A 19/2004. (II. 26.) FVM-ESzCsM-GKM együttes rendelet az élelmiszerek jelöléséről szerint az élelmiszer csak akkor hozható forgalomba, ha jelölése magyar nyelven, közérthetően, jól olvashatóan tartalmazza az információkat. Az élelmiszer-jelölés: az élelmiszeren, annak csomagolásán vagy az élelmiszerhez egyéb módon rögzített eszközön vagy azt kísérő dokumentumban megjelenő bármilyen, az élelmiszerre vonatkozó információ.
A megnevezésnek vagy a megnevezés kiegészítésének utalnia kell az élelmiszer fizikai állapotára vagy kezelésére (például porított, fagyasztva szárított, gyorsfagyasztott, sűrített, füstölt), az ilyen jelölés hiánya alkalmas a fogyasztók megtévesztésére. A védjegy, márkanév, illetve fantázianév nem helyettesítheti az élelmiszer megnevezését. Azokat az élelmiszereket, amelyeket a minőségmegőrzési idejük növelésére a levegőtől eltérő összetételű gázatmoszférában csomagoltak, a „védőgázas csomagolásban” jelöléssel is el kell látni.
2. Fel kell sorolni az élelmiszer összetevőit
b) az édesítőszert tartalmazó élelmiszerekben a megnevezéshez kapcsolódóan a jelölésen az "édesítőszerrel" kifejezést;
3. A címkén felsorolt összetevőket csoportosítani kell
Az összetevőknek megfelelően az alábbi kifejezéseket kell használni:
- hozzáadott cukrot és édesítőszert együtt tartalmazó élelmiszereken a megnevezéshez kapcsolódóan a jelölésen a "cukorral és édesítőszerrel" ;
- aszpartámot tartalmazó élelmiszerek jelölésén a "fenil-alanin forrást tartalmaz" kifejezést;
- 10 százaléknál több hozzáadott poliolt (cukoralkohol, mint például a xilit) tartalmazó élelmiszerek jelölésén a "nagyobb mennyiség fogyasztása hashajtó hatású" kifejezést.
Az összetevő vagy az összetevők egy csoportjának mennyiségét is kötelező feltüntetni az alábbi esetekben:
b) a jelölésen szavakkal, képpel vagy grafikával hangsúlyozott, vagy
c) alapvető jellemzője az élelmiszernek és megkülönbözteti azt azoktól az élelmiszerektől. A százalékban feltüntetett mennyiségnek - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - az összetevők előállításkor felhasznált mennyiségének kell megfelelnie.
4. Rá kell írni a csomagolásra a nettó súlyt
Előrecsomagolt élelmiszerek esetében kötelező a nettó mennyiség feltüntetése (a nettó mennyiség a csomagolóeszköz tömege nélküli tömeg).
5. Fel kell tüntetni a lejárat idejét
A csomagoláson egyértelműen jelölni kell a minőségmegőrzési időtartamnak a lejárati dátumát, vagy a mikrobiológiai szempontból gyorsan romló élelmiszerek esetében a fogyaszthatósági időtartam lejáratát.
6. Jelölni kell a tárolási feltételeket
Meg kell nevezni a minőség megőrzéséhez szükséges speciális tárolási vagy felhasználási feltételeket.
7. Forgalmazó nevét és elérhetőségét is fel kell tüntetni
Fel kell tüntetni az élelmiszer előállítójának vagy az Európai Gazdasági Térség valamely államában székhellyel rendelkező forgalmazójának nevét vagy cégnevét és címét, azonosításra alkalmas módon. Az élelmiszer jelölésén a forgalmazó címeként azt a fizikai helyet kell feltüntetni, ahol a forgalmazó megtalálható. A cím postafiókszámmal nem adható meg.
8. Meghatározott termékeknél fel kell tüntetni a származás vagy eredet helyének adatait
A származás vagy eredet helyének feltüntetése abban az esetben szükséges, ha az ilyen adatok meg nem adása jelentős mértékben félrevezethetné a fogyasztót az élelmiszer valódi származása vagy eredete tekintetében. (A feldolgozatlan marha- és baromfihús, a gyümölcs- és zöldségfélék, a tojás, a méz, a bor és az olívaolaj esetében kötelező, de az Európai Unió az élelmiszer-címkézés kiterjesztését tervezi annak érdekében, hogy a jövőben a gyártók egyéb termékeiken is feltüntessék a termelés helyét.)
9. Mellékelni kell a termékhez használati útmutatót
Felhasználási útmutatóval kell ellátni a terméket, amennyiben az ilyen útmutató hiányában lehetetlen lenne megfelelően felhasználni az élelmiszert.
10. Jelölni kell az allergéninfót a rendelet 5. számú melléklete szerint!
Az alábbiakra - függetlenül attól, hogy szerepelnek-e az összetevők között - fel kell hívni a fogyasztó figyelmét!
-diófélék
- zeller, mustár-és szezámmag, illetve az abból készült termékek
- glutént tartalmazó gabona és azokból készült termékek
- szójabab és azokból készült termékek
- földimogyoró és azokból készül termékek
- tej és azokból készült termékek
- kén-dioxid és SO2-ben kifejezett szulfitok 10 mg/kg, illetve 10 mg/liter koncentrációt meghaladó mennyiségben.
- csillagfürt és abból készült termékek.
- puhatestűek és abból készült termékek.
11. Fő látómezőbe helyezve fel kell tüntetni a tápértéket
Kötelezően feltüntetendő adat csak év végétől lesz ugyan, de ha most készülünk csomagolt élelmiszert előállítani, akkor nem érdemes ezt figyelmen kívül hagyni. A „tápérték jelölés” a csomagoláson feltüntetett olyan információkat jelenti, amelyek az energiatartalomra és a következő tápanyagokra vonatkoznak:
- fehérje,
- szénhidrát (ebből cukor),
- zsír (telített zsír)
- élelmi rost,
- nátrium