról idén is egészen május 20-áig lehet rendelkezni.

Nem várt dologgal is számolni kell a koronavírus miatt a cégeknek 

A vállalkozások Magyarországon is sorra vezetnek be intézkedéseket a koronavírus járvány megelőzése és enyhítése érdekében. A protokollok kialakításánál azonban kulcsfontosságú a kapcsolódó adatkezelési feladatok átgondolása a személyes jellegű információk biztonsága érdekében - hívja fel a figyelmet Vári Csaba, a Baker McKenzie adatvédelmi csoportjának vezetője. Az adatkezelők megfelelő tájékoztatást kötelesek nyújtani az érintettek számára, ideértve a jogaikkal kapcsolatos felvilágosítást is.

Bizonytalan helyzetben vannak a magyar fuvarozók a koronavírus miatt 

A koronavírus terjedésének megállítását célzó nemzetközi intézkedések, legfőképpen az olaszországi hírek bizonytalanná teszik a vállalkozásokat a kialakult helyzetben követendő protokollról.

Mekkora esélye van egy kisgyerekes anyukának visszatérni a munkaerőpiacra? 

A fizetések és rugalmas lehetőségek tekintetében is az IT a legerősebb szektor jelenleg, többek között ezért jelent jó karrierutat a kisgyermekes anyukák számára - mutatott rá Patai Krisztina, a Mommy Works Hungary alapítója a Green Fox Academy-vel közös, ‘Mommy works in IT!?’ című meetupjukon. Hegedűs László, a BlackRock HR leadjének tapasztalata szerint a nagyobb cégek több flexibilis lehetőséget kínálnak, míg a kkv-k sokszor az adminisztrációs terhek miatt riadnak vissza a részmunkaidős pozíciók kialakításától.

Az inflációba is bezavarhat a koronavírus 

Februárban a fogyasztói árak átlagosan 4,4 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál, januárhoz viszonyítva átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. A vírus miatti bizonytalanság több oldalról is érintheti az inflációt.

Átmenetileg összes olasz és izraeli járatát törli a Wizz Air 

A Wizz Air bejelentette, hogy március 10-től felfüggeszti összes olaszországi járatát Olaszország miniszterelnökének az ország lezárásáról szóló bejelentése miatt, amelyet a koronavírus terjedésének megakadályozása miatt rendeltek el.

8,76 milliárdot ad a kormány a koronavírus megállítására 

A hétfő esti Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat rendelkezik a külön forrás átcsoportosításáról. Első körben 2 milliárd forintot tett félre a kormány.

Hogy indította az új évtizedet a magyar export? 

Jelentett a Központi Statisztikai Hivatal, növekedéssel indult az év Magyarországon, már ami a külkereskedelmet illeti, hiszen az export és az import is emelkedett.

Mennyire fájna a japán gazdaságnak, ha elmarad az olimpia? 

Komoly veszteséggel kellene számolnia a japán gazdaságnak, amennyiben a koronavírus járvány terjedése miatt le kell mondani az idei tokiói olimpiai játékokat; a legóvatosabb becslések szerint is a GDP éves szinten akár másfél százalékkal is visszaeshet.

A NAV és a katás vállalkozók – milliós bírság lehet a vége 

Idén a NAV kiemelten fogja ellenőrizni a KATA-s szerződéseket. Nem véletlen az adóhatóság szigora; a katás vállalkozók egy munkavállalóhoz képest nagyságrendekkel kevesebb adót fizetnek, az elérhető adóelőnyük hatalmas. A Niveus Consulting Group összefoglalta, milyen kockázatokkal kell szembenézni és hogyan készüljenek az ellenőrzésekre azok, akik katás vállalkozóval állnak szerződésben.

Szélturbinákat fejleszt egy magyar startup, ráadásul kkv-knak 

Pár éven belül a kisvállalkozásoknak is elérhetővé tenné a saját szélturbinák üzemeltetését, és ezzel energiaköltségeik csökkentését az önállóan működtethető szélturbinák fejlesztésével foglalkozó, magyar mérnökökből álló startup. A Budapesti Műszaki Egyetem által is támogatott projektet a fenntarthatóságot célzó, energiahatékonyságot elősegítő projekteket felkaroló EIT InnoEnergy magyarországi központjának most zárult Primer programjában mutatkozott be.

A vírus miatt lefújták a Cégek Éjszakáját 

Az egészségügyi helyzet miatt szeptemberre halasztják a rendezvényet.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo