Piac&Profit cikkei


Piac&Profit cikkei

Több mint egy éve a járvány árnyékában a kiskereskedelmi szektor – hol tart a kilábalás?

Több mint egy éve a járvány árnyékában a kiskereskedelmi szektor – hol tart a kilábalás? 

A kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene tavaly áprilisban 10 százalékkal csökkent 2019 áprilisához képest. Ezzel egy évek óta tartó, felfelé ívelő trend tört meg a szektorban, elérve a mélypontot. A csökkenést teljes egészében a járványhelyzet okozta, és az egyes országrészeket eltérően érintette: míg a fővárosban és környékén, illetve a nyugati országrészben csökkent, addig egyes keleti járásokban kisebb mértékben bővült a forgalom. Az élelmiszer-kiskereskedelem forgalmi volumene ugyan tartotta magát, de a nem élelmiszer-kiskereskedelem, illetve különösen a gépjármű- és járműalkatrész üzletek eladásai drasztikusan csökkentek.
Új lakások: meglepetést okozott Budapest

Új lakások: meglepetést okozott Budapest 

2021 első félévében 9795 új lakás épült, 13 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
Négy temetés, egy esküvő: fogynak a magyarok

Négy temetés, egy esküvő: fogynak a magyarok 

Az előzetes adatok szerint 2021 júniusában 7621 gyermek született, és 9764-en haltak meg.
Koronavírus: mit mutatnak a csütörtöki magyar adatok?

Koronavírus: mit mutatnak a csütörtöki magyar adatok? 

Ezúttal egy nap alatt 65 új fertőzöttet igazoltak.
Félelmetes vagyonok – tovább gazdagodtak Amerika legsikeresebb családjai

Félelmetes vagyonok – tovább gazdagodtak Amerika legsikeresebb családjai 

Szárnyalnak a családi vállalkozások, szinte minden területen - egy édességmágnás család, lapkiadók, és közkedvelt tisztítószerek gyártói is szerepelnek a listán.
Megkerülhetetlen a digitalizáció, de mennyire vannak lemaradva a hazai vállalkozások?

Megkerülhetetlen a digitalizáció, de mennyire vannak lemaradva a hazai vállalkozások? 

A digitális fejlődés a gazdaság és a társadalom minden területén érezteti hatását. Az internet-előfizetések száma évről évre jelentősen emelkedik, 2020-ban szinte minden hazai vállalkozásnak volt netkapcsolata. 
Mezőgazdaság: javul a helyzet Magyarországon

Mezőgazdaság: javul a helyzet Magyarországon 

Tovább javultak a magyar agrárium kilátásai, az ágazat helyzetét mérő Takarék AgrárTrend Index értéke kismértékben tovább emelkedett a második negyedévben - közölte a pénzintézet.
Elrontotta az adóbevallását? Erre érdemes figyelni!

Elrontotta az adóbevallását? Erre érdemes figyelni! 

Május 20-án járt le a személyi jövedelemadó-bevallások határideje. Mi van akkor, ha valaki módosítani szeretné az általa elkészített vagy automatikusan “élesedett” bevallást? Vannak lehetőségek, de nem mindent lehet utólag megváltoztatni.
Ha kiesik a kulcsemberük a munkából - mit lehet tenni?

Ha kiesik a kulcsemberük a munkából - mit lehet tenni? 

A hazai cégek elsöprő többségét adó mikro- és kisvállalkozások tevékenységét komolyan veszélyezteti, ha egy vagy több kulcsemberük kiesik a munkából. Egy friss kutatás szerint a meghatározó szerepet betöltő munkatársak, vezetők átmeneti elvesztése – akár baleset, sérülés vagy betegség miatt – a 44 százalékuknál közepesen komoly, 21 százalékánál pedig gyakorlatilag megoldhatatlan nehézséget jelentene.
Történelmi csúcsra drágul a benzin pénteken

Történelmi csúcsra drágul a benzin pénteken 

Újabb jelentős emelés jön pénteken a benzinkutaknál, ennek eredményeként új történelmi benzinár-csúcs született, de a gázolaj ára is épp csak nem dönt csúcsot. 

Koronavírus: megjelentek a friss adatok, meghalt 4 beteg 

Ezúttal egy nap alatt 74 új fertőzöttet igazoltak.

Járvány utáni világ: mi vár a légi közlekedésre? 

A pilótákkal kapcsolatos problémák, a repülőút közbeni dühkitörések, az újraaktiválás kockázatai, sőt, akár még a rovarinváziók is kihívást elé állíthatják a légiközlekedést. Előnyt jelentenek az új útvonalak, valamint az újgenerációs repülőgépek, a javítási költségek azonban emelkedhetnek.

Kitört az optimizmus a családi vállalatoknál 

A kis- és középvállalkozások 58 százaléka van családi kézben, mégis ritkán olvashatunk őket vizsgáló kutatásról. A K&H ezért ismételten felmérést készített körükben. Az eredmények alapján a következő 3-5 évben a családi vállalkozások majdnem 80 százaléka számít saját cége növekedésére. Ez jóval magasabb arány, mint a „hagyományos” vállalatok esetében. Fejlesztések terén is az élen járnak, durván minden harmadik cég fordította árbevételének több mint 10 százalékát ilyen célokra az elmúlt években.

Erős üzenetet adtak Matolcsy Györgyék 

Az MNB Monetáris Tanácsa újabb 30 bázispontos lépéssel emelte az alapkamatot.

Keserű lesz a csok azoknak, akik a semmire vállalnak be 3 gyereket 

A csok támogatás akár 25 millió forinttal is segítheti a gyermekvállaláshoz szükséges otthon kialakítását, ha azonban a program kezdetén bevállalt gyermekek végül mégsem születnek meg, tetemes büntetéssel nézhet szembe a csok-ot felvevő házaspár. Az emelkedő kamatok ráadásul még növelhetik is a visszafizetendő összeget, a Bank360 elemzői azt számolták ki, mekkora teherrel néz szembe tíz év után egy gyermektelen pár, ha három gyereket vállaltak a támogatás és a kedvezményes hitel érdekében, de végül egy gyermekük sem született.

Érdemes most állást keresni, vagy jobb, ha őszre tartogatjuk a váltást? 

Valamiért még ma is tévesen gondolják azt a vállalatok és a HR-esek, hogy a nyár uborkaszezonnak számít a munakerőpiacon és teljesen fölösleges ilyenkor álláshirdetéseket küldözgetni. Ez azonban nagyon távol áll az igazságtól, hiszen a 2020-as nyárhoz képest, nagyra duzzadt a betöltetlen állások száma Magyarországon a KSH első negyedéves felmérése szerint. Építőipar, vendéglátás, kereskedelem, feldolgozóipar - 4 szegmens a sok közül, ahol a munkaadók tárt karokkal fogadnák a képzett és főleg elkötelezett, potenciális munkakeresőket. Érdemes-e most keresgélni, vagy jobb, ha őszre tartogatjuk a váltást? 

Fájdalmas év van a magyar turizmus mögött 

A koronavírus okozta járvány és az ezzel összefüggő korlátozó intézkedések 2020 jelentős részében markáns visszaesést okoztak a magyarországi turizmus és vendéglátás szinte minden szegmensében, ennek hatására a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás bruttó hozzáadott értéke az előzetes becslések alapján 32 százalékkal csökkent az előző évhez képest - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb, Helyzetkép a turizmus, vendéglátás ágazatról 2020 című kiadványából.

Koronavírus idehaza: mit mutatnak a friss adatok? 

Ezúttal 26 új fertőzöttet igazoltak egy nap alatt.

Enyém, tied: mi számít közös vagyonnak házasságkötés után? 

Sok a tévhit a magyarok körében arról, hogy mi számít a házastársak közös vagyonának, és mi különvagyonnak. Az emberek 60 százaléka nem tudja például, hogy a házastárs vállalkozásából származó bevételek akkor is közösek lesznek, ha azt a másik a házasságkötés előtt alapította – derül ki a Magyar Országos Közjegyzői Kamara több mint 1500 választ összesítő online felméréséből.

Méredrága lakások: hol áll a ranglistán Magyarország? 

Tovább robogott az európai lakáspiac a világjárvány alatt: a Deloitte Property Index felmérésében vizsgált 24 főváros közül 2020-ban csupán az olasz fővárosban csökkentek az új építésű lakások árai, és ismét Párizs lett a legdrágább európai főváros.

Csaló honlapok: honnan lehet megismerni, hogy egy webhely biztonságos? 

Naponta valószínűleg több tíz, de akár több száz webhelyet is felkeresünk. Biztosan elolvasunk egy-egy cikket, ellenőrizzük a közösségi média profiljainkat, online nézzük a kedvenc műsorunkat, vagy éppen rákattintunk egy barátunktól kapott linkre. Honnan vehetjük észre, hogy az általunk látogatott oldalak biztonságosak-e, nem pedig az adatainkra vadászó webhelyek?

Újabb négy ország terve kapott zöld utat Európában 

A magyar helyreállítási terv továbbra is tárgyalás alatt áll mindeközben.

Természeti katasztrófák: mi veszélyezteti a leginkább Magyarországot? 

Áradások, földrengések, szárazság és szélviharok – az elmúlt hetek is bemutatták, hogy ezek a katasztrófák egyre gyakoribbak Európában és hazánkban is. A brit Cambridge Econometrics kutatócég 22 évre kiterjedő adatelemzése most láthatóvá tette, melyek a természeti csapások által legsúlyosabban érintett területek Európában.

Koronavírus: nőtt a napi fertőzöttek száma Magyarországon 

Lassú az oltottsági tempó, miközben lassan kúszik felfelé az új fertőzöttek száma.

Bajban a külföldre készülő diákok: méregdrága albérletek Európa nagyvárosaiban 

A budapesti albérlet árakhoz képest akár 60 százalékkal drágábban tudnak csak lakást bérelni a külföldön tanuló magyar diákok, derült ki az Otthon Centrum összegzéséből.

Csúnyát bukhat az, aki rosszul számláz felújításkor 

Alaposan felpörgette az építőipart az utóbbi idők egyik legnagyobb volumenű lakásfelújítási támogatási programja. A 2021. január 1-jével startolt otthonfelújítási támogatással együtt a lakásfelújítási szakmunkákhoz kapcsolódó számlázási kérdések is előtérbe kerültek.

Szép kilátások: mire készülnek a munkaerőpiacra lépésükkör a diákok? 

Sok diák derűlátó: az iskola befejezése után 50 százalékuk arra számít, hogy könnyen munkába tud majd állni – derül ki a K&H ifjúsági indexéből.

Nagy remények: mire számítanak a magyar gazdák? 

A hazai gazdák maguk mögött hagyták a tavalyi év nehézségeit, és rendkívül pozitívan tekintenek a jövőbe: leginkább várható bevételeik növekedése, és a várható, többezer milliárd forintnyi fejlesztési forrás ad okot a bizakodásra – derült ki a Budapest Bank Agrárgazdasági Indexéből.

Mesterséges húsok, takarmánygyártás - mit hoz a jövő a mezőgazdaságban? 

A világ növekvő tej- és húsfogyasztása miatt a takarmánygyártás továbbra is perspektivikus ágazat, amelynek magyarországi fejlődése főként a hatékonyság javításától függ – derül ki az OTP Agrár szakértőinek legutóbbi elemzéséből. A szakcikk arra is kitér, hogy a következő egy-két évtizedben nem várható, hogy a mesterséges húsok számottevő mértékben teret nyernének a fogyasztásban.

Több mint százmilliárd forintot mozgatott át a kormány - erre megy a pénz 

Jelentős költségvetési átrendezésről szóló kormányrendelet jelent meg a pénteki Magyar Közlönyben.

Vegyes kép az albérletpiacon: mire számíthat, aki most keres lakást? 

A Belvárosban és a megyei régiós központokban érezhetően, minimum tíz százalékkal csökkentek az albérletárak, ám Budapest egyéb részeire és a kisebb vidéki városokra ennek pont az ellenkezője igaz, ott emelkedtek a költségek: az Otthon Centrum tanulmánya szerint a fővárosban átlagosan 100 ezer forintért lehet bérelni egy egyszobás lakást, ugyanez vidéken kijön 70 ezerből.

Lemondott egy helyettes államtitkár, de már meg is van az utódja 

Távozik a Miniszterelnökség európai uniós fejlesztések koordinációjáért felelős helyettes államtitkára.

Harc a pénzmosás ellen: felvették a kesztyűt a bankok 

Egész Európában folytatódik a bankok védelmi vonalainak átszervezése a fokozódó felügyeleti elvárásoknak megfelelően. A KPMG 47 bank közreműködésével 2021 tavaszán készített nemzetközi felmérése (Insights on evolving AML practices) szerint a védekezésben teret nyer a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás, ugyanakkor a védelemért felelős osztályok között is átalakul a feladatmegosztás rendje.

Mennyiért lehet kivenni az ország legdrágább kiadó ingatlanát? 

Legek az albérletpiacról: az országos albérletpiaci kínálatban akad havi 20 ezer forintért Hajdú-Bihar megyei albérlet. Szintén a legolcsóbbak közé tartozik egy, kifejezetten egyetemista bérlőknek szánt dunaújvárosi lakás, 40 ezer forintért bérelhető minden hónapban. De vajon mennyibe fáj egy 1000 négyzetméteres kastély?

Meglepő fejlesztést tervez a Lupánál Gerendai 

Különleges szállás- és gasztróprojekttel bővítené meglévő portfólióját.

52 milliárd forint támogatás jutott a hazai vállalkozásoknak - ők nyertek 

A legnagyobb keretösszegű innovációs pályázat tavaly tavaszi meghirdetése után, a nagy érdeklődésre tekintettel a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) egy őszi fordulót is elindított a piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatására – emlékeztetett Bódis József.

Változások az építőiparban: szerződésszegéstől félhetnek a cégek 

A kormány több olyan rendeletet is kiadott a közelmúltban, amelyek jelentős hatást gyakorolnak mind az építőiparra, mind az építési alapanyagokat kitermelői ágazatra.

Koronavírus: megjelentek a pénteki adatok 

Egy nap alatt most 85 új fertőzöttet igazoltak.

Így áll a kormány munkahelyteremtő programja 

Mostanáig több mint 10 ezer 25 év alatti regisztrált álláskereső elhelyezkedéséhez igényeltek segítséget a Vállalkozások munkaerő támogatása programban – közölte Bodó Sándor. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára elmondta, eddig összesen 19 ezer munkavállaló felvételéhez kértek mintegy 10 milliárd forint támogatást a cégek.

Járvány miatti céges megszorítások: mi a helyzet a cafeteriával? 

A magyar munkavállalók 46 százaléka részesül rendszeresen béren kívüli juttatásban, egytizedük azonban idén nem kapott cafeteriát munkáltatójától a pandémia és a gazdasági visszaesés miatt – derül ki abból az átfogó online kutatásból, amelyet a Nemzeti Utalvány készített el, több mint 1200 fő megkérdezésével. A munkavállalók számára az elmúlt időszakban azok a juttatások értékelődtek fel, amelyeket mindennapi szükségleteikre fordíthatnak – a nyári szezonban például az iskolakezdéshez kapcsolódó kiadások fedezésére.

Elindult a főszezon – tippek bérlőknek és bérbeadóknak 

Ma dördül el a startpisztoly a felsőoktatásban, azonban a következő két hónap nemcsak a frissen felvett hallgatók, hanem sok pályakezdő és munkahelyet váltó számára is egyet jelent az aktív lakáskereséssel. A megnövekedett kereslet miatt a lakástulajdonosok számára is kiváló időszak ez a bérbeadáshoz, ám kezdőként az ideális bérlemény és ideális bérlő megtalálása is sok fejtörést okozhat.

Igencsak rögös lehet az út, ha podcast adásban éri jogsérelem cégünket 

Különösen nehéz helyzetben találhatja magát az a vállalat, amely egy podcast adásban hamis állítások miatt jogsérelmet szenved el. Ugyanis igencsak problémás lehet a helyreigazítás kérése, hiszen egy podcast nem minden esetben sajtótermék, így a tartalom közzététele sem minősül mindig médiaszolgáltatásnak – mutat rá az act Bán és Karika Ügyvédi Társulás.    

Csúcsokat dönt a felvásárlási láz 

Rekordértéket ért el a vállalati felvásárlások és összeolvadások (M&A) globális piaca 2021 első felében – mutat rá az EY nemzetközi elemzése. Idén Észak-Amerikában és Európában is különösen aktívak a befektetők, akik számára a technológiai szektor továbbra is vonzó célpont.

Gulyás Gergely elárulta, mikor jöhet a népszavazás 

A költségvetésből finanszírozzák elő a Helyreállítási Alapból várt pénzt - derült ki a mai Kormányinfón.

Ma délután Ön is kérdezhet Gerendai Károlytól 

Klasszis Klub rendezvényünk fő témája a vendéglátóipar túlélése lesz.

Koronavírus Magyarországon: kijöttek a csütöröki adatok 

Ezúttal egy nap alatt 71 új fertőzöttet igazoltak.

Túl a nehezén? A hazai vállalatok már nem tartanak a negyedik hullámtól 

Ha jön is negyedik hullám, négyből három kkv már nem számol a tavaszihoz hasonló súlyosságú járványhelyzettel. Az újabb korlátozások helyett inkább a vírus előtti működési teljesítményük visszaállítására fókuszálnak – derül ki a K&H felméréséből.

Most csak az nem tud elhelyezkedni, aki nem akar – állásdömping a munkaerőpiacon 

A belföldi turizmus és vendéglátás munkerőhiánya rekordokat döntöget, és a kereskedelem is élénk évre számíthat. Mindezekhez munkaerő szükséges. A munkaerő toborzás a munkanélküliek magas száma ellenére sem könnyű feladat. Szezonális munkákra pedig nehéz jó munkaerőt találni. A 2021-es nyár munkaerőpiaci helyzetéről és a növekvő állásdömpingről Nemes-Nagy Szilvia, a Performia Hungary ügyvezető-tulajdonosa beszélt.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
 Inkább cowboyok szeretnének lenni az amerikai gyerekek, mint gyárakban dolgozni

Inkább cowboyok szeretnének lenni az amerikai gyerekek, mint gyárakban dolgozni 

Gyurcsik Attilával, a Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán több dobogós helyezést elért Accorde Alapkezelő vezérigazgatójával beszélgettünk.

Pénzszerzés

Kockázatos lakáshitelek: egyre többen kifeszítik magukat

Kockázatos lakáshitelek: egyre többen kifeszítik magukat  

A lakáshitelek több mint harmada esetében a kölcsönösszeg meghaladta a vételár 70 százalékát.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo