Friss cikkeink
Több mint egy éve a járvány árnyékában a kiskereskedelmi szektor – hol tart a kilábalás?
A kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene tavaly áprilisban 10 százalékkal csökkent 2019 áprilisához képest. Ezzel egy évek óta tartó, felfelé ívelő trend tört meg a szektorban, elérve a mélypontot. A csökkenést teljes egészében a járványhelyzet okozta, és az egyes országrészeket eltérően érintette: míg a fővárosban és környékén, illetve a nyugati országrészben csökkent, addig egyes keleti járásokban kisebb mértékben bővült a forgalom. Az élelmiszer-kiskereskedelem forgalmi volumene ugyan tartotta magát, de a nem élelmiszer-kiskereskedelem, illetve különösen a gépjármű- és járműalkatrész üzletek eladásai drasztikusan csökkentek.
Új lakások: meglepetést okozott Budapest
2021 első félévében 9795 új lakás épült, 13 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
Négy temetés, egy esküvő: fogynak a magyarok
Az előzetes adatok szerint 2021 júniusában 7621 gyermek született, és 9764-en haltak meg.
Visszatér a régi világ a Wizz Airnél
A légitársaság júliusban és augusztusban már 2019-es kapacitása 90-100 százalékán repül, és ezzel az első olyan európai légitársaság lesz, amely visszaállítja a járvány előtti működését – közölte Váradi József, a magyar diszkont-légitársaság vezérigazgatója a Világgazdasággal, a cég 2022-es üzleti évének első negyedéről kiadott gyorsjelentést kommentálva.
Koronavírus: mit mutatnak a csütörtöki magyar adatok?
Ezúttal egy nap alatt 65 új fertőzöttet igazoltak.
Félelmetes vagyonok – tovább gazdagodtak Amerika legsikeresebb családjai
Szárnyalnak a családi vállalkozások, szinte minden területen - egy édességmágnás család, lapkiadók, és közkedvelt tisztítószerek gyártói is szerepelnek a listán.
Megkerülhetetlen a digitalizáció, de mennyire vannak lemaradva a hazai vállalkozások?
A digitális fejlődés a gazdaság és a társadalom minden területén érezteti hatását. Az internet-előfizetések száma évről évre jelentősen emelkedik, 2020-ban szinte minden hazai vállalkozásnak volt netkapcsolata.
Kifizetődő járvány: kiemelkedőt ment a Pfizer
Megduplázta bevételét és másfélszeresére növelte nyereségét a második negyedévben a Pfizer gyógyszeripari konszern.
Újabb kormányzati intézkedéseket jelentett be Szijjártó Péter
Elfogadta a kormány a gazdasági élet újraindításáért felelős operatív törzs hat újabb javaslatát - jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter szerdán.
Fontos médiacég hagyja el a magyar piacot
Lengyelországra összpontosítja kelet-európai médiaüzletét az Axel Springer, a Ringier médiacéggel létesített vegyesvállalatnak a többi kelet-európai piacon folytatott médiaüzletét pedig a Ringier viszi tovább - jelentette be szerdán az Axel Springer és a Ringier.
Rossz előjelek – drágulásra készülnek az édességgyártó vállalkozások
A termelés korszerűsítésével megőrizhetik a versenyképességüket – mondta a Magyar Édességgyártók Szövetségének elnök, a szervezet szerdai sajtótájékoztatóján Budapesten.
Bérnövekedést ígérnek a következő hónapok?
Munkaerőhiány és bérnövekedés: ezt hozhatják a következő hónapok az elemzők szerint.
Mezőgazdaság: javul a helyzet Magyarországon
Tovább javultak a magyar agrárium kilátásai, az ágazat helyzetét mérő Takarék AgrárTrend Index értéke kismértékben tovább emelkedett a második negyedévben - közölte a pénzintézet.
Elrontotta az adóbevallását? Erre érdemes figyelni!
Május 20-án járt le a személyi jövedelemadó-bevallások határideje. Mi van akkor, ha valaki módosítani szeretné az általa elkészített vagy automatikusan “élesedett” bevallást? Vannak lehetőségek, de nem mindent lehet utólag megváltoztatni.
Nagyot ment a Google – szép számokat közöltek
A várakozásokat meghaladó, 62 százalékos negyedéves adózott eredménynövekedésről jelentett az Alphabet, a Google anyavállalata, elsősorban a hirdetésekből és a felhőszolgáltatásból származó jelentős bevételbővülésre.
Ha kiesik a kulcsemberük a munkából - mit lehet tenni?
A hazai cégek elsöprő többségét adó mikro- és kisvállalkozások tevékenységét komolyan veszélyezteti, ha egy vagy több kulcsemberük kiesik a munkából. Egy friss kutatás szerint a meghatározó szerepet betöltő munkatársak, vezetők átmeneti elvesztése – akár baleset, sérülés vagy betegség miatt – a 44 százalékuknál közepesen komoly, 21 százalékánál pedig gyakorlatilag megoldhatatlan nehézséget jelentene.
Hány magyarnak volt munkája a nyár elején?
Júniusban a foglalkoztatottak átlagos havi létszáma az előző havihoz képest 85 ezerrel, a tavaly júniusihoz mérve 98 ezerrel nőtt, és elérte a 4 millió 692 ezret - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Nyári razziák - mivel van a legtöbb gond?
A szünidőben sem pihen, az idegenforgalmi főszezonban a turizmus újraindulásához igazodva csoportosította át erőit a fogyasztóvédelem.
Történelmi csúcsra drágul a benzin pénteken
Újabb jelentős emelés jön pénteken a benzinkutaknál, ennek eredményeként új történelmi benzinár-csúcs született, de a gázolaj ára is épp csak nem dönt csúcsot.
Megvan, mikor kezdődhet a minimálbér-tárgyalás
Már zajlanak az egyeztetések a kormány és a munkaadók között a jövő évi minimálbér és garantált bérminimum emeléséről – erről beszélt a Világgazdaság szerdai számában Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára.
Koronavírus: megjelentek a friss adatok, meghalt 4 beteg
Ezúttal egy nap alatt 74 új fertőzöttet igazoltak.
10 ezer kutató figyelmeztet: vészesen gyengül a Föld életjele
A Föld "életjeleinek" gyengülésére figyelmeztet szerdán a BioScience című szaklapban megjelent cikkben a világ több mint 10 ezer vezető kutatója.
Járvány utáni világ: mi vár a légi közlekedésre?
A pilótákkal kapcsolatos problémák, a repülőút közbeni dühkitörések, az újraaktiválás kockázatai, sőt, akár még a rovarinváziók is kihívást elé állíthatják a légiközlekedést. Előnyt jelentenek az új útvonalak, valamint az újgenerációs repülőgépek, a javítási költségek azonban emelkedhetnek.
Fontos változás jön augusztustól: drágul az ételek házhoz szállítása
Megszűnik a kedvezményes, 5 százalékos áfa augusztus 1-jével az elviteles vagy házhoz szállított ételek és italok esetében - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Kitört az optimizmus a családi vállalatoknál
A kis- és középvállalkozások 58 százaléka van családi kézben, mégis ritkán olvashatunk őket vizsgáló kutatásról. A K&H ezért ismételten felmérést készített körükben. Az eredmények alapján a következő 3-5 évben a családi vállalkozások majdnem 80 százaléka számít saját cége növekedésére. Ez jóval magasabb arány, mint a „hagyományos” vállalatok esetében. Fejlesztések terén is az élen járnak, durván minden harmadik cég fordította árbevételének több mint 10 százalékát ilyen célokra az elmúlt években.
Müller Cecília indokoltnak látja a harmadik oltást
A koronavírus variánsai okozhatják az új megbetegedések többségét, ezért egyes sérülékeny csoportoknál indokolt a harmadik oltás - mondta el az országos tisztifőorvos.
Erős üzenetet adtak Matolcsy Györgyék
Az MNB Monetáris Tanácsa újabb 30 bázispontos lépéssel emelte az alapkamatot.
Több mint 100 millió eurót ad az EU erre a célra
Fenntarthatósági kérdésekre jut majd a pénz.
Keserű lesz a csok azoknak, akik a semmire vállalnak be 3 gyereket
A csok támogatás akár 25 millió forinttal is segítheti a gyermekvállaláshoz szükséges otthon kialakítását, ha azonban a program kezdetén bevállalt gyermekek végül mégsem születnek meg, tetemes büntetéssel nézhet szembe a csok-ot felvevő házaspár. Az emelkedő kamatok ráadásul még növelhetik is a visszafizetendő összeget, a Bank360 elemzői azt számolták ki, mekkora teherrel néz szembe tíz év után egy gyermektelen pár, ha három gyereket vállaltak a támogatás és a kedvezményes hitel érdekében, de végül egy gyermekük sem született.
Drága mulatság lett tengeren árut szállítani
Egy év alatt hétszeresére emelkedtek a tengeri szállítási díjak, tavaly nyáron átlagosan 1650 dollárba került egy 40 láb méretű tengerikonténer szállítása Sanghajból Rotterdamba, manapság ugyanekkora áru továbbítása 11 196 dollár - hívta fel a figyelmet a határokon átívelő pénzügyi megoldásokat nyújtó iBanFirst nemzetközi pénzforgalmi intézmény.
Hatvanezer forintos sültkrumpli: ön kipróbálná?
Kétszáz dollárért, vagyis több mint 60 ezer forintért kínálja a világ hivatalosan is legdrágább sültkrumpliját a manhattani Upper East Side egyik étterme.
Érdemes most állást keresni, vagy jobb, ha őszre tartogatjuk a váltást?
Valamiért még ma is tévesen gondolják azt a vállalatok és a HR-esek, hogy a nyár uborkaszezonnak számít a munakerőpiacon és teljesen fölösleges ilyenkor álláshirdetéseket küldözgetni. Ez azonban nagyon távol áll az igazságtól, hiszen a 2020-as nyárhoz képest, nagyra duzzadt a betöltetlen állások száma Magyarországon a KSH első negyedéves felmérése szerint. Építőipar, vendéglátás, kereskedelem, feldolgozóipar - 4 szegmens a sok közül, ahol a munkaadók tárt karokkal fogadnák a képzett és főleg elkötelezett, potenciális munkakeresőket. Érdemes-e most keresgélni, vagy jobb, ha őszre tartogatjuk a váltást?
Újra leáll a kecskeméti Mercedes-gyár
Alkatrészhiány lépett fel, ami miatt három hétre szünetel a termelés.
Fájdalmas év van a magyar turizmus mögött
A koronavírus okozta járvány és az ezzel összefüggő korlátozó intézkedések 2020 jelentős részében markáns visszaesést okoztak a magyarországi turizmus és vendéglátás szinte minden szegmensében, ennek hatására a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás bruttó hozzáadott értéke az előzetes becslések alapján 32 százalékkal csökkent az előző évhez képest - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb, Helyzetkép a turizmus, vendéglátás ágazatról 2020 című kiadványából.
Koronavírus idehaza: mit mutatnak a friss adatok?
Ezúttal 26 új fertőzöttet igazoltak egy nap alatt.
Enyém, tied: mi számít közös vagyonnak házasságkötés után?
Sok a tévhit a magyarok körében arról, hogy mi számít a házastársak közös vagyonának, és mi különvagyonnak. Az emberek 60 százaléka nem tudja például, hogy a házastárs vállalkozásából származó bevételek akkor is közösek lesznek, ha azt a másik a házasságkötés előtt alapította – derül ki a Magyar Országos Közjegyzői Kamara több mint 1500 választ összesítő online felméréséből.
Méredrága lakások: hol áll a ranglistán Magyarország?
Tovább robogott az európai lakáspiac a világjárvány alatt: a Deloitte Property Index felmérésében vizsgált 24 főváros közül 2020-ban csupán az olasz fővárosban csökkentek az új építésű lakások árai, és ismét Párizs lett a legdrágább európai főváros.
Megfenyegették a Google-t – lépésekre készül az EU
Az Európai Bizottság arra szólította fel hétfőn a Google-t, hogy az uniós jogszabályoknak megfelelően tegye átláthatóvá keresőprogramja működési elvét a keresési találatok sorrendjének meghatározása terén; különben az amerikai internetes szolgáltató szankciók bevezetésével nézhet szembe - tájékoztatott az uniós bizottság hétfőn.
Csaló honlapok: honnan lehet megismerni, hogy egy webhely biztonságos?
Naponta valószínűleg több tíz, de akár több száz webhelyet is felkeresünk. Biztosan elolvasunk egy-egy cikket, ellenőrizzük a közösségi média profiljainkat, online nézzük a kedvenc műsorunkat, vagy éppen rákattintunk egy barátunktól kapott linkre. Honnan vehetjük észre, hogy az általunk látogatott oldalak biztonságosak-e, nem pedig az adatainkra vadászó webhelyek?
Újabb négy ország terve kapott zöld utat Európában
A magyar helyreállítási terv továbbra is tárgyalás alatt áll mindeközben.
Természeti katasztrófák: mi veszélyezteti a leginkább Magyarországot?
Áradások, földrengések, szárazság és szélviharok – az elmúlt hetek is bemutatták, hogy ezek a katasztrófák egyre gyakoribbak Európában és hazánkban is. A brit Cambridge Econometrics kutatócég 22 évre kiterjedő adatelemzése most láthatóvá tette, melyek a természeti csapások által legsúlyosabban érintett területek Európában.
Drágulás és nyersanyaghiány: egyre nagyobb a baj
Komoly problémákat okoz a német feldolgozóiparban az olyan nyersanyagokból kialakult hiány, mint például az acél, a fa vagy a műanyag. Piaci szakértők előrejelzése szerint a már jelenleg is magas árak emiatt tovább emelkednek, és egyelőre a folyamat végét sem látni.
A legnagyobb magyar startup programot indítja a Széchenyi Alapok
A Széchenyi Alapok 10 milliárd forintos keretösszeget juttatna a hazai startup vállalkozásoknak inkubátorokon és akcelerátorokon keresztül.
Varga Mihály: 10 milliárd forint jut a startupoknak
A miniszter beszámolt egy támogatási programról.
Minden a régi? A járvány előtti szinte ugrott egy gazdasági mutató
Fél évnyi, folyamatos emelkedés után a GKI konjunktúraindexe júliusban elérte 2019 végi szintjét.
Koronavírus: nőtt a napi fertőzöttek száma Magyarországon
Lassú az oltottsági tempó, miközben lassan kúszik felfelé az új fertőzöttek száma.
Ha a buszvezetőnek kötelező lenne az oltás, az utasoknak miért nem?
A szakszervezetek meglepőnek és értelmezhetetlennek tartják Parragh László javaslatát. Szerintük inkább orvosi, szakmai kérdés a kötelező oltás, semmint munkáltatói kompetencia. Ami már most borítékolható: ha bevezetnék az intézkedést, az egyértelműen problémát okozhatna a munkáltatók és a munkavállalók között.
Bajban a külföldre készülő diákok: méregdrága albérletek Európa nagyvárosaiban
A budapesti albérlet árakhoz képest akár 60 százalékkal drágábban tudnak csak lakást bérelni a külföldön tanuló magyar diákok, derült ki az Otthon Centrum összegzéséből.