Nem is gondolnánk, mi dobhatja meg egy kisváros turizmusát

Óriási hatása van egy normálisan megszerkesztett Wikipédia-oldalnak a kisvárosok turisztikai forgalmára, derül ki egy friss felmérésből.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A cikk eredetileg laptársunk, az mfor.hu oldalán jelent meg. 

A torinói Collegio Carlo Alberto és a mannheimi ZEW egyetem közgazdászai közös vizsgálatukban azt találták, hogy akár évi 100 millió fontos - több mint 39,5 millió forintos - bevételnövekedést hozhat egy településnek, ha a wikipédiás oldalukon szerepel néhány rendesen megírt bekezdés, valamint pár szép, hangulatos fotó. A kutatás eredményeit a The Guardian ismertette.

A kísérlet során a kutatók véletlenszerűen kiválasztottak több várost Spanyolországban, melyek Wikipédia-oldalain aztán célzott javításokat eszközöltek. Egyszerűen csak írtak pár bekezdést a települések történetéről és látnivalóiról, valamint nagyfelbontású képeket töltöttek fel hozzájuk. Mindez ráadásul semmiféle valódi szakértelmet nem kívánt, egyszerűen csak lefordították a városok spanyol nyelvű oldalain szereplő szövegeket németre, franciára, olaszra és hollandra.

Ezeknek az apró lépéseknek azonban azonnali és nagy hatása volt: két plusz bekezdés és egy plusz fotó kerekítve 9 százalékkal dobta meg a városban eltöltött vendégéjszakák számát a szerkesztéseket követő turisztikai szezonban. De egyes esetekben ennél is nagyobb ugrást regisztráltak: azok a városok, melyek Wikipédia-oldalán eredetileg alig volt valami, a bővítés után a korábbihoz képest a harmadával több látogatásnak örvendhettek.

"Ha mindezt kiterjesztjük a teljes turizmusra, óriási lesz a hatása. Eurómilliárdokban mérhető lökésről beszélünk"
- írták a tanulmány szerzői, akik azt a kérdést is feltették, hogy ha ekkora a hatás, akkor a lelkes önkéntesek helyett a városok miért nem frissítgetik az idegen nyelvű Wikipédia-oldalaikat maguk. Erre persze az adekvát válasz az lenne, hogy azért nem, mert eddig nem tudták, hogy ez ilyen fontos lehet.

A kísérlet holland része azonban azt is megmutatja, mik a közösségi, online enciklopédia határai. Majdnem az összes holland nyelvű bővítést leszedték ugyanis 24 órán belül. A holland Wikipédia egyik szenior szerkesztője kiszúrta a kísérletet, és elérte, hogy minden jövőbeli szerkesztést letiltsanak, melyet a kutatócsoport eszközölne. Ennek az volt az oka, hogy a kereskedelmi célú szerkesztés nem megengedett a szájton, márpedig a profilok ráncfelvarrását a holland szerkesztők ilyen eljárásnak ítélték. A kutatók így csak a maradék három nyelv bővítéseinek hatásaival foglalkozhattak.

A mindenható webszájt

A tanulmány szerzői megjegyzik: nem ez az első bizonyíték arra, hogy a Wikipédia befolyásolási képességei túlzottak. Mint említik, egy korábbi vizsgálat szerint, ha új tudományos tartalmakkal bővítik a közösségi enciklopédiát, az "tudományos folyóiratokban megjelenő, kapcsolódó témájú cikkek százaiban okoz változást." A Wikipédiát tehát még a tudósok, kutatók is folyamatosan nézik, és gyakran idézik munkáikban ugyanazokat a tanulmányokat, melyeket adott wikipédiás bejegyzésekben látnak.

A Wikipédia erejével azonban vissza is lehet élni. Augusztusban derült ki, hogy egy amerikai tinédzser, aki 12 évesen kezdte el szerkeszteni az oldalt, és idővel a skót verzió egyik fő szerkesztőjévé lépett elő, valójában nem is beszéli a skót gael nyelvet. Egész cikkeket írt pedig a skót Wikipédiára, egyszerűen úgy, hogy a bejegyzés angol verziójában kicserélte a szavakat azok direkt gael megfelelőjére - ebből aztán sorra nyelvtanilag értelmetlen mondatok jöttek ki. Aki végül feljelentette az amerikai szerkesztőt, azt mondta, elképzelhető, hogy a tinédzser több kárt okozott a skótok nyelvének, mint bárki más a történelem során.

(The Guardian)

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo