Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke múlt héten jelentette be azt a kezdeményezést, miszerint a munkaadóknak lehetővé kellene tenni, hogy kötelezővé tegyék a koronavírus elleni védőoltást a munkavállalóiknak. De ezen kívül nemcsak a lehetőséget teremtenék meg a munkaadóknak, hanem bizonyos munkakörökben (például rendészeti szerveknél, a közösségi közlekedésben és a vendéglátásban) kötelezővé is tennék a védőoltást. A felvetésre reagálva a Magyar Szakszervezeti Szövetség a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának azonnali összehívását kezdeményezte. (Erről lásd keretes írásunkat a cikk végén.)
Még nemzetközi példa sincs ilyen kezdeményezésre
Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke úgy látja, nem elfogadható Parragh László javaslatának az a kitétele, hogy a munkáltatók számára biztosítsák az a lehetőséget, hogy szabadon mérlegelhessenek, mely területeken teszik kötelezővé az oltásokat.
„Ez teljesen nyilvánvalóan jogi szabályozási kérdés, aminek meg kell nézni az egészségügyi hátterét, hogy indokolt-e adott esetben az oltást kötelezővé tenni” – mondta lapunknak.
Mészáros Melinda emlékeztetett, ma Magyarországon jogszabály által előírtan számos oltás kötelező, általános érvénnyel és egyes területek vonatkozásában is vannak kötelezően elrendelt oltások. Vannak már hasonló, nemzetközi szintű tapasztalatok, elsősorban az egészségügyi ágazatban, illetve a pandémiás időszakban a koronavírus ellen védekezésben részt vevő egyéb ágazatok vonatkozásában, de nincs általános, kialakult gyakorlata ennek a típusú védőoltásnak.
„Olyanról pedig, hogy a munkáltatói mérlegelésbe vonjuk ezt a kört, nemzetközi szinten sem esett még szó” – tette hozzá.
A LIGA elnöke mint elmondta, ők a munkáltatóknál egyáltalán nem tapasztalták, hogy kötelezővé akarták tenni a védőoltást, hiszen a munkáltatók többsége pontosan tisztában van ennek jogi hátterével, hogy ilyet nem tehetnek meg.
Olyan visszajelzésük, tapasztalatuk sem volt, hogy más indokot választottak volna a munkáltatók a munkaviszony megszüntetésére, vagyis gyakorlatilag fiktív indok alapján mondták fel a munkaviszonyt, aminek hátterében az bújt volna meg, hogy az érintett munkavállaló nem rendelkezett védőoltással. Olyan konfliktusról sem értesültek a LIGÁ-nál, hogy problémát okozott volna a munkavállalók között a védőoltás megléte vagy hiánya.