Friss cikkeink

Ha csúszik a Brexit, mi lesz az EP-választással?
Az Egyesült Királyságban is meg kell tartani az európai parlamenti (EP-) választást, ha a tervezettnél több mint három hónappal később szüntetik meg az ország európai uniós tagságát (Brexit) – mondta az EP egy szóvivője a Welt am Sonntag című német lapnak.

Keményít a NAV: új módszerekkel hajtja be a tartozást
Az idei évtől még komolyabban lép fel a NAV az adótartozásokat felhalmozó kft.-k vezetőivel szemben. Az adóhatóság raádásul 2019-től már perelőkészítő ellenőrzéseket is folytat majd, amikkel még egyszerűbb lesz megállapítani a cégvezetők hitelezői érdekeket károsító magatartását.

Rabszolga, vagy túlóratörvény? Az adatvezérelt igazság nyomában
Mivel az elmúlt hónapokban a közbeszédet leginkább uraló téma a Munka Törvénykönyvének módosítása volt, a Piac & Profit kérésére a SentiOne social listening ügynökség megvizsgálta, hogyan követte az eseményeket a magyar nyilvánosság a közösségi oldalakon. Meglepő eredményekre jutottunk.

Adatbázis készül innovatív beszállítóknak
Hazai Ipar 4.0-s adatbázist készít az IVSZ. A szövetség az automatizálásban, digitalizációban érdekelt beszállítói kört gyűjtené egy csokorba, hogy könnyebben találhasson egymásra ügyfél és szállító – írja a Bitport.

Újabb cégek szállhatnak el a Brexit miatt
Az Európai Unió arra kötelezheti a brit légitársaságokat, hogy az EU-n belüli repülési jogaik megtartása érdekében rendezzék át részvényesi összetételüket, ha nem születik megállapodás a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről.

Mindenki nagy örömére meglepőt húzott a Fed
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed meglepetésre változtatott korábbi politikáján és jelezte: nem kívánja folytatni az irányadó kamat emelését.

Ki húzza a cégünk szekerét?
Hogyan találjuk meg és vegyük fel azt az embert, aki húzni fogja majd cégünk szekerét? A Performia videójából fontos tanácsokat kaphatunk ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásához.

A személyi jellegű kifizetések után is kell adózni
Hogyan és mennyit adóznak a KIVA alanyok és akik nem tartoznak ide, a személyi jellegű kifizetések után. Reggeli egypercesünkből kiderül.

A férfiak tényleg disznók, avagy a lenge öltözék neuromarketingje
A hiányos öltözékű nők képét évszázadok, sőt évezredek óta használják a termékek eladásában. Egy vonzó embertársunk mosolygó képe több százalékpontot is javíthat egy-egy termék, akár még egy hitel értékesítési mutatóin. Vajon ha többet is mutatunk, az többet ér? Földi Miklós Dániel reklámpszichológus erre a kérdésre kereste a választ.

Sikerszakmát szeretne? Nyisson webáruházat
A hazai e-kereskedelem növekedése évek óta 20 százalék körüli, amivel a kontinens legdinamikusabban fejlődő piacai közé tartozunk. Továbbra is hatalmas a hatalmas a teljes kiskereskedelem és az online kereskedelem növekedési üteme között; míg a hagyományos kisker „csupán” 6% körüli növekedést produkál, a webáruházak növekedése 18-20 százalék körüli.
Amikor egy Apple-fan találkozik a Microsoft-laptoppal
Szokatlan videóval jelentkezik Szántó Péter vlogja, a marketing szakember ugyanis egy laptop tesztelésére adta a fejét. A csavar a történetben, hogy Peti Apple-fan, és ez volt az első találkozása egy Microsoft-laptoppal.
Akkor most készüljünk a Brexitre?
A jelen állás szerint senki sem tudja, hogy mi lesz a Brexittel, lesz-e egyáltalán vagy elhalasztják? A sokféle lehetséges forgatókönyv mellett a prudens üzleti működés azonban megköveteli, hogy felkészüljünk a legrosszabb eshetőségre, még akkor is, ha abban reménykedünk, hogy a Brexitet mégis elhalasztják.
Kihalás szélén a kávé vadon élő fajtái
A kávé vadon élő fajtáinak 60 százalékát a kipusztulás szélére sodródott. Több mint száz fajta nő vadon a természetben. Ráadásul a növény magjai sem igazán bírják a tárolást, így nincs esély egy vészkészlet elraktározására, ha kipusztulna a vadon élő fajták nagy része.
Jól beszóltak a milliárdosoknak Davosban
A szegénység eltörléséért kampányoló közgazdász, Jeffrey Sachs utódjának tűnik Rutger Bregman történész, akinek Utópia realistáknak című könyve feltűnést keltett a nyugati világban. Az univerzális alapjövedelem propagátora beszólt Davosban a milliárdosoknak: jótékonykodás helyett miért nem beszélünk inkább az adóelkerülésről?
Légszennyezést ajándékba
A párizsi klímaegyezmény a belföldi emissziókkal számol, azonban a nyugati világ lakói a Távol-Keleten legyártott termékeket használják. Realistább kalkuláció kell, ami fogyasztásunk importált karbonvonzatával is számol.
Ömlik a pénz a fintech világba
Bravúros év volt 2018 a fintech cégek számára: 1700 ügyletben, közel 40 milliárd dollárnyi kockázati tőkét gyűjtöttek - derül ki a CB Insights friss adataiból. A fintech iparág növekedése ráadásul már globálisnak tekinthető.
Mesterséges intelligenciával csökkentenék a repülők késését
Az angol légiforgalmi szolgálat megkezdte London-Heathrow repülőtéren a mesterséges intelligencia alkalmazásának próbáit, ezzel szorítanák vissza a rossz látási viszonyok esetén a késések számát – írja az Airportal.
Nem a környezetvédelem öli meg a GDP-növekedést, hanem a környezetrombolás
A méhek általi beporzásnak köszönhető az élelmiszerek közel 75 százaléka. Az ökoszisztémák óriási szolgáltatásokat nyújtanak nekünk, lehetővé teszik földi létünk. Ha nem valósítjuk meg a zöld gazdaság környezetkímélő működését, óriási veszteségek érhetnek, s az emberiség léte is veszélybe kerül, írja véleménycikkében Cristiana Pasca Palmer, az ENSZ-hez tartozó Biológiai Sokféleség Egyezmény szervezetének főtitkára.
A börtönből vádaskodik a korrupt csúcsvezető
Carlos Ghosn, a Nissan börtönben lévő volt vezérigazgatója tagadja az ellene emelt vádakat és azt állítja, összeesküvés áldozata azért, mert az autógyártó vezetői ellenezték tervét, hogy szorosabban működjenek együtt a Renault-tal.
Visszaütnek az Apple horror árai, de a cég nem enged
Az Apple legtöbb termékének ára 2018-ban is emelkedett, 7-60 százalék közötti arányban. Ennek következtében visszaestek az eladások. Jogosan vitte-e fel árait az Apple?
Ítéletidő: ezért hidegebb a tél az USA-ban, mint a Déli-Sarkon
Január 20 után olyan hideghullám áramlott az USA középnyugati részébe, amire évek óta nem volt példa. A zordabb amerikai telek összefüggésben lehetnek az Északi-sark felmelegedésével. Európába is ezért érkezett hideg levegő. Az idióta Donald Trump persze arra használta az alkalmat, hogy a Twitteren figurázza ki a globális felmelegedés tudományát.
Keletről keletre – terjeszkedik a szibériai diszkont-lánc
Lipcse külvárosában szibériai konszern nyitotta meg első németországi diszkont élelmiszer-boltját. Sok továbbit is terveznek, de piaci elemzők nem adnak nekik nagy esélyt.
Repülj és vonatozz! Százával épülnek az új kínai repterek
Kína azt tervezi, hogy mintegy duplájára növeli repülőtereinek számát 2035-re, és az USA-t megelőzve a világ legnagyobb légiközlekedési piacává válik.
Hiába a büntetés, a gyártókat nem érdekli a teherautók szennyezése
Kemény viták folynak az Európai Unióban a tehergépkocsik széndioxid-kibocsátásának szabályozásáról. A román elnökségen a sor, hogy még az uniós választások előtt tető alá hozzon egy megállapodást.
Megdobták a vámbevételt a kínai áruk
A Magyarországra érkező kínai áruforgalomnak köszönhetően jelentősen nőtt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által elvégzett vámeljárások, és az ebből befolyó vámbevételek összege 2018-ban. A vám szakterületet kiszolgáló IT rendszerek továbbfejlesztése elengedhetetlen ahhoz, hogy a folyamatosan növekvő áruforgalom vámkezelése gyorsan megtörténhessen – hangzott el egy szakmai konferencián.
Innovációs elitklubhoz csatlakozott a Tungsram
Európa legnagyobb, kilenc országban kettőszáznál is több tagot tömörítő innovációs elitklubjához csatlakozott a Tungsram. Az évente több mint 100 millió eurós költségvetésből gazdálkodó EIT Digital egyetemek, kutatóközpontok, vállalatok együttműködése révén keresi azokat a technológiai fejlesztéseket, amelyek sikerre vihetők a világpiacon.
Agilitás és emberközpontúság – ilyen a jó munkahely
Nemzetközi elismerést kapott az NN Biztosító. A nemzetközi Top Employer Institute a munkavállalókat előtérbe helyező HR-stratégiát követő munkáltatókat részesíti ebben az elismerésben, akik célja minél jobb munkafeltételeket biztosítani a munkatársak számára.
Csath Magdolna: nemzeti érdek az egészséges lakosság
A magyar vállalatok is nyerhetnek, ha emelik a béreket, de ez csak az egyik szükséges lépés lenne a munkaerőhiány ellen Csath Magdolna közgazdász szerint. A Szent István Egyetem professzorával a túlóratörvényről, a globális rangsorokról és arról is beszélgettünk, miért árthatnak a versenyképességnek az autóipari beruházások.
Óriási lehetőség jön a magyar vállalkozásoknak
Február 1-jén hatályba lép az EU és Japán közötti gazdasági partnerségi megállapodás. Ezzel a világ legnagyobb nyitott kereskedelmi övezete jön létre, mely 635 millió embert foglal magában, és a világ teljes GDP-jének csaknem egyharmadát termeli meg. Az új szabadkereskedelmi övezet létrejöttének az európai és japán vállalkozások és fogyasztók egyaránt hasznát fogják látni.
Ezekre mindig figyeljen lakásbérlet esetén
Az új félév kezdetén felbolydul a bérelhető lakások piaca, hiszen sok olyan felsőoktatási hallgatónak kell gondoskodnia a lakhatásáról, aki nem jogosult kollégiumi elhelyezésre. Az új félév kezdetén felbolydul a bérelhető lakások piaca, hiszen sok olyan felsőoktatási hallgatónak kell gondoskodnia a lakhatásáról, aki nem jogosult kollégiumi elhelyezésre. A sikeres „albérletvadászathoz" ad tanácsot a szakértő.
Ne lepődjön meg, ha ilyen 500 forintost kap
Február 1-től a készpénzes fizetéseink során már találkozhatunk a megújított 500 forintos bankjegycímletekkel. A bankjegyek azon túl, hogy képi megjelenésükben megújultak, a biztonsági elemeiket tekintve is korszerűbbek lettek.
Öt egyszerű gyakorlat, hogy megtörd a rutint
A sablonok követése és elfogadása az egyik legnagyobb innovációs gát, legyen szó a magánéletünkről vagy a munkánkról. Ezért nagyon fontos, hogy tudatában legyünk, hogyan is szakítsunk a mindennapi rutinnal.
Mennyi pénzt vihetek át az EU határán?
Akár a Közösségből ki, akár a Közösségbe be történik a készpénz mozgatás, az bejelentésköteles abban az esetben, ha annak összege a 10 000 eurót eléri – írja az Írisz Office.
Nyilvános cégadatok: még mindig sokan nem tudják
Az üzleti életben egyre fontosabb az információ. Az információnak megbízhatónak és gyorsan, könnyen elérhetőnek kell lennie. Milyen információk ingyenesek egy cégről, és mire jók ezek? Sokan még mindig nem tudják ezekre a választ - hívta fel a figyelmet Dr. Kocsis Ildikó jogi szakértőnk.
A GDPR után jön a digitális világ akadálymentesítése
Az Európai Bizottság (EB) a 2015-ben közzétett digitális egységes piaci stratégia értelmében 2020-ig számos területen jogi és szakpolitikai intézkedések bevezetését javasolja a digitális piac megteremtése érdekében. A cél az információs technológiák és a digitális világ "akadálymentesítése".
A brit "legek" között már nem csak honi arisztokraták vannak
Nagy-Britannia ezer leggazdagabb emberének, családjának teljes vagyona 724 Mrd. fontot tesz ki. Míg a dúsgazdagok többsége 30 éve még brit arisztokrata volt, ma oroszok, ukránok és ázsiai bevándorlók is vannak köztük.
Felére csökkenthetnénk a világ élelmiszerfogyasztását
2050-re 9.8 Mrd. ember él majd a Földön. Hogyan jutnak elegendő élelmiszerhez – ezt vizsgálták a davosi Világgazdasági Fórumon. A tanácskozáson elhangzott, hogy minden, élelmiszerre költött dollár 2 dollárjába kerül a társadalomnak, egészségi és környezeti károkban, gazdasági költségekben.
Az arany kezdi lenyomni a bitcoint
A bitcoin árfolyama egy éve 16.700 dollárnál állt, aztán gyorsan tízezret vesztett értékéből. Jelenleg 3.400-nál áll s bár vannak, akik bíznak jövőjében, sokan inkább az aranyba fektetnek.
Bármit csinál, dől a pénz a Facebookba
A súlyos bírálatok és bírságok a jelek szerint nem ártottak a Facebook üzletének: az óriáscég 2018 utolsó negyedévi, 16.9 Mrd. dolláros forgalma 30 százalékkal volt magasabb az előző évinél – s ebből 6.9 milliárdos nyereséget könyvelhettek el.
Brüsszel nem enged, de még reménykedik
Az Európai Parlament felkészül a megállapodás nélküli Brexitre, miközben nem kevesen reménykednek, hogy a britek végül legalább a vámunióban benne maradnak.
Szerényebb profitra számítanak a kkv-k
Stabil 8%-os árbevétel-növekedéssel, de a korábbiakhoz képest kissé szerényebb, 4%-os profitnövekedéssel terveznek a cégek idén – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból.
Chips vagy darálthús – melyik a kockázatosabb?
Átfogó kutatást végzett a NÉBIH általános iskolások körében az élelmiszer-biztonságról. A gyerekek tudatosságán még van mit csiszolni, ami azért nagyon fontos, mert ez a korosztály a legfogékonyabb a helyes szokások elsajátítására. A megfelelő szemléletformáláshoz a szakértők a pedagógusok bevonását is javasolják. A nemrég publikált kutatásból a Laboratorium.hu készített összefoglalót.
Online vásárlási boom: ki tudja, hol áll meg?
Az e-kereskedelem alig egy évtized alatt a semmiből a kiskereskedelem jelentős ágazatává nőtte ki magát, és a folyamatnak még nem látni a végét. A tendencia globális, és a magyar online piac sem maradt ki belőle.
Mészáros Lőrincé lett a Club Aliga
Az Appeninn Holding 100 százalékos leányvállalata, az Appeninn BLT Kft. lezárta a PRO-MOT Hungária Kft. többségi tulajdonának megszerzésére irányuló tranzakciókat – tette közzé a vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
Technológiai nagyágyúk a fókuszban
Eddig a várakozásoknál jobbak a vállalati számok, de ez nem különösebben meglepő, mivel a vállalati eredmények késleltetve mutatják az általános környezet állapotát. Néhány nagy név a gazdasági jelentésekből.
A jó kereskedő értékesít, nem csak kiszolgál
A legtöbb építőanyag kereskedő nem képes kihasználni a lendületet, mert nem készült fel rá. Az állandósult szakemberhiány, a gyártók kapacitáshiánya és a megnövekedett kereslet miatt sokan csak sodródnak az árral, ahelyett, hogy úsznának – hangzott el egy szakmai konferencián.
Százmilliók indulnak meg: milyen kihívásokat tartogat a kínai újév?
A Kínai Újév és a hozzá kapcsolódó ünneplés kétségtelenül a világ legkomolyabb logisztikai feladatai közé tartozik. Az eseménysorozat idén február 5-én veszi kezdetét, a kínai logisztikai vállalatok számára az év ezen része jelenti a legnagyobb kihívást. A legjelentősebb kínai ünnep – a holdújév és a hozzá kapcsolódó tavaszünnep – hatalmas embertömegek utaztatását foglalja magában az egész év folyamán.
Drasztikusan emelkedik a késedelmi pótlék mértéke
Jelentősen emelkedett január elsejétől a késedelmes, vagy hiányos adófizetés esetén az adózókra kirótt pótlék mértéke – figyelmeztettek az Írisz Office adótervezői.