Az index további növekedést jelző februári értéke után az index értéke még javult, és továbbra is bővülést jelez - közölte az Üzleti Jelentések a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
Általában elmondható, hogy a részindexek a februárban mért értékeikhez képest jobban és – kettő kivétellel – pozitív irányban változtak. Ennek megfelelően a BMI-t alkotó részindexek is kedvező képet mutatnak összességében: az új rendelések mennyisége továbbra is nagyon dinamikusan bővült, és a vásárolt készletek mennyisége indexének üteme is erősebben alakult.
A termelt mennyiség és a foglalkoztatottság alindexeinek bővülő üteme megmaradt. A szállítási átfutási idő értéke ismét nagyon alacsony maradt és az átfutási idők hosszabbodását jelzi számos válaszadónál, és az üteme az előző havinál is jobban erősödött. Március összességében átlag alatti hónapnak számít az elemzés szerint.
A termelési mennyiség indexe nőtt februári értékéhez képest. Az új rendelések indexe nőtt, és 50 pont fölött maradva továbbra is jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva.
A márciusi szállítási átfutási idő hosszabb lett februárhoz képest, és az ütem némileg nőtt.
A vásárolt készletek indexe nőtt, és 50,0 pont felett maradva egy havi szűkülés után tizenegyedik alkalommal bővül, a februárinál erősebb ütemben.
A foglalkoztatottsági index márciusban is növekedésre utal, hatodik alkalommal egy havi változatlanság után.
Az Üzleti Jelentések felmérés további eredményei
- A beszerzési mennyiség indexe nőtt februári értékéhez képest, és 50 pont fölött van tizenkettedik alkalommal két hónap szűkülés után. A bővülés üteme erősödött az előző hónaphoz képest.
- A beszerzési árak esetében az index értéke magasabb lett, és 50 pont felett maradva további nagyon erős árnövekedést jelez válaszadóink szerint.
- A késztermékkészletek indexe márciusban magasabb lett az előző hónaphoz képest, és erősebb bővülésre utal.
- A külpiaci mutatók közül az importindex értéke nőtt februárhoz képest, és 50 pont fölött maradt. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében hasonló folyamatról beszélhetünk.
- Ebben a hónapban acél, egész nyúl, energiaköltség, festék, máj, papír, sárgaréz és vas kapcsán jeleztek válaszadók jelentősebb áremelkedést. Hiány volt acélból, alapanyagból, alumíniumból, bútorlapból, chipből, címkéből, csavarból, csomagolóanyagból, dobozból, fali lámpából, fémből, fóliából, fűrészáruból, kartonból, készáruból, kiszerelési anyagból, konténerből, kötőelemből, lemezből, malátából, műanyagból, papírból, ragasztóanyagból, speciális elektronikai eszközökből, tömítőből, üvegből, vasból és vászonból. Jelentősebb árcsökkenésről nem számoltak be a válaszadók - áll az MLBKT jelentésében.