Az IMF - mint keddi közleményében olvasható - alapvetően átalakítja hitelezési politikáját a globális gazdasági válság súlyosbodása miatt. Az új rugalmas hitelvonal (FCL) a nagyon jó eredményeket felmutató országok számára tavaly októberben jóváhagyott rövid távú likviditási hiteleket (SLF) váltja fel és megnöveli a számukra elérhető pénzeket, szigorú feltételek nélkül, válságmegelőző célból.
"Ezek a reformok jelentős változást képviselnek abban, ahogy a Valutaalap segíthet tagországainak, és a jelenlegi globális válságban éppen erre van szükség" - hangsúlyozta Dominique Strauss-Kahn vezérigazgató. Mint fogalmazott, a hitelezési politika rugalmasabbá tétele és a feltételrendszer áramvonalasítása segíthet abban, hogy az IMF hatékonyan ki tudja elégíteni a tagok különféle szükségleteit. A módosítások hozzájárulnak ahhoz, hogy a tagországok kezelni tudják a krízist és visszatérjenek a fenntartható növekedéshez - tette hozzá.
Megnövelt keret, kevesebb felülvizsgálat
Az IMF a hitelekhez szabott feltételeket rugalmasan szándékozik kialakítani az egyes országok "erőnlétének" megfelelően. Eddig túl sok olyan feltételhez kötötték a hiteleket, amelyek nem koncentráltak kellően az alapcélokra - olvasható a dokumentumban. Az IMF azon országoknak, amelyek számára nem elérhető az FCL-vonal, rugalmasabbá kívánja tenni eddigi fő válsághárító eszközét, a készenléti hitelkereteket (SBA). Lehetővé válik, hogy az igénylő országok a hitelek jelentős hányadát korai fázisban lehívhassák, és csökkentik a felülvizsgálatok gyakoriságát.
Keddi sajtóértesülések szerint a G20 csoport április 2-i londoni csúcstalálkozóján döntés születik arról, hogy jelentősen megnövelik az IMF tőkekészletét. A várakozások szerint az Egyesült Államok 100 milliárd dollárt ad a Valutaalapnak, Japán ugyanekkora összeggel siet a pénzintézet segítségére, míg az Európai Unió feltételezhetően 150 milliárd dollárt teremt elő e célra.
Románia is beállt a sorba
Keleti szomszédunk és a Nemzetközi Valutalap megállapodott egy összesen 20 milliárd eurós, több nemzetközi pénzintézettel együtt finanszírozandó hitelcsomag feltételeiről, és arról, hogy az ország az államháztartás hiányát a bruttó hazai termékhez viszonyított 4,6 százalékra szorítja le - közölték román kormányforrásokra hivatkozva a hírügynökségek.
A nemzetközi pénzügyi szervezet küldöttsége Bukarestben tárgyal a Romániának nyújtandó hitelcsomagról, amelyet az Európai Unióval közösen hoznak létre. Magyarország és Lettország után Románia az Európai Unió harmadik tagországa, amely folyó fizetési mérlegének és államháztartásának tetemes hiánya miatt külső pénzügyi segítségre szorul. A hitelcsomagot hivatalosan szerdán hagyják majd jóvá Bukarestben, az IMF igazgatótanácsa május 4-én fogadja azt el.