Hogyan tudják meghúzni a cégek a nadrágszíjat a járvány alatt?

Ebben a koronavírusos időszakban szinte minden iparág szembesül az egzisztenciális kihívással: úgy kellene csökkenteni drasztikusan költségeit, hogy a világjárvány fordulópontja után elegendő forrás álljon majd rendelkezésre a növekedés gyors visszaállításához. A Roland Berger „Költségkompresszió” című tanulmánya segítségével a vállalatok gyorsan, akár 30 százalékkal csökkenthetik költségeiket úgy, hogy a létfontosságú erőforrások érintetlenek maradjanak, ha a gazdaság újra élénkülni kezd.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

(Fotó: Pixabay)

„Az új költségkompressziós tervünkkel vállalatok százai menekülhetnek meg a biztos csődtől, ugyanis rendkívül átfogó, sallangmentes és olyan intézkedéseket helyez középpontba, amelyeket szinte bármely iparág szereplője meg tud lépni” – magyarázza Schannen Frigyes, a Roland Berger magyarországi partnere.

Ebben a példátlan helyzetben a vállalatoknak költségmegtakarító munkacsoportot kell állítaniuk a frontvonalra. A Roland Berger szakértői szerint minden üzleti divíziónak saját magának kell döntenie arról, hogy mely kiadásokat lehet haladéktalanul leállítani, csökkenteni vagy halasztani, a beszerzési osztály feladata pedig, hogy támogassa a döntéseket. A lényeg, hogy át kell helyezni a hangsúlyt a hosszútávú stratégiai műveletekről az akut és életveszélyes kihívásokkal szembeni ellenállásra – szem előtt tartva, hogy egy működő stratégiai beszállítói hálózat kritikus jelentőséggel bír majd a régi normálhoz való visszatéréskor.

Ennek fényében a közvetett anyagköltségek, a projektköltségek és a CAPEX átgondolt, ám azonnali és könyörtelen csökkentése óriási értékemelő tényezővé válik.

Az összes beszerzés és a létfontosságú beruházások állandó ellenőrzése

A közvetett, azaz nem a termékhez kapcsolódó anyagokat (Non-product related materials - NPM) gyakran elhanyagolják a költségcsökkentési projektek során. Ha mégis számításba veszik ezeket, akkor a projekt hatókörét és intézkedéseit általában a klasszikus témákhoz igazítják, pl. utazási költségek, járműflotta vagy takarítási szolgáltatások. Érdemes azonban megnézni a teljes NPM-ráfordítást, például a CAPEX-et, különösképpen a gép- és építési projekteket, az IT-t, mindenféle karbantartást vagy a közvetett üzemköltségeket. Ezenkívül a projektköltségeket és az egyéb beruházásokat is figyelembe kell venni.

Ehhez rendszeresen ellenőrizni kell, hogy mit vásárolunk, és milyen beruházásokra van szükség. Ideális esetben ezen áttekintések alapján a vállalatok jobb érvelési stratégiát dolgozhatnak ki a beszállítókkal folytatott ártárgyalások során.

A költségkompressziós megközelítés négy alapvetése

Széleskörű vizsgálatok: Minden költséget meg kell vizsgálni az alapanyagok kivételével. A kiadások minden típusát – szó szerint egy laptoptól az épületekbe vagy gépekbe történő jelentős beruházásokig – figyelembe kell venni. Ily módon átvizsgálható a vállalat minden területe, átláthatóvá válnak a komplex struktúrák és nagyon gyorsan csökkenteni lehet a költségeket a különféle intézkedésekkel.

Gyorsaság: A kiadások teljes leállítása, csökkentése vagy a megtakarítási potenciál azonosítása szükséges, mégpedig azonnal.  Az azonnali hatályú döntés döntő jelentőségű, mert az eredmények legjobb esetben is csak 6-8 hét múlva érzékelhetők.

Több területet átfogó erőfeszítések: a beszerzés és az üzleti divíziók közötti együttműködés biztosítja, hogy a vállalat felfedezi az egyszeri költségcsökkentési lehetőségeket, ugyanakkor fenntartható költségvetési fejlesztéseket vezethet be.

A költségvetés rögzítése: a teljes költségvetést csökkenteni kell a már elért megtakarításokkal annak érdekében, hogy a vállalat elkerülje a megtakarítások felhasználását más célra.

A teljes tanulmány letölthető innen.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo