A láthatatlan munka kifejezése alatt olyan tevékenységeket értünk, amelyekért az érintettek nem kapnak közvetlen anyagi juttatást vagy hivatalos elismerést. Ide tartozik például a háztartási munka, a gyermeknevelés, az idős hozzátartozók gondozása, valamint számos háttérben végzett vállalati- vagy közösségi feladat. Ezek az erőfeszítések nélkülözhetetlenek a mindennapi élet és a gazdaság szempontjából, mégis ritkán kapják meg a megérdemelt figyelmet.
Fotó: Pixabay
A kifejezés először 1987-ben jelent meg, majd 2001-ben a kanadai székhelyű Női Nevelési és Szociális Akció Szövetség (Afeas) tűzte ki minden év április első keddjére a láthatatlan munka világnapját, amelyet azóta számos ország átvett és elismer.
A statisztikák szerint a láthatatlan munkát – például a háztartásvezetést és a család gondozását – döntő többségében nők végzik. Becslések alapján, ha ezekért a feladatokért fizetést kapnának, az évente mintegy 11 billió dollárral növelné a világgazdaság értékét, ami a globális GDP közel 9 százalékának felel meg.
Magyarországon is hasonló a helyzet: a Központi Statisztikai Hivatal szerint a nők közel két és félszer annyi időt töltenek el nem fizetett munkával, mint a férfiak, ami jelentős hátrányt jelent számukra a karrierépítés terén, mivel kevesebb idejük marad szakmai fejlődésre, továbbképzésekre, valamint a munkahelyi kapcsolatok ápolására, amelyek kulcsfontosságúak a szakmai előmenetelben.