Miért van szükség a gumiabroncs jelölésekre?
A különösen a modern autók esetében, a gyártók az egész rendszert finomra hangolják. A gumi nyomása, a felni szélessége és az oldalfal arányai is mind-mind fontos részei az egységnek. A gumiabroncs esetében sem csak a méret a lényeg. A megfelelő nagyságú abroncs csak egy része az egésznek. Az ideális gumiról szóló információkat az autó gépkönyvében, esetleg a vezető oldali üvegre ragasztott matricán, a kesztyűtartóban vagy a műszerfalon elhelyezett matricán találjuk. A gumiabroncs jelölések abban segítenek, hogy pontosan tudjuk, mennyire felel meg a kezünkben lévő abroncs az autógyártó által előírtaknak.
Kevesen tudják, de a kerekeknek is van szavatossági ideje. Egy gumi általában 5-6 évig képes megőrizni azokat a tulajdonságait, amelyek lehetővé teszik, hogy biztonságosan teljesítsen. A gumik gyártási idejét szintén a jelölések mutatják, a szavatosság lejártáról pedig a gyártó külön tájékoztat.
Melyek a legfontosabb gumiabroncs jelölések?
Az egyik legfontosabb jel, amelyet ebben a szezonban keresnünk kell, az az apró hópehely. Ez a jel jelenti azt, hogy téli gumiról beszélünk. Ha nem megbízható helyről rendelünk abroncsot, sajnos sokan próbálkoznak átveréssel - téli gumi helyett például használt négyévszakos vagy terepgumit szeretnének eladni annak, aki a mintázat elhelyezéséből vagy a barázdák mélységből nem tud következtetni arra, hogy milyen gumiról van szó.
Az abroncs oldalán találunk egy számsort, például ezt: 195/65 R 14. Az első, 3 jegyű szám a gumiabroncs szélessége, milliméterben. A második szám egy százalék, azt mutatja, hogy az oldalfal magassága hány százaléka a gumi szélességének. Az R a radiálgumi jele, a 14” pedig a felni mérete, collban kifejezve.
Szintén a gumi oldalán tüntetik fel az Si és Li jelöléseket. Ezek a gumi sebesség és terhelés indexe. Itt egy jelet találunk, amelyet leolvasva megtudhatjuk, milyen tömeg és sebesség tartományban teljesít a gumi a legjobban.
Egységes jelzések
Ahhoz, hogy két egyforma méretű, gyártási idejű és célú abroncsot össze tudjunk hasonlítani, 2012-ben az EU-ban egységes gumiabroncs jelölési rendszert vezettek be. Az üzemanyag-hatékonyságot és a nedves tapadást egy hét fokozatú, az ABC betűivel jelölt skálán mutatják meg, ahol az A a legjobb érték. Az abroncsok külső zajszintjét decibelben adják meg. Az egységes jelzések és a gumiabroncs oldalán található jelölések alapján bárki könnyen beazonosíthatja, milyen minőségű gumit választott.