Hogyan adóznánk Orbán új terve szerint?

A mikro- és a kisvállalkozásoknak kisebb terheket jelentő adónemeket, egyes munkavállalói csoportok alkalmazása esetén pedig járulékkedvezményt ígér a munkáltatóknak az a tízpontos „munkahelyvédelmi akcióterv", amelyet Orbán Viktor hétfőn jelentett be a parlamentben napirend előtti felszólalásában. A csomag járulékot csökkentő elemeinek többségéhez hasonló kedvezmények már jelenleg is vannak, ami pedig az új adónemeket illeti: a részletek ismerete nélkül nehéz megítélni, valóban érdemes-e a vállalkozásoknak ezeket választani.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Orbán Viktor miniszterelnök mai napirend előtti felszólalásában az EU-csúcs eseményeinek értékelése után tízpontos „munkahelyvédelmi akciótervet" jelentett be.


Orbán Viktor napirend előtt felszólal a parlamentben
Kép: MTI

Kisadózók és kisvállalkozások
Kisadózók tételes adózása: a 6 millió forint alatti mikrovállalkozások – egyéni vállalkozók, betéti és közkereseti társaságok – választhatják, a főállású kisadózóknak 50 ezer, a félállásúaknak 25 ezer forintot kell fizetniük havonta, e mellett már semmilyen más adó és járulék nem terheli őket, vagyis ez kiváltja a társasági adót, az szja-t, a járulékokat és a szociális hozzájárulási adót. Akik ezt választják, azok nem nyújtanak be beszámolót sem, csak bevételi és kiadási számláikat tartják nyilván.
Kisvállalkozói adó: a legfeljebb 25 főt foglalkoztató vállalkozások választhatják, mértéke a nyereség és a bérköltség 16 százaléka lesz. Ez az adónem kiváltja a vállalkozás profitját terhelő adókat és a bérek után fizetendő közterheket, így a társasági adót, egyéni vállalkozók esetében a nyereség utáni szja-t, a szakképzési hozzájárulást, az osztalék után fizetendő egészségügyi hozzájárulást és a szociális hozzájárulási adót.

Az akcióterv keretében:

1. a felére csökkentenék a 25 éven aluliak munkáltatói terheit,

2.
a felére csökkentenék az 55 éven felüliek munkáltatói terheit,

3.
 a felére csökkentenék a szakképzettséget nem igénylő munkakörben dolgozó 25-54 évesek után fizetendő munkáltatói járulékot,
 
4. az első két évben teljes egészében, a harmadik évben pedig felerészben elengednék a tartós munkanélkülieket alkalmazó cégek munkáltatói járulékait,

5.
két évig nem kellene járulékot fizetni az elhelyezkedést követően a gyesről és a gyedről visszatérők után

6.
 bevezetnék a kisadózók tételes adózását,

7.
 bevezetnék a kisvállalatok adóját,

8.
 csak akkor kellene befizetniük az áfát az 500 ezer euró alatti bevételű vállalkozásoknak, ha azt már kifizették nekik,

9.
 nem kellene azonnal visszapótolniuk elvesztett tőkéjüket azoknak a cégeknek, amelyek csak a kedvezőtlen árfolyammozgások miatt szenvedtek el átmeneti tőkevesztést,

10.
 a házipénztári készpénz-záróállományra vonatkozó korlátozások megszüntetésével egyszerűsítenék a házipénztárak adminisztrációját.

Az első öt pontban említett munkavállalói csoportok esetében a szociális hozzájárulási adót és a szakképzési hozzájárulást 100 ezer forintos bruttó bérig csökkentenék.

Értelmezhetetlen, veszélyes és jogellenes
Simor András, az MNB elnöke szerint az a törvénymódosító javaslat, amely az MNB-re tranzakciós illetéket vetne ki, értelmezhetetlen, veszélyes és jogellenes. Értelmezhetetlen, mert a költségvetés számára nem jelent tartós bevételt, hiszen azt a közel 100 milliárd forintos veszteséget, amelyet a jegybank 2013-ban elszenved, a büdzsének 2014-ben meg kell térítenie az MNB számára. Ugyanezért veszélyes is, mert azt a látszatot kelti, mintha a kormány a költségvetés kozmetikázásának eszközével kívánna élni. S mivel a túlzottdeficit-eljárás keretében az unió nemcsak a büdzsé hiányát, hanem a strukturális hiányt is vizsgálja, a probléma nincs megoldva. Végül a javaslat azért jogellenes, mert a jegybanki függetlenséget sérti a jegybanki pénzeszközök szabad felhasználásának korlátozása. A „munkahelyvédelmi akcióterv” 300 milliárdos költségét a kormány a tranzakciós illetékből származó bevételből kívánja fedezni, amiből 100-100 milliárdot a jegybanktól, illetve az államkincstártól szedne be.

A kormányfő számításai szerint az akcióterv 300 milliárd forintos támogatást jelent a kisvállalkozásoknak és a kiemelt csoportokat foglalkoztatóknak, amelynek forrása a tranzakciós illeték lesz. Az 55 éven felüliekkel kapcsolatos intézkedés a miniszterelnök szerint körülbelül 250 ezer ember foglalkoztatását könnyíti meg - példaként a takarítókat, a kubikosokat és a rakodómunkásokat említette -, a kisvállalatok adója pedig 300 ezer kis cégnek segíthetne, amelyek több mint 800 ezer embert foglalkoztatnak.

Orbán szerint - aki utalt arra, hogy az országot eddig is folyamatosan támadták, de a kormány kitartott álláspontja mellett - ez az akcióterv ismét vitákat vált majd ki, de a kabinet ezeket a vitákat is megvívja, és nem enged a céljaiból: a munkahelyteremtésből, a munkahelyek megőrzéséből és a foglalkoztatás növeléséből.

A csomag járulékot csökkentő elemeinek többségéhez hasonló kedvezmények már jelenleg is vannak, ami pedig az új adónemeket illeti: a részletek ismerete nélkül nehéz megítélni, valóban érdemes-e a vállalkozásoknak ezeket választani.

Konzultál a kormány
„A mi fejünkben a részvétel és a konzultáció nem azonos azzal, hogy a döntési folyamatokba mindenféle felhatalmazás nélküli szervezeteket bevonjunk” – mondta Orbán Viktor a parlament hétfői ülésén az index.hu tudósítása szerint. A miniszterelnök az ellenzéki pártoknak a nemzeti konzultációt bíráló észrevételeit a magyar embereket ért sértésként értékelte, mondván, hogy akik szidják a nemzeti konzultációt, azok azokat is szidják, akik részt vesznek benne.

 

  

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo