Állati zsíradékot használnak a bankjegyek és a bankkártyák gyártásához

Egyre több országban kezdenek plasztikbankókat kiadni a jegybankok, mert ezek strapabíróbbak a papírpénzeknél. Az állatvédők egyáltalán nem örülnek ennek. Vallási és állatvédő aktivisták 2016 óta kampányoltak Angliában, hogy ne használják ezt az alapanyagot a bankjegyek előállításához. Mindhiába. A jegybank beintett.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A műanyagból készült új angol font bankjegyek előállításához „nyomokban” – tehát rendkívül kis mennyiségben – használnak fel állati zsírt, vagyis faggyút, ami a húsipar mellékterméke. Rendszerint a veséből és a bélszínből vonják ki, szarvasmarhákból, birkákból és a lovakból. Vallási – elsősorban hindu, dzsainista és szikh – és állatvédő csoportok nem titkolták ellenérzésüket e gyártási módszerrel kapcsolatban. 2016 végén kezdtek felszólalni az ellen, hogy az új 5 fontos bankjegyben faggyú található. Az ezt ellenző online petíciót 130 ezren írták alá. De kampányuk nem ért célt.

Mi gyilkoljuk az orangutánokat
Több mint a negyede eltűnt az indonéz erdőknek az elmúlt 25 évben. A hatalmas pusztítás oka, hogy hatalmas mennyiségben van szükség területekre a pálmaolaj előállításához. Közben pedig a legközelebbi rokonainkat irtjuk ki ezzel.
Anglia központi jegybankja, a Bank of England augusztus 10-én bejelentette, hogy nem áll el a faggyú használatától, arra továbbra is szükség lesz a bankók előállításához. Hogy némileg kiengesztelje az aktivistákat, a bank hozzátette, hogy „nem volt könnyű” ezt a döntést meghoznia. Az ok: nem tudtak elfogadható alternatívát találni, amivel kiiktathatnák a faggyú használatát.

Az egyik szóba jöhető opció a pálmaolaj lett volna, de annak termelése már így is évek óta a környezetvédők támadásainak célpontjában áll. Az ázsiai országokban ugyanis megyényi területeken tarolják le az őshonos erdőket (a kivágott fákból a légkörbe távozik a törzsükben, ágaikban és gyökereikben megkötött szén-dioxid, óriási emissziót eredményezve), s helyükön pálmaolaj-ültetvényeket hoznak létre.

Az ökoszisztémák ily módon történő megbolygatása az őshonos állatfajok, például az orangutánok létét is veszélyezteti. Erre hívta fel a figyelmet a Greenpeace KitKat-ellenes kampánya is. A pálmaolaj használata a bankjegy-gyártáshoz azért sem volt kivitelezhető, mert nem oldható meg kellőképp olcsón.

Polimerbankjegy, 2016 szeptemberében bocsátották ki a királynő fémes fotójával.
Fotó: Bank of England

Az aggodalmakat próbálva eloszlatni, a bank nyilvánosságra hozta, hogy 9,3 milliárd darab 20 fontos, 10 fontos és 5 fontos bankjegy előállításához nagyjából 50 jószág faggyúmennyiségére lesz csak szükség a következő 10 évben. Összehasonlításképpen Angliában 2016-ban összesen 2,8 millió lábasjószágot tenyésztettek.

A Bank of England egyébként vizsgálatot indított az ügyben, és jelentésében – nyilván saját renoméját védendő – hangsúlyozta, hogy világszerte 30 jegybank használ faggyút a polimerbankók előállításához. De faggyú van a bankkártyákban és a mobiltelefonokban is.

Ezek még papírból készültek. Remekül gyűrődnek.
Fotó: Flickr/Petras Gagilas

A CNN utánajárt, mely valutákról van szó. Az Innovia Films nevű cég, mely a brit bankókhoz is szállítja a polimerműanyagot, 23 másik ország valutájában is érintett, így például a kanadai dollárban és az ausztrál dollárban. Malajziában, Nigériában, Chilében és Mexikóban is használnak polimerbankjegyeket.

Az Innovia Films sajtószóvivője a CNN-nek elárulta, a faggyú antisztatikussá teszi a műanyagot, vagyis csökkenti, minimalizálja a műanyag súrlódása által keletkezett elektromos töltést.

A nemzeti jegybankok azért térnek át egyre inkább a műanyag bankjegyek gyártására, mert az kevésbé koszolódik és használódik el, mint a papírbankók, vagyis tovább maradhatnak forgalomban.

Arról nincsenek adatok, hogy a bankkártyák gyártásához használt faggyú milyen mennyiséget tesz ki világszerte.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo