Meglepően drasztikusan csökkent a közműtartozók száma

Az elmúlt évtizedben jelentősen csökkent a közműszektorban nyilvántartott hátralékosok száma és tartozásuk összege.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) adatai szerint a rezsicsökkentés bevezetése óta a villamosenergia-, a földgáz- és a távhőszektorban is jelentősen csökkent mind a tartozással rendelkező lakossági fogyasztók száma, mind pedig a tartozások összege. A hátralékosok száma és a tartozások összege a nem lakossági előfizetők esetében is folyamatosan javuló tendenciát mutat.

Régen egy fűtési szezont követően nagyot nőtt a közműtartozók száma (Kép: Pixabay)

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal az engedélyesi adatszolgáltatások nyomán havonta összesíti a villamosenergia-, a földgáz- és a távhőágazatban nyilvántartott lakossági és nem lakossági számlatartozások összegét, illetve a hátralékosok felhasználók és díjfizetők számát. Az adatokból kiderül, hogy a rezsicsökkentés 2013-as bevezetése óta egyaránt jelentősen csökkent a közműtartozások összege és a tartozást felhalmozók száma is.

Míg 2013 januárjában földgázszámlája kiegyenlítésével még több mint 800 ezer lakossági fogyasztó esett késedelembe, addig ez a szám 2022 januárjában 294 ezer volt. A hátralékos ügyfelek számával párhuzamosan a földgáz egyetemes szolgáltatók lakossági kintlévősége is jelentősen csökkent. 2013 januárjában nyilvántartott csaknem 30 milliárdos lakossági össztartozás 2022 első hónapjában ennek harmada, kevesebb, mint 9 milliárd forint volt. Hasonlóan javuló tendencia figyelhető meg a nem lakossági szektorban is. Itt 2013 januárjában csaknem 70 ezer késedelmes előfizető volt, ami 2022 januárjára 22 ezer alá csökkent, össztartozásuk pedig 30 milliárdról 7,5 milliárd forintra apadt.

A villamosenergia-szektorban 2013 januárjában 1,8 millió hátralékos lakossági felhasználót tartott nyilván a hivatal csaknem 30 milliárd forintos össztartozással. 2022 januárjára a lakossági hátralékosok száma a harmadára (652 ezer), össztartozásuk pedig 12 milliárdra csökkent. Megfeleződött a hátralékkal nyilvántartott nem lakossági fogyasztók száma is: míg 2013 januárjában 100 ezer nem lakossági hátralékos fogyasztó szerepelt a nyilvántartásban, addig 2022 januárjában már csak 47 ezer.

A távhő ágazatban a vizsgált időszakban (2013. január – 2022. január) megfeleződött a lakossági számlatartozások összege, az össztartozás 15 milliárdról 7 milliárdra csökkent, és csökkent a hátralékos díjfizetők száma is, 188 ezerről 141 ezerre. A nem lakossági díjfizetők esetében a tartozások összege szintén jelentősen, 5 milliárdról 1,6 milliárd forintra mérséklődött.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo