Az orosz piacra exportálni szándékozó magyar vállalkozások a legtöbb esetben szembesülnek azzal, hogy részben a bankok hitelezési hajlandóságának csökkenése, részben az orosz, illetve a magyar-uniós pénzügyi szabályozás következtében finanszírozási problémák lépnek fel – mondta Pavel Yermilov a Volksbank orosz ügyfélkapcsolatok vezetője. A magyar cégek számára azonban mind a kereskedelmi bankok, mind az állami exportösztönzők kínálnak konstrukciókat, amelyekkel áthidalhatják ezeket a nehézségeket.
A két intézmény jogi státuszát 1994-ben határozták meg, a mérlegfőösszeg 200 milliárdos pluszban zár idén. Hegyi kiemelte, hogy ők nem versenyeznek a kereskedelmi szektorral, hanem kiegészítő lehetőséget kínálnak az exportorientált cégek számára. A két intézmény egyébként a magyar export 0,5-1 százalékát finanszírozza. A cél jelenleg a 3 százalék elérése. Az intézetek kívülről vonnak be forrásokat, piaci áron amelyet kedvezményesen adnak tovább a magyar exportorientált vállalatoknak.
Ehhez az állam biztosít eszközöket: amíg idén 350 milliárd forint volt az állami kezességvállalás, 2013-ban már 1200 milliárd forint. A MEHIB számára a költségvetés által garantált biztosítás is emelkedik jövőre: megközelíti az 350 milliárd forintot az eddigi 80 milliárdról. Emelkedik a kamatkiegyenlítési költségvetési keret (7 milliárd forintra), ez a szám ráadásul felülről nyitott, azaz év végéig (2013) még emelkedhet. A MEHIB nem piacképes kockázati limitje 500 milliárd forintra emelkedett. A válság előtt tulajdonképpen az Eximbankra nem volt olyan gyakorta szükség, hiszen a kereskedelmi bankok megoldották a finanszírozást. A jelen azonban úgy fest, hogy egyre inkább csökken a hitelezési hajlandóság, szűkülnek és drágulnak a források. Ilyen környezetben jelentősen felértékelődik a két intézet szerepe, amelyek ugyanakkor egyedül nem tudják kiváltani az országban érzékelhető több ezer milliárdos forráshiányt, de könnyíteni tudnak rajta. „Olyan kamatlehetőségeket tudunk nyújtani, amelyet a kereskedelmi bankok nem, illetve olyan ország-illetve cégkockázati esetekben is, amelyekre más intézetek nem képesek, vagy hajlandók” – mondta Hegyi Gábor.
A két intézmény idén került át az MNB alól az NGM alá, méghozzá közös vezetéssel. Az az elképzelés, hogy a közös vezetés lehetővé teszi a gyorsabb és egyszerűbb ügyintézést. „Nem fordulhat többé elő az, hogy míg a bank megítélt pénzt egy projekthez, addig a biztosító nem” – vélte Hegyi Gábor, aki szerint az EXIM mindinkább aktívabban fogja keresni a kapcsolatot a lehetséges partnerekkel, ügyfelekkel.
A BKIK, vagy az állami exportösztönzők jövőbeni partnerré tehetik a magyar vállalatokat, de van egy olyan új kapcsolódási pont, – a pénzügyi kapcsolatok szintjén – amely új lehetőségeket kínálhat az orosz piac irányába. A Volksbank – köszönhetően a Sberbankkal folytatott együttműködésének, immár több mint 300 milliós piac felé jelent nyitást, 13 országban és nyitott a magyar és az orosz üzletemberek közötti kapcsolat megteremtésére. „Az orosz üzletemberek immár Budapesten is öt orosz nyelvű bankfiókban is intézhetik ügyeiket, ami komoly segítség, mivel a magyar nyelv nagyon nehéz, én is 11 hónapja tanulom, kevés sikerrel” – mondta Pavel Yermilov, a Volksbank Magyarország Zrt. orosz ügyfélkapcsolatainak vezetője.
„Fontosnak tartjuk a B2B kapcsolatok erősödését, valamint az üzleti partnerekről szóló információk szolgáltatását, így komoly előnyhöz jutnak a magyar cégek azokkal szemben, akik csak kimennek Oroszországba és keresnek egy partnert. A bank hálózatán keresztül Oroszország bármely részéről – ahol van Sberbank fiók – szerezhetnek partnereikről információkat.
Pavel Yermilov szerint a Volksbank komfortosabb, mint versenytársai Magyarországon, mivel a nemzetközi kapcsolatok segítségével magasabb szintre emelkedhetnek a vállalkozás pénzügyi lehetőségei. „A bankrendszer segítségével határon átnyúló tranzakciókat is bonyolíthatnak, akár budapesti fiókjainkból is. Akár Magyarországon, akár Kazahsztánban, akár Törökországban kezdenek üzleti tevékenységbe, mi bárhol finanszírozhatjuk a gazdasági tevékenységet. A gazdasági stagnálás idején a bank gyorsabban és jobb feltételekkel nyújt likviditáshiteleket. Tehát mi nem csak a hálózatunkon belül működünk, hanem megpróbálunk kapcsolatokat építeni, és a magyar vállalatok számára óriási lehetőségek vannak. Például ilyen az építőipar, jön az olimpia, hatalmas beruházások indulnak, amelyek kiugrást jelenthetnek a magyar vállalatok számára” mondta a banki szakember.
A Piac&Profit konferenciájának délutáni szekciójában praktikus tanácsok hangzottak el az orosz piacra lépéssel kapcsolatban, erről szóló összefoglalónkat itt olvashatja.