Piac&Profit cikkei


Piac&Profit cikkei

Drágul a cigi, de nem lehet csak erre fogni a megugró inflációt

Drágul a cigi, de nem lehet csak erre fogni a megugró inflációt 

Sokkal általánosabbnak tekinthető a drágulás, minthogy kizárólag a dohánytermékekre és az üzemanyagokra fogjuk az infláció tartósnak tűnő növekedését.
Mennyire szűkmarkú a kormány, ha a munkanélküliekről van szó?

Mennyire szűkmarkú a kormány, ha a munkanélküliekről van szó? 

A koronavírus-járvány a hazai munkanélküli ellátási rendszer sok hiányosságát felfedte.
Koronavírus: 30 ezer fölött az összes magyarországi áldozat száma

Koronavírus: 30 ezer fölött az összes magyarországi áldozat száma 

Mára virradóra öten haltak meg a betegséggel összefüggésben.
Jelentős tartalékot jelenthetnek a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű dolgozók

Jelentős tartalékot jelenthetnek a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű dolgozók 

Kis odafigyeléssel és nyitottsággal szinte bármelyik vállalatnál lenne mód megváltozott munkaképességű kollégák foglalkoztatására. Bár már most is vannak jó példák, azonban még mindig nagyon sok a fejlődési és bővülési lehetőség ezen a téren. Az ország vezető HR szolgáltatójaként a Prohuman úgy látja, hogy sok területen a munkaerőhiánnyal küzdő vállalatok számára is megoldást jelenthet mindez, miközben előnyös az egyénnek, számos értéket hoz a kollegiális közösségnek és társadalmi hatása sem elhanyagolható.
Döntött a kormány: nagy változás jön az építőanyagoknál

Döntött a kormány: nagy változás jön az építőanyagoknál 

A kormányülésen döntés született az építőanyagok drágulásának kapcsán is.
A kormány már most azzal számol, lesz negyedik hullám

A kormány már most azzal számol, lesz negyedik hullám 

Zajlik a Kormányinfó, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a koronavírus-járványról is beszélt.
Ilyet még nem láttunk: egészen különleges rekord dőlt meg Dániában

Ilyet még nem láttunk: egészen különleges rekord dőlt meg Dániában 

Gyerekként szinte mindenki szívesen épített homokvárakat, ám vannak, akik ezt is professzionális szinten űzik. Nemrég új rekord született.
Digitális átállás: milyen előnyökkel járhat a cégeknek?

Digitális átállás: milyen előnyökkel járhat a cégeknek? 

A járvány alapvető változásokat hozott a vállalkozások mindennapjaiban, minden eddiginél nyilvánvalóbbá váltak a digitalizáció előnyei számukra is.
Meglepő kihívást hozott a járvány és a home office a cégek életében

Meglepő kihívást hozott a járvány és a home office a cégek életében 

Nagy arculcsapás érheti azokat a cégeket, melyek az otthoni vagy hibrid munkavégzés és a digitális üzletmenet sikeres bevezetését követően nyugodtan hátradőlnek. A pandémia számos új kihívást hozott a vállalatoknak, és a vezetők még éppen csak kóstolgatják, hogyan tarthatják fenn a munkahelyi elégedettséget a jelentősen megváltozott körülmények között. Az egyik legnagyobb kihívást az „onboarding” vagyis az új kollégák beillesztése jelentette az elmúlt év távmunka és online meetingek tarkította napi rutinjában. Hogyan lehet mégis sikeres az új kollégák integrálása 2021-ben és hogyan segíthet a hálózatelemzés a legjobbak megtartásában? A válaszokat most érdemes megtalálni, hiszen ősszel már az irodába – legalább részben - visszatérő munkaerő előtt kell bizonyítani - aki pedig nem készül fel időben, lemondhat a legjobb munkavállalóiról.
Koronavírus Magyarországon: ezek a szerdai adatok

Koronavírus Magyarországon: ezek a szerdai adatok 

Az operatív törzs közlése szerint 5 millió 519 ezer a beoltott, 44 az új fertőzött és elhunyt egy beteg.

Megtörtént, amitől mindenki tartott – a nagybankok kétharmadánál drágább lett a legnépszerűbb lakáshitel 

A június 22-i alapkamat emelése után borítékolható volt a hitelkamatok növekedése. Ezek után nem meglepetés, hogy a Bankmonitor vizsgálata szerint a nagybankok kétharmada júliusra megemelte 10 éves kamatperiódusú lakáshiteleinek kamatát. A drágulás nem jelentős, kérdés azonban, hogy ezzel befejeződött-e a hitelek áremelkedése?

Moratórium utáni törlesztés: elmondta a bankszövetség a véleményét 

Támogatja a Magyar Bankszövetség a Magyar Nemzeti Bank által megfogalmazott ajánlásokat a fizetési moratórium igénybevétele során felhalmozódott tartozás rendezésével kapcsolatos banki díjak elengedéséről.

Változott a vállalkozók után fizetendő szocho alapja 

Július 1-től a középfokú végzettséget nem igénylő tevékenységet végző vállalkozók szociális hozzájárulási adójának (szocho) alapját legalább a tárgyhónap első napján érvényes minimálbér összege alapján kell kiszámolni.

Nagyon bejött a rugalmas munkavégzés – nem is akarnak róla lemondani a dolgozók 

A pandémia harmadik hullámát követően egyre több cég dönt a vegyes munkavégzés mellett. Az Epson nemrégiben végzett, nemzetközi kutatása szerint a munkavállalók kétharmada a járványhelyzet után is ragaszkodna a rugalmas keretekhez, de a tartós home office aláássa a motivációjukat és a teljesítményüket. A hazai nagyvállalatok HR vezetői szerint az új helyzet felhatalmazó vezetői hozzáállást, bizalmi kultúrát és professzionális otthoni felszerelést igényel.

Kijöttek a keddi magyar koronvírus-adatok 

Egy nap alatt 32 új fertőzöttet igazoltak, meghalt 2 beteg.

Nagy nyári ellenőrzések: ezekre a helyekre készülnek a NAV-osok 

Újfent frissült a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Adótraffipax-listája, ahol megyei bontásban feltüntetik, hol és milyen ellenőrzésekre számíthatnak a vállalkozások július első napjaiban.

Elektromos vagy hibrid autó – melyik mikor éri meg jobban? 

A magánszemélyek és a vállalatok részéről is egyre nagyobb az igény a környezettudatos közlekedésre. Sokan azonban még nem mernek tisztán elektromos autóra váltani, mert a folyamatos fejlesztések ellenére tartanak a hatótáv és a töltési infrastruktúra korlátozottságától, valamint attól, hogy a folyamatos technológiai fejlesztések következtében kiszámíthatatlan az e-autók maradványértéke. A zéró kibocsátású járművek mellett több egyéb fajtája is létezik a villanyautóknak, amelyek köztes megoldást jelentenek a hagyományos meghajtású és a tisztán elektromos modellek között, és amelyekkel megtehetjük az első fontos lépést a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért. Az e-mobilitás iránt elkötelezett LeasePlan összegyűjtötte, mit érdemes tudni a különféle elektromos autókról, és tanácsokat ad a hajtásmódok kiválasztásával kapcsolatban.  

Nyaralás előtt: fontos kérdéseket tisztázott a NAV 

Nyaraláskor felmerül a kérdés, hogy mi lehet az útipoggyászban, mennyi készpénzt, cigarettát, alkoholt, gyógyszert vagy akár gyümölcsöt lehet kivinni és behozni, milyen engedélyeket kell beszerezni, ha például a házikedvenc sem marad otthon? Ahhoz, hogy a külföldi nyaralás tényleg felhőtlen legyen, fontos tudni ezeket a szabályokat, így sok kellemetlenségtől, felesleges adminisztrációtól vagy pluszköltségtől óvhatja meg magát az utazó.

Építőanyag-kereskedők körmére néz a hatóság 

A fogyasztóvédelem is bekapcsolódik az építőipari alapanyagok piacának drasztikus áremelkedések miatt szükségessé vált, fokozott ellenőrzésébe. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium elrendelése alapján a megyei kormányhivatalok munkatársai az ország minden részében felkeresik a termékkört forgalmazó kiskereskedelmi egységeket.

Akár kártérítést is követelhetnek az építőanyag-kartell áldozatai 

A GVH bejelentette, hogy kivizsgálja történt-e kartellezés az építőanyag-kereskedelemben. Ha a hatóság megállapítana egy esetleges összefonódást, akkor az építtetők vagy új építésű ingatlanvásárlók elviekben akár kártérítést is követelhetnének.

Koronavírus az országban: ismét vannak halálos áldozatai a járványnak 

A hétvégéi összesített adatok szerint 65 új fertőzöttet igazoltak, meghalt 4 beteg.

Vége a korlátozásoknak – újra munkaerőhiány van 

Az elmúlt időszakban a világjárvány átalakította a munkaerőpiacot, nyár elejére azonban visszarendeződött a pandémia előtti évhez hasonló állapotra: ismét munkaerőhiány mutatkozik, csakúgy, mint 2019-ben. A Profession.hu saját adatbázisa alapján készített friss felméréséből jól látszik, hogy bár az egy hirdetésre jelentkezők száma egyelőre a világjárvány előtti állapotokhoz képest valamelyest növekedett, közben folyamatos a visszarendeződés. Az elmúlt másfél évet az álláskeresők kiugróan nagy száma jellemezte, egy-egy meghirdetett pozícióra a megszokottnál jelentősen többen jelentkeztek, azonban ez a hullám lecsengeni látszik.

Különleges helyzetben vannak azok, akik most keresnek kiadó lakást 

A bérleti díjak növekedést mutatnak havi szinten, de még mindig olcsóbbak mint egy évvel ezelőtt. A tartósan olcsóbb bérlemények és az általános újraindulás miatt pedig a kereslet is 5 éves rekordszintre nőtt.

5+1 tipp a hatékony munkavégzéshez a meeting-rengetegben 

Nehéz egyensúlyt és hatékonyságot teremteni a munkában, ha a nap nagy részét megbeszélések teszik ki. Amellett, hogy egymást érő, sokszor több mint 60 perces meetingeken ülünk, el kell látnunk saját feladatainkat is. Ez azt eredményezheti, hogy állandóan versenyt futunk az idővel, kicsúszunk a határidőkből vagy beáldozzuk a minőséget az időnyomás miatt. Hogyan lehet megteremteni azt a bizonyos egyensúlyt és mit kell tennünk a hatékonyság növelése érdekében?

Drágábbak az új lakások a Balatonnál, mint a fővárosban 

A hazai üdülőövezetek ingatlanpiacát kevésbé súlyosan érintette a járvány, tavaly Budapestet leszámítva 14 százalékos volt a fajlagos árnövekedés, ami 5 százalékponttal magasabb az országos átlagnál. A Balaton környéken kiemelkedő, 22 százalékos drágulást tapasztaltak a Takarék Index elemzői. A tranzakciók száma sem csökkent drasztikus mértékben, sőt, a Tisza-tónál több adásvételre került sor, mint 2019-ben.

Ezért használjunk minél kevesebb műanyagot 

Tudta, hogy egy átlagos európai polgár évente 4,8 tonna hulladékot termel, amelynek a jelentős része műanyagból készült csomagolóanyag? Hazánkban sem sokkal jobb a helyzet, Magyarországon csak műanyag csomagolásból 30,5 kilogramm hulladék jut egy főre évente, és ennek csupán 27,5 százalékát dolgozzák fel újra. A Műanyagmentes Július erre a problémára hívja fel a figyelmet, és a kihíváshoz való csatlakozással mi magunk is tehetünk azért, hogy minél kevesebb műanyag kerüljön be a mindennapi használatba.

Új világrend épül a munkaerőpiacon 

A pandémia felgyorsította a munkaerő-piaci folyamatokat, hatékonyabb és rugalmasabb lett a munkaszervezés. Nyárra ismételten kialakult a korábbi évekből már ismert munkaerőhiány, ami miatt az egyre bővülő hiányszakmák esetében hosszabb toborzási idővel és nagyobb költséggel kell számolni a munkaadóknak. A korábbiaknál komolyabb és felelősségteljesebb feladatok várnak az atipikus keretek között foglalkoztatottakra, mert már nemcsak a multinacionális nagyvállalatok, hanem a KKV szektorba tartozó cégek is közülük választanak jelölteket a betöltetlen pozíciókra tette közé az összesen 420 ezer atipikus keretek között foglalkoztatott dolgozók kétharmadát képviselő tagszervezeteik legfrissebb adatai alapján a DiákÉSZ, a KÖZÉSZ és az MMOSZ.

Új résztulajdonosi programokat indíthatnak egyes vállalkozások 

Két hét múlva megnyílik a lehetőség, így többek között pénzügyi intézmények, biztosítók vagy befektetési vállalkozások számára, hogy a már eddig is létező Munkavállalói Résztulajdonosi Programok (MRP) mellett Különleges Munkavállalói Résztulajdonosi Programokat (KMRP) indítsanak. Az új jogszabály több ponton is eltér az érvényben lévő MRP szabályoktól: így például az új szabályozás alapján a munkavállalók, felügyelőbizottsági vagy igazgatósági tagok a részvény vagy üzletrész megszerzése helyett akár azok ellenértékét is kérhetik, feltéve, hogy a szervezet azokat értékesíteni tudja – hívja fel a figyelmet összefoglalójában a Kapolyi Ügyvédi Iroda.

Sharing economy: kit terheljenek az adózással kapcsolatos kötelezettségek? 

A digitális platformok elterjedése teljesen új korszakot nyitott a gazdaság számos területén, átformálva a fogyasztási szokásokat. Az új típusú működési modellek az adózás kapcsán is kihívások elé állítják az egyes országok hatóságait, jogalkotóit, amelynek leküzdésében várhatóan nagyobb felelősség és kötelezettség hárulhat a digitális platformok üzemeltetőire, illetve a pénzügyi szolgáltatókra – hívta fel a figyelmet OECD.

Koronavírus Magyarországon: megszűnik a kötelező maszkviselés! 

Egyelőre elhagyhatóvá válnak a maszkok.

Drágulnak az üzemanyagok - kiderült, mit terveznek a taxisok az árakkal 

Egyelőre biztosan nem változik a fixtarifa az elszálló üzemanyagárak miatt.

Orbán Viktor elárulta, mit gondol a harmadik oltásokról 

Orbán Viktor szokásos, pénteki rádióinterjúja a mai koronavírus-adatok ismertetésével kezdődött.

Koronavírus: mit mutatnak a számok Magyarországon? 

Mára virradóra sem szedett új áldozatot itthon a koronavírus.

Itt dől el a verseny a magyar kkv-k között 

A digitális fejlettség vált a magyar vállalkozások versenyképességének legfontosabb mozgatórugójává a pandémia alatt. A helytől független munkavégzés és munkakultúra kialakítása tartósan a cégvezetők prioritási listájának elejére került, és egyre többen kezdték el stratégiai szinten kezelni a felhőalapú megoldásokat.

Különleges árverés: előkerült egy Picasso a szekrényből 

Pablo Picasso egy festménye, amelyet nemrég fedeztek fel egy maine-i ház szekrényében, több mint 150 000 dollárért kelt el egy múlt hétvégi massachusettsi aukción.

Hogyan vágott neki a nyárnak a hazai ingatlanpiac? 

A Duna House közreadja havi Tranzakciószám Becslését (DH-TB) és jelzáloghitel előrejelzését, amely szerint 2021 júniusában, országosan 13 615 ingatlan adásvétel bonyolódott, valamint 115 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott.

Pénz a vállalkozásnak: mától igényelhetők az újraindítási hitelek 

A hazai kis- és középvállalkozások segítése érdekében az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakmai támogatása mellett július 1-jétől igényelhető öt új, speciálisan a vállalkozások újraindítását segítő Széchenyi Kártya Konstrukció – jelentette be a Széchenyi Kártya Programot működtető KAVOSZ Zrt.

Indul a nyári szezonális razzia - kik számíthatnak ellenőrzésre? 

Megkezdődött a július 1-je és augusztus 20-a között már évek óta rendszeresen elrendelt nyári szezonális élelmiszerlánc ellenőrzés. Erdős Norbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár az akcióval kapcsolatban azt mondta, hogy idén is fokozottan ellenőrzik a nyári fesztiválokon, a rendezvényeken és a vásárokon működő kereskedelmi és vendéglátó létesítményeket, valamint a mozgó egységeket.

Türelmetlenebbek a cégvezetők, szaporodnak a lánctartozások 

A magyar cégvezetők nagy része rég nem látott növekedésre számít idén, de az egész Európában kialakult tartozási láncok miatt bizonytalan marad a piac. Az Intrum vállalati fizetési jelentése szerint hazánkban főleg a kisvállalkozásokat érintik a fizetési nehézségek, de leépítések inkább a nagyvállalatoknál lehetnek emiatt.

Lecsapott a Cetelem Bankra az MNB 

Az MNB felfüggesztette a Cetelem Bank fogyasztóbarát személyi kölcsön minősítését. A bank megsértette a Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel pályázati kiírás vonatkozó pontjait azzal, hogy július 1-jétől nem biztosította a teljeskörű online hitelfelvétel lehetőségét a hitelfelvevőknek.

Vállalkozások fejlesztése: két programról is elindult az egyeztetés 

Két olyan program társadalmi egyeztetése kezdődött meg tegnap, amely a vállalkozások hosszú távú fejlesztését biztosíthatja, a Magyar Multi Program a kiemelkedő teljesítményű, valamint jelentős növekedési potenciállal rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozások támogatását, a Zöld Nemzeti Bajnokok pályázat a zöldgazdaság területén működő cégek technológiafejlesztésének támogatását tűzte ki célul – jelentette be György László gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár.

Itt van, hogyan lazít tovább az ország 

Kijött a kormányrendelet az 5,5 millió beoltott elérése utáni néhány újabb enyhítésről és a digitális COVID-igazolványról. 

Járvány Magyarországon: ezúttal nincs újabb elhunyt 

Miközben mindösszesen 32 új fertőzöttet igazoltak.

Hurrá, nyaralunk! Hogyan kössünk utasbiztosítást a koronavírus árnyékában? 

Az idei nyaralási szezon alapvető jellemzője a koronavírus által generált bizonytalanság.

Mekkora hitelre futja az átlagbérből? 

Szerda reggeli adatok szerint 332 ezer forint volt áprilisban a bruttó medián kereset, az átlagbér pedig meghaladta a 440 ezer forintot. Mutatjuk, mekkora fedezet nélküli személyi hitelben gondolkodhat egy mediánbért és egy átlagbért kereső munkavállaló.

Mennyit keresnek a magyarok? Kijöttek a friss adatok 

A KSH friss adatai szerint 2021 áprilisában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 440 600 forint, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset pedig 293 000 forint volt, mindkettő 10,1 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. Ezt azonban reálértékben majdnem lefelezte az infláció.

Koronavírus Magyarországon: mikor dobhatjuk el a maszkot a számok szerint? 

13 486 - ennyi oltott hiányzik ahhoz, hogy megszabaduljunk a maszktól.

Két hónapon keresztül fognak a Balatonnál razziázni a NAV-osok 

Nemcsak a strandokon és éttermekben fognak felbukkanni.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
 Inkább cowboyok szeretnének lenni az amerikai gyerekek, mint gyárakban dolgozni

Inkább cowboyok szeretnének lenni az amerikai gyerekek, mint gyárakban dolgozni 

Gyurcsik Attilával, a Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán több dobogós helyezést elért Accorde Alapkezelő vezérigazgatójával beszélgettünk.

Pénzszerzés

Kockázatos lakáshitelek: egyre többen kifeszítik magukat

Kockázatos lakáshitelek: egyre többen kifeszítik magukat  

A lakáshitelek több mint harmada esetében a kölcsönösszeg meghaladta a vételár 70 százalékát.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo