Friss cikkeink
Klein Dávid és Suhajda Szilárd a Himalájáról - Interjú
Nagyon izgalmasnak ígérkezett Klein Dávid és Suhajda Szilárd számára a tavaszi szezon a Himalájában. A páros a Makalu megmászására készült, ami nemcsak önmagában lett volna jelentős, de egyben felkészülésnek is tekintették jövő évi projektjükre, amikor visszatértek volna az Everestre, hogy oxigénpalack nélkül érjék el a világ tetejét. Aztán hirtelen minden álom összetört, amikor elszabadult a koronavírus. A Himalája „bezárt,” a terveket pedig jegelni kellett. De honnan volt rá pénz? És mi lesz most?
Orbán Viktor tárgyalt: mi legyen a költségvetéssel?
A miniszterelnök a Pénzügyminisztérium épületében indította a hetet.
Siralmas számokat közölt a Volkswagen
Kétharmadával csökkentek áprilisban a Volkswagen konszernnél a VW márka eladásai Németországban, kisebb mértékben mint a többi európai piacon - közölte Jürgen Stackmann a VW márka érétékesítési igazgatója.
Koronavírus: biztató magyar adatok jöttek
Hétfő reggelre ismét kedvezőbb adatok láttak napvilágot a hazai koronavírus-járvány alakulásáról. Havi mélyponton az új esetszám és ismét csökken országos viszonylatban az aktív betegek száma.
A jogsértő reklámozás a járvány alatt sem maradhat következmények nélkül
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2,5 milliárd forintos, rekord összegű bírságot szabott ki a booking.com online szállásfoglaló portál üzemeltetőjére, egyúttal eltiltotta a holland vállalatot az agresszív értékesítési módszereinek folytatásától. A versenyhatóság döntése értelmében a Booking.com B.V. tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott a fogyasztókkal szemben azzal, hogy többek között megtévesztően hirdette egyes szálláshelyeit ingyenes lemondási lehetőséggel, valamint agresszív, pszichés nyomással késztetett mihamarabbi foglalásra. Az esetet Dr. Bitai Zsófia reklámjogász elemzi.
Ez most kényszer a kkv-knak, de a fejlődés kulcsa lehet
Habár sok mindent kényszerből lépnek most meg a vállalkozások, ez a felkészülés nagyban elősegítheti a hazai kkv szektor digitális fejlődését. Az Európai Bizottság tavalyi adatai alapján Magyarország a 23. helyen áll a digitális versenyképesség terén, a jelenlegi helyzetben azonban az eddig elmaradt fejlesztések várhatóan megvalósulhatnak.
Miről szólt az operatív törzs mai tájékoztatója?
Az ország középső része mellett Hajdú-Biharból és Bács-Kiskunból érkezik sok megkeresés.
Nagyon bejött a bankoknak a távmunka
Az otthoni munkavégzést biztonságosan és 1-2 nap alatt megoldották a magyarországi pénzintézetek, a távoli munkavégzés lehetőségét tartósan, a járvány utáni időkben is fenn kívánják tartani, a korábbinál jobban fogják alkalmazni.
Irány a konditerem!
Biztosra vehető, hogy a járványhelyzet elmúltával, a konditermek látogatottsága újra a régi lesz! Sőt, a sok mozgás nélkül töltött hét után talán végre többen is úgy döntenek, hogy a rendszeres sportolást beépítik a mindennapjaikba. A konditerem sok szempontból ideális választás: súlycsökkentésre, állóképesség- és izomzatnövelésre, rehabilitációra és egészségmegőrzésre is kiváló helyszín.
Matolcsy: szörnyű számok jönnek - mégis növekedéssel számol az MNB
Magyarországon nem visszaesés, hanem növekedés lesz idén, a jegybank tartja a 2-3 százalékos növekedési prognózisát - mondta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában.
Mennyi idő alatt épülhet fel a koronavírusból a világ?
A beteg sok esetben az életmódjával felel a betegségéért. Ezt tudjuk, mégis szükségünk van időnként valamilyen sokkhatásra, hogy megértsük, máshogyan kell élnünk. Így van ez a gazdaságban is. A koronavírus egészségügyi és gazdaságpolitikai vonatkozásai szorosan összefüggenek – véli Trautmann László, a Budapesti Corvinus Egyetem docense.
A sárga csekk sem menekülhet a járvány elől
Egyre inkább a mindennapok része az elektronikus bankolás. A számok önmagukért beszélnek: a K&H e-bankjába közel 11 százalékkal többen léptek be az idén március 16-a és április 15-e között az egy hónappal korábbi időszakhoz képest. A koronavírus-járvány kitörése után a csekkbefizetések kaptak leginkább szárnyra: a bank ügyfelei egy hónap alatt március és április közepe között az e-bankon keresztül közel 36 ezer, a mobilbank segítségével pedig több mint 50 ezer csekket fizettek be, ez 97, illetve 96 százalékos növekedést jelent. A K&H szerint az elektronikus fizetések térnyerése várhatóan a járvány lecsengése után is fokozódni fog, ez pedig a készpénzhasználat és a készpénzállomány csökkenését eredményezheti.
Koronavírus: megjelentek a legfrissebb számok
Meghalt nyolc idős, krónikus beteg, és ötvennel, 3263-ra emelkedett az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon - közölte a koronavirus.gov.hu vasárnap reggel.
Satufékezett az új autók piaca
Az első negyedév, de főként a március után már egyértelmű a lassulás az autópiacon, amit az áprilisi számok is alátámasztanak. Új autókból az előző évi mennyiség fele fogyott, a használtak iránti kereslet pedig a negyedével apadt – derül ki a piacvezető Használtautó.hu elemzéséből.
Milyenek lesznek a vásárlási szokásaink a krízis hatására?
Az egészségügyi vészhelyzet a vásárlási szokásainkat is jelentősen átformálja – mutat rá az EY közel 5000 fő bevonásával készült nemzetközi kutatása.
Nagyot könnyítettek a közbeszerzések szabályain
Jelentősen egyszerűsödtek a koronavírus elleni védekezéssel összefüggő közbeszerzések szabályai. Így a nemzeti értékhatárt elérő beszerzések esetén elegendő lehet három ajánlatot bekérni, sőt kivételes sürgősség esetén akár egyetlen cég közvetlenül is felhívható ajánlattételre – hívja fel a figyelmet dr. Vass Réka, a Baker McKenzie szakértője.
Pénzügyi hasznot is húzhatunk a klímavédelemből
Ez korántsem újkeletű dolog, e befektetési lehetőséget az OTP Alapkezelő már tizenkét éve, még a 2008 őszén kirobbant előző válság előtt megteremtette, elindítva az OTP Klímaváltozás 130/30 nevű befektetési alapját. S hogy jól tette, azt jelzi, az utóbbi öt évben négyszer is elvitte a Privátbankár.hu „Legjobb Globális Részvény Alap” díját.
Home office, avagy tumultus a lakásban
A gyerekszobából kiszűrődik az osztályfőnök instrukciója, a nappaliból pedig egy tárgyalás összetéveszthetetlen zajai hallatszanak? A hálószoba vált a meeting egyik kötelező helyszínévé? Ha mindez igaz, akkor valószínűleg nagyban dúl a mindennapokban a home office és az otthon való tanulás.
Így változott meg a hagyatéki eljárás intézése
Tárgyalás nélkül is átadhatják egy elhunyt hagyatékát az örökösöknek a közjegyzők a veszélyhelyzet idején. Akár a következő hónapok több tízezerre tehető hagyatéki ügyének jelentős része a következő időszakban személyes megjelenés nélkül is lezárható, így az örökösöknek nem kell megvárniuk a járvány elmúltát, hogy hozzájussanak a hagyatékhoz. Akik viszont ragaszkodnak a tárgyaláshoz, azoknak meg kell várniuk a veszélyhelyzet végét.
Hány fertőzött van az országban? Kijöttek a legfrissebb adatok
Az elmúlt napok csökkenése után az esetszám ismét kicsit nőtt.
Hogyan lehet újraindítani a munkát? Itt van 4 tipp
A járvány miatti csökkentett aktivitás vagy leállás után számos cég indítja újra működését. A munkába való visszatérés számos feladatot ró a munkáltatóra és a munkavállalókra is.
Nincs ingyenpénz - komoly üzleti érdekek rejtőznek az adományosztás mögött
Az Instagram-influenszerek mellett a Twitteren is egyre többször, sokszor világszinten is első helyen szerepelnek olyan hashtagek, amelyek ingyen pénzt ígérnek. A képlet egyszerű – add meg a felhasználóneved, kövesd a felajánlót, és az általuk követett profilokat is.
Jönnek a gyógyszertárakba a minőségi maszkok - ez volt az operatív törzs mai tájékoztatóján
Az operatív törzs mai tájékoztatóját Maruzsa Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára kezdte, aki elégedettségét fejezte ki az érettségi megszervezésével, lebonyolításával.
Esnek a lakásárak
Jelentősen csökkent az újépítésű lakások ára a kormányzati vészhelyzet kihirdetése után: az első negyedévhez képest áprilisban 12 százalékos árvesztéssel számolhattak a budapesti eladók, míg vidéken ennek pont az ellenkezője történt.
A nyugdíjasok a legnagyobb vesztesei az élelmiszerek drágulásának
Elszálltak az élelmiszerárak, 4,1 százalékos inflációt mértek az idősek kosara szerint.
Saját bőrünkön érezzük a távmunka nehézségeit
Erről és számos egyéb érdekességről is olvashat a Piac & Profit magazin legfrissebb számában!
Nő a feszültség a járvány miatt – telefonon egyeztetett Amerika és Kína
Telefonon egyeztettek a kínai és amerikai kereskedelmi főtárgyalók a makrogazdasági és közegészségügyi együttműködés megerősítését tűzve ki célul - jelentette a Hszinhua hírügynökség.
7 trükk a használt cipők újszerűségéért
Minden nő álma, hogy a megvásárolt cipő hosszú életű legyen, és minél tovább megőrizze újszerűségét. Azonban ahhoz, hogy ne csak rövid ideig keltsen vadiúj hatást a lábbeli, érdemes megismerkedni néhány hasznos tippel, amelyek bármikor bevethetőek. Lássunk néhány élettartam-növelő ötletet!
Újabb országban indulhat újra az élet
Norvégiában, ahol napról napra csökken a koronavírus napi új fertőzötteinek száma, hétfőn nyílnak újra az iskolák, a bárok pedig június 1-jén.
A kormánytól kérnek segítséget a budapesti cégek
A fővárosi vállalkozások pályázati lehetőségeinek kiterjesztését kéri a kormánytól a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK).
Megugrott az élelmiszerek ára
Áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 2,4 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál.
Orbán elárulta, mikor indulhat újra az élet Budapesten
Az iskolák nyári szünet előtti újranyitása is kérdéses.
Hazai vendéglátósok: kik vannak a legnagyobb gondban?
A járvány hatásainak ellenére csökken a cégmegszűnések száma a vendéglátóiparban. A jelenség mögött több összetevő áll.
Koronavírus: itt vannak a ma reggeli magyar adatok
9 újabb idős beteg hunyt el koronavírusban, az aktív fertőzöttek száma tovább csökkent.
Megfigyelik dolgozóikat az amerikai cégek a járvány lecsengése után
Amerikában a nagyobb cégek már a gazdaság újbóli beindulására készülnek. A PwC saját irodáiban például olyan megfigyelő rendszert építene ki, ami alkalmas lehet arra, hogy nyomon kövesse a járvány terjedését, jelezze a fertőzött munkatársakat, és azt is, hogy azok kikkel kerültek kapcsolatba.
Ilyen óvintézkedésekkel indult újra a kecskeméti Mercedes-gyár
Több mint 120 higiéniai- és védőintézkedést vezettek be a termelés újraindítását megelőzően a kecskeméti Mercedes-gyárban - számolt be a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. ügyvezető igazgatója.
Látszik a fény az alagút végén - cégvezetők nyilatkoztak
A hazai vállalatok a következő fél év gazdasági kilátásait illetően döntően pesszimisták, ugyanakkor az alkalmazottaik megtartását illetően már elkötelezettnek mutatkoznak – derül ki a Profession.hu, friss, saját adatbázisban, a cégvezetők, HR döntéshozók és munkatársak megkérdezésével készített reprezentatív kutatásából. Éppen ezért a HR osztályok többsége immár olyan költségcsökkentési megoldásokat igyekszik találni, amely nem járnak a dolgozói állomány csökkenésével. Ez a magyar gazdaság egészét tekintve is kedvező fejleménynek mondható.
Hogyan strandolhatunk? Az operatív törzs mai tájékoztatóján elárulták
Müller Cecília elmondta, hogyan lehet használni a fürdőket.
Milliós kárt okozhatnak az irodába visszatérő dolgozók
A kijárási korlátozások enyhítésével rengeteg vállalkozás kapott újra esélyt a normál üzletmenetének visszaállítására. A dolgozók visszatérésének azonban több kockázata is van, melynek kezeléséhez egymástól merőben eltérően állnak hozzá a vezetők. Az általános minta az, hogy amíg az egészségügyi kockázatok csökkentésére szigorú szabályokat vezetnek be, addig a milliós károkkal fenyegető informatikai biztonsági rések betömése kevésbé van szem előtt, nem is gondolnak rá. Ez a veszély szinte minden magyar kis- és középvállalkozást, sőt a nagyvállalatokat is érinti, mert az értékes céges adatokhoz nem megfelelő IT menedzselés esetén sokkal könnyebben férhetnek hozzá a kiberbűnözők. Főleg egy olyan munkarendben, amikor a laptopok és velük együtt az adatok, e-mail fiókok, jelszavak a munkavállalókkal együtt akár napi szinten ingáznak - figyelmeztet iparági tapasztalatai alapján a Kvazar.cloud felhőszolgáltató szakértője.
Eddig 3 ezer cég vette igénybe a munkahelyvédelmi támogatást
Ha a főváros szükségesnek tartja, a kormány kész tárgyalni az élet újraindításáról Budapesten - közölte Gulyás Gergely a Kormányinfón.
Mi lesz a leányvállalatokkal a világjárvány idején?
Pár hónapja még elképzelhetetlennek tűnő hatást gyakorol napjaink gazdaságára a világméretű járvány. A kereslet csökkenése, a gyártási és logisztikai folyamatok megszakítása a globális ellátási láncok jövedelmezőségére is negatívan hat – vélik a Deloitte szakértői.
Hogyan tartsa távol otthonától a betörőket?
A házakba való betörés és az ott lakók értéktárgyainak eltulajdonítása ugyan nem új keletű dolog, mégis rengeteg problémát okoz napjainkban is. Való igaz, hogy az elkövetők egyre felkészültebbek, ám az emberek könnyelműsége sem elhanyagolható. Sokan ugyanis abba a tévhitbe ringatják magukat, hogy velük ilyesmi úgysem történhet meg.
Kiderült, mire számítanak a német vállalatok
Nagyon rég volt példa az ipari termelés rekordmértékű visszaesésére.
Kettős láncreakció a lakáspiacon - kiegyenlítettebbé teszi a vidéki és budapesti árakat a koronavírus
A főváros olcsóbb lesz a turisták eltűnése miatt, a vidéki nagyvárosok árai nagyjából stabilak maradnak az egyetemistáknak köszönhetően.
Interjú Patai Mihállyal
Patai Mihály: Azért dolgozunk, hogy a fogyasztóknak olcsóbb legyen a bankolás.
Mi kell ahhoz, hogy ne tűnjön el még több cég? Így látják a családi vállalatok
A hazai cégvilág Achilles-ínja a hosszú távra tervezés. Az újonnan alapított vállalkozások ötöde ugyanis egy év, minden második cég pedig három év után megszűnik. Előrejelzések szerint a koronavírus-járvány nagysága és vége rendkívül bizonytalan, hazai szinten akár 5-7 százalékos GDP visszaesést is eredményezhet, ami a cégek várható életkorát még tovább csökkentheti. A 25 éves, K&H családi vállalatok kiválósági díjjal elismert Abrazív Mérnöki Iroda és Gépgyártó Kft. szerint azonban folyamatos fejlesztéssel, a munkavállalók megbecsülésével és a következő generáció felkészítésével jó eséllyel megalapozható a cég biztos jövője még a válság idején is.
Könnyebb lehet vállalatokat felvásárolni a veszélyhelyzet alatt
Jelentős könnyítést kaptak a közvetlenül, vagy közvetetten állami tulajdonban lévő kockázati tőkealapok és magántőkealapok, melyek egyedül vagy más vállalkozással közösen, befektetésvédelmi célú irányítási jogokat szereznek egy vállalatban. A koronavírus miatt kihirdetett veszélyhelyzet ideje alatt ugyanis azokat a tranzakciókat nem kell a Gazdasági Versenyhivatalnak bejelenteniük és engedélyeztetniük, amelyeknél a felvásárolt cég a járvány miatt került nehéz helyzetbe.
Nem minden iparágban ment könnyen az átállás
A hazai társaságok üzletmenet-folytonossági (BCP) felkészültségére vonatkozóan, a COVID-19 helyzet kezelése kapcsán végzett nem reprezentatív kérdőíves felmérést a Deloitte. A fő tanulságok a következők: a pénzügyi szektor és az élelmiszeripar hamarabb tudott lépni, mint más iparágak, a munkaszervezési és pszichológiai háttér biztosítása pedig nem ment gond nélkül.