A munkateljesítményhez kötött prémium, bónusz, valamint a jogszabályban előírt bér, bérpótlék és egyéb bér jellegű kifizetés nem váltható ki béren kívüli juttatásokkal, az év végi „pulykapénz” viszont igen. Bizonyos cafeteriaelemeket például adhat év végén az a munkáltató is, amely amúgy év közben nem élt ezzel a lehetőséggel.
Önkéntes pénztári tagdíj-hozzájárulás
A nyugdíjpénztári vagy egészségpénztári számlára utalhatunk több hónapra egy összegben előre vagy három hónapra visszamenőleg havonta legfeljebb 27 ezer 900 forintot 30,94 százalékos adóteher mellett. Többhavi tagdíj utólagos utalásánál a pénztárral közölni kell, hogy melyik hónapra mekkora összeg vonatkozik, de bevallani arra a hónapra kell, amelyben az utalást teljesítettük. Ha időközben változik az adóteher, például évváltásnál, a kötelezettséget a vonatkozási hónap szerint kell megállapítanunk, attól függetlenül, hogy a bevallási hónapra már más a szabály – hívja fel a figyelmet P. Király Ágnes adószakértő, a Top Cafeteria ügyvezetője. Ha előre utalunk, szintén közölni kell a pénztárral az összeg havi bontását, és havonta kell majd részösszegenként bevallani, és az adót megfizetni. Ha elfeledkezünk az adatközlésről, akkor adószempontból a kifizetés hónapjában adtuk a teljes összeget, annak minden következményével. Adhatunk még önkéntes pénztári adományt is, amelynek az adója 16 százalék (vagy 20,32 százalék), de az adó visszakérhető a pénztári számlánkra. (Jövőre egyébként jelentősen egyszerűsödik a nyugdíjbiztosítási ügyintézés!)
Erzsébet-utalvány
A munkáltató akár az egész évre szóló hidegétel-keretet – azaz a 12x5000 forintot 30,94 százalékos adóval – kiadhatja decemberben, de csak úgy, hogy a dokumentációjában minden hónapra elkülönítetten kimutatja a juttatást. Máskülönben túllépné a havi limitet, és az ötezer forint feletti összeg után 51,17 százalékos közterhet kellene fizetni. Csak annak a dolgozónak adható ki az egész évi összeg, aki mind a 12 hónapban a cégnél állt munkaviszonyban. Amennyiben év közben került állományba, a juttatást arányosítani kell.
SZÉP kártya
Ételfogyasztás
Az egységesség elvét betartva korlátlan mértékben továbbra is adhatók a „régi” ételutalványok. Bár 2012-től az 51,17 százalékos adózású elemekhez tartozik a juttatás, még mindig kedvezőbb, mint ha bérben adná a munkaadó. Számítások szerint, ha 20 ezer forint bruttó összeget bérben fizeti ki a munkáltató, a dolgozó nettó jövedelme 10 ezer 195 forint. Ha az összeget év végén étkezési utalvány formájában adja, akkor a dolgozó nettó juttatási összege 13 ezer 230 forint. Karácsony előtt különösen jól jöhet ez a plusz!