A napenergiát befogó és hasznosító eszközök számtalan továbbfejlesztése eddig mindig abba az akadályba ütközött, hogy túl nagy volt bennük az ólomtartalom. Valahányszor kiiktatták ezt az anyagot a termékekből, a napenergiát hasznosító képességük romlott. Vagyis csökkent a hatékonyságuk. A napsugarakban lévő energiának mindössze 6 %-át tudták hasznosítani.
Az illinois-i Northwestern University és az Oxford University kutatói megtalálták a módját, hogyan orvosolják a problémát, írta a Science szakmai folyóirat. A perovszkit-tartalmú eszközök (angolul perovskite, németül perowskit) 15 %-os energiahasznosítási szintet képesek elérni. Az új megoldás nemcsak kevésbé veszélyes az emberi egészégre nézve, de környezetbaráttabb is.
A kutatók szerint könnyen lehetséges, hogy más innovátorok újabb fogásokra jönnek majd rá, melyek tovább javíthatják a perovszkit hatékonyságát. A perovszkit, az ón és az ólom a "periódusos rendszernek ugyanabban a tartományában helyezkednek el, ezért jobb eredményekre is számíthatunk majd", nyilatkozta a Northwestern University kutatócsoportját vezető Mercouri G. Kanatzidis a Salon.com-nak.
A zöld biznisz hívei azt várják az áttöréstől, hogy az utolsó döfést adja a fosszilis energiahordozóknak, melyek így nem bizonyulnak árban versenyképesnek a korszerűbb, környezetbarátabb és legfőképpen hatékonyabb napenergiát hasznosító eszközökkel szemben. Ez azonban még közel sem biztos: arról sajnos egyelőre nem szól a fáma, vajon az új szolárcellák előállítása olcsóbb vagy drágább lesz-e, mint az eddigi moduloké, habár a növelt energiahasznosítási arány kétségtelenül az új eszköznek kedvez pénzügyi értelemben.