MTI cikkei
MTI cikkei
"Nem gond az atomhulladék"
A nagy aktivitású atomhulladék biztonságos és hosszú távú geológiai tárolásának lehetőségét természeti analógiák bizonyítják, így a technológiai fejlődésével arra hamarosan az ember is képes lehet - mondta Hegyháti József, a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, az "Atomenergia és biztonság" című beszélgetéssorozaton Budapesten.
Kevert vagy hagyományos rozé?
Nem értenek egyet a magyar borászok az Európai Bizottság azon javaslatával, hogy a rozé borok címkéin tüntessék fel, "hagyományos" vagy pedig "keveréses" eljárással készült italról van-e szó.
Négynapos munkahét: százezreket érinthet
A közszférában bevezetendő négynapos munkahét is szerepel a kabinet takarékossági javaslatai között - értesült a Világgazdaság. A gazdasági napilap pénteki számában megjelent cikk szerint az egyelőre nem világos, hogy ezt a költségvetési szférában dolgozó - a legfrissebb adatok szerint - mintegy 707 ezer főt hogyan érintené, hiszen többek között a tanárok vagy a rendőrök esetében abszurditás lenne a heti négy munkanap felvetése.
Félmilliárdra büntette a PSZÁF Sorost!
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) csaknem félmilliárd forintra bírságolta a Soros Fund Management LLC-t tavaly október 9-i, a Budapesti Értéktőzsdén OTP részvényekre kötött üzletei miatt, amelyek a banki papír jelentős értékvesztését okozták.
Napelemes közvilágítás Dombóváron
Napelemekkel működő közvilágítást építenek ki Dombóváron régiós pályázati támogatással; a prototípust kifejlesztő pécsi cég először itt alkalmazza a technológiát.
"A befektetők szerint alulértékelt a forint"
Bajnai Gordon, nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter állítja: sok befektető szerint alulértékelt a forint. Arra azonban nem tért ki egy londoni sajtóértekezleten, hogy szerinte mi lenne a megfelelő árfolyam.
New Yorkban is a magyar nyugdíjért aggódnak
A nyugdíjak időzített bombát jelentenek Magyarországon, ahol évente a GDP több mint 10 százalékát fordítják nyugdíjakra - hívta fel a figyelmet a szerdai The Wall Street Journal.
Napi 124 emberrel fogy a magyar
2009. januárjában kevesebben születtek és többen haltak meg Magyarországon, mint tavaly ugyanebben az időszakban; a természetes fogyás 3384 főről 3849 főre emelkedett, a népesség lélekszáma 10 millió 28 ezer fő volt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Vértesnek már kész programja van
Elvállalná a miniszterelnök-jelöltséget Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke, ha a politikai erők támogatják a programját. Előzetesen egyeztettek vele, de a politikai erők még nem kérték fel jelöltnek.
Nem kell eltemetni a magyar ötleteket?
A vállalati kutatóhelyek megtartására olyan pályázatot írtak ki, amely azt a célt szolgálja, hogy a hazai vállalkozások a válság időszakában is finanszírozni tudják fejlesztéseiket - mondta Lippényi Tivadar, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) elnökhelyettese.
Könnyebb hitel az IMF-től
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) korszerűsíti hitelezési gyakorlatát és egy új, úgynevezett rugalmas hitelvonalat létesít a jól teljesítő feltörekvő gazdaságok számára.
90 %-kal csökkentek Berlusconi bevételei
Továbbra is Silvio Berlusconi kormányfő a leggazdagabb olasz politikus, noha csaknem kilencven százalékos jövedelemcsökkenést kellett elkönyvelnie nemrégiben.
MSZP: az EU Gyurcsánytól tanul
Nem volt hiábavaló a március eleji magyar pénzügyi és banki javaslatcsomag, annak egyre több elemét veszi át az Európai Unió - mondta Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti (EP-) delegációjának vezetője az EP hétfői strasbourgi plenáris ülésén, napirend előtti felszólalásában.
Vigyen több pénzt, ha tankolni akar!
Emeli bruttó 3-3 forinttal a 95-ös benzin és a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán a Mol Nyrt. - értesült piaci forrásból hétfőn az MTI.
Miről tárgyalt Gyurcsány és Fodor?
Informális megbeszélést tartott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke vasárnap, a megbeszélésen nevekről nem tárgyaltak. Navracsics Tibor szerint mivel úgyis választási kampány lesz, - várhatóan június 7-én lesznek az európai parlamenti választások Magyarországon - egyszerűbb lenne és olcsóbb, ha ezzel együtt megtartanák az országgyűlési választásokat is.
Gyurcsány kész lemondani
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök bizalmatlansági indítványt kezdeményez maga ellen az Országgyűlésben. Az MTI úgy tudja, hogy a miniszterelnök azzal indokolta döntését, hogy így az MSZP a többi párttal egyeztetve találhat majd egy külső személyt a hatékony válságkezeléshez.
Az APEH nem mondana le a vagyonvizsgálatról
Sem az APEH, sem a pénzügyi tárca nem ért egyet az ombudsmannak a vagyonosodási vizsgálatokkal kapcsolatos alkotmányossági aggályaival - írta információira hivatkozva a szombati Magyar Nemzet.
Ahol nem gond állást találni
Tizenötödik alkalommal rendezik meg az ország legnagyobb vidéki állásbörzéjét a Miskolci Egyetemen jövő héten szerdán. A XV. Miskolci Egyetemi Állásbörze kínálata szerint 59 standon csaknem 65 kiállító vesz részt.
"Lehetetlen a gazdasági növekedés"
Lehetetlen a növekedés Ausztrália gazdasága számára - jelentette ki vasárnap Kevin Rudd miniszterelnök. Ausztrália is valószínűleg recessziós szakaszba lép, mivel a tavalyi utolsó negyedévben már zsugorodott gazdaságának kibocsátása és az idei első negyedévben is hasonló fejlemény várható.
Nem lesz kamatcsökkentés?
Nem változtat a jelenlegi 9,5 százalékos alapkamaton hétfőn a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az elemzők döntő többségének véleménye szerint.
Ezentúl nem bemondásra kapnak pénzt a képviselők?
Még nem tudni, hogy megegyezésre jutnak-e a parlamenti pártok a képviselői költségtérítésről az ügyben indított népszavazás parlamenti tárgyalása előtt. A Fidesz és az SZDSZ hajlandó egyezkedni a szocialistákkal.
Szlovákia is bedőlt
Szlovák elemzők szerint elképzelhető, hogy "zéró körüli" gazdasági növekedés lesz az idén Szlovákiában. Mi több, veszélyben látják az úgynevezett maastrichti deficitkritérium, a legfeljebb 3 százalék GDP-arányos államháztartási hiány elérhetőségét is.
Figyelmeztetnek: nehogy "túlgyógyítsuk" magunkat!
A válság nyomán fontolóra vett korlátozásoknak és reformoknak nem szabad azzal a kockázattal járniuk, hogy megsemmisül az utóbbi három évtized hatalmas mértékű globális vagyongyarapodásának forrása, vagyis a kapitalizmus, írták a pénteki Financial Timesban vezető amerikai közgazdászok.
APEH: több információt kap a kormány
Információcserével segíti az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) a kormány gazdaságélénkítő programját - közölte az adóhivatal pénteken az MTI-vel.
Jönnek az országos sztrájkok?
Országos demonstrációra készülnek a szakszervezetek, ha a kormány nem vonja vissza a munkavállalókra szerintük aránytalanul nagy terheket rovó adócsomagját - tudta meg a Népszava.
Számolgatják: megmenekül-e Kelet-Európa?
A valószínűsíthető igények miatt jelentősen emelni kell azt az uniós hitelkeretet, amely az EU-tagországok középtávú fizetésimérleg-problémáinak kezelését hivatott segíteni, és amelyből Magyarország már kap támogatást, mondták londoni feltörekvő piaci elemzők.
Egyre többet panaszkodunk a külföldiekre
Növekszik a határon átnyúló fogyasztói panaszok száma, amelyek többsége a légi utasjogokat és az internetes kereskedelmet érinti - mondta az Európai Fogyasztói Központ Magyarország (EFK) igazgatója.
Tankoljon az Apehnél 253 forintért!
Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) közzétette az április 1-je és április 30-a között, a fogyasztási norma szerinti üzemanyagköltség-elszámolással kapcsolatban alkalmazható üzemanyagárakat.
Van esély új munkahelyre
Két héttel hosszabbította meg munkahely-teremtési támogatások pályázati határidejét a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM), a pályázók kérésére.
Gazprom: nem a Nabuccóra
A Gazprom a meghívás ellenére nem száll be a Nabucco gázvezeték-vállalkozásba, mondta az orosz energiakonszern vezérigazgató-helyettese, Alekszandr Medvegyev. Egy keddi orosz televíziós műsorban Medvegyev arról beszélt, hogy Oroszország számára a Déli Áramlat vezeték elsőséget élvez.
Elég heti egy tornaóra?
Egyszerű indítványt nyújtott be a parlamentben a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Ecaterina Andronescu oktatási miniszter ellen a középiskolások óraszámának csökkentésére tett javaslatáért.
A Fed-elnök szerint idén vége a válságnak
Már idén véget érhet az Egyesült Államokban a recesszió, ha sikerül stabilizálni a bankrendszert, de borúlátó forgatókönyvek sem kizártak - mondta Ben Bernanke, a szövetségi tartalékbank-rendszer (Fed) elnöke kedden Washingtonban.
Egyre kevesebben gondolnak államcsődre
A múlt heti ütemes csökkenés után e hét elején még tovább mérséklődött a magyar szuverén adósságra köthető határidős biztosítási ügyletek (CDS) árjegyzése a londoni adósságpiacon, jelezve, hogy a befektetői megítélés szerint enyhül a magyar államadósság kockázata.
"Túl könnyű a mások pénzével játszani"
Már tíz évvel ezelőtt el kellett volna kezdeni a kampányt a piacok globális szintű, felelősségteljesebb szabályozásáért, mondta kedden Londonban megjelent nyilatkozatában a brit kormányfő, aki szerint véget ért a szabadjára engedett piac időszaka.
Életképtelen az új közbeszerzési törvény?
Életképtelen lehet a 2009. április elsején hatályba lépő új közbeszerzési törvény számos rendelkezése - mutattak rá "Az új közbeszerzési törvény 2009 áprilisától hatályos változásai és végrehajtási rendeletei" című konferencia előadói hétfőn Budapesten.
20 miliárdot csoportosít át a kormány
A regionális, illetve a kistérségi válságkezelésre 20 milliárd forintos alapot hozott létre a kormány, amelynek alapvető forrása a Regionális Operatív Program (ROP) - mondta a hétfői kormányszóvivői tájékoztatón Tukacs István, a gazdasági válságövezetek kezeléséért felelős kormánybiztos.
Veres: "van vészforgatókönyvünk"
A kormánynak van vészforgatókönyve arra az esetre, ha a magyar gazdaság visszaesése nagyobb lesz mint 3,5 százalék - mondta Veres János pénzügyminiszter egy hétfő reggeli televíziós műsorban.
Durva volt: a majom megölte munkaadóját
Megölte munkáltatóját - vagy inkább rabszolgahajcsárát - egy majom Thaiföldön: agyondobta egy kókuszdióval.
Lesz pénz az IMF feltőkésítésére
Egyezség körvonalazódott a húsz legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaság alkotta - a világgazdaság kibocsátásának 85 százalékát adó - országcsoport (G20) pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek szombatra összehívott angliai tanácskozásán a Nemzetközi Valutaalap (IMF) feltőkésítéséről. A német kancellár, aki szintén Londonban tárgyalt, elvetette azokat a vádakat, hogy Berlin nem tesz megfelelő gazdaságélénkítő erőfeszítéseket.
Veres: "a magyar állam nincs abban a helyzetben"
A devizahitelek forinthitellé való átváltása nem oldható meg csak állami kötelezettségvállalással - mondta Veres János pénzügyminiszter szombaton Budapesten újságíróknak.
A nagy forint-gyengülésen már túlvagyunk?
A közép-európai hármak (CE3) valutáinak mérsékelt további gyengülése még elképzelhető, de az árfolyam-kiigazítás zöme jó eséllyel már lezajlott, áll az egyik vezető londoni befektetési csoport pénteki elemzésében, amely szerint ugyanakkor a következő egy évben nagy valószínűséggel nem lesz magyarországi jegybanki kamatcsökkentés.
Svájci segítség a forintnak
A svájci frank gyengítése az euróval szemben áttételesen erősíti a forint és a zloty árfolyamát, az eurót reggel kilenc órakor 293,22 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben, szemben a csütörtök késő esti 294,40 forinttal.
"Kilátásaink rosszak, de a környezetért aggódunk"
Soha nem látott pesszimizmus érzékelhető a fogyasztói termékeket előállító vállalatok és a kiskereskedelmi cégek első számú vezetőinek körében - derül ki a PricewaterhouseCoopers (PwC) globális vezérigazgatói felméréséből, amelynek eredményeit szerdán juttatta el az MTI-nek.
Románia sem vár tovább: 19 milliárd az IMF-től
Tizenkilenc milliárd euró hitelt igényel Románia az Európai Bizottságtól és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), a román pénzügyminisztérium és a jegybank becslése szerint, mondták kedden román kormányzati források.
Nem félti a miniszter a 100 milliárdos programot
Az Út a munkához programra elkülönített 100 milliárd forintot nem veszélyezteti a gazdasági válság - mondta a szociális és munkaügyi miniszter kedden az MTI-nek Szentendrén, eloszlatva a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) fórumán elhangzott aggályokat.
Költsünk vagy a bankokat regulázzuk?
A nemzetközi gazdasági válság megfékezésére globális gazdaságösztönző lépéseket szorgalmaz az Egyesült Államok, és ez törést okozhat Amerika és Európa között, amely inkább a pénzügyi újraszabályozásra törekszik, írta a The Wall Street Journal.
Román nagykoalíció mentőcsomagra vár
Románia a következő időszakban nem nélkülözheti a külföldi kölcsönt, de ezt csakis a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) "partnerségben" veheti fel - jelentette ki hétfőn a parlament két házának együttes ülésén Traian Basescu államfő.
A forint nyerte hétfőn a legtöbbet!
Hétfőn a forint nyert a legtöbbet az euróval szemben, részint a Magyar Nemzeti Bank elnökének erőteljes szóbeli beavatkozása nyomán, részint, mert a februári államháztartási hiányról hétfőn megjelent adat megfelelt az előrejelzésnek.