Több ágazatban is hatalmas befektetési lehetőségek nyílnak meg az energetikai átmenet felgyorsulásával. A beruházásokat a megújulóenergia-kapacitások bővítésének, az energia- és erőforrás-hatékonyság javításának, valamint a kapcsolódó infrastruktúra korszerűsítésének igénye hajtja – ezek stratégiai jelentőségűek a globális felmelegedés okozta kihívások kezelésében. A KPMG „Energy Transition Investment Outlook: 2025 and Beyond” című felmérése ezeket a beruházási mozgatórugókat, az aktuális és jövőbeli trendeket, valamint a területen tapasztalható akadályokat vizsgálta. A jelentés 36 országból, 11 ágazatból 1400 olyan felsővezető véleményét rögzítette, akik olyan vállalatokat irányítanak, amelyek aktívan fektetnek be az energiamix átalakításába.
Fokozódó tempó és a lehetőségek széles skálája
A KPMG kutatása szerint a befektetők 72 százaléka úgy látja, hogy a közelmúlt kihívásai ellenére az energiaátmeneti eszközökbe történő befektetések dinamikusan növekednek. A megkérdezettek még a magas kamatlábak és a geopolitikai feszültségek időszaka után is elkötelezettek maradtak a tiszta energiához kapcsolódó technológiák és projektek iránt.
A befektetők előtt sokféle lehetőség áll, az érdeklődés pedig számos technológiát és rendszert ölel fel. A felmérés szerint a válaszadók 64 százaléka az elmúlt két évben energiahatékonysági technológiákba fektetett (ideértve a villamosítást is), 56 százalékuk megújuló és alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiákba, 54 százalékuk energiatárolási és hálózati infrastruktúrába, míg 51 százalékuk a közlekedés és az ahhoz kapcsolódó infrastruktúra fejlesztésébe.